Autor Subiect: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019  (Citit de 10447 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« : Marți, 27 Noiembrie 2018, 08:32 »
Nu mai sunt locuri.


Tarif: 760 RON/ persoana - cazare in camera DBL, in regim share room

Rezervari: https://www.singlescamp.ro/eveniment/inima-deltei-dunarii-la-mila-23-3-7-iulie-2019/
Check in: 3 iulie 2019
Check out: 7 iulie 2019

Cazare: 4 nopti Pensiunea Obretin ****

Servicii incluse:
•        • cazare 4 nopti la pensiune de 4*, mic dejun inclus
•        • insotitor de grup din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x     • transport pana la Tulcea (avand in vedere ca veniti din toata tara, nu se poate organiza un trasport colectiv, astfel ca va fi nevoie ca fiecare sa-si rezolve singur transferul pana la Tulcea). Daca mergeti cu masina personale, in zona centrala exista spatii de parcare pe durata mai lunga, sau mai ieftin si mai bine, la Fabrica de Conserve (5 minute de centru). 
x     • transport pe apa Tulcea - Obretin. La ora 12.00 holul hotelului Delta din Tulcea, intalnirea cu insotitorul de grup si transfer la port, pentru a fi preluati de 2 ambarcatiuni de cate 12 persoane si transportati pe apa pana la Obretin. Pret = 130 lei dus si intors (Tulcea - Obretin - Tulcea). Drumul pe apa va fi si un prilej de prim contact si de vizitare a Deltei. 
x      taxa de rezervatie Delta (5 RON/pers/zi)
x     • mese de pranz si cina.
x     • excursiile pe canale, pe lacuri, in zonele de cuibarit, la Letea.(Cititi va rog explicatiile referitoare la organizarea si desfasurarea acestor excursii)
Excursie la Letea cca 80 lei/zi/persoana, pentru grup de 12 pers. Durata: aproximativ 5 ore
Excursie Sulina - gura varsare in Marea Neagra  - colonie pasari de pe insula K, pentru grup 12 pers. Pret cca 100 lei/pers Durata: aproximativ 6 ore

Fiind in inima Deltei sa pot organiza si excursii pe lacurile din jur, pentru observarea florei si a pasarilor. Asta se va stabili acolo, cu explicatiile gazdei despre fiecare.
In fiecare zi se va face o lista de participare pentru urmatoarea zi, insotitorul de grup strange banii si achita excursia de grup.

Anul trecut Pensiunea Obretin ne-a fost de asemenea gazda, una exceptionala: are propria amenajare piscicola, astfel incat se mananca peste prins chiar atunci, ceea ce din pacate in Delta Dunarii a devenit un fapt extrem de rar... 90% din locatiile din Delta folosesc peste congelat sau chiar de Metro...Datorita salbaticiei cu care s-a pescuit incepand cu 1990 incoace, pestele a devenit rar si ceea ce se prinde ia drumul restaurantelor de lux din tara. Asa ca proprietarii de pensiuni nu au de unde sa se aprovizioneze si cand prind ceva, cumpara mai mult decat au nevoie si congeleaza. Cine se pricepe la peste, stie ce inseamna asta... :-[

O masa de peste, din doua feluri costa cca 50 lei/persoana si v-o recomand, mai ales ca va poate pregati in fiecare zi altceva...Va spun cinstit ca este o ocazie rara sa mancati asa ceva proaspat si bine pregatit...

Cei care nu prefera pestele isi pot alege din lista a la carte, care cuprinde preparate la gratar (pui, vita, porc), garnituri si salate. Preturile variaza intre 15 - 22 lei la fripturi, 6-8 lei la garnituri, 3 - 5 lei la salate.  Evident au si desert...si bauturi.

Mesele se vor achita direct la restaurant.
     
Locuri disponibile: 19

Insotitor de grup: Gabi  Lala  0723/337963

Transport
Daca plecati din Bucuresti, va recomand Compania Augustina de la Autogara Augustina - adresa Calea Plevnei nr 242 A (vis a vis de Carrefour Orhideea); ora plecarii este 7.00, iar la Tulcea se ajunge la 11.30 la Tulcea (traseu prin Slobozia – Harsova). Costul era anii trecuti 70 lei dus si intors.
Asa cum deja am explicat, de la Tulcea la Obretin se pleaca cu ambarcatiuni rapide, tip salupa, de 12 persoane. Ora 12.00 la Hotel Delta, transfer port, imbarcare si urmeaza drumul pe apa.

Detalii despre locatie

Stati in inima Deltei!

Acest resort dispune de o amenajare piscicola proprie, functionala ce se intinde pe o suprafata de 2600 ha. Lacurile Obretinul Mare, Lazarchina, Malitova si Mazila din cadrul amenajarii, abunda in soiuri de peste crescut in regim BIO atestat la nivel international si aprovizioneaza pietele en-gros din marile orase ale tarii, dar si cu peste proaspat zilnic restaurantul - cherhana al pensiunii.

