Autor Subiect: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019  (Citit de 17496 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #15 : Joi, 15 August 2019, 09:08 »
Da, a fost asa cum anticipasem dimineata.  :-\ Am vrut, am facut totul pentru a mai pregatit o goeleta, sa plecati in tandem cu prima, dar din pacate pentru aceasta, a doua, s-au strans prea putini doritori. Trebuiau ocupate toate locurile, pentru ca agentia achita intregul vas, ori daca ramn locuri neocupate pe goeleta, costul/persoana creste foarte mult...

Deci celor care sunt inscrisi pe prima goeleta, le urez o calatorie minunata, la fel cum a fost in fiecare an aceasta croaziera, celor care se inscrisesera pentru cea de-a doua, le spun ca imi pare rau, ramane pentru anul viitor.

Offline Lucia D

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #16 : Vineri, 23 August 2019, 00:11 »
Buna tuturor sunt Lucia si voi merge cu voi pe Goeleata 2 in Croaziera Albastra

Mi -am cam prins urechile pe forum si sper sa nu fiu redudanta cu intrebarile mele.
Imi poate spune cineva va rog  cum va fi vremea -ce fel de haine sa pregatim ,ma intereseaza in special ptr seara si daca este frig de dormit pe punte ?
Multumesc in avans si sa ne vedem si auzim cu ginduri bune .

Offline Necula Mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #17 : Vineri, 23 August 2019, 12:53 »

  Draga Lucia D,

  Ai citit mesajul scris de Gigi (admin), pe forum? Din pacate pentru cei care s-au inscris pe goeleta 2 (s-au strans prea putini doritori) si nu s-au ocupat locurile. In cosecinta nu se mai organizeaza plecarea anul acesta, pentru cei inscrisi pe goeleta 2. :((

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #18 : Luni, 26 August 2019, 14:01 »
Buna tuturor.sunt Gabriel,insotitorul de grup si abia astept sa ne intalnim in aceasta superba calatorie.Vreau sa comunic cateva aspecte- va voi astepta la locul de intalnire cu un carton printat cu SINGLESCAMP ROMANIA.De asemenea,sa aveti prosop pentru plaja,crema de soare,sapca si ochelari de soare,cosmetice personale. Pe guleta plata bauturilor se face cash,inclusiv plata excursiilor optionale.Puteti avea banii schimbati in EURO este ok. Foarte multe persoane prefera sa doarma pe punte,este o senzatie deosebita,iar dimineata rasaritul de soare este minunat.Ca si imbracaminte, o geaca,pulover sunt de-ajuns,aveti si patura din camera pe care o puteti folosi...spre dimineata fiind mai racoare.( ziua spre 35 grade Celsius...noaptea spre 20 grade Celsius)

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #19 : Luni, 26 August 2019, 14:24 »
Nu uitati si de incaltaminte de apa pentru canionul din excursia optionala, ii gasiti la magazine specializate gen Decatlon,Sportissimo,etc sau sandale de apa, in caz ca nu aveti,se pot inchiria la fata locului (costa cateva lire turcesti)

Offline Lucia D

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #20 : Marți, 27 August 2019, 01:06 »
  Draga Lucia D,

  Ai citit mesajul scris de Gigi (admin), pe forum? Din pacate pentru cei care s-au inscris pe goeleta 2 (s-au strans prea putini doritori) si nu s-au ocupat locurile. In cosecinta nu se mai organizeaza plecarea anul acesta, pentru cei inscrisi pe goeleta 2. :((

Multumesc mult Mihaela,

Se pare ca am fost prima inscrisa pe goeleata 2 asa ca m-au transferat pe prima cind cineva a renuntat, am aflat azi .YAY ! Deabea astept mai ales ca am schimbat un bilet de avion ca sa pot merge in vacanta asta . Astept cu bucurie sa ne cunoastem si sa petrecem zile minunate in acel  paradis. 

Offline Necula Mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #21 : Marți, 27 August 2019, 08:22 »
 
  Draga Lucia D,

  Ma bucur ca vom merge impreuna in aceasta superba croaziera in paradisul apelor de smarald. *|* *|* *|*
  Daca vrei mai multe detalii pana la plecare, iti las numarul meu de mobil (0722990624). :bow: PS. Abia astept sa ne cunoastem! :dance:

  Have a nice day!
 

Offline cristian t

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #22 : Joi, 29 August 2019, 08:54 »
Inteleg ca noaptea nu avem alimentare cu curent electric asa ca nu pot sa utilizez device-ul anti apnee in timpul somnului. Asa ca sa nu uitati dopurile ptr urechi! :sorry:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #23 : Joi, 29 August 2019, 09:49 »
Lumea doarme pe punte de obicei, este mult mai placut si inedit! Iar curent, cu exceptia noptilor in care se acosteaza in golfuri si insule, o sa aveti curent electric, vasul este bransat la tarm.

Offline cristian t

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #24 : Joi, 29 August 2019, 12:10 »
Mersi ptr precizare. Atunci o sa imi iau aparatul cu mine.

Offline Ade

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 31 August 2019, 11:56 »
Buna tuturor,   :smitten:

As vrea sa va intreb daca functioneaza cardurile noastre bancare acolo(visa),in cazul in care dorim sa le folosim(la țărm,bineinteles) si daca putem scoate bani de la bancomat!

Va multumesc si abia astept sa ne cunoastem si sa ne distram impreuna!!!

  :dance: *|* :yeah:

Offline Necula Mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 31 August 2019, 13:28 »
   
   Buna Ade,
 
   In Turcia se poate utiliza de asemenea foarte bine si cardul. Sunt acceptate VISA, MASTERCARD/EUROCARD, AMERICAN EXPRESS pe care le puteti folosi  la hotel, la benzinarii, la magazinele de suveniruri, la restaurante etc. Am gasit un link "ghidul turistului: BANI ÎN CĂLĂTORIE!", poate te ajuta. https://fincombank.com/ro/spargalka-dla-turista-den-gi-v-putesestvii/
   Nu e necesar sa avem lire turcesti la noi. Ei datorita devalorizarii monedei turcesti foarte mult, cu strainii se vor exprima mai mult in euro. Si dolarii sunt la cautare, mai ales la cumparaturi. Ei oricum calculeaza imediat paritatea si apreciaza rapid pretul in toate monedele acestea, lire, euro si dolari. Chiar intreaba cum vreti sa platiti?  Excursiile optionale si bauturile, consumatia pe vas se platesc in euro. De asemenea in aeroport Istanbul, Dalaman, porturi, magazine, etc. putem plati tot in euro, dolari sau lire turcesti. 1 euro = 6,46 lire turcesti.
   Parerea mea personala, este bine sa ai la tine si bani cash (euro sau dolari).
   Spor la pregatirea bagajelor! *|* :yeah: :dance:

Offline Necula Mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 31 August 2019, 14:29 »
 
   Am citit ce scria Gigi (admin), la prima croaziera organizata in Turcia in anul 2015
 
 " De data asta desi in general recomand card, acum va spun insa ca este nevoie de cash. Pt ce aveti nevoie si cum sa va socotiti bugetul: mesele sunt incluse in tarif, dar asa cum v-am comunicat deja bauturile sunt extra. Se vor achita cash la check out. In privinta banilor: este bine sa schimbati Euro in Lire Turcesti pentru mici cheltuieli, la o casa de schimb care nu are comision (sa intrebati inainte sa schimbati) si inca un amanunt sa numarati banii in fata vanzatorului."

Offline Ade

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 31 August 2019, 17:27 »
Multumesc frumos,Necula Mihaela!
Sunt foarte utile informatiile! Voi avea grija sa am la mine atat cash,cat si cardul pentru orice eventualitate! :)

Offline Lucia D

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Croaziera in paradisul apelor de smarald. 8 - 15 septembrie 2019
« Răspuns #29 : Duminică, 01 Septembrie 2019, 22:34 »

Multumesc mult Mihaela.

Esti un inger si te voi suna zilele astea pe What's up din Portugalia.

O saptamina plina de bucurii

L