Autor Subiect: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!  (Citit de 967048 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #810 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 12:47 »
;D Micaela, era un bluff... habar n-aveam ce zodii ar fi pe-aici, dar era asa era logic dupa intuitia mea.
E adevarat si ce spui tu. Exemplu: eu, cel putin cand eram copil, eram de o izolare si de o timiditate aproape patologice... noroc cu viata, desi nici acum nu pot sa spun ca momente ca acelea au disparut de tot. Insa ai auzit de curajul timidului? Nu exista asa ceva... se numeste, de fapt, inconstienta. Sa nu uitam ca apele, desi par cele mai linistite, ascund in adancurile lor cea mai diversificata viata pe pamant.  :coolsmiley:
cunosc, cunosc...apele sunt linistite dar adanci...  :)
chiar sunteti multi "de apa": tu, Mari_a, Silviu, Radu, carmentoma, jul, kama. asta numai din ce-mi amintesc acum.  :)

bun venit, Liviu. remarc iar mintea organizata specifica scorpionilor.  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #811 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 13:03 »
Bun venit tuturor! De apa, de pamant, de foc, de vant!
Apa sapa, pamantul transforma, focul topeste, vantul mistuie ... avem nevoie de toate elementele ;)
nihil sine deo

Mari_a

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #812 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 13:13 »
Ooo, ho, ho! Chitara bass! Bine ai venit, Liviu! O ai deja? Ce chitara? Pune o poza pe-aici!
Aveam pe vremuri un prieten care canta la chitara bass (Relu, e dus de mult de pe meleagurile astea!). Cand mergea la repetitii (in ClubA) mai zdranganeam si eu la ea (nu ca as sti sa cant, doar eram curioasa ce si cum face). Parca o vad si acum: era un Fender galben, ultra-tocit, luat la mana a... paishpea! Idolul lui era Anton Hasias (si asta e dus de mult din Romania), care avea un Jazz Bass d-ala scump…
Dintre basistii de azi (si de ieri!), eu pe Nikki Sixx il iubesc ca pe frate-miu!  :D

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #813 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 21:49 »
am avut mai multe chitari in ultimii ani, printre care si un fender precision refacut complet de mine, mai nou am schimbat brandul si am 2 basi warwick, unul dintre ei fiind facut pe comanda dupa specificatiile mele

niste poze aveam postate aici
http://www.xbass.ro/forum/threads/50-Bass-ul-meu!-%28puneti-poze-cu-bass-ul-vostru-aici!%29?p=70532&viewfull=1#post70532

basisti favoriti ar fi Steve Harris (Iron Maiden) si Stephan Ude (Guano Apes)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #814 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 22:15 »
Nu te lasa sa vezi poze nelogat, dar am priceput gradul de "dependenta". "facut pe comanda dupa specificatiile mele" spune multe!   :) 
Deja pe-acolo pentru mine scrie pe limba pasareasca! Ce m-a mirat este ca exista o comunitate a basistilor din Romania! Habar n-aveam! O sa citesc si eu, dar cred ca pot pricepe numai pe la sectiunea "Cafenea" si, eventual, la "basisti care ne influenteaza". Asa ca nu-mi fac cont!  :D
Spor la cantari!  :)

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #815 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 22:26 »
e o comunitate de oameni foarte faini, cu multa pasiune pentru muzica, si multa rabdare si interes de a ajuta pe altii sa se dezvolte pe linia asta; ceva ce vezi foarte rar in zilele noastre

