Autor Subiect: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019  (Citit de 17526 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #30 : Joi, 20 Iunie 2019, 08:47 »
Cateva imagini si din pietele de fructe, legume, branzeturi si produse din carne. Despre branzeturi si mezeluri trebuie sa va spun ca am incercat mai multe si sunt extraordinar de bune...




































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #31 : Vineri, 21 Iunie 2019, 08:59 »
Incerc dupa fiecare excursie sa arat, cu toata bucuria de a impartasi, ceva din frumusetile locurilor prin care trec, care ma impresioneaza...Sicilia este un taram carea are atatea locuri de descoperit, de oferit, incat nu stiu asupra carora sa ma opresc. As fi vrut sa va arat ceva si despre Cheile Alcantara si despre Vulcanul Etna si despre micutul port Sciacca si despre plajele absolut superbe de la San Vito Lo Capo...Nu am timp insa suficient...Am sa mai postez aici cate ceva, apoi o sa dispar...

Astazi despre Siracuza, orasul lui Arhimede. "Un corp scufundat într-un fluid este împins de jos în sus de către fluid, cu o forță egală cu greutatea volumului de fluid dislocuit de acel corp”. Asta imi aduc aminte de la orele de fizica, atunci cand percepeam uriasul savant antic atat de departe de mine, incat imi aparea doar ca un mit. Acum, calcand strazile Siracuzei, aveam sentimentul ca sunt pe urma pasilor lui, l-am simtit atat de real si atat de apropiat...Stranie senzatie...dar placuta.

Am bantuit pe stradutele Ortigiei, in cautarea umbrei, ne-am oprit, am admirat, am savurat cannoli si inghetata...Am revazut locul cu mult drag, sunt indragostit de aceasta insulita legata doar de poduri de oras...




























































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #32 : Vineri, 21 Iunie 2019, 15:57 »
Sa va arat acum si unde am facut, o parte plaja si baie...in Caraibele Siciliei:
























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 22 Iunie 2019, 08:06 »
Excursia de pe insulele Eoliene am inceput-o intr-u loc in care intotdeauna ma fac sa ma simt copil...Biserica Presepi. Extraordinar de buna ideea de a strange bani pentru renovarea bisericutei prin prezentarea unui presepi. Nu stiu cine l-a realizat, cat a durat pana l-a facut, cat o fi costat asta, dar efectul este exceptional! Toata lumea cu care intru acolo nu se opreste din admirat si fotografiat. Toti turistii trec pe langa bisericuta, fara sa stie ce pot vedea inauntru...Din pacate...Norocul meu este ca sunt un "scotocitor" si intotdeauna caut in toate ungherele...Asa am dat si de acest loc, pe care il arat de fiecare data celor cu care merg...Va arat cateva imagini si voua, celorlalti care nu ati ajuns inca pe Lipari...














Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 22 Iunie 2019, 11:09 »
Daca am amintit de insulele Eoliene si Lipari, iata cateva imagini din croaziera noastra si din plimbarea pe stradutele pitoresti:












































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #35 : Duminică, 23 Iunie 2019, 07:17 »
Dupa Lipari am ajuns pe insula Vulcano. Una in care simti la fiecare pas prezenta activitatii vulcanice...Este insula care a dat denumirea de vulcan. Am facut un tur de insula, cu un nene care astepta cu microbuzul in port. Interesant sa vezi  panoramele, asupra celorlalte insule Eoliene, asupra Marelui Crater, sa vezi firava viata de acolo...




























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #36 : Duminică, 23 Iunie 2019, 12:13 »
Sunt aproape de finalul povestirii mele in imagini...Mi-am sacrificat un pic din timp, incercand sa va ofer cat mai multe fotografii din aceasta excursie...Sper ca v-a facut placere sa "ma insotiti" si sa va faceti o idee despre acele locuri... :)

Cand am gandit programul excursiei, am incercat sa aleg ce este mai interesant din fiecare categorie de obiective turistice, sa ofer posibilitatea de a vizita cat mai multe din top 10 Sicilia, sa nu plictisesc cu repatabilitate, sa...obosesc cat mai putin drumul si sa-i dau senzatia unei anumite libertati, pe care fiecare si-o doreste in vacanta.

Sunt impotriva excursiilor incarcate in care se viziteaza acelasi tip de obiective de mai multe ori, cand doar se bifeaza elementele de program...eventual cu un selfie in fata pt a se vedea ca am fost acolo... ::)...Imi plac mult calatoriile in care oamenii seara se intalnesc, iau cina impreuna, povestesc, se amuza, se cunosc mai bine...Asta este si tiparul excursiilor pe care le organizez, un soi de calatorie cu prietenii...

Aici in Sicilia, cu un grup mic si multi vechi, a fost foarte simplu sa fac asta, am simtit cum toata lumea rezona, iar placerea de merge impreuna la masa era evidenta...Am petrecut cateva seri foarte placute, la Taormina, la prima noastra iesire, la Sciacca - ah ce mult mi-a placut acolo, apoi in ultima seara la Catania, intr-o superba gradina de vara...

Sicilia este un complex atat de bogat de lucruri, un amalgam de culturi, are o istorie extreme de bogata, sunt o multime de locuri pe care le poti include intr-un tur al insulei. Intr-una dintre zile mi-am propus sa mergem in 3 locuri destul de apropiate si totusi atat de diferite...Primul dintre locuri este Vila Romana de Casale, acolo unde am avut ocazia sa vedem cele mai mari mozaicuri romane...Fascinant sa vezi ceea ce au putut oamenii aceia, acum 1500 de ani. In ce lux traiau aristocratii, ce facilitati, ce grandoare! Impresionant! Nu am fost sigur ca tuturor o sa le placa, pentru ca este vorba de vestigii arheologice, de ceva ce tine de trecutul indepartat, ori lumea in general vrea sa vada lucruri mai recente, mai palpabile, pe care le pot intelege si deslusi mai usor...M-a bucurat mult sa vad ca alegerea acestui loc pentru a fi vizitat in turul nostru a fost una foarte apreciata, m-am uitat la fiecare dintre cei cu care am fost si am vazut ca urmareau cu maxima atentie si interes tot ceea ce acel loc mai poate arata...

Daca am fi fost oaspetii bogatului proprietar al vilei, asa am fi gasit-o acum cateva sute de ani:



Dupa 160 de ani de folosinta, dupa sute de petreceri si vacante imparatesti, au aparut vandalii si au adus aceasta perla in stare de ruina. S-au pastrat insa din fericire uimitoarele mozaicuri, o dovada a artei romane inegalabile ca stil si detaliu:

























IMG]http://photo.singlescamp.ro/wp-content/uploads/2019/06/Sicilia20191327.jpg[/IMG]











Datorita acestui mozaic, vila romana mai este numita si "Vila cu fetele in bikini". Scena arata ca femeile practicau sportul si de competitie si de modelare a corpului, deci nu este o inventia recenta asa cum se credea...








Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #37 : Duminică, 23 Iunie 2019, 13:37 »
Aproape am simtit miros de sulf, cum stateam eu in balconul hotelului si priveam Etna pufaind...Dar stai, ca eu n-am fost acolo  :faint:! Dar o sa ajung, e prea seducatoare povestea ca sa n-o traiesti pe viu!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #38 : Duminică, 23 Iunie 2019, 15:59 »
Extrem de interesanta senzatia pe care o ai cand te apropii de uriasul de peste 3.000 metri. Si il vezi "clocotind"...Pe drumul spre refugiu, pe o buna bucata de drum n-am intalnit decat masini care se intorceau...Straniu...ne-am spus, mai in gluma, mai in serios... ??? ::)

Panorama de pe terasa hotelului si din camera era una intradevar fantastica. Te culcai cu imaginea Etnei fumegand, te trezeai cu ea la fel, pufaind...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #39 : Duminică, 23 Iunie 2019, 19:00 »
Agrigento, Valea Templelor, acolo unde se afla Concordia, emblema UNESCO si cel mai bine conservat monument religios antic grec.


































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #40 : Luni, 24 Iunie 2019, 07:20 »
Daca ieri v-am aratat imagini din Valea Templelor si Vila Romana Casale, acum va arat apogeul zilei, un loc incantator, o minune a naturii, cum rar poti sa intalnesti: Scala dei Turchi. O stanca alba, marmorata, rotunjita de apele marii si vanturi, care se ridica pe faleza marii...Un loc in care lumea traieste cateva clipe de contemplare, de bucurie de sine pt ceea ce vede, simte...Era spre inserat, luminile se jucau pe stanca alba, in tot felul de briz-brizuri. Din pacate imposibil de surprins cu un biet smartphone...Sper insa sa va placa ce am ales din cele peste 100 de fotografii pe care le-am facut acolo:














































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #41 : Marți, 25 Iunie 2019, 08:58 »
Exista in Sicilia cateva locuri in care poti merge doar in grup mic. Nu este posibil sa mergi cu autocarul...de aceea agentiile atat cele din tara cat si cele din afara nu-si propun sa duca turisti la acele obiective. Sunt de fapt cateva destinatii care din punctul meu de vedere pot fi facute BINE doar in grup mic. Nu se poate nici individual pt ca inseamna costuri mari plus documentarea, iar in grup mare mi se pare doar o bifare, vacanta avand aspectul unei continue alergaturi intre obiective. Va spun cateva din aceste destinatii: Sardinia, Corsica, Sicilia, Elvetia, Norvegia, Islanda, Insulele Faroe, insulele Azore, Madagascar, Safari (Tanzania, Kenya, Africa de Sud), Vietnam - Cambodgia etc. In opinia mea o vacanta activa, de vizitare trebuie sa fie gandita in felul urmator: distante scurte - pana la 200 km/zi, obiective variate (nu 5 biserici, nu 5 palate, nu 5 cascade...ci alese cele mai reprezentative, 1-2 biserici, 1-2 palate, 1-2 cascade), cate un pic de drumetie (nici o excursie fara natura! :)), sa ofere timp de relaxare (cel putin dupa amiaza, seara...), timp de socializare (daca tot mergi in grup atunci trebuie sa profiti si de avantajul de a avea cu cine sa comunici, sa interactionezi)...

In Sicilia obiective, care nu pot fi vizitate in grup mare: croaziera Insula Bella pt ca este ceva intim si trebuie simta savoarea momentului si a cadrului, apoi cheile Alcantara (despre care am sa scriu imediat), plaja de la San Vito, Erice, cetatea cocotata in varf de munte, Cefalu, pitorescul sat de pe caosta nordica. Aopoi interesant este sa explorezi locuri, orasele, sate...uite cum de exemplu a fost Castelmola, apoi, Trapani, Ortigia (Siracuza) etc

Am ajuns asadar, in aceasta excursie, intr-o plimbare in natura minunata a cheilor Alcantara. Foarte interesante, un fenomen asemanator cu Giants Causeway in Irlanda de Nord, cu Vik in Islanda, cu Racos la noi in tara: cristalizarea lavei vulcanice in forma prismatica. Este acoll amenajat un circuit in natura, care nu dureaza mai mult de o ora. Se traverseaza o zona cu plante, arbusti si pomi specifici Siciliei, apoi se ajunge pe malul de sus al cheilor. De-a lungul a celor aproape 2 km sunt amenajate balcoane de vizitare, iar la final un lift coboara turistii pe asa numita plaja a raului care traverseaza cheile. M-am balacit in apa destul de rece dar tare placuta, pana la intrarea in chei, de acolo era nevoie de echipament pt a urca pe rau. Se fac astfel de trekking tours, organizate de cei de la parc. Un loc deci tare fain si interesant!


























































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #42 : Marți, 25 Iunie 2019, 13:23 »
Pe langa top obiective, mi-am propus sa arat grupului si locuri care chiar daca nu sunt atat de spectaculoase si de vestite, au rolul de a forma o parere generala despre Sicilia. Printre multe altele Sicilia este cunoscuta pentru vinurile sale, iar una dintre regiunile cele mai cunoscute de pe insula pentru podgorii si crame, este Marsala. De aceea am inclus acest orasel in programul nostru de vizitare. Urma sa facem o plimbare free, in zona centrala a orasului, incepand de la Poarta Garibaldi, emblematica pentru Marsala.

Regatul burbonic a cãzut în 11 mai 1860 atunci când Garibaldi a debarcat aici cu ai sãi „o mie de oameni”, transmitandu-i lui Vittorio Emanuele, ca a reusit sa elibereze Italia meridionala. Pana sa se intample asta, trebuie sa va spun ca istoria orasului începe cu o insulitã nu departe de litoral, protejatã de „laguna dello Stagnoni: Mothia”. Când navele cartaginezilor traversau Mediterana, insula Mothia, reprezenta un important punct comercial.
Dupa ce grecii din Siracuza au atacat si distrus Mothya in 397 i.Hr. cei mai multi supravieturitori au venit in Sicilia si au format orasul Ilibaeum, astazi Marsala. Orasul a prosperat mult timp si a fost sub romani si mai tarziu sub arabi, ca un important port de lagatura cu Africa.

Motia sau Mozia exista si azi. Este o insula privata, pe care se gasesc ruinele unui orasel odata foarte infloritor. Se poate ajunge cu ambarcatiuni care pleaca de la Muzeul Sarii, aflat pe soseaua litorala intre Marsala si Trapani. Pt a a junge acolo e musai de mers pe malul marii, pentru ca daca se merge pe soseaua rapida se trece usor de locul in care se poate vedea cum se produce sarea marina si unde se afla debarcaderul pt ambarcatiunile care pleaca pe Mozia.

Vinul de Marsala este mult mai cunoscut decat credeam, am cautat cateva detalii la intoarcerea din calatorie si am aflat ca se afla in reteta multor mancaruri din bucataria internationala. Este un vin fortifiat, produs prin metoda in perpetum, similara cu metoda solera, folosită la producerea vinurilor sherry, în Jerez, Spania. Asta pentru ca acum o luna eram cu un alt grup Singles Camp la Jerez si gustam din licoarea produsa acolo... :)

John Woodhouse a dat de acest vin într-una dintre călătoriile sale in Sicilia si a inteles imediat ca este foarte potrivit pentru piata engleza. Asa ca a investit prin compania sa, aceasta fiind una dintre cele doua licentiate sa produca vin de Marsala. Ulterior a vandut insa firmei Florio, pe care ni-l aducem aminte cei mai...batrani, era una dintre delicatesele pe care le gaseai in perioada lui Nicusor de Scornicesti, in barurile din tara. 

N-am gustat vinul, pentru ca trebuia sa revin la volan, dar am cumparat o sticla care sta acum in colectia mea, pregatita pentru zile de relaxare...Si m-am multumit sa fotografiez cateva sticle si unul dintre locurile in care se poate incerca.

La intoarcerea la parcare, a, trecut prin Piata Antica, acolo unde pescarii vin sa-si vanda produsele. Foarte interesant! Timpul trecuse insa, ora de plimbareala prin Marsala se epuizase si urma sa plecam spre Trapani...Asa ca ne-am indreptat spre parcarea de pe malul marii, acolo unde lasasem microbuzul.



























































Cateva

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #43 : Marți, 25 Iunie 2019, 14:29 »
Gigi, nu mai pot, m-ai innebunit cu excursia asta! Mi-am pus în cap toată cenușa vulcanică( ma rog, nisipul) pe care-o avem prin sticluțe, de anul trecut, de ciudă că n-am mers...deși o aveam pe listă.
Stânca aia albă, minunată,Scala dei Turchi, plus Cheile Alcantarei, Doamne, nu m-aș sătura zile întregi dac-aș bântui pe-acolo!!!
Eu una, îți mulțumesc nespus pentru poveste, am trăit-o intens, m-a trimis cu gândul și la Napoli și Vezuviu și la Sorrento locul dar și Sorrentino, napoletanul regizor de Oscar cu al său „La grande bellezza”...
Of, ziceam că las Europa pe mai încolo, să văd și eu continente mai îndepărtate atâta timp cât mai sunt în stare, dar...ce mă fac când mă cheamă atât de tare locurile astea?!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia, Etna si insulele Eoliene. 8 - 15 iunie 2019
« Răspuns #44 : Marți, 25 Iunie 2019, 16:22 »
Ma bucur ca cel putin unei persoane ii place povestea mea... :) Glumesc pt ca stiu ca nu doar tu citesti si apreciezi informatiile. Scriu si postez pentru ca stiu ca asta ramane. Lumea, nu neaparat de aici din SC intra, citeste, vizualizeaza, intelege, eventual se inspira. Am intalnit oameni fara nici o legatura cu SC si care imi spuneau ca urmaresc permanent ceea ce postez pe facebook si aici pe forum. Ma bucur de fiecare data cand aflu de cate cineva...Imi pare rau ca nu am timp sa dezvolt, sa fac articole, pentru ca vad si cunosc atat de multe locuri si lucruri interesante...Poate o data si o data, daca nu m-o lovi vreo batrenete de aia cu senilitate, am sa astern o parte mare din cunostiintele mele... ::) ???

Asa ca merg cu povestea mai departe, spunandu-va ca ma apropiu de final. Ramasesem la Marsala, orasul vinului. De acolo am plecat spre Trapani, un oras mai mare, dar nici acesta neaparat turistic. Doar apendicele sau, Erice, este unul dintre top 10 Sicilia. Drumul dintre Marsala si Trapani, daca este facut pe malul marii, ai ocazia de a vedea bazinele de saraturi, de acolo de unde prin procesul de evaporare, selectionare si macinare se obtine sarea de mare. Doua pachete au poposit in camara mea...Nu pot sa trec pe langa locuri de astea sa nu iau cate ceva.

Salinele - Trapani. Rezervația naturală Trapani și Paceco se întinde între Marsala si Trapani, iar caracteristica este faptul ca este una dintre puținele zone umede ale insulei. Rezervația Stagnone, înființată în 1984, protejează laguna Marsalei și cele patru insule ale acesteia. Rezervațiile oferă peisaje splendide, cu mori de vânt pitorești și vastele bazine ale căror apă care parca se aprind la apusul soarelui.

La sediul rezervatiei, aflat pe malul marii, o doamna extrem de binevoitoare ne-a aratat fotografii si ne-a explicat modul in care se obtine sarea, cum este macinata, cum este transportata cu magarusii prin apa. Inca de pe vremea fenicienilor exista intre Mozia si uscat o ridicatura artificiala in mare, un soi de drum, prin care se poate merge cu caruta trasa de magari. Ma gandeam la institutiile noastre unde daca ai nevoie de o informatie trebuie sa mergi inarmat cu rabdare si sa te gandesti din start la dezamagirea de a nu putea afla nimic...Putini sunt oamenii dedicati locului, fericiti ca il pot promova, care vad in turist un om care i-a trecut pragul cu placerea de a-l vizita.

Ne-am dus apoi cativa km mai incolo si am intalnit Muzeul Sarii. N-am intrat, am preferat sa admiram bazinele si sa lenevim pe terasa restaurantului...Poate data viitoare... :) Ce a fost important de inteles am retinut de la sediul rezervatiei, stiu acum si luna cand se aduna sarea: iulie, pentru ca atunci procesul de evaporare este pe final.