Locatia are 4*, este intimizata si prin numarul de camere (doar 10) si prin amplsamentul cum nu se poate mai pitoresc. Fiecare camera este foarte spatioasa, dispune de grup sanitar propriu, TV LCD FULL HD, frigider, aer conditionat, acces la Internet Wi-fi precum si de cate o terasa cu vedere deosebita frontala spre bratul Dunarea Veche sau spre Lacul Obretin. Printre facilitatile suplimentare se numara halate de baie si uscator de par.

Pensiunea are si o piscina exterioara, aveti acces gratuit si sunt convins ca fiind iulie o sa va bucurati de ea si de soare...
Inclus in tariful achitat intra si posibilitatea de a pescui in amenajare!

Accesul la pensiune si in toate zonele alaturate se face numai pe apa, neexistand posibilitatea de a se ajunge cu autoturismul. Asadar, transportul va fi asigurat cu o ambarcatiune proprie, solida si acoperita, cu motor de capacitate mare. Autoturismele personale pot fi lasate in siguranta pe toata durata sejurului la locul de plecare din Tulcea, intr-o curte privata si luminata.

Excursiile turistice aditionale se realizeaza cu barci cu motor stabile si se organizeaza catre principalele atractii ale zonei : padurea si rezervatia naturala de la Letea, orasul Sulina, plaja si imprejurimile, dar si lacurile apropiate locatiei pensiunii: Obretinul Mare, Trei Iezere, Bogdaproste, Matita, Merhei.

Restaurantul - cherhana Obretin, construit pe piloni deasupra apei, in stil specific lipovenesc, deltaic, este spatios, are o capacitate de 40 de locuri si dispune de terasa, bucatarie proprie dotata conform ultimelor standarde in vigoare, bar aprovizionat si dotat cu TV LCD, precum si internet Wi-Fi.

Cateva imagini:































Precizari
Actiunea aceasta se adreseaza celor carora le place natura, care vor sa decopere zone mai salbatice. O sa vedem o multime de pasari, nuferi, trecem prin sate vechi pescaresti. Zona salbatica evident ca are pe langa frumuseti si disconforturile sale date de izolare, acces, etc. Trebuie intelese si acceptate.

Organizarea si desfasurarea excursiilor de vizitare a florei si faunei Deltei Suntem oaspetii Deltei Dunarii de 8 ani. Incepand cu 2010 am fost cu Singles Camp, an de an in Delta, cel putin cate o data...Eu sunt un bun cunoscator al Deltei, fiind si pescar am ajuns incepand cu anii '80 acolo... Si stiu foarte bine ce inseamna acel taram minunat, ce este interesant de vazut, de gustat, de admirat...Stiu si inconvenientele, miturile si povestile...De aceea am sa incerc sa vi le explic, pt a fi pregatiti cand ajungeti acolo.

Mitul tantarilor din Delta. Toata lumea se asteapta sa fie atacata, intepata, de aceea in bagajul turistilor nu lipseste tona de autan si alte din astea. Este adevarat, este bine si recomandat sa aveti asa ceva la voi, dar nu exagerat. Pentru ca pe timpul zilei nu o sa aveti absolut deloc nevoie de asa ceva. Tantarii ies si roiesc doar dimineata devreme 5.30 - 7.30 si seara 19.00 - 21.00. Daca evitati aceste ore, va spun ca o sa veniti fara nici o intepatura, fara a avea nevoie de autan. Daca insa faceti imprudenta sa iesiti atunci si nu este un pic de vant (care alunga roiurile) atunci... :-[ Eu personal am fost poate de 30 ori in Delta si nu stiu daca am acumulat in total 20 de intepaturi...Si asta pt ca nu am ascultat de recomandarile...mele. In schimb intr-o seara, in Viena, pe malul Dunarii, am fost intepat de 10 ori!

Ambarcatiunile cu care o sa mergem in excursii, sunt de tip barci cu motor de 12 locuri, deci ceva usor. Nu va asteptati la nu stiu ce salupe cu scaune capitonate si tapitate in alb, de 2 - 4 locuri asa cum vedeti in...filme. Acelea sunt exclusiviste, ar costa o gramada de bani...De ce nu ambarcatiuni mai mari si mai comode? Raspunsul este simplu: pentru a intra pe canale e nevoie de ambarcatiuni usoare sa nu faca mult zgomot...Asa pasarile nu se sperie, va puteti apropia de ele. Intradevar nu au confortul unei ambarcatiuni de mari dimensiuni, au unul mediu, dar suficient pentru a te simti bine, cine  mai fost cu barca stie ce inseamna acest lucru. Distantele pe care le parcurgem sunt scurte, iar timpul de mars este de cca 2 ore (chiar daca excursia dureaza cca 5-6 ore), deci nu o sa ramaneti intepeniti nu stiu cate ore...

 :oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti. Va recomandam sa va consultati cu atentie perioada de concediu, de zile libere, de disponibilitate, astfel incat sa va asigurati ca acestea coincid cu cea in care se tine excursia. Trebuie sa stiti ca din momentul rezervarii intrati intr-un regim contractual cu agentia turistica ce ne asigura serviciile turistice. Acest lucru impune intelegerea clauzei pe care ati acceptat-o in momentul inscrierii si achitarii, referitoare la renuntarea unilaterala la o excursie. Cititi aici: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/. In situatia renuntarii la o actiune, vechi sau noi in acest grup, avem rugamintea sa nu ne sunati, sa nu ne scrieti, solicitandu-ne restituirea sumelor achitate sau sa ne cereti mutarea acestora la alte excursii. Existand o intelegere prealabila, comunicata si cunoscuta, consideram ca nu este necesar sa avem o corespondenta in acest sens.

La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Nu vrem cu noi persoane de genul "eu vreau acolo nu acolo", care au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic.

Locatia in care veti fi cazati este nominalizata inca din faza de lansare a excursiei, va puteti informa pe internet despre aceasta aveti ocazia de a studia feed-back-urile.

La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #1 : Joi, 13 Decembrie 2018, 11:56 »

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #2 : Duminică, 03 Martie 2019, 09:43 »
Ups-lumea s-a inscris in liniste.
Pe forum a ramas informatia cu locurile disponibile din februarie, dar pe site  ieri, a aparut anuntul ca mai sunt doar doua locuri. Nu e prima oara cand vanez locuri la aceasta excursie.  :slap:


De curiozitate: Pleacă cineva cu masina, din Iași, Vaslui? Sau din Galati, Braila?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #3 : Marți, 19 Martie 2019, 07:52 »
Ups, doar un loc la baieti a mai ramas.  ???
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #4 : Miercuri, 10 Aprilie 2019, 20:31 »
 de micul dejun nu scrie este incluj in pret sau se plateste separat ? apa de la robinet este buna de baut sau ne recomandati sa ne luam apa minerala ?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #5 : Joi, 11 Aprilie 2019, 05:49 »
Radu, de mic dejun, scrie:
Servicii incluse:
•        • cazare 4 nopti la pensiune de 4*, mic dejun inclus

De apa, zice doar ca se circula mult pe apa.  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline SIMONA TM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • sociabila,nefumatoare,perfectionista,corecta
Ups-lumea s-a inscris in liniste.
Pe forum a ramas informatia cu locurile disponibile din februarie, dar pe site  ieri, a aparut anuntul ca mai sunt doar doua locuri. Nu e prima oara cand vanez locuri la aceasta excursie.  :slap:
Buna , eu renunt la excursia din "  Inima Deltei Mila23, 3-7 iulie2019 " ,din mai multe motive personale , dac este o doritoare sa mearga , sa faca demersurile necesare, tel meu 0740134586, Simona Din Timisoara

De curiozitate: Pleacă cineva cu masina, din Iași, Vaslui? Sau din Galati, Braila?
Imi plac calatoriile, excursiile peste tot in lume, impreuna cu oameni sinceri, respectuosi, manierati, linistiti

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 11 Mai 2019, 06:05 »
Cu greu, am identificat ca sunt un posibil destinatar al mesajului tau.  :slap: Pentru ca l-ai intercalat in citat. Eu sunt intr-o nebuloasa, nu pot sa iau nicio decizie, asa ca hai sa crestem sansele ca mesajul tau sa fie vazut si de alte doritoare:

 mesaj de la SIMONA TM
Buna , eu renunt la excursia din "  Inima Deltei Mila23, 3-7 iulie2019 " ,din mai multe motive personale , dac este o doritoare sa mearga , sa faca demersurile necesare, tel meu 0740134586, Simona Din Timisoara.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline floringavril

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #8 : Marți, 21 Mai 2019, 19:08 »
Buna,
Sunt din Suceava și m-am înscris pentru -În inima Deltei  Dunării, la Mila 23,  3-7 iulie; dacă mai sunt persoane din Moldova (Suceava, Botoșani, Iași...) poate ne organizăm să mergem cu o mașina. 

Offline Licuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #9 : Miercuri, 22 Mai 2019, 20:27 »
Buna,
Mai merge cineva din Iasi in excursia din Delta , 3-7 Iulie?

Offline Sorina MS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #10 : Joi, 06 Iunie 2019, 09:09 »
Buna ziua, afecteaza vremea asta excursia din Delta?

Offline Corneliu Ionescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #11 : Vineri, 07 Iunie 2019, 15:34 »
Salutare tuturor! Merge cineva din Bucuresti cu masina? Multumesc!

Offline Sorina MS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 08 Iunie 2019, 02:24 »
Buna,la ce ora  ajungem in data de 7 in Tulcea? E important ca sa stim cu ce calatorim spre casa sau alta destinatie.Eu as vrea sa ajung la Sf.Gheorghe tot in 7.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 08 Iunie 2019, 06:44 »
De regula se pleaca din locatie in jur de ora 9.00 - 9.30. Urmeaza transferul pe apa pana la Tulcea. Deci poti lua cu marja, pt plecarea din Tulcea ora 13.00. Cu cei care nu se grabesc Gabi cred ca vrea sa se viziteze acvariul din Tulcea.

Offline Sorina MS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: In inima Deltei Dunarii, la Mila 23. 3 - 7 iulie 2019
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 08 Iunie 2019, 17:17 »
Multumesc mult! *|*