Autor Subiect: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019  (Citit de 21686 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018, 15:11 »
Pentru aceasta excursie, vom inchiria un microbuz de 19 locuri.

Nu mai sunt locuri disponibile!

INFORMATII TRANSPORT
Traseu : Microbuz cu plecare din Bucuresti
• transport Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Sibiu - Gura Raului si retur.
Plecare din Bucuresti  06.12.2019 :  Ora 09:00 – va pleca din MOL Pacii.
Nume si nr tel sofer: DAN 0756/ 070 782
Pentru conexiuni la traseu, sunati sofer si stabiliti locul de imbarcare si ora .



Tarif: 550 lei

Rezervari: https://www.singlescamp.ro/eveniment/traditii-si-petreceri-la-romani-gura-raului-6-8-decembrie-2019/

Check in: 6 decembrie 2019, incepand cu orele 15.00 pana la 18.00
Check out: 8 decembrie 2019 ora 12.00

Cazare: Pensiunea Lacul de Argint, Gura Raului

Servicii incluse:
•   • cazare 2 nopti, mic dejun inclus
•   • doua cine, una tip grup si una bufet
•   • pranz - pomana porcului
•   • palinca, afinata, vin fiert
•   • entertainment cu muzica

Nu sunt incluse:
•x      transport pana la locatie
•x      bauturi, decat cele de wellcome si de la taiatul porcului

Locuri: 24

Insotitor de grup din parte Singles Camp: Gigi Cindea 0745 106501

Program

Vineri 6 decembrie
Cina, incepand cu ora 18.00:
•   • gustari traditionale: zacusca, salata de vinete, slaninuta de casa, fasole batuta, untura, ceapa rosie, telemea
••    platou taranesc: coaste afumate la gratar, carnati la gratar, cotlet  haiducesc, cartofi copti, mamaliga si legume la gratar
••    placinta cu mere
•   Totul stropit cu palinca si vin!

Si apoi petrecere!  *|* :dance: *|*

Sambata  7 decembrie   
7.00 – 11.00 Taiatul porcului… cu sorici si tuica fiarta, ! Preparea se va face traditional, mare parte in fata participantilor. Parte din produse vor fi consummate la pomana porcului, restul preparatelor vor putea fi achizitionate de la bucataria restaurantului

Mic dejun tip bufet 8.00 – 10.00   

Pranz 13.00 – 15.00
•   • ciorba de cartofi cu afumatura
••    pomana porcului pregatita la ceaun
•   • balmos
•   • placinta cu branza si fructe de padure

16.00 – 18.00 Plimbare pana la lacul de acumulare Gura Raului, aflat in vecinatatea pensiunii, la cca 2 km.

Cina :
••    gustari cu de-ale porcului: toba, carnati, caltabos, jumeri, slanina si cu branzeturi din Marginime: burduf, telemea, ceapa rosie, rosii.
•   • ciolan la cuptor
•   • muschiulet de porc impanat
•   • cartofi sote, varza calita, dovlecei
••    salata de muraturi si de cruditati
•   • tort de ciocolata cu visine
•   • tuica, afinata si vin fiert

Petrecere!!!  *|* *|* *|*

Duminica 17 decembrie
8.00 – 10.00 mic dejun
10.00 – 11.00 – concert cu copiii de CPO
12.00 – Targul de Craciun de la Sibiu - mergem pana in Piata Mare din Sibiu.

Tip excursie. Este o iesire de tip eveniment. Cu mult, mult dans si muzica. Asa ca daca stiti ca nu va place asta si sunteti mereu pe capul DJ-ului sa dea mai incet, nu va recomand aceasta actiune. Nici celor carora nu le place partea asta de traditie cu porc taiat, preparat, gustat. Daca mergem la pomana porcului, apai mancam de-ale porcului, nu supa de legume!  :). Deci nu va inscrieti ca dupa aceea sa ne intrebati daca se poate sa serviti si altceva. Nu, va spun de acum, nu se poate! E o pensiune mica, nu are posibilitatea in situatia unui grup sa faca ceva separat, a la carte! 

Profil: vesel, petrecaret, comunicativ, deschis. Pentru ca in grup atmosfera sa fie ceea ce ne-o dorim noi ca organizatori, este nevoie ca cei care participa sa fie oameni carora le place sa petreaca, sa se distreze, sa ciocneasca cate un pahar cu ceilalti.  :) Ca asa-i la sarbatorile astea din Ardeal, musai palinca... ;D ;D ;D

:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti. Va recomandam sa va consultati cu atentie perioada de concediu, de zile libere, de disponibilitate, astfel incat sa va asigurati ca acestea coincid cu cea in care se tine excursia. Trebuie sa stiti ca din momentul rezervarii intrati intr-un regim contractual cu agentia tursitica ce ne asigura serviciile turistice. Acest lucru impune intelegerea clauzei pe care ati acceptat-o in momentul inscrierii si achitarii, referitoare la renuntarea unilaterala la o excursie. Cititi aici: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/. Deci in situatia renuntarii la o actiune, vechi sau noi in acest grup, avem rugamintea sa nu ne sunati, sa nu ne scrieti, solicitandu-ne restituirea sumelor achitate sau sa ne cereti mutarea acestora la alte excursii. Existand o intelegere prealabila, comunicata si cunoscuta, consideram ca nu este necesar sa avem o corespondenta in acest sens.

La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup.

La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul https://www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. 

La finalul evenimentului din 2018, scriam aici pe forum:

"Cand am trecut acest subiect la Feed-back-uri, ma uitam la ce a ramas din lista aceea lunga de evenimente si excursii Singles Camp&Travel 2018: doar doua actiuni, din cele peste 80 cate am avut programate...Nu-mi vine sa cred cum a trecut si acest an, cum s-au dus zilele, cum s-a desfasurat totul...Am satisfactia ca desi ma simt mai "batran" cu un an, am mai adaugat multe file in albumul minunat al Singles Camp. Traiesc satisfactia ca acum, la final de cariera, mi-am indeplinit unul dintre visele care imi ramasesera inca neindeplinite...

Am trait sentimentul ciudat ca a trecut mult de la ultima intalnire cu voi, nu stiu de ce, de data asta mi s-a parut mult o luna...Asa ca intalnirea a fost nemaipomenita pentru mine. M-am bucurat sa va revad, m-am bucurat mult sa ajung din nou la Adi la pensiune, m-am bucurat de iarna ca un copil, apoi m-am bucurat de bucuria voastra...Iar inainte de plecare m-am bucurat sa revad copii de la Centrul de Plasament Orlat, in bandul creat pentru ei de un suflet mereu tanar, un altruist, un om dedicat: Radu Popescu, de la Porto Jazz Music.



La Gura Raului am fost intampinati de o iarna alba, minunata si de aceleasi gazde extraordinare: Adi si Simona. 3 zile, au facut tot ce le-a stat in putinta sa ne fie bine. Cald in camere in restaurant, oriunde mergeai in pensiune, o mancare delicioasa, aranjamente pline de gust. Taiatul porcului si "pomana lui" au fost cireasa de pe tort...





































Pregatirile de petrecere:







Tortul de la miezul noptii:



Plimbare spre lacul Gura Raului:











Am ajuns pe inserat si la Targul de Craciun de la Sibiu. Recunosc ca daca nu erati voi, desi stau la doi pasi, nu as fi ajuns anul acesta...Nu-mi gaseam ocazia. Asa am putut sa fiu inca o data inconjurat si acoperit de mii de luminite...






































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #2 : Luni, 10 Iunie 2019, 21:46 »
Buna seara, Gigi!
Buna seara, tuturor!

Deci asa ceva, merita repetat, drept pentru care m-am inscris si am platit avansul.

Pana atunci, o vara fierbinte, o toamna imbelsugata, multe calatorii si sa ne vedem cu bine!
Cu drag,
Mihaela - Constanta
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #3 : Marți, 11 Iunie 2019, 22:36 »
Tare m-as inscrie si eu in excursia asta. Singurul lucru care ma opreste este problema transportului...
Nici nu stiu cum sa ajung din Bucuresti pana acolo   :-\
S-ar putea organiza ceva pe o lista de transport?...
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #4 : Joi, 13 Iunie 2019, 21:00 »
Louie,
Daca ne stangem 15-20 de persoane, poate se rezolva si cu transportul din Bucuresti, ca si anul trecut.
Si, crede-ma, e mult mai comod si distractiv sa mergem impreuna intr-un autocar.
Poate se rezolva si anul acesta, asa ca eu deschid lista pentru ruta Bucuresti - Gura Raului:
1. Mihaela - Constanta (p.s. loc in spate - stiu eu de ce  ^-^) :angel:


Si, cu ocazia asta, deschid si lista pentru transport Constanta-Bucuresti. (si retur, desigur): 1 Mihaela D.

Seara minunata!
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline Florentina Negru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #5 : Vineri, 12 Iulie 2019, 18:19 »
Buna tuturor,

Observ ca multi ar dori sa se inscrie dar nu o fac din motive de transport.
Asa ca m am gandit ca este necesar sa deschidem o lista de transport si pentru acest eveniment.

Lista de transport Bucuresti - Gura Raului 6-8 dec 2019

1.Florentina N
2. Cristina L
3
Va astept doritorilor sa va inscrieti!

 Seara frumoasa tuturor! Weekend relaxant!



Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #6 : Vineri, 12 Iulie 2019, 21:18 »
Lista era deschisa, draga Florentina Negru :)


1. Mihaela D.
2.Florentina N
3. Cristina L
4........
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline Ramona Revencu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #7 : Luni, 15 Iulie 2019, 09:39 »

Buna dimineata, grup frumos!

Sunt din Bucuresti si completez si eu mai jos in lista de transport Bucuresti - Gura Raului 6-8 dec 2019:

1. Mihaela D.
2. Florentina N
3. Cristina L
4. Ramona R.

Sa avem o vara minunata si sa ne vedem (revedem) cu bine! La cat mai multe excursii reusite impreuna! :smitten:
Ramona

Offline cristian.baesu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #8 : Vineri, 26 Iulie 2019, 20:43 »
Buna seara !

1. Mihaela D.
2. Florentina N
3. Cristina L
4. Ramona R.
5. Cristian B.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #9 : Duminică, 25 August 2019, 18:23 »
Maii, se pare ca am lipsit cam mult de pe forum , voiam sa deschid lista dansatorilor.. bravoo  :applause:

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #10 : Duminică, 25 August 2019, 18:28 »
Asadar   :kissing:

Lista de transport Bucuresti - Gura Raului 6-8 dec 2019:

1. Mihaela D.
2. Florentina N
3. Cristina L
4. Ramona R.
5. Cristian B.
6. Rodica i.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #11 : Miercuri, 28 August 2019, 11:24 »
Maaa ce inghesuiala la treansport si pe aici ...
Aseara cautam ceva prin telefon si am dat peste actiunea de anul trecut. Superbaaa!!!
Totul la superlativ de la plimbarea noaprea prin zapada pana la superbul tort pentru Florin!
Florin daca vi sa-ti serbezi ziua de nastere cu noi, schimbam textrua tortului ;) ...

Offline CristinaIonescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #12 : Joi, 29 August 2019, 13:42 »
Lista de transport Bucuresti - Gura Raului 6-8 dec 2019:

1. Mihaela D.
2. Florentina N
3. Cristina L
4. Ramona R.
5. Cristian B.
6. Rodica i.
7. Cristina I.

Offline enya71

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #13 : Joi, 05 Septembrie 2019, 01:27 »
Lista de transport Bucuresti - Gura Raului 6-8 dec 2019:

1. Mihaela D.
2. Florentina N
3. Cristina L
4. Ramona R.
5. Cristian B.
6. Rodica i.
7. Cristina I.
8. Violeta S

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Traditii si petreceri la romani. Gura Raului 6 - 8 decembrie 2019
« Răspuns #14 : Miercuri, 18 Septembrie 2019, 13:15 »
Din Constanta, participa cineva? :)