Autor Subiect: Astrologie, horoscop, numerologie  (Citit de 14840 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #30 : Marți, 25 Iunie 2019, 09:34 »
Foarte interesant! Multumesc, Louie!
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #31 : Marți, 16 Iulie 2019, 07:43 »
Cica, Fecioara, Balanta, Scorpionul si Varsatorul nu spun ce au pe suflet. Asa o fi?

sursa nu e chiar credibila, dar cred ca-s preluate de undeva :)
https://www.andreearaicu.ro/lifestyle/astrologie-cele-4-zodii-care-nu-spun-ce-au-pe-suflet/?fbclid=IwAR12bmhnrbD332995kmtUsqSl5P9F17J15_AvmcMe5k-k0bC_rXmKkEyMYg
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #32 : Marți, 16 Iulie 2019, 09:59 »
Uite că eu spun ce-am pe suflet: fără tine ''viața e pustiu''...adică forumul parcă e în vacanță pe termen nelimitat! :(

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #33 : Marți, 16 Iulie 2019, 22:01 »
Cica, Fecioara, Balanta, Scorpionul si Varsatorul nu spun ce au pe suflet. Asa o fi?

sursa nu e chiar credibila, dar cred ca-s preluate de undeva :)
La mine se potriveste partial.
Spun ce am pe suflet despre viata personala prietenilor bun, spun tuturor ce am pe suflet privind lucruri generale, dar nu pot spune cuiva  pe care sunt suparata, motivul supararii mele...nasol, nu?  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #34 : Miercuri, 17 Iulie 2019, 21:33 »
Eu cred , parerea mea, ca Fecioarele nu spun ce au pe suflet ,critica pe toata lumea si probabil isi deschid sufletul doar celor care le-au castigat increderea. Balantele spun tot , la toata lumea si apoi regreta ca ajung sa fie vulnerabile . Balanta este un semn de aer, mental, fiind singurul semn zodiacal reprezentat de un obiect (un cantar) neinsufletit. Nu o sa vedeti Balante suferind prea mult din dragoste , ele trec repede peste suferinte de genul asta(eu am ascendent in Balanta si vorbesc in cunostinta de cauza). Scorpionul este cred cel mai secretos semn, misterios , discret si introvertit. Este semn de apa si emotiile incearca sa le tina sub control prin acest aer de mister. Despre Varsator nu pot spune prea multe , stiu doar ca sunt oameni deosebit de inteligenti. Puteti completa si voi daca aveti alte pareri.
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #35 : Duminică, 21 Iulie 2019, 20:01 »
@Nina Petre - imbratișare! Nici in viața mea nu mă mai găsesc dintre termene strânse și tot felul de chestii care se suprapunc.  :slap: Dar, indiferent cât mă flatează afirmația ta, văd că forumul își vede de viața lui.  :love: :love: :love:

@Louie, nasol, da!Mai ales că celalalt s-ar putea să nu-și bată capul să ghicească, să înțeleagă, ori să nu-și fi dat seama că a făcut ceva care te-a supărat. Zic și io....

@emanuela25.sv de Săgetătoare ce zici?  :angel:

In alta ordine de idei, cred ca, ce am gasit despre gemeni, se cam potriveste. Cel puțin pentru persoana la care m-am gândit când am citit cele de pe link - Gemenii sunt cei mai buni prieteni (chiar dacă evit astfel de generalizări)

https://relatii.net/2018/06/21/9-motive-pentru-care-gemenii-ar-trebui-sa-fie-prezenti-viata-fiecarui-om/?fbclid=IwAR2viPAW1NmTDLQSIXrHkFlX-w_9OctUbu5kzauZ5KkMqL6yjy7G2YKtsVk
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #36 : Luni, 29 Iulie 2019, 22:04 »
Despre Varsator nu pot spune prea multe , stiu doar ca sunt oameni deosebit de inteligenti. Puteti completa si voi daca aveti alte pareri.
Eu sunt Varsator :bow: insa imi aduc aminte de momente din viata mea in care am facut niste gafe epice! Adevarat ca le-am dres instantaneu, dar tot gafe raman  :laugh:

Wonderland, procedez asa pentru ca nu-mi plac discutiile si reprosurile. Chiar daca stiu sigur cand cineva imi ascunde ceva sau ma minte (am o intuitie care functioneaza ireprosabil) nici macar atunci nu reactionez. Acord circumstante atenuante si trec cu vederea, iar daca se repeta, pur si simplu plec. Asta in relatiile personale, in relatiile de serviciu este mai dificil sa fiu atat de transanta.
Intuitia functioneaza perfect si aici, suna alertele interioare ca sirenele pe vreme de razboi.
Oare exista vreun topic pe tema asta?
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #37 : Joi, 01 August 2019, 13:59 »
Sagetatorii sun in semn de foc si au ca pasiune calatoriile , avand ca planeta guvernatoare pe Jupiter , cea mai mare planeta din sistemul nostru solar, numita si Marele Benefic.In ultimele luni nu cred ca le-a mers prea bine , aceasta planeta fiind retrograda, dar pregatiti-va de ce  este mai bun mai ales in cariera dupa 11 august. In rest ca zodie de foc sunt deosebit de activi, comunicativi si oameni de actiune, Singurii Sagetatori pe care ii cunosc sunt medici, si sunt niste adevarati profesionisti.
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #38 : Marți, 20 August 2019, 00:07 »
Emanuela, ce ne mai spui nou despre zodii si horoscop?  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #39 : Marți, 20 August 2019, 18:42 »
Din fericire se intampla lucruri bune pe cer in urmatoarea perioada, si cea mai interesanta descriere a acestei saptamani a facut-o Laura Hagiu, astrolog:
SAPTAMANA ASTRALA 19 - 25 AUGUST 2019 - MARTE PROASPAT INTRAT IN FECIOARA / VENUS SI SOARELE INTRA IN FECIOARA / VENUS CONJUNCTIE MARTE IN FECIOARA - “HARNICIA ESTE MAMA NOROCULUI”

Iata-ne si in ultimele zile din sezonul Leului (pana Joi 22 august), un sezon de vacanta si bucurie care se incheie, dar si o perioada in care energia concentrata pe Leu ne-a amplificat dorintele, pasiunile interioare…iar dorinta nu este altceva decat un adevarat MOTOR AL SCHIMBARII !

Verbul Leului este: EU VREAU si poate ca multi dintre noi am avut constientizari importante legate de ce vrem cu adevarat sa manifestam in vietile noastre.

Planetele intra acum rand pe rand in semnul Fecioarei, asa ca intr-o hora 😃, iar la nivel interior cu totii vom resimti noile energii.

Fecioara este un semn mobil sau mutabil, un semn mental care analizeaza foarte mult lucrurile dar si care trece la treaba cu harnicie, focusata pe detalii si MATERIALIZARE.

Despre materializare, adica teoria ca teoria, dar practica este cea mai importanta, imi doresc sa va impartasesc o idee interesanta care sper sa va ajute in calatoria voastra.

De cele mai multe ori noi oamenii avem tot felul de dorinte sau visuri de implinit si chiar afirmam: vreau o masina, vreau o casa, vreau un partener, vreau copil, vreau afacerea mea, vreau prosperitate, vreau succes, vreau sanatate, vreau timp liber, vreau, vreau, vreau…

Este ok sa avem visuri sau dorinte, se spune ca daca ne putem gandi sau imagina o dorinta, acea dorinta ESTE DEJA IMPLINITA IN CAMPUL CUANTIC.

Adica daca sufletul tau este pregatit pentru o noua experienta tu deja incepi sa ti-o doresti !

Problema care apare este ca nu stim cum sa materializam corect, sa putem vedea mai rapid dorinta noastra in realitatea 3 D.

Mi-a luat ceva timp sa inteleg ca in momentul in care noi afirmam vreau o casa spre ex, de fapt orice cerere cu vreau este ca si cum ai spune Universului ca esti in lipsa…e un fel de plangere si Universul te lasa cu dorinta si cu eu vreau…

Cererea corecta mental si prin cuvinte este in felul urmator (dau exemplul cu casa):

Stiu ca daca sufletul meu simte ca a sosit timpul sa ma mut intr-o casa noua, acea casa exista deja pentru mine !

Atunci cererea va fi facuta astfel:

Aleg linia de destin in care am o casa noua in cel mai scurt timp, sub gratie divina, in moduri perfecte.

Sau

Aduc multumiri Universului pentru casa mea noua care exista in planul energetic si se materializeaza pe Pamant chiar acum sub gratie Divina in moduri perfecte.

Dupa ce am facut cererea este important sa fim deschisi la oportunitatile care apar si sa ne implicam prin actiune, cu harnicie si chiar cu pasi marunti, asa cum spune si zodia Fecioarei.

Pentru implinirea dorintelor noastre in dimensiunea 3 D, este nevoie de un anumit timp potrivit, care se poate vedea prin Astrologie.

Dar ar trebui sa stiti ca in dimensiuni de vibratie mai inalte cum ar fi 5 D, realitatea noastra se poate crea rapid, miraculos !

In 5 D au loc SINCRONICITATILE SI INTAMPLARILE EXTRAORDINARE.

Cum accesam dimensiunea 5 D ??

Raspuns: sa fim non stop in emotii de iubire neconditionata, pace, recunostinta, fericire…

Pentru ca aici pe Pamant este dificil sa stam nonstop in aceste emotii de vibratie inalta, iata de ce exista de fapt dorinte neimplinite, de ce exista timpul, karma si chiar Astrologia (cercul karmic).

In dimensiunea 3 D, intr-adevar totul se desfasoara mai lent si putem afla prin Astrologie cand putem materializa mai usor…

Iata cu atatea planete in Fecioara este timpul sa PUNEM IN PRACTICA !

Afirmatie: eu am afacerea mea si trec la treaba cu harnicie si pasi marunti pe aceasta cale pentru manifestare.

In aceasta Duminica, Marte a intrat deja in Fecioara si va ramane aici pana pe 3 Octombrie.

In intervalul 24 August - 19 Septembrie Marte in Fecioara va realiza multe aspecte:

- armonioase cu Venus, Uranus, Saturn, Pluto si Axa Destinului
- tensionate cu Jupiter si Neptun

Desi Marte nu se simte grozav in Fecioara, ne va ajuta sa ne ocupam de actiunile marunte, de detaliile care cer efort si concentrare.

Pentru visurile marete sunt necesari si pasii marunti, planurile si actiunile concrete detaliate, altfel in 3 D nu putem vedea visul transformat in realitate !

Saptamana analizata incepe cu o energie care ne impinge catre nou si actiune, Luna se afla in semnul Berbecului.

Pe Cer se formeaza o Piramida de Foc (nu este exacta dar se simte energia ei) intre Luna din Berbec, Mercur din Leu si Jupiter din Sagetator.

O energie care ne da motivatie, curaj, un psihic optimist si o nevoie de a face ceva nou, pe un drum nou !

Miercuri, pe 21 August, Venus planeta relatiilor si a banilor cash intra tot in Fecioara, alaturi de Marte si iata ca suntem sustinuti sa gasim solutii practice pentru dorintele noastre.

Vineri, 23 August, Soarele intra in Fecioara, oficial incepe sezonul Fecioarei. Gata, vacanta se incheie si este timpul sa trecem la treaba mai cu spor si organizare.

Sezonul Fecioarei va pune accentul pe planul sanatatii si pe planul muncii.

Referitor la sanatate, va reamintesc ca pentru o sanatate radianta este esential sa fim in acord cu virtutile sufletului adica: pace, armonie, iertare, bucurie, credinta, curaj, adevar, iubire.

De asemenea pentru o sanatate radianta este important sa ne ascultam sufletul si sa fim pe calea sufletului, sa ne iubim, sa ne respectam si sa ne ingrijim (somn suficient, alimentatie sanatoasa, miscare in aer liber, meditatie sau rugaciune).

Cu cat nu ne iubim pe noi si nu traim in acord cu dorintele sufletului, cu atat riscam sa ne imbolnavim…

Sezonul Fecioarei va pune mare accent si pe planul profesional.

Referitor la planul muncii, am mai aflat o informatie interesanta chiar in sezonul Leului care ne-a amintit despre lux si bogatie.

Care este diferenta intre mentalitatea unui om “sarac” si mentalitatea unui om “bogat” ?

Un om “sarac” isi cauta un JOB, un loc de munca oarecare (traducere JUST OVER BROKE - putin deasupra saraciei), adica sa mearga la un loc de munca doar pentru a castiga un salariu pentru supravietuire, a munci fara sens, fara a iubi acea activitate.

Un om “bogat” isi creeaza un STIL DE VIATA (life style) si desfasoara doar activitatea pe care o iubeste.

Pana la urma indiferent de calea aleasa, este necesar sa fim harnici ne spune Fecioara, caci “HARNICIA ESTE MAMA NOROCULUI”.

