Autor Subiect: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018  (Citit de 11838 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #15 : Marți, 18 Septembrie 2018, 12:01 »
Gata m=am linistit.Si ce frumos va fi! E clar, in bagaj vor fi doua zone, imbtacaminte Capaddocia si imbracaminte Side Star Beach. Pe maine.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #16 : Marți, 18 Septembrie 2018, 12:56 »
Va urez zile frumoase, sa aveti parte de vreme buna, de oameni minunati in jur, vant usor...sa nu va duca balonul prea departe... :) Astept cu nerabdare sa vad fotografii de acolo...

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #17 : Marți, 18 Septembrie 2018, 13:08 »
 Va anunt cu bucurie ca vom avea un partener ghid turc , foarte simpatic cu mare experienta turistica, un tip modern si cu viziune deschisa, Behic Ilker, care ne va astepta maine pe aeroport.
 Vorbitor perfect de limba engleza, va vorbi si in engleza si in turca asa ca sa acoperim toate necesitatile. Mi-a spus sa va comunic ca ochelarii de soare si sepcutele sunt un must, ca vara nu s-a terminat in Capadochia si mai ales in Antalya, dar ca dimineata este rece.
 Mi-a mai spus sa va comunic sa va ganditi cine vrea sa mearga cu balonul, deoarece trebuie achitat lui in prima zi cand sosim in Antalya.
 La fel s-a gandit sa propuna pentru ultima zi in Antalya, un tur de oras si cumparaturi, excursie optionala pentru care ne va preciza pretul.
 Sunt nerebdatoare sa va intalnesc maine. Cu drag, Daniela

Multumim Gigi pentru urari si incurajari. Sper ca grupul sa puna poze frumoase si nu numai. Si impresiii....

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #18 : Marți, 18 Septembrie 2018, 13:23 »
Multumim Daniela pentru precizari. Am cautat si eu informatii despre vreme, am gasit Istanbul, Antalia si Konya dar Cappadocia nu. Oricum am vazut ca e vreme excelenta, dupa sufletul nostru. Multumim si lui Gigi pentru urari, abia astept faza cu balonul si safari. Inarmati cu voie buna, sigur vom avea o excursie frumoasa! Sa ne vedem cu bine! :D *|* :thumbup:

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #19 : Marți, 18 Septembrie 2018, 16:39 »
  Draga Arsel, Cappadochia este o regiune istorica din Turcia, aflata in Anatolia Centrala.Cuprinde parti din provinciile Nevsehir, Nigde, Aksaray, Kirsehir si Kayseri. Noi vom vizita orasele Avanos, Kaymakli, Uchisar, Goreme, Cavusin si Mustafapasa. Pe acestea poti da cautare pentru vreme. Si de asemenea pentru Konya, punctul nostru de plecare spre Cappadochia.
  Cappadochia a fost cunoscuta inca din epoca bronzului tarziu , sub numele de Hatti si a fost patria Imperiului Hitit, cu capitala Hattusa.
  Dar povestile le veti afla la fata locului. Salutari si toate cele bune !

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #20 : Luni, 01 Octombrie 2018, 18:10 »
Am avut din nou o vacanta cu vreme buna, peisaje de basm, senzatii tari si un grup vesel.
Prima zi ne-am deplasat in Konya, unde am vizitat cateva obiective printre care si muzeul Mevlana, muzeu dedicat poetului persan Rumi. Misticul poet medieval, cunoscut si sub numele de Mevlana, e cel care a initiat dansul sacru al dervisilor rotitori: Sema, realizand uniunea cu divinitatea prin transa emotionala creata de muzica si continua rotire.



















Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #21 : Luni, 01 Octombrie 2018, 18:16 »
A umat o incursiune in zona centrala a Anatoliei, cunoscuta in special pentru peisajele supranaturale cu aspect selenar, orasele subterane, casele si bisericile sapate adanc in stanca. 
























Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #22 : Luni, 01 Octombrie 2018, 18:29 »
Tot aici am avut parte de cate o surpriza in fiecare seara: spectacolul dervisilor, seara turceasca si ceva total inedit...... o nunta turceasca adevarata, desfasurata sub ochii nostri, pe care am urmarit-o in direct in hotelul unde eram cazati.









Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #23 : Luni, 01 Octombrie 2018, 21:13 »

Au urmat apoi aventura zborului cu balonul, vizitele la atelierele si magazinele de ceramica, bijuterii, covoare, crama unde am degustat vinuri locale sau suc de struguri.
































Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #24 : Luni, 01 Octombrie 2018, 21:53 »
Ultimele 2 zile le-am petrecut in Side, un oras situat pe tarmul marii Mediterane, la un hotel superb "all inclusive cu de toate": spectacole cu muzica de dans si acrobatii in fiecare seara, relaxare la hamam si masaj, aqua gym la piscina si altele.

O parte dintre noi am ales sa vizitam si orasul Antalya impreuna cu Behici bey, ghidul turc care ne-a insotit in aceasta frumoasa excursie. Dupa un tur pietonal in zona veche a orasului, am mancat cateva specialitati turcesti locale la un restaurant recomandat si apoi am navigat timp de 2 ore pe un vaporas aflat numai la dispozitia noastra, cu muzica, voie buna si mult chef de distractie.





























Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #25 : Marți, 02 Octombrie 2018, 11:25 »
Wow, o prezentare mai completa nici ca se putea! A fost foarte frumos, o excursie de vis care nu trebuie ratata!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #26 : Miercuri, 03 Octombrie 2018, 18:11 »
Exceptionala prezentarea Daniela! Ca intotdeauna, bucuroasa si dispusa sa imparti si cu altii impresii, imagini...Toata aprecierea mea!  :flori:

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Cappadocia si Antalia. 19 - 27 Septembrie 2018
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2018, 14:08 »
Excursie optionala din Side - Jeep Safari - o mica prezentare
durata: de la ora 9 pana la ora 17, cu pranz inclus









peisaje superbe
























terasa restaurantului la care am luat pranzul






am vizitat si o mini gradina zoologica




am admirat si cascada Manavgat




PS. pentru amatori - atentie - se lasa cu stropeala cu apa  ;D


"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman