Autor Subiect: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie  (Citit de 24392 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
14.01.2019.
NU MAI SUNT LOCURI DISPONIBILE


Tarif - cazare in camera dubla, in regim share room

Pentru cei care vin din Bucuresti (cu transport inclus pana la destinatie) = 580 lei
                     
Pentru cei care urca in Brasov sau Ploiesti (cu transport pana la destinatie inclus) = 530 lei                     

Pentru cei care vin din alte parti, cu mijloace proprii = 490 lei (fara transport pana la destinatie)                   

Avans = 200 lei


INFORMATII TRANSPORT:

Plecare  Ora 07:00 (Intalnire ora 6.50) –  Statia de benzina MOL Pacii. Adresa: Bulevardul Iuliu Maniu 194
TRASEU: Bucuresti - Pitesti - Valcea - Sibiu
Nume si nr telefon SOFER: BOGDAN 0753/ 878454
Nr Masina: B 284 NEW


Pentru conexiuni, va fi nevoie sa anuntati agentia, iar pentru ora sa luati legatura cu soferul.

Rezervari: https://www.singlescamp.ro/eveniment/drumetie-la-zapada-si-fuga-lolelor-de-la-agnita-25-27-ianuarie-2019/

Check in:     25 ianuarie 2019
Check out:  27 ianuarie 2019

Cazare: 2 nopti la Hanul Vestem: http://www.hanvestem.ro/

Servicii incluse:
• cazare 2 nopti
• 2 mic dejunuri tip bufet
• 2 cine tip grup*
• transport pana la destinatie din Bucuresti, Ploiesti, Brasov (pentru cei care achita unul dintre tarifele A si B)**
• transport zonal pana la Paltinis iar duminica la Agnita
• ghidaj montan pe traseul ales din Muntii Cindrel

*Meniu cine (este fix, precizam ca nu putem oferi alternative):
VINERI:
Cocolos
Ciolan cu varza
Paine
Desert
Apa plata/ minerala

SAMBATA:
Mamaliga cu branza si smantana
Pastrav in fulgi de porumb
Desert
Apa plata/ minerala

Servicii care nu sunt incluse:
x  pranz sambata
x  gogosi si hencles la Agnita
x  intrari la obiective
x  in situatia in care zapada este mare, veti avea nevoie de rachete de zapada. Ghidul montan va aduce acest echipament, se poate utiliza CONTRA COST.

** Diferenta de tarif de la cel comunicat pe site (490 lei) pana la cel de 530, respectiv 580 lei se va achita la ultima rata, comunicand agentiei pe Email office@bonvoyagesibiu.ro, de unde va imbarcati.

Grup: 32 locuri

Insotitor de grup: Gusti Ciuca 0751 361.009

Program:

Vineri 25 ianuarie
Check in ora 12.00 la Hanul Vestem
13.00 "Bine ati venit!" cu pita, slana si branza din Marginime. Si un pahar de palinca
14.00 Facem o plimbare, cu ghid, in Muzeul de Etnografie, aflat chiar langa han.
18.00 - 19.30 Cina
de la 20.00: party

Sambata 26 ianuarie
8.30 Mic dejun
10.00 Plecare in drumetie montana zona Paltinis. Traseu 5 ore.
15.00 La coborarea din Paltinis, ne oprim pentru o ciorba si un papanas la "Montana Garden", un loc special...
17.00. In jurul acestei ore veti ajunge la pensiune
17.00 - 19.00 refresh
19.00 - cina
Dupa cina: party

Duminica 27 ianuarie
7.00 Mic dejun tip bufet
8.00 Check out si imbarcarea in microbuz
8.30 Plecare spre Agnita pentru a participa la "Festivalul Parada Lolelor"
10.00 Parada lolelor - spectacol de strada tipic sasesc, cu o traditie de peste 100 de ani.
12.30 Dupa parada plecam, conform traditiei in ..."Centrul tarii". Servim acolo ceva gogosi si vin fiert.... 


Motivatia actiunii: Este o actiune pe care o repetam an de an, ideala pentru cei noi intrati in Singles Camp, de a se acomoda, de a socializa si de a-si face prieteni noi. Pentru cei vechi prilej de a se revedea si de a-i cunoaste pe cei noi...
O excursie cu drumetii, cu obiceiuri unice in Romania, cu distractie, cu zapada si...vin fiert. Asa ca daca vreti sa scoateti nasul din casa la iarna, aveti pofta de o gura de aer curat, de o branza si de o tuica buna haideti in Marginime!

Precizari
Aceasta iesire se adreseaza persoanelor active. Drumetie montana in zapada va avea un traseu care sa nu implice vreun risc. Veti fi insotit de ghid montan profesionist. Conditia de acceptare in grupul de drumeti: echipament de munte de iarna. Adica: gheata de munte cu talpa antiderapare (nu ghete de oras, nu cizme, nu adidasi...), parazapezi, bete trekking, pantalon lung termic elastic, bluze termice de diferite grosimi pentru a le da jos pe masura ce va incalziti, caciula, manusi, rucsac de tura, pelerina. Cei care nu vin imbracati si incaltati corespunzator se considera ca nu doresc sa urce si o sa ramana in zona Paltinis, la un vin fiert.

:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti. Va recomandam sa va consultati cu atentie perioada de concediu, de zile libere, de disponibilitate, astfel incat sa va asigurati ca acestea coincid cu cea in care se tine excursia. Trebuie sa stiti ca din momentul rezervarii intrati intr-un regim contractual cu agentia tursitica ce ne asigura serviciile turistice. Acest lucru impune intelegerea clauzei pe care ati acceptat-o in momentul inscrierii si achitarii, referitoare la renuntarea unilaterala la o excursie. Cititi aici: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/. Deci in situatia renuntarii la o actiune, vechi sau noi in acest grup, avem rugamintea sa nu ne sunati, sa nu ne scrieti, solicitandu-ne restituirea sumelor achitate sau sa ne cereti mutarea acestora la alte excursii. Existand o intelegere prealabila, comunicata si cunoscuta, consideram ca nu este necesar sa avem o corespondenta in acest sens.

La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Nu vrem cu noi persoane de genul "eu vreau acolo nu acolo", care au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic.

Locatia in care veti fi cazati este nominalizata inca din faza de lansare a excursiei, va puteti informa pe internet despre ele, aveti ocazia de a studia feed-back-urile.

La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. 

Cateva imagini, luate in anii trecuti, prin locurile in care a trecut drumetia noastra:



















Spuneam ca o sa aveti ocazia sa vedeti o traditie unica in Romania, pentru aceasta si special ne deplasam la Agnita;

Despre Festivalul lolelor am scris cateva impresii, le repet aici:

"Printre lole"
Imi plac comunitatile mici. Unde lucrurile se intampla incet si cunoscut. Intr-o lume ce parca intra in causul palmelor. Si incape intr-un degetar. Unde cei de’un leat s-au jucat impreuna, au fost la scoala in aceleasi banci, s-au gasit perechi intre ei, au copii de-o varsta, au aceleasi povesti de nu stiu cati ani si poate desi n-a trecut vreo saptamana fara sa se vada, cand se intalnesc nu se mai opresc din vorba, de parca cine stie ce noutati ar avea sa-si spuna! Unde vecinii vorbesc peste gard sau la banca din fata portii, unde si cainii se cunosc intre ei. Si unde ai zeci de veri, verisoare, matusi si unchesi...

Este un mic univers, inchis intre niste drumuri, miristi si paduri.

De cate ori trec prin cate un sat, prin cate un orasel, incerc sa-mi inchipui cum e viata acolo. Si tare mi-as dori sa fiu si macar musafir, sa pot intra in intimitatea lor. Sa simt pentru cateva ore, ca fac si eu parte din comunitatea aia mica a lor.
Am trait sentimentul asta de cateva ori. Odata in Germania, am nimerit la un fest dintr-un sat bavarez. Toata lumea iesise cu oalele si cratiti  in strada. Pregatisera tot felul de improvizatii de plite si grilluri si gateau varza de aia dulce de-a lor, frigeau carnati albi si beau bere impreuna, radeau, povesteau, cantau. Curiozitatea m-a dat jos din masina si am luat-o la plimbare pe strazile satucului. Casele aratau superb. Cu flori superbe la balcoane si in fata, de dadeau efectul unei adevarate revarsari cromatice. Nu mai stiam la ce sa ma uit si sa admir.

Am trait sentimentul asta de comunitate mica si azi la Fuga Lolelor la Agnita. Ajunsesem de dimineata cand incepeau sa se formeze grupele de lole, pe vecinatati, ca pe vremea sasilor. Palcuri de copii si parinti se adunau, formand unele mai mari. Le-am insotit de aproape pe strazile Agnitei, pana unde s-au unit toate grupurile. O veselie, fara margini. Isi scuturau talangile, plesneau bicele, se bucurau de admiratia sutelor de curiosi de pe margini. Din clesti imensi de lemn, ofereau copiiilor si celor care insoteau alaiul, gogosi aurii pudrate cu zahar. Mandrii de costume si de importanta rolului de lola, paseau in muzica fanfarei, salutand vecinii si prietenii de pe margini.

Am mers si eu dupa alaiul asta pret de vreo jumatate de ora, simtindu-ma parca de-al lor, un agnitean. M-am oprit atunci cand lolele, in cel mai important al zilei, au poposit in fata primariei. Unde se adunase toata Agnita sa vada fuga. Cercul comunitatii s-a inchis acolo in jurul lolelor si noi toti ceilalti am ramas in afara. Era sarbatoarea lor si chiar daca radeam impreuna cu ei, chiar daca am fost o ora de-al lor, simteam ca locul nostru este in afara. Am lasat in urma vacarmul de talangi, pocnituri de bici si urale „hiu-rei”, trecand podul spre biserica evanghelica.La plecare am luat si eu o bucata din bucuria lor si am adus-o acasa. Rad si acum.

Despre obiceiul "Fuga Lolelor", sau in saseasca Urzeln.
Este un vechi obicei al sasilor din Agnita, oras de langa Sibiu, ce dateaza din perioada Evului Mediu. Membrii breslelor de mestesugari alunga iarna si spiritele rele, "speriindu-le" cu masti fioroase si zgomote asurzitoare produse de bice si talangi.

Sasii care au emigrat in Germania au dus cu ei obiceiul, dar prin grija unei asociatii, Bresla Lolelor, acest eveniment a fost reluat de vreo 10 ani. Este ceva unic si care merita vazut, este un crampei din obieceiurile sasilor transilvaneni pierdute din pacate odata cu plecarea lor.

Parada e un bun prilej pentru fiecare breasla de a-si etala traditiile si simbolurile reprezentative: breasla blanarilor e reprezentata de Coroana pe care sint asezate patru vulpi cu cite un jder in gura; breasla croitorilor - de Calutul Croitorului impreuna cu calaretul sau; breasla dogarilor, de un mester care invirte, fara sa verse vreo picatura, o doaga de butoi pe care sint asezate pahare pline cu vin, in forma piramidala. Parada e condusa de un Staroste, insotit de doi Ingerasi.

Pe parcursul paradei, lolele ii prind in hora cu bicele lor pe trecatori, invitindu-i la dans, dupa care ii recompenseaza cu cite o gogoasa.
Pe vremuri, bicele sasilor nu erau doar un accesoriu inofensiv al coregrafiei ci reprezentau adevarate arme, atunci cand se iscau batai cu romanii din Agnita. Pentru cei care depaseau masura s-a creat regula ca fiecare lola sa poarte un numar, sa poata fi identificati batausii...

Imagini de la Fuga Lolelor:



















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Am achitat avansul!
 Sa ne vedem cu bine :)
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline Iatan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
OK Pentru "Pasi in zapada....." cum ne intoarcem in Bucuresti? Eu sunt din Constanta si as veni pana in bucuresti cu transport propriu, vin la Sibiu ca masina voastra si cu ce ma intorc?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Transportul este dus si intors. Doar ca la intoarcere traseul este Sibiu - Agnita - Brasov - Ploiesti - Bucuresti.

Offline florin69

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 96
Lista transport Bucuresti  :
  1. Florin I.

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #6 : Miercuri, 02 Ianuarie 2019, 10:57 »
La multi ani tuturor!
eu urc din Ploiesti. ma luati si pe mine?

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pasi in zapada, drumetie montana si "Fuga lolelor" de la Agnita 25 - 27 ianuarie
« Răspuns #7 : Miercuri, 02 Ianuarie 2019, 11:28 »
Cristina,se pleaca pe Pitesti,intoarcere pe Ploiesti,vei fi lasata acasa...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Exact, ii multumesc lui noiembrie pentru raspuns si informarea ta CristinaIonescu. Intradevar, plecarea se va face din Bucuresti si se va continua pe Pitesti - Valcea - Sibiu., iar intoarcerea va fi prin Ploiesti. Nu pot sa spun sigur, urmeaza sa vedem daca sunt inscrisi din Pitesti - Valcea, dar daca nu ni se comunica inscrieri de acolo, o sa plecam pe Bucuresti - Ploiesti si atunci si la plecare si la intoarcere te vei putea conecta cu microbuzul.

Offline ELLEN8

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Buna , din Mures e cineva cu transport ? Multumesc . :(

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Lista transport Bucuresti  :
  1. Florin I.
2. Miha-ella
3. Lumi66
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!



Iatan din Constanta 😊

Daca mergi cu masina din Constanta spre Bucuresti, mai ai 2 locuri?
P.s. Lasa-mi un mod de contact, te rog. Telefon sau e-mail😊

P.s.2 . Stie cineva la ce ora pleaca microbuzul din Bucuresti si din ce locatie?

Cu drag si cu un inceput de an minunat, care sa ne tina tot anul si inca LA MULTI ANI,

Miha-ella
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Multumesc de raspunsuri.
daca nu se schimba traseul si se va pleca pe Pitesti, va trebui sa ma alatur listei de Bucuresti si o sa vin eu acolo.
o sa vorbim pana atunci si stabilim detaliile, nu?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Plecare din Bucuresti: vineri 25.01.2019 :  Ora 07:00 (Intalnire ora 6.50) –  Statia de benzina MOL Pacii. Adresa: Bulevardul Iuliu Maniu 194
Numarul microbuzului, numele soferului si telefonul acestuia vor fi comunicate cu 1-2 zile inainte de plecare, imediat ce le primim de comapania de transport partenera.
Pentru conexiuni, va fi nevoie sa anuntati agentia, iar pentru ora sa luati legatura cu soferul.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Lista transport Bucuresti  :

1. Florin I.
2. Miha-ella
3. Lumi66
4. Olivia B