O saptamana cu spor !
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #40 : Miercuri, 21 August 2019, 07:02 »
Emanuela, ești o comoară. Tot ce spui transcede credința strict în astrograme, zodiace etc.
Ține mai mult de o gândire ezoterică, sau din psihologia motivațională.  O să încerc și eu formula din exemplul cu casa... :)
Multumesc pentru explicațiile legate de Săgetător! 11 august a trecut, aștept rezolvările și realizările.  :)

Zi cu senin în suflet, tuturor!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #41 : Miercuri, 21 August 2019, 22:37 »
Multumesc Emanuela, citesc cu mare placere postarile tale  :)
Pentru ca sunt Varsator, (1 Februarie) ai putea sa-mi spui cateva cuvinte despre aceasta zodie? Cum este aceasta perioada pentru noi?
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #42 : Vineri, 23 August 2019, 21:29 »
Draga Louie, Varsatorul este un semn de aer, mental si este guvernat de Uranus,Marele Rebel, planeta surprizelor si planeta adevarului. Uranus este retrograd pana la sfarsitul anului si asta inseamna ca vei simti o mare nevoie de libertate, de comunicare si de afirmare personala.Vei dori in luna septembrie sa pui in practica niste teluri, sa apesi pe butonul restart si vei putea sa faci asta fara sa simti nici o constrangere. Ai sustinere astrala sa iti folosesti imaginatia si creativitatea pentru a demara noi proiecte. Din ce am observat eu personal, Varsatorii indraznesc sa faca tot felul de lucruri fara sa se gandeasca prea mult, si se pun in slujba celorlalti care au nevoie de ei cu mare usurinta.Sunt foarte inteligenti si argumenteaza cu claritate daca le ceri parerea in vreun domeniu.
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #43 : Sâmbătă, 24 August 2019, 22:41 »
Multumesc Emanuela  :flori: :kissing:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #44 : Luni, 23 Septembrie 2019, 17:52 »

Va recomand un articol interesant de pe astrocafe.ro

Echinoctiul de Toamna de pe 23 septembrie iti ofera sansa sa pasesti pe taramul spiritelor

Echinoctiul de toamna are loc pe 23 septembrie. Are rostul de a marca venirea toamnei in emisfera nordica si a primaverii in emisfera sudica. Este acea zi in care lumina si intunericul sunt egale. Dupa aceasta zi, noaptea creste pana in iarna.

Sezonul toamnei este cel al transcenderii vietii. Frunzele incep sa-si schimbe culoarea si curand, se leagana si se astern in padure. Noaptea vine rapid dar apusul este mereu incantator.

Pentru oamenii din emisfera nordica, a venit timpul sa se pregateasca de iarna in timp ce un vanticel rece ne ciufuleste usor parul.

Toamna poate parea ca finalul acestui an, dar este atat de plina de viata. Mai mult decat orice este una dintre cele mai bogate perioade din an.
Valul prezent intre lumea spirituala si cea normala devine foarte subtire si vine un moment in care poti comunica cu strabunii, ghizii spirituali si ingerii.

In general, toamna reprezinta odihna. Oamenii au muncit din greu peste an si acum culeg roadele muncii lor. Iarna este aproape si pe masura ce privim rasaritul el devine mai argntiu si mai piezis. Dar frumos.

E timpul sa ne asezam pe o cale potrivita in viata - cum ai vrea sa arate in viitor? E timpul sa faci o trecere in revista  si sa intelegi cum ar trebui sa arate viitorul raportat la tine.

Energia negativa nu mai este de nici un folos. E timpul sa dai deoparte toata negativitatea.

Asadar, toamna este vremea in care adunam toata abundenta de peste an. Este cel mai bun moment sa fii recunoscator. Asa ca poti incepe cu un mic ceremonial.

- aprinde o lumanare

- ardeti esente, pin, poate.

- fiti recunoscatori si trimiteti multumirile in jur

- fiti recunoscatori ca sunteti in Prezent, in momentul Acum

Traditii

Echinoctiul are o insemnatate. Inseamna noapte egala. Exista si alte semnificatii - unele, legate de mitologie. Aceste traditii continua si azi.

Echinoctiul este cunoscut si ca Anul Nou pentru populatia Cherokee si tine paisprezece zile.
Dupa mitologia greaca, Persefona s-a intors in lumea de jos pentru a incepe viata alaturi de Hades, chiar de Echinoctiu.

Serviciul de comemorare budist, Higan, are loc in perioada echinoctiului. Pentru sapte zile, oamenii viziteaza mormintele celor dragi si aduc alinare spiritelor stramosilor.

Mabon, Sarbatoarea Vrajitoarelor, este o zeitate galeza care are o poveste similara cu cea a Persefonei. Mabon a fost luat  de la mama sa la o zi dupa ce s-a innascut si dus in pantecul Mamei cea Mare, Modron. Acolo asteapta renasterea.

Asadar, cultural si spiritual, aceasta perioada este de mare semnificatie. Pentru a o intampina cum se cuvine trebuie sa ardem salvie, mirt, pin si ierburi ca galbenele, rozmarin, sofran, vasc, frunze de ovaz, coji si frunze de nuc.

Deci, sa va bucurati de magia Echinoctiului de Toamna.
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea