Autor Subiect: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019  (Citit de 11250 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #15 : Luni, 17 Iunie 2019, 19:13 »
Multumesc Mihaela, o zi frumoasa!

Offline Cristina24

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #16 : Luni, 17 Iunie 2019, 19:17 »
Buna seara.
Daniela te rugam sa ne dai un nr de telefon.
Multumim.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #17 : Luni, 17 Iunie 2019, 19:21 »
Telefonul meu este 0721428014.
Pana la plecare ma puteti contacta si pe messinger (facebook Daniela DIMITRESCU) sau WhatsApp.
Util este si blogul de travel al Singles Camp&Travel : Povestile de calatorie ale Danielei
Toate cele bune!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #18 : Marți, 18 Iunie 2019, 18:38 »
Buna tuturor
Precizari legate de bani: moneda de circulatie este lira turceasca. Saptamana trecuta 1 euro= 6,4550 (07.06.2019). Este bine ca lucruile mici suveniruri, dulciuri, sa fie achitate in lire turcesti, deoarece ei rorunjesc mult. Exemplu: daca un obiect costa 4 lire , el zice negustorul, 1 euro.Asta inseamna ca a rotunjit cu 2,45 lire care este o inghetata sau o apa.La sume mai mari, se adauna. Suma de 30 euro tips pentru sofer si ghidul local, o vom strange in euro.Este o cutuma sa dai bani care isi pastreaza valoarea.
Cine vine cu lire e ok, dar sa aveti cei 30 euro pentru personalul turc si putem schimba la case de schimb valutar din euro sau dolari in lire turcesti.
Obiectele mari precum covoarele de matase sau piele, ceramica, etc, pietre de onix, bijuterii, se pot achita cu card sau negociate in euro sau dolari.
Atentie la internet, datele mobile impun coturi mari la abonamentele de telefoane mobile. Utilizati wi fi la hoteluri sau unde se gaseste, cofetarii, Starbucks, etc.
Daca mai aveti ceva intrebari, va rog sa le scrieti pe forum, mai avem o zi pana la plecare. Biletele de avion ale voastre si asiguraile, celor care le-au facut, le voi aduce cu mine printate.
O seara frumoasa!
Daniela Dimitrescu

Offline corinarusu72

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #19 : Miercuri, 19 Iunie 2019, 15:16 »
Buna ziua, pentru cei fumatori, cate pachete de tigari avem voie in bagaj?

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #20 : Miercuri, 19 Iunie 2019, 15:35 »
Buna ziua
Chiar m-am gandit la asta. Stiu ca se permit 2 cartuse de tigari, dar care se pot lua si din duty free -ul din Romania. In Turcia in schimb tigarile sunt mai ieftine. Cam 9 lei un pachet ( 12 lire, unde 1 euro = 6,45 lire).Si din Turcia se poate reveni la fel cu maxim 2 cartuse dupa cate stiu eu. Asta se refera la o cantitate normala de consum personal.
 

Offline corinarusu72

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #21 : Miercuri, 19 Iunie 2019, 17:30 »
Multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #22 : Joi, 20 Iunie 2019, 07:47 »
Va urez drum bun, sa aveti o calatorie minunata, sa va intoarceti cu experiente si amintiri placute! Sper in primul rand sa ajunga toata lumea la timp, subliniez asta pentru ca am inteles din agentie ca au fost inscrisi si participanti care au anuntat ca vor veni la alta ora decat cea stabilita de organizatori si insotitorii de grup. La o ora la care mie personal, cu experienta pe care o am in sute de drumuri cu avionul, mi se pare foarte riscanta...Ideea este ca nu e o excursie in tara, la care ai ocazia sa te reconectezi relativ usor, cu mai mica sau mai mare intarziere. Este o excursie externa, la care daca pierzi avionul, trebuie sa-ti cauti singur cu efort si achitand un tarif de last minute care intotdeauna este mare si apoi trebuie sa te descurci sa te reconectezi cu grupul care poate deja este in miscare. Foarte greu asta, aproape imposibil. Poate fi o vacanta pierduta si ca petrecere si financiar.

O aveti pe Daniela cu voi, aveti de asemenea un ghid local, turc care o sa va insoteasca permanent. Daniela vorbeste perfect limba turca, este o foarte buna cunoscatoare a obiceiurilor si traditiilor asa ca veti avea ocazia sa aflati multe lucruri.

Va doresc sa fiti un grup fain, comunicativ, sociabil, fiecare sa inteleaga ca e vorba de un club de socializare nu de o agentie...Sa va respectati, sa nu aveti tabieturi care sa deranjeze pe ceilalti, sa mergeti cu gandul doar de a va distra, de a va simtiti bine!

Inca o data drum bun si distractie placuta!  *|*

Offline mar61r0@gmail.com

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #23 : Vineri, 28 Iunie 2019, 11:59 »
Buna, buna si bine v-am regasit. Abia intoarsa din acest circuit, pot sa va spun ca am avut parte de adrenalina la maxim. Zborul cu balonul (care a fost obiectivul meu principal) a fost la cote maxime, iar pentru curajosi, a existat optiunea  zborul cu parapanta. Nu am cuvinte sa va descriu cum te simti, ce senzatii te incearca in inaltul cerului, deasupra zonei Pamukkale, cu un pilot profesionist.  Asta partea frumoasa, in schimb, din pacate a cam lipsit asa zisa socializare/armonizare din motive mai mult sau mai putin obiective. Oricum, am avut parte de experiente unice din punctul meu de vedere. Celor ce vor merge la runda 2 Cappadocia, le recomand cu tot dragul aceste provocari.
Stop dancing the dance! Start feeling the dance!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cappadocia din balon, Pamukkale si Efes 20 - 27 iunie 2019
« Răspuns #24 : Luni, 01 Iulie 2019, 18:09 »
Acest subiect este inchis pana cand o sa primesc cateva raspunsuri. Atunci o sa inteleleg mai multe. Pana una alta ma gandesc la forma si masura la care trebuie sa fie Singles Camp. Este clar ca am lasat portile prea larg deschise.