Autor Subiect: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!  (Citit de 967591 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4065 : Sâmbătă, 09 Martie 2019, 19:19 »
E greu sa fiu mama. Tata  a fost un alintat toata viata... si mai am si doi nepoti mereu flamanzi. Vreau sa fug din viata asta. Din acest motiv m-am  inscris pe acest site. Am nevoie si de un timp pentru mine. Doar pentru mine.
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4066 : Duminică, 10 Martie 2019, 07:40 »
Nu sunt sigură că am înțeles. E greu să fii mamă sau e greu să fii...mama. Daca e ultima variantă, poate că de aici ai putea să începi - tu nu ești și nu poți deveni...mama ta. Ești o  fiică care are responsabilități în plus. Poți să ai grijă de tatăl rămas singur. Atât cât se poate, așa cum poți  mai bine, dar  fără a renunța la tine.  :( 
SCT-ul îți va oferi cu siguranță un timp doar pentru tine. Dar nu e nevoie să fugi, ci doar să câștigi acest timp. Poate că ceilalți nici nu se așteaptă să preiei un rol. Toți aveți nevoie să depășiți durerea și să învățați cum să trăiți fără persoana care v-a părăsit, încercând să compensați lipsa ei, dar nu să o înlocuiți.

Acum am o dilemă: Dacă am înteles greșit, ce am zis eu va suna cam... nepotrivit. Iar dacă am înțeles, atunci cred ca va părea lipsit de sensibilitate sau empatie... Mai bine tăceam?  ???

PS - pentru că pe topicul ăsta e locul doar pentru prezentari, m-am uitat un pic sa vad unde mai poti scrie, daca simti nevoia, pe subiectul acesta care te framanta.

O solutie ar fi sa ”arzi” gandurile si trairile scriind un articol. ”Dor de mama” - ar putea fi un titlu potrivit. Cum se propune si cum apare un articol nou pe forum gasesti aici: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1540.0.html
Mai dureaza pana se intoarce admin, dar mi se pare singura solutie de a avea un topic potrivit, iar scrisul iti poate oferi un timp pentru tine.

Poate ar mai fi cateva topicuri pe care poti scrie (cele mai multe sunt teme de ”singles”, recunosc, mi-a fost greu sa gasesc pe cele două_
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1681.0.html
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1577.0.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4067 : Duminică, 10 Martie 2019, 18:17 »
Mama, cand era in pragul unei operatii m-a sunat si m-a rugat, cu vocea ragusita, sa am grija de baietii ei. Nu m-am oferit eu voluntar sa fiu mama mea. Suna absurd. Multumesc pentru sugestii, Wonderland.
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4068 : Duminică, 10 Martie 2019, 19:11 »
Imediat dupa ce mama a castigat prima lupta impotriva cancerului, am plecat amandoua intr-un circuit prin tara... acea vacanta a fost un castig. Acum doar ma straduiesc sa ies din spirala tristetii. Iar Singles Camp mi s-a parut cea mai buna varianta. Abia astept mica evadare.
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline Marinescu Dorina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4069 : Luni, 11 Martie 2019, 07:40 »
Buna!
Sunt Dorina M. Din D-Eva.   
Mi-ati starnit interesul cu multele destinatii penrtru excursii.
Si imi place entuziasmul vostru.

Offline Sunny

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
  • Life is too short to be boring!
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4070 : Luni, 11 Martie 2019, 16:36 »
Buna ziua,

@Monica Mo si tristetea isi are rostul ei, eu cand simt tristete imi amintesc de personajul cu acelasi nume din filmul Inside Out, astfel tristetea imi pare prietenoasa si imi spun ca "si asta va trece".  :)  :flori:

@Dorina M din D-Eva (interesanta abordare a D-Evei  :magic: bine ai venit! :flori:
🌻

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4071 : Luni, 11 Martie 2019, 20:07 »
Multumesc, Sunny. Astept sa se deschida un nou topic "Dor de mama".  Pana atunci tac si astept sa ma bucur de prima excursie la care m-am inscris. Sincer, sunt extrem de curioasa si nerabdatoare.
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4072 : Luni, 11 Martie 2019, 21:04 »
Suntem incurajati sa fim activi, sa fim prezenti, dar daca ne deschidem sufletul, fie el defect si deraiat,primim urecheli. Si ni se sugereaza sa parasim pagina. Iar Hero members isi exerseaza ironia
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4073 : Luni, 11 Martie 2019, 21:51 »
Buna!
Sunt Dorina M. Din D-Eva.   
Mi-ati starnit interesul cu multele destinatii penrtru excursii.
Si imi place entuziasmul vostru.

Bine ai venit Dorina din D-Eva !  :)  :flori:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4074 : Marți, 12 Martie 2019, 01:23 »
Monica Mo, nu baga in seama pe cei care nu vibrează ca tine. De ei sa nu-ți pese. Importantă pentru tine ești tu. Apoi vine restul lumii...
Suntem tot și nimic.

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4075 : Marți, 12 Martie 2019, 09:31 »
Multumesc mult, Leia.
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline Sunny

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
  • Life is too short to be boring!
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4076 : Marți, 12 Martie 2019, 10:04 »
Buna dimineata,

@Monica Mo, iti inteleg suferinta, in acelasi timp inteleg recomandarile pe care, cu blandete, ti le-a facut wonderland.
Asta e o pagina de prezentare iar tu esti mai mult decat tristetea si dorul de mama.   :flori: :smitten:
Scrie la topicurile pe care ti le-a sugerat wonderland, eu promit sa te citesc si sa te insotesc acolo.  :smitten:
🌻

Offline Malex

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4077 : Duminică, 17 Martie 2019, 11:44 »
Salut, sunt Mona.

Ma bucur sa va cunosc, imi place forumul acesta si imi place sa scriu, dar as vrea in primul rand noi prieteni.. mi se pare ca am nimerit intr-un loc de calitate.. iar aceasta ma binedispune.., dupa iesirea dintr-o relatie care a insemnat mult pentru mine.

Dar cum viata merge inainte si afara e soare, hai sa traim si sa radem si sa fim prieteni..!


Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4078 : Duminică, 17 Martie 2019, 12:23 »
Malex, eu astept cu nerabdare sa fuga timpul si sa poposesc in excursia la care m-am inscris. Da, se pare ca e exact ce imi doream si eu. Mi-e dor sa rad, sa uit de griji... sa socializez, sa ma bucur de compania unor persoane de calitate.
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline Malex

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #4079 : Duminică, 17 Martie 2019, 12:37 »
Si eu, Monica... mai sunt 3 saptamani pentru a mea.. Marocul..woohooo!!

Pana atunci ma epuizez bine de tot la servici.. dar vine si vacanta.. ! :yeah: