Autor Subiect: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019  (Citit de 16807 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #15 : Joi, 18 Aprilie 2019, 12:20 »
Servus, Diana
Am primit mailul, am luat la cunostinta.
Ne vedem maine. Drum bun tuturor!

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #16 : Vineri, 19 Aprilie 2019, 09:36 »
Buna dimineata tuturor!
Sunteti gata sa descoperim Brasovul alaturi de Diana? :D
Drum bun tuturor azi sau maine  ;) si sa ne vedem cu bine, sa uitam de tot si de toate, si sa ne bucuram de tot si de toate  :dance:

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #17 : Duminică, 21 Aprilie 2019, 14:51 »
O actiune cu multe, multe informatii, cu multa veselie si toleranta. Imi pare rau ca azi e ultima zi si pierd ultimele ore.... dar mijloacele de transport in comun sunt cum sunt :(
Un grup foarte tolerant, vesel si doritor de cunoastere.
Am avut surpriza sa revad persoane cu care am fost în alte acțiuni. A fost un CADOU neasteptat de "Sarbatoarea Floriilor".
Multumesc pt asta! Stiu fetele,"avizatele":)
Pentru viitor sper sa organizați astfel de actiuni si in alte judete. Personal incerc iesiri de acest gen. Am vazut cateva orase deja, dar as vrea cu grup si insotitor la fel de valorosi cum au fost in toate actiunile la care am participat si s-au adunat destul de multe, spre bucuria mea.
Mulțumesc mult Diana pentru suportul acordat, pentru toate informatiile daruite noua si ne revedem peste doua saptamani.
Apropo, ieri vremea ne-a multumit pe toti. Am avut nori, vant, soare, ploaie si ninsoare. La alegere :) cine ce a vrut. :)
Daca doriti pozele facute de mine ma gasiti pe face book: Pustianu Gabriela

Offline loredana71

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #18 : Duminică, 21 Aprilie 2019, 19:57 »
Bună seara tuturor,
Au fost 3 zile de vis, pacat ca au trecut asa repede. Brasovul este un oras minunat dar Diana ne-a aratat alta fata a orasului. Mai mult decat obisnuita Piata a Sfatului si Biserica Neagra, pe care le stie toata lumea. Am avut surpriza de a descoperii cartierul Schei care este un oras cu totul diferit de cetatea in sine. Parca intri in alta lume cum treci de poarta Schei. Multe informatii interesante, locatii deosebite, oameni minunati si amintiri frumoase. Diana este ghidul meu preferat, stie o multime de lucruri, are rabdare si este o placere sa faci parte din grupul ei.  :flori:
Multumim pentru un week-end minunat. Vremea a tinut cu noi, dar a trecut prea repede!
Va doresc o saptamana usoara tuturor si sa ne revedem cat mai curand!

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #19 : Duminică, 21 Aprilie 2019, 20:18 »
Buna tuturor!
Imi pare rau ca nu am reusit sa-mi iau ramas bun de la toti  :'(
Drum bun tuturor! :angel:
Gabi si Loredana au dreptate, am trait alaturi de oameni superrr faini, niste zile superrr faine, cu multe informatii, cu multe povesti, cu lectii de istorie si nu numai, cu legende ale locului, cu recompense  :giggle: cu multa voie buna si cu o vreme superrr, poate dupa sufletele noastre  :giggle:
Am reintalnit prieteni vechi, am cunoscut oameni noi!
Dar, toate astea au fost posibile datorita Dianei :applause:
Ea ne-a adunat, ne-a informat, ne-a dadacit  :giggle:
Iti multumesc mult Diana pentru tooot  :flori:
E adevarat ca fiecare dintre noi si-a adus o contributie mai mica sau mai mare  :giggle: la atmosfera acestor zile, dar, Diana, zilele astea, tu ai fost ghidusa, indrumatoarea, prietena noastra  :bow:
Abia astept sa ne revedem in alte acțiuni!
Datorita tie, pot spune ca Brasovul mi-a devenit un loc drag unde as vrea sa revin!  :bow: :flori:
Sanatate multa tuturor si zile frumoase  si cu spor in toate, si sa ne auzim și revedem cu bine! :)

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #20 : Duminică, 21 Aprilie 2019, 20:23 »
Am uitat ceva tare important  :o
Gabi, pe topicul, Unde mergem impreuna, ar trebui sa ne scriem dorinta de a cunoaste sub o indrumare asa profiii :bow: și alte orase din tara

Offline Marian2025

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #21 : Duminică, 21 Aprilie 2019, 20:42 »
Buna seara tuturor!
A fost prima mea participare la o astfel de actiune si cu siguranta nu va fi ultima. A fost o experienta inedită, am acumulat foarte multe informatii noi, am vizitat foarte multe obiective si am socializat cu persoanele din cadrul grupului participant la actiune. Desi actiunea s-a desfasurat pe parcursul a 3 zile, am remarcat o coeziune rapidă a  grupului. Iar despre Diana, ghidul nostru, care ne-a insoțit si asigurat toate informatiile necesare, am numai cuvinte de laudă, a fost de exceptie. Drept pentru care ii multumesc. Urmatoarea actiune la care voi participa va fi foarte curand si sper ca si acolo sa intalnesc persoane cel putin de aceiasi calitate.
O seară placuta!

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #22 : Luni, 22 Aprilie 2019, 12:44 »
Corect! Rami :D

Offline livia_vl

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #23 : Luni, 22 Aprilie 2019, 15:32 »
Buna ziua!

Sper ca ati ajuns cu totii bine pe la casele voastre si mai ales pe la slujbele care va asteptau   :yeah:
Vreau sa multumesc organizatoriilor pentru aceasta excursie minunata. Ghdul nostru, Diana a fost super iar ideea de a ne arata Brasovul extraordinara. Nu am stiut cat de frumos si interesant este acest oras desi mai fusesem de cateva ori. Sper ca excursia se va repeta!
Va doresc tuturor o saptamana frumoasa!

Offline industrialg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #24 : Luni, 22 Aprilie 2019, 19:51 »
Buna tuturor,

Chiar daca sunt brasoveanca sunt multe lucruri pe care nu le stiam despre orasul meu si pe care Diana ni le-a impartasit cu mare drag. M-am bucurat de aceasta actiune in care am revazut vechi cunostinte si am intalnit persoane noi.

Pa langa pozele puse de Diana in prezentarea actiunii adaug si eu cateva.

Apus de soare pe Tampa

find a chase bank close to me


Centrul vechi vazut de sus, de pe Tampa




Vedere de la una din troitele din Sheii Brasovului


Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #25 : Luni, 22 Aprilie 2019, 20:05 »
Buna seara dragii mei.Imi pare bine ca v-a placut Brasovul,orasul meu.Tin sa-i multumesc inca o data Dianei care ne-a spus multe lucruri interesante, pe care multe eu nu le stiam.Foarte documentata Diana.Afost un wkeend minunat cu voi,pacat ca vremea nu a prea tinut cu noi.Va doresc o saptamana reusita.Numai bine
anca bv

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1475
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #26 : Luni, 22 Aprilie 2019, 21:53 »
Acum ca am tras cortina imi voi aminti cu drag de voi cand voi mai trece prin locurile pe care le-am vazut impreuna. A fost o mare bucurie sa vad ca v-au placut obiectivele propuse, multe stiute doar de oamenii locului. Ati fost un grup unit, vesel, tare bine m-am simtit cu voi, conteaza mult sa ai cui sa impartasesti ceea ce stii si voi ati fost receptivi, v-ati straduit sa retineti (cu succes) informatii mai putin cunoscute, denumiri arhaice si interesul vostru de a afla tot si a vedea cat mai multe m-a surprins foarte placut.

M-as bucura sa ne reintalnim si cu alte ocazii.

Spre sfarsitul saptamanii am sa va trimit si fotografiile, voi fi plecata 2 zile.
Va arat deocamdata cateva poze cu Brasovul vazut prin ochii vostri si o parte dintre bunatatile locale...

















the nearest m&t bank

why is forensic anthropology important












Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #27 : Marți, 23 Aprilie 2019, 08:02 »
Sa va fie de bine plimbarea si povestile... Si noua, povestirile voastre:smitten:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #28 : Marți, 23 Aprilie 2019, 08:23 »
Foarte frumoasa initiativa Dianei, de a-si prezenta orasul. Respect si apreciez mult de tot pe toti aceia care-si iubesc locul nasterii, pe acela in care traiesc. In aceiasi masura ii detest si ma dezgusta cei pe care-i aud vorbid afara tara de rau, care isi subapreciaza sau chiar uita locul in care s-au nascut, considerandu-l "prea mic si neinsemnat" pentru  "personalitatea" lor...

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Sa descoperim Brasovul de Florii, impreuna cu Diana. 20 aprilie 2019
« Răspuns #29 : Marți, 23 Aprilie 2019, 14:22 »
M-a uns pe suflet tot ce am aflat la "Muzeul Prima Școală Românească" sub conducerea filologului Vasile Oltean.
Prima școală românească se află în interiorul curții fostului cartier românesc al Brașovului vechi.
Primele cursuri au avut loc aici în 1583. Elevilor li se spunea "CIRACI".
CIRACUL care statea trei luni in scoala devenea GOCIMAN - un fel de notar de azi.
CIRACUL care statea sase luni in scoala era DASCAL.
Ciracul care statea noua luni in scoala devena POPA.
Actuala clădire datează din anul 1760. În prezent edificiul adăpostește "Muzeul Prima Școală Românească"
Am adaugat imagini cu bancile, abecedarul si o carte de lectura.