Autor Subiect: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019  (Citit de 21234 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #45 : Vineri, 17 Mai 2019, 21:23 »
He He He   :giggle:    Ar fi foarte tare un revelion in blugi si bocanci.  :thumbup:

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #46 : Duminică, 10 Mai 2020, 12:41 »
„Să trăiești doar nu este de ajuns, spuse Fluturele. Ai nevoie și de lumina soarelui, de libertate și de o floricicăײ.  Hans Christian Andersen


Weekendul acesta ar fi trebuit să ne reîntâlnim la poalele Făgărașilor, să ne bucurăm de aerul tare de munte, să cutreierăm împreună acest ținut istoric minunat. Cei care mă cunoașteți știți că sunt legată sufletește de aceste locuri, copil fiind mi-am petrecut multe vacanțe în satul de la marginea dumbravei cu narcise. Familia mea a păstrat casa bunicilor astfel încât revin des în zonă și nu doar când sunt înflorite narcisele. Dumbrava este frumoasă în orice anotimp, vara găsești fragi, ciuperci, cireșe sălbatice și alte minunății...

Știu că și voi așteptați cu nerăbdare acțiunea din acest an, m-a impresionat mult un mesaj pe care l-am primit vineri dimineața de la cineva care era înscris și la acțiunea din aprilie de la Brașov. Ținea doar să îmi spună, la fel ca atunci, că era ziua în care trebuia să plecăm împreună în vacanță.
Mă bucuram că urma să participe din nou și Luiza, care ne-a făcut să râdem cu gura până la urechi în toate excursiile dar mă gândeam și la emoțiile celor care veneau pentru prima oară cu noi. Programul de anul acesta cuprindea obiective noi, inedite, printre care vulcanul stins de la Racoș, o adevărată minune a naturii.

Vestea bună care mă ajută să trec mai ușor peste această situație este faptul că anul acesta nu se mai organizează festivalul narciselor. Acest eveniment însemna, din păcate, și o invazie necontrolată a rezervației de narcise, aglomerație, mult zgomot și alte semne specifice turismului de masă. Acesta este motivul pentru care am încercat întotdeauna să evităm această perioadă, să ne bucurăm în tihnă de liniștea pădurii. Eu obișnuiam să vin în recunoaștere, înainte să ne întâlnim, pentru a căuta cele mai bune locuri unde puteam vedea narcisele. În funcție de condițiile climatice dar și de ce spuneam mai sus, florile apar în zone diferite de la un an la altul, de regulă tot mai adânc în pădure, pentru a se proteja, parcă, de cei rău-intenționați. Dar, poate, lucrurile se vor schimba în bine, de acum încolo…

În speranța unor vremuri mai bune, vă ofer câteva fotografii din Dumbrava Vadului din anii trecuți.

Diana



















Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #47 : Duminică, 10 Mai 2020, 17:22 »
Diana, ce amintiri frumoase!
Intr-adevar, asteptam cu atata nerabdare si entuziasm aceasta excursie...a fost atat de frumos in 2019 incat am vrut sa repet experienta si in 2020, acum ramane pentru 2021... si cred ca am sa repet aceasta excursie ori de cate ori se va organiza  :)
Poiana narciselor, Pestera Valea Cetatii, Cetatea Fagarasului , ruinele Abatiei Cistertiene Carta, pastravaria Albota, Manastirea Sambata, moara de apa Ohaba, Cetatea Rasnov... totul absolut magnific!
Am revazut fotografiile, nu-mi vine sa cred ca am facut peste 500!  :faint:
Sa nu uit sa mentionez Pensiunea Roua Muntelui din Dejani. Doamne, ce pensiune frumoasa!
Sa bei cafeaua (prima cafea  ;D) in balconas la ora 7 dimineata in aerul rece al diminetii de munte! Minunat!
Si sa nu uitam serile pline distractie si dans  :thumbup:
Din alta excursie mi-am adus aminte de Castelul Cantacuzino si terasa din fata acestuia, unde am stat si am baut o cafea cu toata panorama muntilor desfasurata in fata. Aerul, brazii, cerul foarte albastru, gradina castelului... si acum ma emotioneaza aceasta amintire.
Sunt multe multe amintiri frumoase si nu numai de la Poiana ci din toate excursiile in care am fost.
Nu de la prima excursie la care am participat ci din momentul in care m-am inscris pentru prima si prima data nu numai ca nu am avut nici o retinere, dimpotriva am fost nespus de fericita si entuziasta, si am mers cu inima deschisa si plina de bucurie in absolut toate excursiile pentru ca am stiut ca voi avea parte de zile de neuitat alaturi de oameni deosebiti si de care imi voi aduce aminte intotdeauna cu mult mult drag.
Diana, te imbratisez cu drag, iti multumesc pentru cuvintele frumoase si sper sa ne revedem cat mai curand in alte noi si minunate excursii! :kissing:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, cetati si palate 10 - 12 mai 2019
« Răspuns #48 : Luni, 18 Mai 2020, 10:39 »
Cu gândul la voi...
Narcisele sunt acum în perioada maximă de înflorire. O adevărată încântare să văd cât de frumoasă este natura, parcă au înflorit în număr și mai mare decât în anii trecuți, poate și pentru că au profitat de liniștea din ultimul timp...
Aș vrea să vă pot transmite și parfumul pe care îl răspândeau.
Bucuria nu mi-a fost deplină, singură fiind, nădăjduiesc însă sā revenim împreună într-un viitor nu prea îndepărtat.