Autor Subiect: Plimbari in “Targul Iesilor” si degustare de vinuri in R.Moldova 4 - 6 octombrie  (Citit de 19246 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline industrialg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Buna tuturor ! Imi pare bine ca in sfarsit am ajuns in targul Iesilor. Lidia a fost o gazda primitoare si cred ca are ea niste "pile" undeva, pe sus  ;D pentru ca, desi cand am ajuns turna cu galeata, am reusit sa speriem ploaia si sa ne bucuram de turul de oras pe care ni l-a oferit.

Excursia in Republica Moldova merita toti banii, Cricova a fost peste asteptarile mele, iar satul Butuceni este un loc superb.

Si eu sunt de acord cu fetele, actiunea asta merita prelungita cu inca o zi, sunt multe de vazut.

Gabriela

Offline Ciaglic Alexandru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Si eu sunt de acord...cu băieții, acțiunea asta trebuie prelungita cu inca o zi, sunt multe de văzut...cu ghidul local, Nicolina! ... Lăsând gluma la o parte, a fost o excursie in care am cunoscut locurile care pentru familia tatălui meu, acolo, înseamnă... acasă! Sau, aproape acasă, Tighina fiind acum dependenta de administrația nistreana. Daca in viitor, Lidia va dori sa mărească perioada de vizitare  in Rep. Moldova, cred ca Tighina are ce oferi, încât sa fie inclusa in traseul SC.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Ne-a plăcut la tine acasă, Lidia !  :flori:
Excursia a fost interesantă, chiar dacă vremea nu a fost prietenoasă. Am revăzut oameni dragi, am vizitat locuri deosebite! O experiență inedită în Republica Moldova.

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Da Rami ... ai dreptate, unii si-au mai prelungit excursia pe la Bacau, Piatra Neamt, Cheile Bicazului (multumesc Gabrielei, o persoana deosebita). Fiecare perioada a vietii cu avantajele si frumusetile ei. Eu ma bucur de aceasta perioada. Am plecat astazi spre Timisoara cu euforia zilelor petrecute impreuna. Intotdeauna m-am simtit bine la evenimentele S.C.  Multumesc.  :kissing::kissing:

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Salutari tuturor !  *|*  Sper ca ati ajuns cu bine acasa !  :kissing:  Si mie mi-a placut Iasiul chiar daca stau pe-aproape l-am descoperit altfel alaturi de voi si Lidia , dar cireasa de pe tort a fost excursia in R. Moldova care  poate fi considerata "Raiul Petrecaretilor" si nu doar atat...
Vinurile sunt de o calitate excelenta , mancarea bio gustoasa si foarte multa , preturi f. mici la toate  8)  :yeah:
Multumesc Lidiei , S.C.&T. , celor 2 ghizi locali Lucian ( Iasi ) si Nicolina ( Moldova ) pentru efortul depus ca noi sa ne simtim cat mai bine ! As mai vrea in Moldova eventual cu o noapte de cazare acolo...  ::)  :D
Urmeaza cateva foto  ;)

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604






















































































































































Picturile din Sala Pasilor Pierduti  se pot achizitina la preturi negociabile direct de la studenti o parte din ele...pt. cei interesati detalii Decanul Facultatii  ;)

Offline estera

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Wow, ati vizitat foarte multe in aceasta iesire,fotografiile spun aproape totul!
Unde se afla picturile si mozaicul?

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Am scris mai sus picturile sunt la Iasi , restul Cricova și alte locuri vizitate, din păcate nu am reușit să inserez comentarii la fiecare  :) iar unele muzee nu permit fotografiatul  :) oricum sunt multe de văzut ...

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Ma bucur f tare ca am avut ocazia sa vizitez Iasiul, sa fiu primita acasa la colegii nostri din SC si la Lidia. Ghizii ne-au ajutat sa intelegem mai bine istoria orasului, care este incarcat de cultura. Tot cu SC mi-am indeplinit si dorinta de a ajunge in Republica Moldova. Am fost f impresionata ca se vorbeste românește si ca toate denumirile de orase, limba oficiala e romana. Intr-adevar mancarea este savuroasa si naturala. Cricova este impresionanta cu cei 120km de pivnite de vin.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Sa nu fiu mai prejos pun si eu cateva poze :)
















Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Buna tuturor!
Acum o saptamana, la ora asta eram  impreuna, si ce bini era :D
A trecut deja o saptamana...
Oare cand a trecut???
Unii dintre voi va pregatiti pentru alte excursii sau, deja sunteti in alte excursii :thumbup:
Va doresc sa reusiti sa va bucurati de tot si de toate  :yeah:
Asa cum am spus cu totii, am vazut destul de multe la Iasi!
Au mai ramas multe locuri de descoperit...
Au mai ramas de degustat berea artizanala( 7 coline) :giggle:, de savurat produsele celei mai bune patiserii si cofetării din Iasi ;) :D
Ce mai incoace si încolo, trebuie sa mai ajungem la Iași, nu?!
Lidia, ne-ai "virusat"  :giggle: cu Iasiul cultural, Iasiul romantic, Iasiul culinar, Iasiul in totalitate  :applause:
Multumesc mult pentru poze Lidia! :bow:  :flori:
Imi doresc tare mult sa mai ajung la Iasi, si sper sa si reusesc  :dance:
Si in Moldova as vrea sa mai ajung, dar, tot cu Nicolina :giggle:
Sunt de acord mie la mie cu domnii  :whistle:  :blush:
Oare cum ar fi fost daca, ghidusa noastra ar fi fost " Natasa ", care ne-a insotit la vinoteca?! :faint:
Ce spuneti domnilor?! ::)
Costi, am inteles, ca deja, au fost vandute 2 tablouri din expozitia de la Universitate  ^-^
Tu esti vinovatul, sau Dan? :giggle:
Tania, cred ca toti am mai fi vrut sa ne putem prelungi zile frumoase petrecute in locuri tare faine si în compania unor oameni deosebiti, speciali...
Ma bucur mult pentru tine!
Celor care nu stiu ce sa faca, sa mearga sau nu, la Iasi, le spun tare de tooot,  mergeti la Iași, ca MERITA  :yeah:
Va doresc tuturor multa sanatate si sa traiti zile frumoase cu spor în toate, alaturi de cei dragi :angel: si, sa reusiti sa calatoriti cat mai mult :yeah:  :kissing: