Autor Subiect: Sanatate  (Citit de 221578 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #945 : Joi, 01 Martie 2018, 10:28 »
si pentru ca tot e vremea ceaiurilor...


sursa: de pe net

Si cred ca putem adauga si noi: menta, lavanda, tei...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Sanatate
« Răspuns #946 : Joi, 01 Martie 2018, 12:48 »
Si ceaiul de/cu Iasomie. Pe langa aroma deosebita este si revigorant. Foarte bun cand esti racit. Este bine sa fie facut cu apa la aproximativ 80*C. Aroma se pastreaza mai bine.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #947 : Joi, 01 Martie 2018, 15:03 »
in general infuziile se fac asa, cam la 80 grade, nu?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Nadia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Sanatate
« Răspuns #948 : Vineri, 02 Martie 2018, 14:14 »
Hello,
Va multumesc pentru MARTISOR, frumos si din suflet.
In ceea  ce priveste ceaiul,toata viata am baut, de la cel negru cu lamaie / rom, tei, musete,etc., dar am invatat cu adevarat  sa savurez ceaiul in Anglia.  Ceaiurile din China,Ceylon, sunt o adevarata desfatare.
Alaturi de ceaiurile din toata lumea, farm Ovidiu Bojor mi-a redeschis pofta ceaiurilor  din tara noastra.
Sa ne bucuram ca este sanatos si ne poate transmite  inca din experienta de o viata. Sfaturile domniei sale m-au ajutat sa descopar noua gama de ceaiuri de la Dacia Plant, intr-o noua prezentare si accesibila din punct de vedere financiar.

O zi frumoasa alaturi de un ceai cald.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Sanatate
« Răspuns #949 : Vineri, 02 Martie 2018, 20:27 »
in general infuziile se fac asa, cam la 80 grade, nu?

Mi-ai dat de gandit cu infuziile astea...  :idiot2:
Asa ca am trecut la calculator si am cercetat.
Pe scurt - ceai ar trebui numit numai ce se face din planta "ceai", restul fiind "infuzii din plante/fructe".
Clasic, infuzia se face turnand apa fierbinte sau clocotita peste plante intrun vas care se acopera o perioada de timp.
Pentru diversele tipuri de ceaiuri si plante exista diverse recomandari privind temperatura apei si timpul de preparare. Pentru o calitate buna este importanta si apa care se foloseste.
Subiectul are destule articole pe net, mai succinte sau mai detaliate.
In continuare pun un link pentru cei ce doresc ceva mai multe detalii:

https://doro-tea.ro/blog/temperatura-apei-cand-este-momentul-sa-infuzam-ceaiul/

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #950 : Vineri, 02 Martie 2018, 21:33 »
Eu ti-am dat de gandit, tu imi dai de lucru... deci suntem chit  :giggle:

Acu m-ai trimis sa aprofundez diferentele dintre Ceai - Infuzie - decoct

Stiam ca principala diferenta sta in modul de preparare. Ca regula generala e sa nu fierbi partile aeriene a unei plante.
Infuzie e cum ai zis tu.
Ceaiul  - apa se clocoteste, apoi se adauga plantele.
Decoctul - plantele care se pot distruge prin fierbere/oparire, radacini, muguri se pun la macerat si apoi se face infuzie sau se fierb, dupa reteta

Pentru cei interesati, iata si un articol in care gasiti un tabel  cu cele mai des folosite plante medicinale si principalele utilizari terapeutice:
http://myhimalaya.ro/ceaiuri-vs-infuzii-plante-medicinale/

Sanatate si un ceai aromat!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Sanatate
« Răspuns #951 : Duminică, 04 Martie 2018, 14:46 »
Ceai cu scortisoara
scortisoara - supranumita "condimentul vietii"

pentru cei interesati despre beneficiile acestui ceai, am atasat un link
https://artaceaiului.ro/blog/super-beneficiile-ceaiului-cu-scortisoara/

"Ceaiul a creat o adevarata mitologie in jurul sau, a ajutat la cladirea si prabusirea unor imperii, a generat razboaie si a inspirat adevarate filozofii de viata. Etimologic, cuvantul ceai provine din mandarina – ”chᔠ(in sud-estul Asiei se pronunta ”te”). Cuvantul cel mai apropiat denumirii pe care o folosim in romana vine insa din persana, unde se numea ”chay”." Mai multe despre povestea ceaiului pe http://4caffe.ro/povestea-ceaiului/
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Sanatate
« Răspuns #952 : Duminică, 26 August 2018, 08:10 »
 

     :) Rautatea   fura   sanatatea :)

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Sanatate
« Răspuns #953 : Marți, 06 Noiembrie 2018, 19:57 »


    Fiecare om este autorul propriei sale sanatati :)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Slanina cu ceapa - sanatate curata!
« Răspuns #954 : Marți, 06 Noiembrie 2018, 20:30 »


*Cantitati mici de grasime sunt de folos pentru inima si vasele de sange, reglementeaza contractiile musculare ale organelor interne, inclusiv ale muschiului cardiac, si sprijina tonusul vascular.

* Fumatorii au, de asemenea, un beneficiu daca mananca putina slanina, datorita faptului ca ea contine seleniu. Acest microelement intareste sistemul imunitar si previne oxidarea in organism. Astfel, pagubele produse de tigari se reduc partial.

* Slanina incetineste si intoxicarea alcoolica, prin acoperirea peretilor stomacului cu grasime si crearea pansamentului gastric, care previne absorbtia rapida de alcool din stomac. Alcoolul trece mai departe in intestin, unde, totusi, va fi absorbit, dar treptat.
Articolul complet: http://www.secretele.com/2016/01/ce-boli-poate-vindeca-slanina-cu-ceapa.html

Punctul 3 mi-a placut maxim - de aceea slanina cu ceapa si palinca sunt...la pachet :) :)



wonderland, am dat peste poza asta si mi-am dat seama ca a trecut atat de mult timp de cand n-am mai mancat slanina si ceapa incat am si uitat ca exista asa ceva!  :laugh:
Na! Acu' tre' sa merg neaparat sa cumpar pentru ca mor de pofta!
Ce zici? O sa scoata guturaiul/ raceala/ gripa (sau ce-o fi) din mine? Sau trebuie sa adaug si un paharel de tuica?  :happy:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #955 : Marți, 06 Noiembrie 2018, 21:29 »
Da, neaparat combinate. O gura de tuica, o feliuta de slanina, una de ceapa si tot asa...
Dar, daca te doare gatul, nu prea merge, totusi... :( Sanatate!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #956 : Miercuri, 14 Noiembrie 2018, 06:16 »
Mi-a plăcut mult acest citat, găsit la Muzeul de istorie găzduit de Turnul cu ceas din Cetatea Sighișoarei. :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #957 : Sâmbătă, 02 Februarie 2019, 04:58 »
O schema de orientare prin "efectele" sezonului:)


sursa: de pe net
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Sanatate
« Răspuns #958 : Sâmbătă, 23 Martie 2019, 12:27 »
De ceva vreme obișnuiesc să alerg seara în părculețul de lângă casă...S-au strâns câteva întâmplării hazlii, gen evitat la mustață vreun cățel apărut de niciunde, un băiat cu placa care era cât p-aci să-mi taie gleznele, niște discuții haioase sub un copac când o ploicică transformată într-o furtună m-a obligat să mă adăpostesc...
Dar de ce vă spun povestea, că totul pare bine, frumos și...sănătos! Ei, într-una din seri am băgat de seamă că grupul consistent de pensionari, doamne și domni, respectabili aparent, care ocupă seară de seară aceleași bănci din parc, pur și simplu făceau glume grosiere pe seama mea, nu m-au înșelat urechile fiindcă am constatat că nu se jenează și repetă glumele de fiecare dată când ajung în dreptul lor...nu-mi dau seama bine dacă râd de felul în care alerg sau pur și simplu de faptul că alerg. Până atunci nu mă gândisem niciodată ca a alerga  poate fi subiect de glume proaste, ba dimpotrivă. După aceea am realizat că până și pentru această simplă activitate trebuie să te înarmezi cu mult curaj ca să înfrunți comentariile răutăcioase și că până atunci plutisem pe o planetă roz!
Cu sinceritate, voi cum priviți o persoană care aleargă în parc?

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 605
Re: Sanatate
« Răspuns #959 : Sâmbătă, 23 Martie 2019, 12:49 »
Eu unul , doar ca pe un lucru foarte placut , mai ales ca si costumatia este foarte mulata  :giggle:
Deci nu ai de ce sa-ti faci griji...E DE BINE !   :thumbup:  :applause: