Autor Subiect: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019  (Citit de 20116 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Carmen Daniela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 02 Martie 2019, 16:39 »
Radu, eu și o doamna din Rm. Vâlcea ne-am găsit cazare pe net, într-un apartament din clădirea Dales. La prețul de 52 EUR inclusiv taxe pt. 2 nopți, pe apartament. Pt. ca suntem putini cu cazare, nu se ocupa agenția.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #31 : Marți, 05 Martie 2019, 16:41 »
Buna
Draga Radu te-am indrumat cum trebuie rezolvat cu cazarea.Sunt sigura ca nu e greu.Bucuria este ca facem parte dintr-un grup atat de vesel.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #32 : Marți, 05 Martie 2019, 17:10 »

   Ma bucur  pentru cei din grupul Bucuresti - "Micul Paris" pentru ocazia de a vizita restaurantele istorice , Carul cu bere si Hanul lui Manuc.
   Carul cu bere - un adevarat  restaurant muzeu este gazduit intr-o cladire in stil neogotic  din 1879. Usa rotativa de la intrare, din lemn, ne va introduce rapid intr-o alta epoca.Un interior elegant, vitralii, picturi murle, stucaturi aurite, lambriuri si sculpturi din lemn.Nu e vorba de " o imbucatura", cum a minimalizat cineva aceasta capodopera, este vorba  despre astmosfera berariilor de altadata. Astazi cu taraf traditional si miniconcerat de vioara si program folcloric romanesc autentic. Ieri cu George Cosbuc client predilect  si un pahar cu vin chihlimbariu baut cu fiul sau.
Apoi Hanul lui Manuc, datand din 1808  si care a fost construit  pe o bucata din fosta Curte Domneasca.Cu o curte interioara pavata cu pietre de rau si cu frumoase cerdace ( ceardak in lb turca).Vom aminti de Manuk bey dar si de proprietarul  caruia i-a fost retrocedat , Serban Cantacuzino. Ar fi interesant sa povestim numai de familia Cantacuzinilor, fara sa vorbim si despre acte importante semnate aici in legatura cu finalizarea razboiului ruso-turc si atribuire de teritorii!
   Nimic vulgar, nimic redus la o simpla "masa".

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #33 : Joi, 07 Martie 2019, 16:04 »
Dragii mei
 Grupul vesel de Bucuresti am vazut ca este pregatit pentru aventura. Ma bucur mult ca ne vom intilni. Vom avea si participarea unor musafiri din Singles camp care si-au dorit sa vina.
 Astazi voi centraliza optiunile voastre pentru restaurante.Louie sau alte persoane care vor sa ne fie alaturi, va rog sa ma contactati, pentru ca maine voi da listele finale la restaurantele istorice.
  Excursiile nu sunt mici sau mari, ele se "masoara" prin dimensiunea pe care au lasat-o in sufletul vostru.Fiti siguri ca personal voi face totul ca sa va ramana in suflet. Ma bucur pentru fiecare din voi, pentru ca este o aventura dar nu si sigura. Hans Christian Andersen, de povestile caruia ne-am bucurat, spune ca " A calatori, inseamna a trai". Nu e musai sa ajunem in insule indepartate. Va voi duce cu gandul la calatorii, al caror amanunt va vor incanta! Nu bifam destinatii! Ne bucuram de "povesti" impreuna cu grupul nostru. Oamenii din grup, fiecare avand o poveste, reprezinta o deschidere pentru ceilalti prieteni. Sa ne bucuram de aceasta ocazie!
Sunt nerebdatoare sa va intanesc, va urez primavara frumoasa din Bruxelles, capitala Europeana unde Romania va avea de acum ceva de spus! Pentru care ma bucur mult!
Imi doresc, ca prin acestea sa inteleaga fiecare, dimensiunea sugleteasca a grupului nostru, Singles camp!

Offline Strainger

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #34 : Miercuri, 13 Martie 2019, 18:08 »
Ma alatur grupului vesel SuplimentaR pentru Hanul lui Manuc:
1. Roxana  C, Bucuresti, meniu vegetarian
2. Cristian P, Bucuresti meniu normal

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #35 : Miercuri, 13 Martie 2019, 19:51 »
Nu pot sa ma hotarasc daca sa vin sau nu.
Dupa petrecerea de la Hanul lui Manuc sa ne povestiti si noua cum a fost!  O0
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #36 : Joi, 14 Martie 2019, 16:36 »
De abia astept sa ne vedem miine si sa mergem cu Daniela in aceasta aventura

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #37 : Joi, 14 Martie 2019, 17:37 »
Buna tuturor! :)
Si eu abia astept sa vina ziua de maine, sa ne vedem cu totii si sub indrumarea Danielei sa ne bucuram ochii si sa ne imbogatim sufletul si mintea cu tot ce ne v-a povesti, si sa reusim sa cunoastem cu adevarat o parte a Marelui Bucuresti, Micul Paris  :yeah: :flori:
Daniela, locul si ora de intalnire au ramas cele anunțate, nu?!
Si ai spus sa ne luam un portofel electronic- Card Activ nenominal de 11 lei, nu?!
O seara frumoasa tuturor, spor la bagaje, drum bun, siii, sa ne vedem cu bine maine :dance:

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #38 : Duminică, 17 Martie 2019, 20:59 »
Desi am chiulit de la unele evenimente, si sunt din Bucuresti, trebuie sa va precizez ca m-am simtit f bine in compania prietenilor din Singles Camp si Danielei la obiectivele turistice si am mancat copios si bun in istoricele si celebrele restaurante alese. Experienta pe Calea Victoriei a fost minunata. Daniela este un izvor de povesti, impanate cu detalii de picante irezistibile. Mi-ar fi placut sa am asa o profa de istorie.
Am ridicat poalele rochiei si am pasit pe Podul prafuit al Mogosoaiei! Am dat ochelarii de cal jos, al bucuresteanului obosit si stresat, si am ramas inmarmurita de stucatura cladirilor vechi, gradini interioare, ca ele au fost locuite de domnite frumoase, de oameni de stat, ca pe drumuri se inghesuiau calesti de firma, Mita biciclista gonea in pantaloni pe bicicleta sub ochii multimii de barbati care o admirau,  Caragiale bea o bere la Gambrinus, in timp ce se juca noua piesa la Teatrul National-cel de pe locul hotelului Novotel, Carol facea dintr-o tara balcanica un stat european independent, cu cai ferate, institutii, palat, rege.
Am devenit pe nesimtite turist in Bucuresti ghidat de Singles Camp.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #39 : Duminică, 17 Martie 2019, 21:22 »



















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #40 : Duminică, 17 Martie 2019, 21:39 »
Bucurestiul ar putea deveni cu usurinta, un loc turistic foarte frecventat. Ii lipsesc foarte putine sa devina. In primul rand managementul de promovare, apoi agentiile locale, DMC-urile. Mai are nevoie de localuri tematice, locuri in care turistii pot avea contact cu traditiile noastre.

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #41 : Duminică, 17 Martie 2019, 22:55 »
Buna tuturor!
Asa cum am mai spus, am ajuns de mai multe ori in Bucuresti, dar, mai mereu am fost cu treaba!
Zilele astea, am vazut un alt Bucuresti, un Bucuresti de poveste, plin de istorie, cu bune, cu rele, cu, cladiri cu o arhitectura impresionata, chiar, daca unele, din pacate, au fost date uitarii si stau aproape sa se prabuseasca  :'( , un Bucuresti, care a fost modelat de personajele care au trait aici, personaje de rang inalt, sau oameni obisnuiti...
Asa cum a spus si Olivia, am avut un povestitor pe masura Bucurestiului, pe Daniela, care a imbinat realitatea istorica, cu povestile vremii, reusind astfel sa ne capteze atentia la maximum!  :applause:
Multumesc mult Daniela pentru tot ce ne-ai impartasit zilele astea :bow: :flori:
Multumesc mult Gigi, ca ai dat o sansa acestei excursii  :bow:
Toti au spus ca, acum vad Bucurestiul cu alti ochi, chiar si bucurestenii ;)
Cred ca ar merita ca excursia sa aiba, macar o zi in plus, ca sa fie putin mai "aerisita", desi, in mod sigur, povestile Bucurestiului nu se vor termina...
A fost tare fain, am revazut oameni dragi, am cunoscut oameni tare simpatici, mi-a imbogatit mintea, sufletul si ochii, si am savurat niște nebunii culinare, uneori "stropite" cu o tinctura miraculoasa, made by Adina :giggle:, in doua locatii tare faine, in compania unor oameni tare faini, de prin toata tara  :thumbup:
Asa ca, va recomand tuturor, nu ratati urmatoarea, sau urmatoarele  ;) povesti ale Bucureștiului  :thumbup:
Sper ca ati ajuns cu totii cu bine acasa, si sper sa ne revedem in alte calatorii de poveste ale Singles Camp  :yeah:
Sanatate multa, multa  :angel:
Noapte buna tuturor! :)



Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #42 : Luni, 18 Martie 2019, 09:52 »
 Felicitari Daniela pentru aceasta excursue , ne-ai oferit ocazia sa vedem locuri pe care intr-o excursie organizata personal  ne-ar fi fost greu sa le vedem ( muzeul Cotroceni, palatul primaverii ) , e o idee foarte buna sa mergem cu autobuzul , asa am vazut mai multe cladiri dar si atmosfera de duminica a Bucurestiului , plimbarea pe strazi cu explicatiile tale ne-a ajutat sa vedem locuri pe care altfel nu le-am fi observat iar explicatiile au avut savoare si am ramas cu gustul dulce al prajiturilor de la scala . Multumesc Daniela .

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #43 : Marți, 19 Martie 2019, 21:36 »
 Buna
Multumesc foarte mult tuturor participantilor la excursie. Am avut un grup minunat pentru care sunt foarte fericita. Am vazut interes de la primul pas de la Domeniul Martisor si am simtit cum v-a impresionat locul ce aminteste de poeziile copilariei voastre ("Zdreanta"), ca ati fost amuzati de poezia" Cantec de adormit Mitzura" pe care v-am recitat-o. Ma bucur ca am putut sa fac un simbol al lunii martie din Domeniul Martisor pentru voi.De asemenea multumesc in mod special celor care au fost alaturi de mine pana la ultima prezentare si am pasit nostalgici pe Bd Magheru, chiar daca eram obositi. Si cei care au avut rabdarea si interesul sa asculte la Muzeul Satului aprecierile facute de mine despre Viata romanilor de la sat acum 100 de ani, traditii, port, mancare, obiceiuri de nunta,  familie si de moarte si sageata facuta spre Muzeul Astra Sibiu. In final ne-am relaxat copios la Beraria H si am dansat cu Cornelia, sa nu zica lumea ca nu a fost nici un dans.
 Sunt sigura ca v-a impresionat si Palatul Primaverii si chiar pauzele de la pranz pe la Marul de Aur si Bistro 55 au fost tare, tare simpatice. Ma gandesc, la urmatorul tur de Bucuresti sa fac serile cele 2 una la Marul de Aur cu taraf, muzica si dans si una la Beraria H, daca avem noroc sa cante muzica aromana ( il iubesc mult pe Pindu, au ceva similar Turciei). Ma bucur ca Radu a mentionat Cofetaria Scala, chiar daca are un trecut trist ( cutremurul din 1977), amintirile le mentinem vii prin actiunile noastre.
  Bucuria voastra reprezinta dimensiunea satisfactiei mele profesionale, pentru care inca o data va multumesc. Va urez toate cele bune si frumoase.
  Daca eram de la Kanal D ziceam "Aveti grija de dvs- Kendinize iyi bakin!", dar zic:  Aveti grija ca va mai astept in Singles camp!
  Multumesc mult organizatorilor pentru ocazia oferita! !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #44 : Marți, 23 Aprilie 2019, 08:25 »
Scriam Dianei, dupa intalnirea din Brasov, acelasi lucru ca aici, Danielei. Foarte frumoasa initiativa ta Daniela, de a-ti prezenta orasul. Respect si apreciez mult de tot pe toti aceia care-si iubesc locul nasterii, pe acela in care traiesc. In aceiasi masura ii detest si ma dezgusta cei pe care-i aud vorbid afara tara de rau, care isi subapreciaza sau chiar uita locul in care s-au nascut, considerandu-l "prea mic si neinsemnat" pentru  "personalitatea" lor...