Autor Subiect: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019  (Citit de 15297 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #15 : Duminică, 01 Septembrie 2019, 18:53 »
à bientôt !

Offline rox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #16 : Joi, 12 Septembrie 2019, 23:58 »
Mi am dorit de cativa ani sa merg pe Valea Loarei unde sa petrec mai multe zile, nu doar sa dau o fuga, incat sa  savurez pe indelete zona aceasta rurala incarcata de istorie si strajuita de nenumarate castele ca in povesti, sa ma bucur de deliciile culinare frantuzesti, si excursia aceasta mi a oferit tot ce am visat! Din toate excursiile externe la care am participat, pe aceasta mi am dorit o cel mai mult, si am venit incantata! Zona este superba, castelele sunt fascinante , mancarea este o arta ( ma refer la dejunurile incluse in program care au fost incredibile atat ca gust cat si ca prezentare!) iar organizarea a fost excelenta! Am avut chiar ocazia sa mergem cu bicicleta  urmand traseul de biciclete al Loarei!
Aaa, iar francezii din zona Loarei sunt surprinzator de amabili, zambitori si prietenosi!
Ma gandesc serios sa repet experienta anul viitor.... 🤔😍

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #17 : Duminică, 15 Septembrie 2019, 13:16 »
Mi-am tot propus sa scriu impresii supa aceasta excursie dar, cand ajungem acasa, inca plutim prin gradinile castelelor si vin treburile...si uite asa trec zilele.
Si mie mi-a placut tare mult aceasta excursie. Si eu mi-o doream de mult. M-am bucurat din plin de tot ceea ce am vazut. Castelele pe care le-am vazut merita toti banii, vorba romanului. Recunosc ca mie mi-au placut mai mult gradinile si imprejurimile. Am simtit ca ma incarc cu foarte mult bine!
Am mancat tot cu s-a putut. Buna mancarea in Franta! Credeam ca vin cu cel putin doua kilograme in plus dar nu a fost asa pentru ca am mers mult pe jos sau cu bicicleta, am inotat un pic... Plimbarea cu bicicleta a fost super faina, pacat ca nu am beneficiat de ea decat o singura zi (ne erau dsponibile decat doua biciclete la pensiune, deci eu si Roxana am apucat doar o singura plimbare). Au francezii astia niste piste de biciclete pe kilometrii intregi, pe valea Loirei, prin paduri, printre vii, spre castele si localitati.
Am insa doua problemute pe care as vrea sa le spun, poate cineva le citeste si tine cont de ele. Pensiunea in care am stat a fost ok, numai ca plasata un pic cam departe de localitatile unde aveai ce face. Satucul in care am stat era aproape pustiu (o spun pentru ca am iesit la plimbare, pe jos), Aproape nici oameni nu am vazut ce sa mai vorbim ca nu am gasit nici un magazin. In fiecare seara ne intorceam in jur de ora 17 la pensiune si eu personal  vroiam sa mai fac ceva pana la culcare iar aici nu aveam ce. De doua ori am ramas in orasul apropiat unde erau terase si magazine si era tare fain. Am fost si la piscina pensunii de doua ori, am incercat sa imi umplu timpul.
Cealalta problemuta a fost primul sofer de autocar. Sincer, nu mi-a placut. Arogant, cu un aer superior...nu-mi plac astfel de oameni. Cel de-al doilea, un simpatic. Era mereu prin preajma noastra, zambea, glumea.
Cele doua ghide locale, super fete! Mii de pupici pentru Diana noastra!
Va multumessc tuturor ca am fost acolo! Oameni buni si frumosi sufleteste! Sper sa ne mai vedem!

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #18 : Duminică, 15 Septembrie 2019, 21:12 »
Ati facut si fotografii?  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #19 : Luni, 16 Septembrie 2019, 14:22 »
greu cu ales fotografiile...sunt mult, mult mai multe.
stiu ca celelalte fete au fotografii mult mai faine

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 21 Septembrie 2019, 22:17 »
Valea Loarei, o poveste frumoasa… cu oameni amabili, politicosi, castele somptuoase, localuri elegante, preparate rafinate, suprafete nesfarsite de vita de vie pentru a enumera doar cateva dintre elementele care definesc aceasta zona linistita si deosebit de pitoreasca.

