Autor Subiect: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019  (Citit de 20113 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 22:17 »
Acum am vazut postarea ta,Misona !:)) deci gand la gand !
Sa incepem o lista pentru doritorii suplimentari pt Hanul lui Manuc?
1. Roxana  C, Bucuresti, meniu vegetarian

Offline MihaB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #16 : Duminică, 17 Februarie 2019, 16:31 »
Buna tuturor! Sunt noua in Single Camp si mi-ar face placere sa particip la aceasta iesire . Eu sunt din Bucuresti dar nu pot sa imi iau liber vineri si as vrea sa stiu daca pot sa particip doar la intalnirile de sambata si duminica. multumesc :)

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #17 : Miercuri, 20 Februarie 2019, 14:30 »

Buna grupului excursiei "Micul Paris". Revin cu subiectul masa la cele doua restaurante, din zilele de vineri seara si sambata seara.
Meniul de la Hanul lui Manuc l-am prezentat anterior.
Va prezint si meniul de la Carul cu Bere. As avea rugaminte sa imi trimiteti in privat ( sms, messinger, WhatsApp optiunea voastra). Va rog sa-mi transmiteti, pana la 1 martie optiunea de participare si ce meniu alegeti.
Ideea cu restaurantele are doua motive: unul este in principal pentru a vedea restaurantele istorice, celebre in Bucuresti si sa povestim despre ele, gustand ceva acolo,  mai ales pentru cei veniti din tara, a doua este sa creem un cadru festiv pentru socializare, cunoastere si relaxare dupa zile pline de activitate turistica.
Restaurantul Carul cu Bere : 15 martie 2019 vineri, ora 20. Restaurantul Hanul lui Manuc: sambata 16 martie 2019, ora 20.
Nu este obligatorie prezenta, este doar pentru motivele aratate mai sus. Nu putem face nici modificari la meniu, pentru cine vrea numai antreu si desert sau numai desert.De aceea este bine sa stim numarul de persoane si sa facem corect rezervarile.


MENIU  CARUL CU BERE ( vineri 15 maartie 2019, ora 20)

VARIANTA 1
Antreu: Platou branzeturi romanesti (branza de burduf, telemea de capra, telemea de oaie, cas, castraveti proaspeti, cepa verde si rosii) : 53 lei pt 2 persoane : 2= 26,50 /1 pers.
Fel principal: Coaste porc la cuptor servite cu cartofi copti aromati cu rozmarin: 49,50 lei /1 pers;
Desert: papanasi de casa cu branza dulce, smantana si dulceata 21,50 lei.
O bautura la alegere  ( vin, bere, suc )11,40 + paine 1 pers 4,25 lei = 15,65 lei
Total 113,15 lei

VARIANTA 2
Antreu: Salata greceasca(branza, rosii, ardei gras sau capia, castraveti, ceapa rosie, masline Kalamata, oregano, dressing) - 28,90 lei
Fel principal: Cod pane in fulgi de porumb ( 240 g)- 31,50 lei
Desert: Tiramisu de casa - 21 lei
Bautura la alegere ( vin, bere, suc)+ paine 11,40 + 4,25 = 15,65 lei
Total 97,05 lei

VARIANTA 3 (VEGETARIANA)
Antreu: Salata vegetariana(250 g) Mix de salata, rosii, castraveti, ceapa rosie, ardei gras sau capia, masline kalamata, dressing Vinaigrette - 24,50 lei
Fel principal: Tocanita de hribi servita cu mamaliguta 300 g- 30,50 lei
Desert: Tort cu mere - 11,90 lei
Bautura ( la alegere vin, bere, suc) + paine : 11,40 + 4,25 = 15,65 lei
Total 82, 55 lei

La aceste totaluri se va adauga 10% c.v. servicii.
Bauturi sau feluri suplimentare, se vor achita separat ( exemplu apa minerala/plata este 12,90 lei sticla de 750 ml).

O zi frumoasa!


Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #18 : Miercuri, 20 Februarie 2019, 15:02 »

    Pentru turistii care vin cu avionul pe aeroportul Otopeni, vineri in 15 martie, vedeti ca este autobuzul 783 care va aduce direct la Universitate, Piata 21 Decembrie. La aeroport la sosiri interne este statie si la plecari internationale face statie. Exista si un automat de emitere a cardului Activ nenominal si pe care il veti alimenta cu bani. Aveti in vedere ca un bilet de autobuz costa in genere 1,30 lei, dar aceasta cursa 783 este expres si costa 3,50 lei.Deci, daca tot veniti de la aeroport, puteti alimenta cardul cu suma necesara pentru aeroport dar si pentru celelalte drumuri ale noastre ( care vor costa cca 11-15 lei pe toate 3 zile).
Tot 783 autobuzul va poate duce de la Muzeul Satului la aeroport, in ultima zi. De acolo va fi si 780, din Piata Presei, care merge la Gara de Nord si la Gara Basarab ( tot expres 3,5 lei).
  Pentru restaurantul Beraria H nu am facut rezervare, deoarece nu stim programul fiecaruia de intors in localitatile lor. Deci ne vom incerca norocul la fata locului.

   As vrea sa stiu daca sunteti de acord sa inchiriez pentru prima zi audioghid, ca sa putem prezenta oarecum din mers Calea Victoriei, sa ma puteti auzi bine, fara sa oprim multe minute in sir la obiective ( cca 70). Costa 8 lei /zi de persoana si pierderea aparatului 100 euro amenda.

  Pentru cei care au achizitionat excursia dar nu pot/ nu vor sa participe la una din zile, va rog doar sa fiu anuntata, deoarece la intalnirea de dimineata, nu vom astepta mai mult de 10 min sa vina turistii.Vom respecta orele, deoarece programul este bogat si dorim sa ne bucuram de el.

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #19 : Vineri, 22 Februarie 2019, 09:03 »
 Buna ziua , am 2 intrebri pentru cei din agentie :
 1) pentru cei din alte orase care ne-am exprimat optiunea de rezervare a unei camere la hotel prin agentie , ne puteti confirma ca ne putem baza pe aceasta rezervare ? si  pe forum sau prin e-mail ne puteti spune la ce hotel si cam ce suma costa camera de hotel ?
 2 ) eu am ales aceasta optinune si am comunicat-o atit pe forum cit si prin e-mail ( prin replay la email-ul primit de la agentie cu confirmarea platii excursiei) , i-mi puteti spune daca sunt pe acea lista si pot conta pe rezervarea camerei de hotel ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #20 : Vineri, 22 Februarie 2019, 09:14 »
Radu, de regula daca ai intrebari directe catre agentie, te rog pune-le acolo. Eu nu am situatia din agentie, aceea va pleca direct la Daniela Dimitrescu, insotitorul vostru de grup, ea se va ocupa de partea aceasta. Deci nu te pot ajuta, imi pare rau. Iti va raspunde aici si Daniela, urmeaza sa citeasca si ea. Ea te va indruma cu siguranta.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #21 : Vineri, 22 Februarie 2019, 11:55 »
 Buna
 Te voi contacta Radu pentru aranjamentul de cazare.

Offline Carmen Daniela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #22 : Joi, 28 Februarie 2019, 15:20 »
Și eu ajung din Timișoara la Otopeni vineri dimineață la 9:30. Ma îndrept spre autobuzul 783, spre Universitate. D-na Daniela spunea ca face 20 minute.

Offline Carmen Daniela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #23 : Joi, 28 Februarie 2019, 15:29 »
 Și eu sosesc la Otopeni tot vineri dimineață, la 9:30, dar de la Timisoara. Putem ajunge la Universitate cu autobuzul 783, în aprox. 20 minute (informații de la d-na Daniela :) ) Carmen Olariu

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #24 : Joi, 28 Februarie 2019, 15:56 »
Daca aveti noroc (adica sa fie soseaua goala), ajungeti in 20 de minute.
Nu stiu daca in conditii de trafic intens si coloane care tin de la un semafor la altul se poate ajunge in 20 de minute. Nu va doresc, dar cred ca o sa dureze un pic mai mult.
Folosesc o parte din traseul asta 5 zile pe saptamana si stiu ce vorbesc.
Oricum, important este ca o sa ajungeti  :thumbup:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #25 : Joi, 28 Februarie 2019, 16:21 »
Salut! Eu sunt din Bucuresti si mi ar face mare placere sa ma alatur grupului pentru cel putin una din seri, la cina! De exemplu la Hanul lui Manuc! Ma ofer sa merg pana acolo si sa rezerv  masa/ mese  langa cele ale grupului, daca sunt doritori si daca e ok pt Daniela. Se poate chiar continua petrecerea in Centrul vechi....:)
Si eu sunt din Bucuresti, cina de la Hanul lui Manuc este foarte tentanta. Parca as veni si eu...  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #26 : Joi, 28 Februarie 2019, 18:01 »
 Buna
 Am transmis astazi fiecaruia pe email Programul detaliat pe zile , costuri referitoare la excursia noastra. Si necesitatea de a avea un act de identitate asupra voastra, pentru intrarea la Palatul Cotroceni si la Palatul Primaverii, obligatoriu carte de identitate sau pasaport, dar e bine sa aveti asupra voastra aces act oricum. Cititi cu atentie nota referitoare la restaurante, participarea nu este obligatorie, trebuiedoar sa exprimati optiunea de participare si meniul ales. Este doar pitoresc si potrivit profilului excursiei noastre sa facem "mica petrecere", socializare, timp petrecut impreuna, la restaurantele istorice, cele mai cautate de straini. Aceste rezervari se fac pe cale oficiala si necesita putina rigoare. Deci insistenta mea  este deoarece ma adresez unui grup de peste 30 de persoane si astept raspunsuri.
 

   ZIUA DE INTALNIRE  15 MARTIE  2019,  LA ORA  11,  LA PIATA 21 DECEMBRIE (UNIVERSITATE) , STATIA AUTOBUZ 783.

 Va rog sa urmariti in continuare forumul. Forumul este singurul loc unde putem avea discutiile, notificarile, anunturi si discutii intre noi, "forumul" fiind un instrument important pentru grupul nostru de socializare Singles Camp. Si cel care face diferenta, as zice.
   Va salut cu drag, Daniela.


Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #27 : Vineri, 01 Martie 2019, 07:36 »
Buna Carmen ma bucur ca am cu cine veni de la aeroport . Noi vom avea bonus excursia Otopeni - centru :)

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #28 : Vineri, 01 Martie 2019, 13:23 »
  Buna
Urez tuturor din grupul excursiei Bucuresti -" Micul Paris", o primavara frumoasa cu mult soare in suflet, sanatate, multe bucurii si implinirea gandurilor! Transmit astfel acest martisor si baietilor din grup, "in stil bucovinean" ( desi nu sunt din Bucovina).
Cu toate acestea voi avea sansa in 15 martie sa va mai urez o data la multi ani de martisor, la Domeniul Martisor, avand in vedere ca realitatea calendarului iulian arata ca de fapt pe la 15 martie am fi de fapt in data de 1 martie. Asta si explica putin de ce primavara "intarzie". Pentru ca noi cei pe stil nou al calendarului gregorian, "ne grabim" cu 15 zile.
Primavara frumoasa! Daniela

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Sa descoperim Bucurestiul, "Micul Paris". 15 - 17 martie 2019
« Răspuns #29 : Vineri, 01 Martie 2019, 22:02 »
Multumim mult Daniela!
Fie ca PRIMAVARA sa vina pentru noi toti, fete sau baieti  ;) , sa o avem in suflet, in gand si afara  ;) :flori: