Autor Subiect: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019  (Citit de 23531 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #60 : Marți, 30 Aprilie 2019, 22:45 »

Microbuz (19 + 1) cu plecare din Bucuresti pe ruta: Pitesti – Rm Valcea – Sibiu – Alba – Iulia – Turda – Cluj Napoca - Sacel
Plecare ora 6.00 Bucuresti, statia de benzina Mol Pacii Bulevardul Iuliu Maniu nr 194.
1. Corneliu Borzan - Sibiu
2. Crina Dima - Pitesti
3. Monica B - urcare Sibiu
4. Maria G - urcare Sibiu
5. Nina M - urcare Bucuresti
6.Rodica R-urcare Bucuresti
7.Cristina M -urcare Bucuresti
8. Vistiana - București

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #61 : Marți, 30 Aprilie 2019, 22:58 »
Celalalt microbuz . Microbuz (19 + 1) cu plecare din Bucuresti pe ruta: Bucuresti - Ploiesti - Brasov - Sighisoara - Tg Mures - Sacel este plin ...
Deci a mai ramas acesta pana maine ... Va doresc o vacanta faina ! asa ca de la un coleg la altul restul faceti voi ... :bow:   *|* :yeah:

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #62 : Luni, 06 Mai 2019, 15:05 »
Buna ziua, tuturor ! Încă o excursie reusită marca Singles Camp ! Temperatura a fost încălzită de voie bună, iar norii s-au speriat de hohotele noastre de râs. Important este că ne-au lăsat să facem traseul montan, să vizităm ceea ce ne-am propus, restul sunt doar amintiri plăcute..... :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #63 : Marți, 07 Mai 2019, 08:16 »
Pana puneti voi fotografii si impresii, am gasit eu pe net o imagine cu Cimitirul Vesel, noaptea. In noaptea de Inviere, cred. Mi s-a parut speciala, oricum diferita de imaginea cu care suntem obisnuiti.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #64 : Miercuri, 08 Mai 2019, 08:21 »
Eu astept cu nerabdare pozele Lidiei, am ramas fara baterie la telefon  :angel:

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #65 : Miercuri, 08 Mai 2019, 12:46 »
  :thumbup: Am trimis pe email albumul cu fotografiile facute de mine. Daca nu ati primit, transmiteti-mi adresa voastra. Email-ul meu este  lidiamandache5@gmail.com

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #66 : Miercuri, 08 Mai 2019, 13:54 »
"Muzeul Tarancii Romane" din Dragomiresti se afla intr-o casa traditionala veche, construita din lemn intre 1720-1721. In fata casei se afla pomul cu oale, simbol ca acolo se afla o fata de maritat. in casa a locuit pana la moarte gazda Ileana Chisului (74 ani), Desi era femeie faina, se zice ca a ramas femeie nemaritata pentru ca barbatul ei nu s-a nascut, asa ca oala rosie sta si astazi in curte in varful pomului cu oale. Povestea asta si multe altele pline de umor ni le-a spus Maria Zubascu, localnica si ghid al muzeului


Muzeul din Ansamblul Manastirii Barsana

Casa memoriala Stan Ioan Patras, creatorul celebrelor cruci vesele de la Sapanta, faimoase in toata lumea.



Dumitru Pop a fost ucenicul lui Stan Ioan Patras si duce mai departe traditia crucilor de la Sapanta. Ca si mentorul sau, este un artist complex: sculptor, pictor si poet. Cei care au ramas sa stea de vorba cu el am vazut ca nu ar mai fi vrut sa plece. Mi-a placut proiectul pe care il are in lucru, crearea muzeului in aer liber cu tema " Crucile fara morminte" destinat conservarii crucilor vechi create de Stan Ioan Patras si care nu mai pot fi puse in cimitir

Cimitirul Vesel din Sapanta a fost declarat cel mai important cimitir din Europa si al doilea din lume, dupa Valea Regilor




Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #67 : Miercuri, 08 Mai 2019, 14:56 »
Ce comica-i ideea aia cu oalele , ca un soi de Singles Club ...  :2funny:
Multumim Lidia , frumoase amintiri !  :smitten:

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De 1 Mai minivacanta in Maramures! 1 - 5 mai 2019
« Răspuns #68 : Miercuri, 08 Mai 2019, 19:32 »
Am primit ! Multumim frumos Lidia !  Superbe imagini !!!  :flori: