Autor Subiect: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019  (Citit de 10813 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« : Marți, 27 Noiembrie 2018, 09:06 »
Tarif: 760 RON/ persoana - cazare in camera DBL, in regim share room


[/b][/size][/color]
Rezervari: https://www.singlescamp.ro/eveniment/minivacanta-paradisul-deltei-dunarii-21-25-august-2019/
Check in: 21 august 2019
Check out: 25 august 2019

Cazare: 4 nopti Pensiunea Obretin ****

Servicii incluse:
•        • cazare 4 nopti la pensiune de 4*, mic dejun inclus
•        • insotitor de grup din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x     • transport pana la Tulcea (avand in vedere ca veniti din toata tara, nu se poate organiza un trasport colectiv, astfel ca va fi nevoie ca fiecare sa-si rezolve singur transferul pana la Tulcea). Daca mergeti cu masina personale, in zona centrala exista spatii de parcare pe durata mai lunga, sau mai ieftin si mai bine, la Fabrica de Conserve (5 minute de centru). 
x     • transport pe apa Tulcea - Obretin. La ora 14.30 holul hotelului Delta din Tulcea, intalnirea cu insotitorul de grup si transfer la port, pentru a fi preluati de 2 ambarcatiuni de cate 12 persoane si transportati pe apa pana la Obretin. Pret = 130 lei dus si intors (Tulcea - Obretin - Tulcea). Drumul pe apa va fi si un prilej de prim contact si de vizitare a Deltei. 
x      taxa de rezervatie Delta (5 RON/pers/zi)
x     • mese de pranz si cina.
x     • excursiile pe canale, pe lacuri, in zonele de cuibarit, la Letea.(Cititi va rog explicatiile referitoare la organizarea si desfasurarea acestor excursii)
Excursie la Letea cca 100 lei+20 lei /masina safari. pentru grup de 12 pers. Durata: aproximativ 5 ore
Excursie Sulina - gura varsare in Marea Neagra  - colonie pasari de pe insula K, pentru grup 12 pers. Pret cca 125 lei  Durata: aproximativ 6 ore

Fiind in inima Deltei sa pot organiza si excursii pe lacurile din jur, pentru observarea florei si a pasarilor. Asta se va stabili acolo, cu explicatiile gazdei despre fiecare.
In fiecare zi se va face o lista de participare pentru urmatoarea zi, insotitorul de grup strange banii si achita excursia de grup.

Anul trecut Pensiunea Obretin ne-a fost de asemenea gazda, una exceptionala: are propria amenajare piscicola, astfel incat se mananca peste prins chiar atunci, ceea ce din pacate in Delta Dunarii a devenit un fapt extrem de rar... 90% din locatiile din Delta folosesc peste congelat sau chiar de Metro...Datorita salbaticiei cu care s-a pescuit incepand cu 1990 incoace, pestele a devenit rar si ceea ce se prinde ia drumul restaurantelor de lux din tara. Asa ca proprietarii de pensiuni nu au de unde sa se aprovizioneze si cand prind ceva, cumpara mai mult decat au nevoie si congeleaza. Cine se pricepe la peste, stie ce inseamna asta... :-[

O masa de peste, din doua feluri costa cca 50 lei/persoana si v-o recomand, mai ales ca va poate pregati in fiecare zi altceva...Va spun cinstit ca este o ocazie rara sa mancati asa ceva proaspat si bine pregatit...

Cei care nu prefera pestele isi pot alege din lista a la carte, care cuprinde preparate la gratar (pui, vita, porc), garnituri si salate. Preturile variaza intre 15 - 22 lei la fripturi, 6-8 lei la garnituri, 3 - 5 lei la salate.  Evident au si desert...si bauturi.

Mesele se vor achita direct la restaurant.
     
Locuri disponibile: 19

Insotitor de grup: Gabi  Lala  0723/337963

Transport
Daca plecati din Bucuresti, va recomand Compania Augustina de la Autogara Augustina - adresa Calea Plevnei nr 242 A (vis a vis de Carrefour Orhideea); ora plecarii este 7.00, iar la Tulcea se ajunge la 11.30 la Tulcea (traseu prin Slobozia – Harsova). Costul era anii trecuti 70 lei dus si intors.
Asa cum deja am explicat, de la Tulcea la Obretin se pleaca cu ambarcatiuni rapide, tip salupa, de 12 persoane. Ora 14.30 la Hotel Delta, transfer port, imbarcare si urmeaza drumul pe apa.

Detalii despre locatie

Stati in inima Deltei!

Acest resort dispune de o amenajare piscicola proprie, functionala ce se intinde pe o suprafata de 2600 ha. Lacurile Obretinul Mare, Lazarchina, Malitova si Mazila din cadrul amenajarii, abunda in soiuri de peste crescut in regim BIO atestat la nivel international si aprovizioneaza pietele en-gros din marile orase ale tarii, dar si cu peste proaspat zilnic restaurantul - cherhana al pensiunii.

Locatia are 4*, este intimizata si prin numarul de camere (doar 10) si prin amplsamentul cum nu se poate mai pitoresc. Fiecare camera este foarte spatioasa, dispune de grup sanitar propriu, TV LCD FULL HD, frigider, aer conditionat, acces la Internet Wi-fi precum si de cate o terasa cu vedere deosebita frontala spre bratul Dunarea Veche sau spre Lacul Obretin. Printre facilitatile suplimentare se numara halate de baie si uscator de par.

Pensiunea are si o piscina exterioara, aveti acces gratuit si sunt convins ca fiind iulie o sa va bucurati de ea si de soare...
Inclus in tariful achitat intra si posibilitatea de a pescui in amenajare!

Accesul la pensiune si in toate zonele alaturate se face numai pe apa, neexistand posibilitatea de a se ajunge cu autoturismul. Asadar, transportul va fi asigurat cu o ambarcatiune proprie, solida si acoperita, cu motor de capacitate mare. Autoturismele personale pot fi lasate in siguranta pe toata durata sejurului la locul de plecare din Tulcea, intr-o curte privata si luminata.

Excursiile turistice aditionale se realizeaza cu barci cu motor stabile si se organizeaza catre principalele atractii ale zonei : padurea si rezervatia naturala de la Letea, orasul Sulina, plaja si imprejurimile, dar si lacurile apropiate locatiei pensiunii: Obretinul Mare, Trei Iezere, Bogdaproste, Matita, Merhei.

Restaurantul - cherhana Obretin, construit pe piloni deasupra apei, in stil specific lipovenesc, deltaic, este spatios, are o capacitate de 40 de locuri si dispune de terasa, bucatarie proprie dotata conform ultimelor standarde in vigoare, bar aprovizionat si dotat cu TV LCD, precum si internet Wi-Fi.

Cateva imagini:































Precizari
Actiunea aceasta se adreseaza celor carora le place natura, care vor sa decopere zone mai salbatice. O sa vedem o multime de pasari, nuferi, trecem prin sate vechi pescaresti. Zona salbatica evident ca are pe langa frumuseti si disconforturile sale date de izolare, acces, etc. Trebuie intelese si acceptate.

Organizarea si desfasurarea excursiilor de vizitare a florei si faunei Deltei Suntem oaspetii Deltei Dunarii de 8 ani. Incepand cu 2010 am fost cu Singles Camp, an de an in Delta, cel putin cate o data...Eu sunt un bun cunoscator al Deltei, fiind si pescar am ajuns incepand cu anii '80 acolo... Si stiu foarte bine ce inseamna acel taram minunat, ce este interesant de vazut, de gustat, de admirat...Stiu si inconvenientele, miturile si povestile...De aceea am sa incerc sa vi le explic, pt a fi pregatiti cand ajungeti acolo.

Mitul tantarilor din Delta. Toata lumea se asteapta sa fie atacata, intepata, de aceea in bagajul turistilor nu lipseste tona de autan si alte din astea. Este adevarat, este bine si recomandat sa aveti asa ceva la voi, dar nu exagerat. Pentru ca pe timpul zilei nu o sa aveti absolut deloc nevoie de asa ceva. Tantarii ies si roiesc doar dimineata devreme 5.30 - 7.30 si seara 19.00 - 21.00. Daca evitati aceste ore, va spun ca o sa veniti fara nici o intepatura, fara a avea nevoie de autan. Daca insa faceti imprudenta sa iesiti atunci si nu este un pic de vant (care alunga roiurile) atunci... :-[ Eu personal am fost poate de 30 ori in Delta si nu stiu daca am acumulat in total 20 de intepaturi...Si asta pt ca nu am ascultat de recomandarile...mele. In schimb intr-o seara, in Viena, pe malul Dunarii, am fost intepat de 10 ori!

Ambarcatiunile cu care o sa mergem in excursii, sunt de tip barci cu motor de 12 locuri, deci ceva usor. Nu va asteptati la nu stiu ce salupe cu scaune capitonate si tapitate in alb, de 2 - 4 locuri asa cum vedeti in...filme. Acelea sunt exclusiviste, ar costa o gramada de bani...De ce nu ambarcatiuni mai mari si mai comode? Raspunsul este simplu: pentru a intra pe canale e nevoie de ambarcatiuni usoare sa nu faca mult zgomot...Asa pasarile nu se sperie, va puteti apropia de ele. Intradevar nu au confortul unei ambarcatiuni de mari dimensiuni, au unul mediu, dar suficient pentru a te simti bine, cine  mai fost cu barca stie ce inseamna acest lucru. Distantele pe care le parcurgem sunt scurte, iar timpul de mars este de cca 2 ore (chiar daca excursia dureaza cca 5-6 ore), deci nu o sa ramaneti intepeniti nu stiu cate ore...

 :oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti. Va recomandam sa va consultati cu atentie perioada de concediu, de zile libere, de disponibilitate, astfel incat sa va asigurati ca acestea coincid cu cea in care se tine excursia. Trebuie sa stiti ca din momentul rezervarii intrati intr-un regim contractual cu agentia turistica ce ne asigura serviciile turistice. Acest lucru impune intelegerea clauzei pe care ati acceptat-o in momentul inscrierii si achitarii, referitoare la renuntarea unilaterala la o excursie. Cititi aici: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/. In situatia renuntarii la o actiune, vechi sau noi in acest grup, avem rugamintea sa nu ne sunati, sa nu ne scrieti, solicitandu-ne restituirea sumelor achitate sau sa ne cereti mutarea acestora la alte excursii. Existand o intelegere prealabila, comunicata si cunoscuta, consideram ca nu este necesar sa avem o corespondenta in acest sens.

La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Nu vrem cu noi persoane de genul "eu vreau acolo nu acolo", care au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic.

Locatia in care veti fi cazati este nominalizata inca din faza de lansare a excursiei, va puteti informa pe internet despre aceasta aveti ocazia de a studia feed-back-urile.

La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #1 : Joi, 13 Decembrie 2018, 15:36 »

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #2 : Vineri, 03 Mai 2019, 12:41 »
Buna tuturor si Christos a Inviat!
Cine s-a inscris pentru "Minivacanta in Delta Dunarii" din august?

Offline Rozalia S

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #3 : Marți, 14 Mai 2019, 09:13 »
Bună,

Eu m-am inscris :). Sunt Rozalia din Bucuresti si aceasta va fi prima mea iesire cu voi.

Am ceva nelinisti legate de modul în care voi ajunge la Tulcea...Sper să fie ok, să mă descurc. Apropo, mai sunt persoane din București care s-au înscris?



 Mulțumesc! :)



Rosie

Offline cozmyn1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 25 Mai 2019, 19:26 »
Buna Rozalia,

Eu sunt Cosmin din Brasov! Si eu m-am inscris in excursia din Delta Dunarii pentru luna August. Pentru mine este a 2-a oara astfel de excursie. Prima data ta fost de 1 Decembrie 2018 in Targu-Mures si a fost foarte fain! Eu o sa merg cu masina, si o sa trec prin Bucuresti! Daca vrei o sa putem merge impreuna!

Cu drag,
Cosmin
Cosmin B.

Offline Rozalia S

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 01 Iunie 2019, 10:10 »
Bună Cosmin,

Ar fi grozav, da.

Mulțumesc pentru invitație  :) !


Toate cele bune si pe curând,

Rozalia


Rosie

Offline Constanta Craciunescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #6 : Duminică, 02 Iunie 2019, 11:49 »
Buna ,
Si eu m-am inscris in aceasta excursie , cu multe emotii, este prima participare, dar si cu multa bucurie , iubesc Delta Dunarii.
Prietenii imi spun Tanta , sunt din Bucuresti, am 63 ani .
Nu stiu inca cum voi ajunge la Tulcea ,
Daca mai sunt persoane din Bucuresti , cred ca ar fi placut sa plecam impreuna , pe drum ne vom cunoaste.
Am vazut prognoza meteo din august , vom avea o vreme frumoasa . 
O zi minunata tuturor,
Tanta Craciunescu

Offline Maria ungureanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #7 : Marți, 11 Iunie 2019, 17:33 »
Buna , sunt Maria din Bucuresti si eu vin in aceasta excursie , vin cu masina asa ca pot lua cu mine 1-2 persoane .
Bun venit noilor inscrisi ,cat despre emotii si temeri sunt firesti Tanta Craciunescu asa am avut si eu prima data! Dar m-am distrat de minune intr-un grup de oameni frumosi . Toate cele bune tuturor si sa ne vedem cu bine in cat mai multe excursii!

Offline Constanta Craciunescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #8 : Marți, 11 Iunie 2019, 23:02 »
Buna , Maria
Asi dori  daca se poate,  sa merg impreuna cu tine cu masina ta,   daca nu s-au ocupat locurile .
Nu stiu daca pe acest forum pot lasa  datele de contact , nu stiu cum se procedeaza , te rog  ajuta-ma  , cum putem sa luam legatura
M-am uitat si pe alte forumuri si nu am vazut date de contact , nu doresc sa gresesc cu ceva
In rest ,de abia astept saptamna  din paradisul Deltei .
Tanta Craciunescu 

Offline Neti

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #9 : Marți, 18 Iunie 2019, 20:50 »
Buna,

Neti sunt. Fac parte din grupul Delta Dunarii 21-25 august.
Locuiesc in Bucuresti.
Mi-ar face placere sa ma alatur unui grup care pleaca din Bucuresti. Ma gandesc sa plec catre Tulcea cu tren/autobuz.


:-)

Offline mfrangeti

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #10 : Joi, 18 Iulie 2019, 14:13 »
merge cineva din Constanta?

Offline Camit

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #11 : Duminică, 21 Iulie 2019, 16:55 »
Buna,

Daca din diverse motive renunta cineva, doresc sa merg in aceasta mini vacanta.
Multumesc frumos!

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #12 : Vineri, 26 Iulie 2019, 00:18 »
merge cineva din Constanta?



Bună! Sunt Mirela ...Eu voi merge spre Tulcea din Constanța!

Offline DB-01-VIN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 27 Iulie 2019, 13:53 »
Salutare tuturor. Daca din diferite motive se elibereaza un loc pt.acest eveniment, bazati-va pe mine. Daca nu, ne vedem la Sarbatoarea Toamnei pe 13 septembrie in Marginimea Sibiului. Distractie placuta. Radu

Offline cozmyn1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #14 : Marți, 30 Iulie 2019, 16:07 »
Bună,

Eu m-am inscris :). Sunt Rozalia din Bucuresti si aceasta va fi prima mea iesire cu voi.

Am ceva nelinisti legate de modul în care voi ajunge la Tulcea...Sper să fie ok, să mă descurc. Apropo, mai sunt persoane din București care s-au înscris?



 Mulțumesc! :)


Salut,

Imi poti scrie pe adresa de mail : cozmyn1@yahoo.com, pentru a stabili restul detaliile si acolo sa iti las si datele mele de contact!

O zi cat mai buna,
Cosmin B. (Brasov).
Cosmin B.