Autor Subiect: Norvegia. Excursie in tara fiordurilor. 27 iunie - 4 iulie 2019  (Citit de 9191 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Norvegia. Excursie in tara fiordurilor. 27 iunie - 4 iulie 2019
« Răspuns #15 : Duminică, 07 Iulie 2019, 20:39 »
Din pacate trebuie sa-mi iau ramas bun mai repede decat mi-as fi dorit, de la Norvegia. Mi-ar fi placut sa am timpul sa va povestesc despre cascade fabuloase, despre ultimii ghetari, despre campurile nefiresti de verzi, despre fiordurile minunate, despre vremea aceea cetoasa ce arunca valatuci de nori albi pe crestele muntilor...Ca niste cununi de frumos.

Mi-ar fi placut sa-mi inchei scurta mea poveste despre calatoria in Norvegia, tot cu o istorioara, aceea pe care am inregistrat-o pentru a fi ascultata pe drum...Este una pentru copii, dar sa nu uitam ca o mica parte din noi va fi pentru totdeauna candida, ca indiferent cat ne va imbatrani timpul, un pic-un pic vom ramane ancorati in anii aceia minunati ai copilariei. O vreme plina de candoare..."Cei trei iezi Gruff" este o povestioara despre troli, fiintele imaginare care populeaza cartile de saga nordica...Prostuti si urati, hidosi dar in acelasi timp simpatici prin naivitatea lor...

Am gasit intr-un magazin mai multe figurine de ceramica cu troli, decat oriunde...Am stat un pic sa fotografiez si am ales cateva imagini...







































Am adus acasa un petec verde de acolo, in amintirea unor zile fantastic de frumoase, cu niste oameni tare faini in jur...Norvegia imi va ramane intimparita in minte frumos, neasemuit de frumos...




Aceasta este trambulina olimpica de sarituri cu schiurile, de la Lillehamar. A fost ultima noastra oprire pe traseu...

Ultimul culoar de hotel, in care am stat:



Si aici mi-am petrecut ultima noapte in Norvegia. Fereastra dadea spre un lac superb, cel mai mare din Norvegia: Mjosa, ce are o lungime de 100 km!!! Fabulos loc pentru o despartire!