Nici nu stiu cu ce sa incep mai intai dar, pentru ca vorbeam inainte de plecare de bucataria frantuzeasca, am sa va arat o parte din bunatatile cu care ne-am rasfatat. De remarcat este faptul ca Franta are un caracter profund regional in sensul ca nu vom regasi o specialitate de aici in Provence, de exemplu. Nu este ca la noi unde, de exemplu,  gasesti ciorba radauteana in mai toata tara. Au si ei preparate specifice bucatariei frantuzesti care pot fi gasite mai peste tot, cum este supa de ceapa, dar mancarurile specifice unei anumite regiuni pot fi intalnite numai aici.

Francezii acorda o mare importanta elegantei, etichetei da, noblesse oblige…  Esti salutat politicos in orice magazin sau restaurant ai intra, la hotel sau la aeroport. Terasele au, de obicei, mesele indreptate cu fata spre trotuar, pentru a putea observa spectacolul strazii, doar nu degeaba investesc sume considerabile in tinutele elegante… Imaginea conteaza si acest lucru l-am constatat peste tot. Desi Valea Loarei este o regiune rurala, oamenii se imbraca cu bun gust. In timpul unei plimbari prin localitatea unde am fost cazati, un sat mic unde aveai impresia ca nu se intampla nimic, am observat o doamna care isi uda gradina imbracata cu o camasa apretata, de un alb imaculat… Curtile si gospodariile la fel, ordonate, ingrijite, nu mai spun de strazile unde nu vedeai un capat de hartie aruncat pe jos.

Dar, revenind la mancare, am fost mai mult decat uimita de abundenta preparatelor din cadrul meselor de pranz pe care le aveam incluse. Fiecare dejun era un adevarat festin, cu antreu, fel principal si desert, un pahar de vin, cafea si apa imbuteliata. Absolut toate mesele au fost la inaltime, preparate gustoase, rafinate, sofisticate, aspectuoase, servicii ireprosabile incat aveam impresia ca sunt toate in competitie pentru stelele Michelin. Da, francezii stiu sa impresioneze! Spun asta pentru ca stiu cum arata la noi mesele de pranz pentru straini. O provocare a fost si sa traduc denumirile preparatelor care abundau in metafore si epitete si, mai ales, sa identific alimentele in farfurie… Am mancat preponderent peste proaspat, prins din Loara, da, pe Valea Loarei gasesti peste la tot pasul si nu este congelat. Uneori nu stiam ce peste va fi in meniu, se mentiona doar pestele zilei, in functie de pestele care se prindea. Am mai mancat seara si la restaurantul hotelului dar si in Tours, capitala regiunii si in Amboise, oraselul din apropiere si peste tot am fost tratati bine si mancarea delicioasa. Priviti si savurati…





























Halele din Tours (piata orasului), obiectiv turistic...






Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #21 : Vineri, 04 Octombrie 2019, 17:06 »

Hotelul unde am fost cazati, un conac vechi de trei sute de ani








Mic dejun frantuzesc cu fructe, branzeturi, produse de patiserie, iaurturi, toate de calitate superioara


Piscina hotelului


Primaria din Mosnes


Vita de vie cat vezi cu ochii, o placere sa te plimbi pe jos sau cu bicicleta. Am gustat si strugurii, foarte dulci, parfumati




Loara, cel mai bun loc din zona pentru a o admira este terasa superioara a castelului din Amboise.




Arhitectura specifica Vaii Loarei, strict reglementata: cladirile sunt construite in mare parte din tuf si au acoperisul din ardezie.


Amboise


Terasa cofetariei Bigot din Amboise, de neratat, atat datorita prajiturilor si inghetatei dar si pentru ca de aici poti admira in voie castelul si... spectacolul strazii. Observati ce spuneam anterior, scaunele sunt indreptate cu fata spre strada




Castelul din Amboise


Clos Luce, ultima resedinta a marelui artist Leonardo Da vinci






Atelierul lui Da Vinci



Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #22 : Vineri, 04 Octombrie 2019, 18:11 »
Castelul medieval din Loches, bine conservat. Aici a fost inmormantata Agnes Sorel, favorita lui Carol al VII-lea
Loches este si orasul natal al poetului Alfred de Vigny










Castelul regal din Chion,  face parte din castelele de pe Valea Loarei care i-au gazduit pe regii Frantei. Castelul, care domina râul Vienne, este situat pe ruinele unor fortificatii romane.
In acest castel, regele Carol al VII-lea a intalnit-o prima data pe Ioana d'Arc.








Tours, capitala regiunii Indre-et-Loire, este cunoscut in special datorita pietei Plumereau, votata drept cel mai frumos loc din Franta unde poti lua ”apero-ul”
Noi nu ne-am multumit doar cu un pahar, am luat pranzul la cateva dintre multele localuri din zona.
Neaparat trebuie vizitate si halele de unde te poti aproviziona cu produse traditionale, artizanale.






Maison de la Pucelle Armee, locul unde si-a confectionat armura Ioana d'Arc


Catedrala St Gatien



Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #23 : Vineri, 04 Octombrie 2019, 19:40 »
Castelul Villandry si, mai ales, gradinile sale, nu mai au nevoie de nicio prezentare. Gradinile mi-au placut in mod deosebit si asta in special datorita asocierii ingenioase intre legume si flori, simetriei desavarsite. Nu am vazut un fir de planta crescut intamplator, nciun detaliu nu este lasat la voia intamplarii. Si cand am fost noi gradinarii erau la datorie, masurau cu ata spatiul dintre straturi, smulgeau buruienile, udau. Accesul printre straturi nu este permis dar era un loc unde erau depozitate vinete si chiar erau turisti care le luau acasa.
Noi am fost mai norocosi, am putut sa le gustam direct preparate pentru ca am luat pranzul la o terasa din apropiere care foloseau doar legume si fructe din gradina castelului. Ce arome, gusturi, imi amintesc si acum acel millefeuille aux tomates (da, au fracezii un stil in a-si denumi preparatele...).















Asezat pe o insula in mijlocul raului Indre, castelul Azay le Rideau este, fara indoiala, o bijuterie a Renasterii franceze, creat ca un castel de poveşti. Atunci când a fost construit, trezorierul Gillles Berthelot a decis să adauge turnuri înalte în colturi si un sant cu apa pentru a aminti trecutul seniorial indepartat, cand cavalerismul era în floare şi cele doua familii, Azay şi Ridel, stapaneau zona.
Recent restaurat, castelul este in prezent atractiv si in interior iar parcul romantic care inconjoara castelul creeaza o atmosfera de basm.

















Castelul Langeasi este cunoscut, in primul rand, datorita casatoriei care a avut loc aici intre regele Frantei Carol al VIII-lea si ducesa Anne de Bretagne.
Castelul gazduieste o colectie bogata de obiecte de mobilier, tapiserii, taboluri, este unul dintre cele mai mobilate castele de pe Valea loarei.










Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #24 : Vineri, 04 Octombrie 2019, 21:37 »
Despre castelul Chenonceau, cel mai vizitat de pe Valea Loarei, am scris in prezentarea actiunii. Intuiam atunci doar cat de fascinanta va fi calatoria cu vaporasul, asteptari care ne-au fost depasite. Timp de mai bine de o ora am plutit, atat la propriu cat si la figurat, pe raul Cher pentru ca, ce poate fi mai minunat decat sa retraiesti povestea tumultoasa a celor doua doamne care au stapanit castelul, Diane de Poitiers si Catherine de Medici si sa savurezi, in acelasi timp, vinuri bune locale...


























Castelul Chambord, cel mai mare de pe Valea Loarei, este impunator. Arhitectura renascentistă extraordinară cu faimoasa sa scară dublu spiralată, apartamentele mobilate în stilul secolelor XVI - VIII, priveliştea impresionantă de pe terasele panoramice, grădinile franţuzeşti imaginate în timpul domniei lui Ludovic al XIV-lea, bucătăriile din secolul al XVIII-lea,… vizitarea Chambord-ului înseamnă parcurgerea a 500 ani de istorie a Franţei în câteva ore.













Despartirea de Valea Loarei nu a fost usoara, mai ales ca in ultima zi am avut sansa sa vedem un rasarit minunat si o Loara asa cum nu o stiam, salbatica, plina de viata, cu multe pasari.

 Palatul de la Versailles avea sa fie ultimul obiectiv vizitat, opulent, somptuos, un simbol al Frantei din toate punctele de vedere - toate materialele de constructie, inclusiv celebrele oglinzi, sunt de provenienta franceza - dar si unul dintre cele mai importante edificii istorice din lume.















Aceasta a fost, in cateva cuvinte, povestea pe care am trait-o pe Valea Loarei, o zona care merita vazuta pe indelete si care nu seamana cu alte regiuni ale Frantei. Noi am vizitat cele mai importante obiective, nici unul nu seamana cu altul si, impreuna cu experienta senzoriala datorata mancarurilor si vinurilor, pot spune ca am simtit din plin spiritul locului.
Cu siguranta as reveni oricand cu placere, este o pace in aceste locuri pe care nu o gasesti in alte zone turistice, poate si pentru ca nu este prea simplu de ajuns aici pe cont propriu sau poate si cei care aleg sa vina aici sunt altfel...

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #25 : Vineri, 04 Octombrie 2019, 22:37 »
Frumoase fotografii, frumoasa excursie  :)

Referitor la gradini si la felul cum sunt ingrijite.
Acum cativa ani ma aflam pe undeva pe langa Grenoble, intr-o mica localitate la poalele Alpilor, (localitate de marimea unei comune de pe la noi), compusa toata numai din case, mici vile cu gradini in fata si in spatele casei. O localitate simpla, linistita, cu oameni obisnuiti. Cu primarie, posta, scoala, chiar si o mica statie de tren. E! Absolut fiecare casa din aceasta localitate avea gradina ingrijita. Alei cu pietris alb, braduti, tufe, gard viu, gazon, copaci, toate la linie. Geometric. Mici opere de arta.
Aratau exact ca in pozele de mai sus, binenteles la scara mai mica. Fiecare proprietar avea grija de gradina lui. Era ca o carte de vizita a casei respective dar si a comunei in ansamblu. La fel de ingrijit era si spatiul verde de pe trotuare, nu numai in centru, peste tot.
Cred ca totul intra in "stilul francez"  :)
Poate n-ar fi rau sa se repete si la anul aceasta excursie  :thumbup:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei. 2- 8 septembrie 2019
« Răspuns #26 : Luni, 01 Iunie 2020, 14:28 »
Zilele acestea ar fi trebuit să fim din nou pe Valea Loarei...
Situația în Franța nu este mult diferită de cea de la noi, s-au luat cam aceleași măsuri, inclusiv distanțarea socială și izolarea / confinement. Mult așteptatele evenimente care au loc vara pe Valea Loarei au fost și ele anulate.
Acum, și Franța revine, treptat, la viața pe care o știam cu toții, francezii resimțind acut închiderea localurilor, interdicția de a face sport în aer liber dar și de a participa la diverse evenimente publice.

Despre guinguette știți, acum însă am să vă spun câte ceva despre piața nocturnă de la Amboise / marché à la belle étoile, organizată săptămânal în iulie și august de la lăsarea serii până la miezul nopții, în piața Michel Debré de la baza castelului. Piața reunește artizani care vând obiecte realizate manual dar și comercianți cu produse locale (vinuri, brânzeturi, mezeluri, cârnați, gemuri, pâine și patiserie, dulciuri, etc). Un eveniment frumos care pune în valoare gastronomia și tradițiile locale dar care, cel mai probabil, nu va avea loc anul acesta.

Loara curge însă netulburată mai departe, poate chiar mai liniștită decât până de curând. Spuneam că singura consolare când mă gândesc la perioada aceasta prin care trecem este că natura este cea mai câștigată, fie și pe termen scurt.

În speranța unor vremuri mai bune, uitați o fotografie recentă cu frumoasa Loara și alte câteva cu piața din Amboise de anii trecuți.

À bientôt !