Autor Subiect: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019  (Citit de 21265 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Anaisanaisa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #30 : Joi, 02 Mai 2019, 12:42 »
 :flori: multumesc! Asa vom face :thumbup:

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #31 : Duminică, 05 Mai 2019, 22:04 »
Se pare ca va fi frig si va ploua tot weekendul... :(
Cumparasem de la Decathlon o scurta mai subtire pentru drumetie, e buna pentru ploaie dar nu e buna pentru frig  ;D
Acum ma gandesc s-o las acasa si sa iau scurta de iarna. La fel am luat niste incaltari pentru drumetie mai usurele, insa cred ca iau si ghetele. Sunt intr-o mare dilema!   :-\
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #32 : Duminică, 05 Mai 2019, 22:39 »
Louie draga , in cel mai rau caz gasesti tu un gentelmen pe-acolo sa-ti ofere haina lui   :giggle:
Dar iti faci prea mari griji ...stai linistita , plus ca mergi mai mult cu masina  ;)
Si vremea va fi frumoasa pe vineri , doar ceva stropi cat sa ne racoreasca !  :yeah:
Calatorie frumoasa inca de pe acum ! :kissing:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #33 : Luni, 06 Mai 2019, 11:40 »
Vremea se anunta in racire dar spre sfarsitul saptamanii temperaturile ar fi intre 14-18 grade. Vedem prognoza cu 1- 2 zile inainte.
Regula de baza in excursii este imbracamintea in straturi - tricou, bluza cu maneca lunga, polar, geaca, toate pentru drumetie. In orice caz, sa aveti imbracaminte si încălțăminte
inchisa, impermeabila, in special pentru dumbrava cu narcise unde solul este umed.
Narcisele acum incep sa se deschida, uitati cateva imagini de azi-dimineata.
Mai revin cu alte detalii mai aproape de plecare.







Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #34 : Marți, 07 Mai 2019, 11:15 »
Un loc foarte aproape de gara si unde puteti bea o cafea foarte foarte buna este la Ramayana Cafe, adica aici:

http://www.ramayana.ro/sinaia/en/

Este linga rond, la intrarea in parc, cum vii dinspre gara.
Are terasa in fata, o veti recunoaste dupa multimea de jardiniere cu muscate. Cel putin asa era anul trecut, dar nu cred ca s-a schimbat. Eu nu numai ca am baut o cafea excelenta acolo, dar am mancat si un mic dejun grozav!


S-a schimbat programul... Cafeneaua Ramayana deschide acum la 8 dimineata, nu mai este non-stop. Altfel, da, este un loc foarte placut si cafeaua este, intr-adevar, foarte buna.
La gara sunt doar automate si camera de bagaje a fost inchisa.
Majoritatea localurilor din centru deschid dupa 9. O varianta ar mai fi hotelurile din centru care au si lobby/bar - Rina Hotel, Hotel Palace, New Montana, posibil si Caraiman, chiar langa parc.
Pentru a ajunge in centru se urca scarile de vizavi de gara.

Eu voi veni la Sinaia de la Brasov, vorbim vineri dimineata.



Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #35 : Joi, 09 Mai 2019, 17:44 »
Aveti in descriere numarul masinii si telefonul soferului. Va rog sa nu intarziati.
Eu voi urca la Sinaia.

Va rog sa aveti pe cat se poate bani marunti pentru intrarile la muzee, cina care se va lua la pensiune - va transmit maine optiunile.

Vremea da semne sa se schimbe din nou, sunt anuntate averse, sa aveti haine de ploaie si încălțăminte impermeabila si o haina mai groasa gen polar, la munte e mai rece.

Drum bun celor care pleaca de astăzi,  ne vedem maine cu buna-dispozitie, vom vedea locuri frumoase.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #36 : Joi, 09 Mai 2019, 23:43 »
Abia astept sa ne revedem!  :)
Averse? Frig? Nu conteaza!   Ne vom simti minunat!
Pe maine!  :thumbup:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #37 : Luni, 13 Mai 2019, 08:25 »
Inca o actiune faina in locuri dragi mie. Oameni veseli, dornici sa afle cat mai multe despre obiectivele vizitate, o excursie pe gustul meu, cum bine spunea cineva.
S-a ras mult, s-a cantat, s-a dansat, ansamblul de dans SinglesCamp si-a marit randurile...

Am reusit sa pacalim si ploaia si, mai ales, am gasit si narcisele înflorite. Nu a fost tocmai simplu pentru ca solul mustea de apa si traseele nu sunt amenajate dar, stiti cum se spune, nu exista vreme rea ci echipament nepotrivit...

Gazdele de la Roua Muntelui din Dejani au fost din nou la inaltime si ne-au omenit cu tot felul de bunatati pregatite in casa. Oameni de treaba, cu mult bun simt, atenți la nevoile noastre. Mare lucru sa oferi conditii atat de bune in inima naturii. Nu am avut noi timp sa stam mai mult timp la pensiune si sa exploram si împrejurimile pe jos.

M-am simtit bine cu voi, m-as bucura sa ne mai reintalnim si cu alte ocazii. Sa va mearga bine in tot ce faceti!
























Offline Sunny

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
  • Life is too short to be boring!
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #38 : Luni, 13 Mai 2019, 09:41 »
 :yeah: *|* :dance:  NEW entry singels camp, hai ca putem  :flori:
Cu un insotitor ca Diana, totul a fost atat de simplu!  :smitten: :love:
🌻

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #39 : Marți, 14 Mai 2019, 00:53 »
Dragilor, a fost o excursie de poveste! Un grup ex-tra-or-di-nar! Parca ne stiam de-o viata!
Este a doua excursie la care particip si as vrea sa spun celor noi sau celor care stau inca pe margine si citesc forumul, sa nu ezite, sa indrazneasca, pentru ca sunt atat de multe excursii superbe, cu oameni frumosi si buni!
Am ris, am glumit, am stat seara la povesti si dans. A fost distractie peste tot, in masina, pe drum, la pensiune care este foarte frumoasa cu servire exemplara, mic dejun fantastic! Doamne... si ce cafea buna!
Diana  :kissing:  a fost o scumpa ca de obicei si ne-a incantat cu povesti frumoase despre locurile vizitate, a creat o atmosfera plina de farmec si buna dispozitie.
Dl Doru ne-a purtat cu masina prin toate tinuturile vizitate, a avut grija de noi si nu stiu cum facea, dar cand oprea masina, cum se oprea si ploaia ;D .
Da, vremea a fost capricioasa, dar a fost asa de multa buna dispozitie incat nu au mai contat cateva picaturi acolo.
Va multumesc tuturor, noi prieteni din Singles Camp, Dianei si celor care au organizat aceasta excursie pentru aceste zile minunate pe care le-am petrecut impreuna.
Astept cu nerabdare urmatoarea intalnire cu voi! :smitten:

Sinaia cu norii ce acopera varfurile muntilor:


Pelisorul:








In padure la narcise:










La Abatie:






Cetatea Fagarasului










Cetatea Rasnov






„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #40 : Marți, 14 Mai 2019, 22:50 »
Louie, bravo tie, e mare lucru sa iti doresti sa impartasesti din impresiile tale, sa adaugi fotografii.
Iti multumesc inca o data, am savurat din nou, cu aceeasi placere, povestile pe care ni le-ai spus la Azuga si nu numai.
Ma bucur ca ne-am revazut, vacante frumoase sa ai in continuare!

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #41 : Marți, 14 Mai 2019, 23:13 »
Multumesc krondia!  :smitten:
Excursiile cu drumetii montane nu sunt pentru mine (deja stiu, cand deschid o noua excursie nici nu mai citesc informatiile, merg direct la profilul participantului si daca scrie persoana activa, inchid direct, nici nu mai citesc altceva ca sa nu-mi mai fac sange rau ca nu pot participa)  ;D Desi am gandit nu de putine ori ca as putea merge si sa raman la pensiune cat timp colegii sunt pe munte  ^-^
Pentru mine doar excursiile de relaxare sunt potrivite si le prefer deocamdata doar pe cele interne.
Sa fii sigura ca ma inscriu imediat ce gasesc ceva potrivit pentru mine. :) :smitten:

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #42 : Miercuri, 15 Mai 2019, 16:39 »
Mi-am adus aminte ca cineva din grup, imi cer scuze dar nu mai stiu cine, a propus intr-o seara la cina, un lucru (cred eu si nu numai eu din cate am vazut in seara aceea), foarte bun.
Daca este posibil sa se organizeze mai multe revelioane Singles Camp in mai multe locatii din tara, nu numai la Targul Mures.
Probabil ca este prea devreme pentru a vorbi despre revelion, dar cine stie?
Si ca sa nu fiu total :offtopic: voi mai adauga niste poze din excursie  :)







Drumul catre narcise  :)




Pensiunea:


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #43 : Joi, 16 Mai 2019, 05:31 »
E minunat cand, in fiecare grup, apare macar o persoana care simte nevoia sa impartaseasca si sa transmita mai departe spiritul SCT! :smitten:
Louie, e clar, ai luat microbul. ;) O0 :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Anaisanaisa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #44 : Vineri, 17 Mai 2019, 17:36 »
A fost super de super...locuri frumoase, persoane frumoase, am ras, ne-am relaxat, mancare buna...si abia astept o alta iesire cu singles....Mi-ar place si mie un revelion in natura, la o pensiune, in blugi si bocanci, gasca faina cum a fost acum...