Autor Subiect: Plimbari in “Targul Iesilor” si degustare de vinuri in R.Moldova 4 - 6 octombrie  (Citit de 19262 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Buna ziua ! Pentru mici cumpărături trebuie sa schimbam lei sau găsim la vama ? Cine știe ?

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Puteti schimba bani si in Iasi dupa ce terminam turul (la Palas Mall) si la vama sau puteti scoate de la bancomat, tot in vama.

Mai am cateva lucruri care tin de organizare de rezolvat si voi reveni in cursul zilei de azi pe forum si cu un email pentru program/costuri suplimentare si alte detalii :)

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Buna seara !
Stiu ca sunt cateva doamne care ajung la Iasi de pe 3 si  ar fi dorit  sa vada o piesa de teatru , iata aici reprezentatiile : https://luceafarul-theatre.ro/program/luna/
Deci spectacole pentru tineret  ;) pret 40 ron si 20 pensionari la  cel de seara :D  :)
Mentionez ca nu am fost in acea sala , dar am vazut ca se afla in spate la Palas Mall , deci aproape...15/20 min de mers pe jos de la hotel
Tot de pe internet am constatat ca biletele se dau ca painea calda...https://www.bilet.ro/teatrul-luceafarul-iasi.php  deci primele randuri sunt epuizate...
Alte idei mai bune ? cine are ?
Abia astept sa ne  vedem !  :flori:  *|*

Offline mirela123

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
buna ziua tuturor.

am anuntat in Agentie ca nu mai pot merge in excursia de sambata la Cricova.
daca doreste altcineva sa preia locul din autocar....cu drag.

distractie placuta va doresc si ....degustari din plin !!!!!!!!!!!!!!

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Mai e foarte putin timp si ne vedem la Iasi, "acasa la mine". Abia astept sa ii revad pe cei care au mai fost in excursiile mele Singles Camp si sa ii cunosc pe cei noi. Stiu ca sunt mai multi care si-ar fi dorit aceasta excursie si ma bucura interesul pentru zona Moldovei. Promit sa repet aceasta iesire, poate cu o seara petrecuta in Chisinau.

Am trimis pe email programul si costurile suplimentare din aceasta excursie. Mai astept confirmari pentru cina de vineri si pentru iesirea de sambata seara.

Vom fi un grup mare (50 persoane), agentia a facut eforturi si a suplimentat la maxim nr de locuri pentru a beneficia cat mai multi.
Imi doresc sa veniti cu voie buna si intelegere. Eu voi face tot efortul sa va simtiti bine dar deja stiti cat de mult conteaza grupul si atmosfera pe care o faceti voi.
Iasiul este plin de evenimente in aceasta perioada si de entuziasmul studentilor abia sositi iar in R. Moldova este Ziua Nationala a Vinului.
Evenimente Iasi:
Targul Gaudeamus Radio Romania, cel mai cunoscut si longeviv proiect dedicat cartii  a ajuns pentru prima data la Iasi. Evenimetul are loc in perioada 02-06 octombrie in Piata Unirii, locul de unde vom pleca vineri in turul ghidat.
FILIT, Festivalul International de Literatura si Traduceri. http://filit-iasi.ro/
Festivalul de muzica bizantina. Pentru program puteti intra pe site-ul https://www.ibmf.ro/en
Festivalul International de teatru pentru publicul tanar https://luceafarul-theatre.ro/noutati-teatrul-luceafarul/activitate-artistica/festivalul-international-de-teatru-pentru-publicul-tanar-iasi-program-bilete/

Drum bun si ne vedem vineri! *|*

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Buuunaaa dimineataaa Lidia, buuunaaa dimineataaa tuturor, cunoscuti sau necunoscuti  ;)
Mai e putin si vin zilele mult asteptate! :yeah:
Iti multumesc mult Lidia ca ne-ai invitat la tine acasa , ca ne ajuti sa descoperim Iasiul, si nu numai, iti multumesc mult pentru toate sfaturile si informatiile  :bow: :flori:  :kissing:
Sunt asa tentante toate, ca e tare greu sa aleg  :D
Buuunaaa dimineataaa Costi, iti multumesc mult si tie pentru ponturi :bow:
In toate excursiile Singles Camp, am reusit sa ne strecuram printre ploi  :coolsmiley:
Sper ca la fel va fi si acum :angel:
Dar, chiar si asa, fie vremea cum o vrea, ca noi, tot ne vom distra, nu?! :yeah: :dance: *|*
Cel mai important e, asa cum a spus si Lidia, sa venim cu venim cu sufletul deschis, cu voie buna, si sa incercam, pe cat posibil, sa lasam undeva pe drum toate, problemele, grijile si energia negativa  :giggle: :angel:
Va doresc tuturor spor la treaba azi 8) sporrr la bagaje  :thumbup: si maine drum bun :angel:
Sa ne revedem, vedem, cunoastem, recunoastem cu bine :D :)

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Bunaaaa dimineataaaa!! :) Plin de energie si entuziasm mesajul tau, Rami!  :thumbup:

M-am uitat pe prognoza meteo si de maine vremea se mai raceste (11 - 12 grade) si vor fi si ceva stropi de ploaie. Sa aveti si haine mai groase, o pelerina de ploaie sau umbrela, pantofi sport comozi, eventual impermeabili, pentru turul pietonal in Iasi si Orheiul Vechi. La Orhei mergem pe drum de pamant si piatra, e posibil sa fie si noroi daca ploua.

IMPORTANT
Sa aveti cartea de identitate sau pasaportul pentru trecerea in R Moldova

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Buna la toti!De-abia astept sa ne vedem.Multumesc Lidia ptr.informatii.O zi frumoasa
anca bv

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Din Brasov nu vine nimeni in afara de noi 2 pers.Slaba miscarea Brasovul!
anca bv

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Hei, buna Anca!
Veniti si voi?!
Superrr :yeah: :dance: *|*
Trebuie sa speriem ploaia  :box: 8) :coolsmiley: :giggle:

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Da Rami vin si eu cu inca o fata.Gabi din Harman.O cunosto.Si eu sper sa scapam de ploaie.Sa ne vedem cu bine
anca bv

Offline industrialg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Hey Rami, ma bucur ca o sa ne reîntâlnim    :dance:
Da, cam slab reprezentat Brașovul, dar Anca și cu mine o sa încercăm sa ținem steagul sus  8)

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Buna tuturor!
Sper ca ati ajuns cu bine acasa, cu totii  :angel:
Exceptie fac, fericitii care si-au mai prelungit putin vacanta, pe la Bacau, Roman... :whistle: si se stiu ei care sunt :blush: :giggle:
Drum bun si voua, cand va fi sa plecati spre casa  :angel:
Asa cum am urat, ne-am urat acum cateva zile, ;) speram sa reusim sa lasam undeva pe drum toate grijile și problemele si sa ne bucuram unii de altii si de tot ce va fi sa insemne Iasiul :D
Pentru mine chiar asa a fost!
Bucuria de a revedea prieteni dragi, de a cunoaste oameni noi, posibilitatea de a strabate la pas si a descoperi Iasiul, atat cat am reusit zilele astea, clipele petrecute impreuna,  m-au facut sa uit, macar zilele astea, grijile si problemele mele.
Pentru asta iti multumesc mult Lidia, va multumesc tuturor! :bow: :flori:
Asa cum ai spus tu, ne-ai invitat la tine acasa, si chiar asa a fost  :applause:
Imi doream de multa vreme sa ajung la Iași!
A fost tare interesat, educativ, si chiar si distractiv  :giggle:, nu?! ;)
Stiu ca mai sunt multe de vazut in Iasi, dar, in zilele astea, si noi am reusit sa vedem destul de multe, nu?!
M-a impresionat tare mult Cosmin, care si-a pus tot sufletul in prezentarea lui :bow:
Locatia a fost tare bine pozitionata si, si asta ne-a fost de mare ajutor!
Asa cum speram, sa ne strecuram printre ploi, asa am si reusit  :dance:
Excursia in Moldova a fost tare faina!
La fel si ghidusa noastra Nicolina, nu?!
Ce spuneti baieti?!:giggle:
A fost mai obositor, din cauza formalitatilor de la vama  :faint:  :box::giggle: dar, toate astea au fost compensate de tot ce am reusit sa vedem, sa gustam si degustam, nu?! :happy:
Impresionant orasul subteran de la Cricova, plin de istorie satul Butuceni, cu Orheiul Vechi, iar bucatele nemaipomenite, gasite, poate, doar pe la bunicii nostrii de la tara  :thumbup:
Imi pare tare rau ca nu am mai reusit sa ajungem la dans, si ca nu am profitat cu o seara inainte  :((
Dar, daca nu gresesc, chiar Creanga spunea ca " tot patitul e priceput", sau cum a spus Maria nu lasa pe maine ce poti face azi :giggle:
Eu si, inca cativa am reusit sa ajungem de joi, si cred ca, ar merita ca excursia, sa fie prelungita cu inca o zi, chiar daca asta, inseamna costuri suplimentare...
Merita, merita...
Asa am reusit sa vedem interiorul Teatrului Național Vasile Alecsandri, care e impresionant, greu de descris in cuvinte, sa vizitam mai multe lacase de cult, sa hoinarim pur si simplu, sa mancam bunatati tradiționale...
De suflet si pentru suflet a fost si ziua de azi la teiul lui Eminescu, la Muzeul Eminescu, la Universitate, toate, toate...
Lidia, ar merita, pentru cei care vor veni la anul, sa se prelungeasca cu inca o zi, nu?!
As mai sta, dar, e deja tare tarziu, si de maine incepe o noua saptamana plina :faint:
Dar, mai revin, cu continuarea zilele urmatoare  :giggle:
Iti multumesc mult Lidia, va multumesc tuturor pentru zilele astea frumoase, pentru tot ce am trait zilele astea  :bow:  :flori:
Si, asa cum am spus azi, cand mi-am luat ramas bun, va pup pe toti, toti  :) chiar si pe cei, cu care, din pacate nu am reusit sa interactionez :kissing:
Va doresc tuturor multa, multa sanatate! :angel:
Noapte buna tuturor

Offline aurelianmoraru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
 :applause:
O excursie reusita si relaxanta.
Felicitari pentru organizare si multumiri  :) :) :) mii Lidiei, datorita careia am reusit sa pot trece granita Republicii Moldova!
v/r AM

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Buna dimineata!Dupa un drum lung ,am ajuns insfarsit acasa.O excursie reusita si interesanta.Tot ce-am vazut mi-a placut f.mult.M-am bucurat si de revederea cu persoane dragi si de cunoasterea cu cei noi.Da dupa cum zicea Rami ar fi fost bine sa mai fi fost inca o zi.Oricum tin sa-i multumesc Lidiei ptr.tot ce-a facut ptr.noi
A iesit totul la superlativ.Ca de obicei.Sper sa ne mai revedem pana la sfarsitul anului.Va doresc la toti o saptamana minunata.Va pup
anca bv