Autor Subiect: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie  (Citit de 15277 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #30 : Duminică, 29 Septembrie 2019, 14:08 »
Am plecat impreuna cu voi cei care ati calatorit in Cappadocia, asa ca am revazut cu mare placere pe aeroport multi vechi si am intalnit cu bucurie pe altii noi. Stiam ca urmeaza sa traiti o experienta minunata, asa ca m-am bucurat pentru voi. Stiam ca tot ce depindea de noi ca organizatori va fi bine, aveam doar emotiile legate de imprevizibil si evident de armonia grupului. Pentru ca de asta depind multe...

Am folosit in organizarea acestei excursii toata expertiza noastra, am cheltuit resurse chiar si peste pretul excursiei, doar pentru ca lumea sa fie fericita. Ne-am dorit mult si eu si Samiza sa va oferim tot ce se poate intr-un anumit buget. Ne-am fixat la o anumita categorie si nivel de servicii, unele lucruri s-au schimbat insa pe parcurs, independent de noi...Asa ca nu am reusit sa ne incadram in estimarea noastra... Am acoperit insa toate diferentele aparute, chiar am upgradat, am rugat partenerii sa faca orice pentru a fi multumiti si in mod deosebit de a avea experienta de zbor cu balonul...

Am vazut fotografii, am primit mesaje de multumire, unele foarte emotionante si motivante pentru un organizator, asa ca suntem si eu si Samiza fericiti de ce ati trait si simtit acolo.

O parere mare de rau pentru ce i s-a intamplat Doinei, sper sa fie cat mai curand pe picioare si de asemenea pentru cele doua persoane care nu au inteles efortul nostru, al agentiei partenere, al ghidului...Si ca in vacanta in loc sa te bucuri de ceea ce ofera aceasta, iti consumi energia pentru a face observatii, comparatii etc. Am vazut si in Tanzania, din pacate sunt oameni care nu se pot bucura indiferent de ce li se ofera si pentru ca simt ca nimic nu-i poate satisface, pentru ca vad ca nu pot iesi cu ceva destept in evidenta, dar pentru ca au senzatia ca facand pe cunoscatorii ar exista totusi o sansa ca lumea sa-i "remarce", cad in ridicolul si penibilul unui comportament de neinteles pentru cei din jur....Stridenta lor este prea mare intr-o mare de oameni fani, asa ca nu-i pot lasa aici... :-[

Astept sa vedem cine incepe cu imagini, descrieri... :)

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #31 : Luni, 30 Septembrie 2019, 10:54 »
Am revenit cu "picioarele pe pamint" dupa o excursie superba si o experienta unica - calatoria cu balonul in Cappadocia.
Multumesc organizatorilor , Danielei si  ghidului turc care s-au dat "peste cap" sa ne ofere o astfel de experienta .Pacat ca exista oamenii care nu stiu sa se bucure de calatorie ...si care au inteles gresit conceputul singlescamp.
Ce pot spune , Turcia e o tara aparte cu peisaje superbe , cu oamenii frumosi care isi doresc sa te ajute sa te simti bine in tara lor . Peisajul selenar din Cappadocia este de-a dreptul  minunat ...este o capodopera a naturii care m-a lasat fara cuvinte.
Calatoria cu balonul ...o experienta pe care trebuie obligatoriu sa o ai in viata .
Postez ceva poze ...cuvintele le-am "pierdut" in fata frumusetilor Turciei.
Multumesc  organizatorilor , Danielei si  ghidului turc  pentru tot.
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #32 : Luni, 30 Septembrie 2019, 12:38 »
Poze:








































Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline Irina Daniela Florea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #33 : Luni, 30 Septembrie 2019, 16:23 »
Intr-adevar, sunt necesare cateva zile pentru a reveni cu "picioarele pe pamant" dupa o asemenea experienta de calatorie , care pare de neegalat cel putin acum, la putin timp de la intoarcere.. acum nu imi doresc decat sa se repete: ma refer nu numai la experienta plutirii cu balonul, dar si la incursiunea printr-un peisaj spectaculos asociat unor oameni extrem de frumosi la suflet si care nu au fost putini in cele cateva zile. Multumesc organizatorilor, Danielei dar si partii turce (ghidului si nu in ultimului rand soferului de microbuz) care au depus un efort considerabil pentru ca totul sa se desfasoare "snur". Nemultumirile de moment ar fi trebuit sa paleasca in fata frumusetii spectacolului natural si al sufletului oamenilor intalniti in cale..daca nu s-a intamplat, e pacat, pentru ca au fost umbrite momentan bucuriile acestei aventuri. Dar fiecare calatorie aduce intelepciune, asa incat data viitoare poate va fi mai bine si din punct de vedere al relatiilor interumane,   
pana data viitoare, raman cu gandul la aceasta minunata "intamplare"

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #34 : Luni, 30 Septembrie 2019, 17:34 »
Irina, Lori, va multumesc voua si tuturor celor care ne-au scris. Unii ne cunoasteti, altii nu. Cei vechi stiu cata pasiune punem, cata atentie, cat timp folosim pentru ca lucrurile sa se desfasoare asa cum trebuie. O facem efectiv din pasiune dar si impinsi de un val de oameni faini care-si doresc sa calatoreasca cu noi. Recunosc insa ca de multe ori, cand intalnesc oameni din aceia pe care nimic nu-i poate multumi si mereu au ceva de spus si aratat, imi vine sa las toate jos si sa-mi vad in continuare de business-uri, de casa, de nepot...Atat de tare te pot demotiva unii oameni...Stim insa ca aici s-a format o echipa minunata, de oameni entuziasti ca noi, Lidia, Gabi, Daniela, Diana, Gusti, Iulian si ca oamenii acestia vor putea duce mai departe proiectul acesta care a crescut cu noi...Si ca mii de persoane asteapta programele, evenimentele noastre...Ultimul lucru pe care l-as face in viata asta este sa dezamagesc pe cineva, asa ca mergem inainte...Evident insa ca fara persoanele care chiar fac rau atmosferei, demotiveaza pe cei care merg cu grupurile si au grija ca totul sa fie bine...

Offline Irina Daniela Florea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #35 : Luni, 30 Septembrie 2019, 19:59 »
Din pacate, nu pot incarca fotografii..nu stiu de ce  :((

Offline mi_pop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #36 : Vineri, 04 Octombrie 2019, 00:09 »
Buna seara, inca sunt sub influenta excursiei...a fost f frumoasa, un pic obositoare, dar cu multe obiective indeplinite. M-am si distrat, mai ales in parcul de distractii, in gondola (prietenii stiu de ce....si cum...) am intalnit oameni minunati si am legat prietenii si abia astept o noua excursie. Pt mine a fost prima experienta cu "singles camp" si nu ma asteptam sa comunicam asa bine. Sper ca nu a fost speriat prea tare ghidul turc, desi la Goreme a fost cam socat cand i s-a cerut socoteala (in mod nepoliticos dupa opinia mea) pt faptul ca nu am avut mesele in restaurantele cochete din localitate...dar spre final cred ca si-a revenit si a vazut ca nu suntem prea dificili...Mi-as fi dorit mai multe informatii, dumnealui a fost generos in Antalya....probabil ii place mai mult acea zona. FELICITARI fam Candea pt infiintarea unui astfel de club si pt eforturile depuse...mai ales cand afli, pe ultima suta de metri, ca ti se anuleaza o rezervare,,,,dar tot raul inspre bine, pt ca acea cazare din Goreme a fost cocheta si mie mi-a placut f mult. Multumiri Danielei pt informatii generoase transmise pe parcurs si pt grija permanenta, recunostinta ghidului turc si soferului pt rabdare si toleranta lor. MULTUMESC lui Dan pt fotografiile facute.In final...ii invidiez pe cei ce se reintalnesc in acest weekend la Iasi....

Offline Adri74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya 18 – 26 septembrie
« Răspuns #37 : Vineri, 11 Octombrie 2019, 23:10 »
A fost odata...
A fost odata o excursie...
A fost odata o excursie intr-o tara frumoasa si primitoare numita Turcia...
A fost odata o excursie intr-o tara frumoasa si primitoare numita Turcia, alaturi de oameni interesanti, prietenosi, deschisi, dornici de a cunoaste locuri si persoane noi...
A fost odata o poveste, un vis numit “Cappadocia, Istanbul, Anatolia si Antalya...”

Un vis care s-a terminat in urma cu 2 saptamani, dar din care eu inca nu m-am desprins complet. Desi, in contextul nebuniei cotidiene, este uneori dificil chiar si sa iti inchipui ca visul a fost candva realitate.
In acest vis minunat am avut ocazia de a vizita unele dintre cele mai frumoase locuri din Turcia: Istanbulul, inconjurat de centura albastra a Bosforului, impodobit de marile moschee si imbracat in magia vremurilor de mult apuse in care sultanii se plimbau prin palat; Ankara, cu mausoleul fondatorului Republicii Turcia, care a constituit o adevarata lectie de patriotism turcesc si, desigur, cu privirea pe care am aruncat-o (desi era cam bezna) din imensa roata din parcul de distractii (sa nu uitam si de faimoasa gondola); Cappadocia, cu minunatele ei sculpturi in stanca si, evident, cu magia zborului cu balonul – momente unice, pline de energie, pe care cred ca ne putem considera privilegiati pentru ca le-am putut trai o data in viata; Antalya, cu stradutele ei pitoresti si intortocheate, scaldata de marea azurie, care ne-a asteptat cu rabdare si ne-a ademenit in valurile ei in ultimele ore inainte de plecare.
Am intrat cu adevarat in atmosfera specific turceasca prin vizitarea moscheelor si ascultarea muezinului (care de multe ori ne surprindea si ne incanta cu sonoritatea lui), prin plimbarea in bazarul din Istanbul, prin participarea la seara turceasca – un adevarat spectacol de dans si muzica locala, prin vizitarea caravanseraiului, prin timpul petrecut in minunatul boutique hotel din Cappadocia, prin plimbarea pe campul de sare, prin servirea meselor in locuri cu specific turcesc, prin cafeaua tuceasca degustata la fiecare oprire si ayranul baut din ce in ce mai frecvent spre finalul excursiei de catre tot mai multi dintre noi. Si prin multe alte momente, pe care sunt sigura ca fiecare le-a perceput in felul sau.
Am intalnit oameni interesanti, veseli, prietenosi, cu personalitati diverse, dar cu totii doritori de a avea o vacanta frumoasa. Si chiar a fost o vacanta frumoasa. In care s-au creat cu siguranta prietenii trainice.
Desigur, au fost si unele tensiuni in anumite momente, dar le-am depasit cu bine, cu totii. Pana la urma este firesc sa apara mici divergente intr-un grup de 18 oameni diferiti. Ar fi anormal sa vrem cu totii acelasi lucruri in aceleasi momente. Dar, pana la urma, toleranta si acceptarea celorlati sunt lectii care imbogatesc in final viata fiecaruia dintre noi.
Din pacate au fost si lucruri obiective mai putin placute: viroza care a decimat ¾ din grup si accidentul d-nei Doina. Sper ca acum toata lumea este bine si ca acestea se vor estompa incet-incet, lasand locul doar amintirilor frumoase.

Cred ca am fost norocosi si am trait cu adevarat o poveste, un vis.
As vrea sa le multumesc organizatorilor (fam. Candea si intreaga lor echipa) pentru efortul depus si tenacitatea de care dau dovada in organizarea pana la cel mai fin detaliu a fiecarei excursii, Danielei pentru implicarea totala (fiind o persoana foarte sufletista), pentru ajutorul pe care ni l-a oferit de fiecare data cand am avut nevoie si  pentru informatiile inedite despre locurile si oamenii Turciei, d-lui Deria (ghidul turc) pentru rabdare, pentru profesionalismul de care a dat dovada si pentru explicatiile documentate pe care ni le-a oferit la fiecare obiectiv al excursiei (intr-o engleza fluenta si usor de inteles), lui Ahmet (soferul) pentru ca ne-a condus in siguranta pe soselele Turciei, lui Dan pentru ca a facut poze multe, multe si minunate si, bineinteles, fiecaruia dintre noi, participantii la aceasta frumoasa aventura.
Pentru ca ne-am cunoscut, ne-am ascultat unii pe altii, ne-am trimis poze, ne-am impartasit impresii, ne-am ajutat cand a fost nevoie, ne-am contrat poate uneori si apoi ne-am reconciliat, ne-am imprietenit si, impreuna, am facut ca aceasta poveste sa se transforme intr-o frumoasa amintire.