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #816 : Duminică, 05 Februarie 2012, 07:05 »
Unul dintre amicii mei cei mai buni este basist, are si un mic studio de inregistrari. Se numeste Radu Popescu. Canta acum ceva ani  intr-un band foarte bun de jazz, cu Billy Bontas la baterie, Cipi Oancea (cel care o sa vina la Sibiel in ziua premergatoare carnavalului). Mai aveau doua chitari in trupa, armonie si solo, dar pe acolo s-au mai multi. Cel mai stabil a fost un tip super, Ovidiu, nu-i mai stiu insa numele. Pacat de band-ul acela ca nu a ramas sa cante in continuare. Billy insa a plecat in Germania, Radu a incepuse munca si pe vremea lui Cescuta, destul de greu sa faci si muzica si naveta si servici si jazz - adica fara bani. Bontas am inteles ca este apreciat foarte mult in Germania, chiar si preda pe undeva in nord.  Cipi are alta trupa canta mai mult cafe concert acum si mai rar jazz. Imi aduc aminte cu mare placere de ei, mergeam des la Radu, acolo faceau ei toate aranjamentele, orchestratiile si imi placea in intimitatea lor de trupa. Desi sunt afon total la a canta, am fost la un pas de a lua locul intai la festivalul studentesc de jazz de la Iasi. Trupele participante erau nevoite sa aiba in componenta un anumit procent de studenti / nestudenti si ei nu se incadrau, mai aveau nevoie de o persoana cu carnet de student. Si-mi spune Radu, "hai, tu si-asa vi toata ziua la repetitii, nu se poate sa nu ti se fi imprimat ritmurile. Luam niste drums-uri mici, asa gen pongos-uri si te punem mai in spate si bati si tu dupa noi." Wow, mi-am zis, o sa cant intr-o trupa, eu care habar n-am de nici un instrument. Mi s-a parut deosebit. Si am zis da. Toata ziua a stat Radu de mine sa repet cateva ritmuri, era chiar inainte de plecare. Si cand mai erau vreo 5 ore inainte de a lua trenul, ii zic "Radule imi pare rau, dar eu n-am curaj, cum naiba sa urc pe scena si sa bat. Daca voi schimbati ceva, eiu faceau intradevar improvizatii uneori pe acelasi ritm, dar de multe ori schimbau cate ceva, daca distonez cu voi? As crapa de rusine in fata unei sali pline" A incercat bietul Radu sa ma convinga cred ca o ora intreaga, degeaba insa, m-am pus pe picioarele din spate si gata, nu m-am lasat dus. In disperare a luat alt coleg, care asa ca din oala a zis da. Comic insa ca si acesta dupa ce tot drumul pe tren a exersat, cand sa urce pe scena s-a inmuiat cand a vazut atata lume. Si nu a vrut sa mai urce nici cum. Norocul trupei insa a fost ca era inregistrat cu numele si nimeni n-a stat sa vada daca sunt toti 6 pe scena. Si au castigat atunci concursul...

Offline ruxy79

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #817 : Duminică, 05 Februarie 2012, 17:46 »
Buna! Bine v-am gasit! Ma bucur ca am dat peste acest site!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #818 : Duminică, 05 Februarie 2012, 17:52 »
Bine ai venit aici pe forum, Ruxi79! Si sper sa ne intalnim cat mai curand si in spatiu real!

Offline ea_she

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #819 : Marți, 07 Februarie 2012, 18:30 »
Salutare, tuturor!

Sunt Alina, din Constanta, am un copil (o caprita de fetita) si o gramada de activitati (si proiecte, din cele scolare, evident).
Sunt singura, oarecum. In sensul ca nu am un barbat alaturi.
Pe de alta parte, nu am timp si nici dorinta sa fiu singura, deoarece am multe prietene.
Am intrat in acest proiect din curiozitate... Marturisesc, acum vreo 3 ani, dupa divort, am intrat pe saituri matrimoniale si am fost mai mult decat dezarmata. De fapt, imi doream mai mult sa aflu opinii, sa socializez, in speranta ca, de undeva, se va putea ivi un posibil partener.
Am renuntat la acest "deziderat", deoarece mi-am dat seama ca prima data trebuie sa ma conving pe mine insami ca0mi doresc asa ceva.
P.S. Mi-ar placea sa port discutii cu privire la credinta ortodoxa, eu avand pregatire in acest domeniu. Pe de alta parte, sunt dispusa sa ofer opinii cu privire la cresterea si educarea copiiilor. Sau sa primesc opinii...

Alina

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #820 : Marți, 07 Februarie 2012, 19:09 »
Bine ai venit, Alina!

Si eu sunt la 3 ani dupa... si tot asa singura, dar nu chiar singura, ci cu multi prieteni... si inca nu prea convinsa ca ar trebui sa schimb ceva, deocamdata, cel putin din acest punct de vedere. :)
Si mie imi place sa vorbesc cu si despre copii, desi nu am unul al meu, am peste 200... la scoala. Sunt profesoara - de biologie, insa nu ma contrazic cu credinta... doar cu institutiile bisericesti.
Cauta pe forum si topicul Religie versus stiinta:angel:

Offline MILI

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #821 : Sâmbătă, 11 Februarie 2012, 21:18 »
Salutare celor de pe aici. Sunt din Bucuresti, Mili ma numesc, am 44 de ani, dar e doar un numar, nu ma copleseste ! :)Grija mea este sa-mi pazesc sufletul de cele rele si urate caci din pacate le intalnesti la tot pasul, ca vin de la oameni sau doar ti se intampla dand vina pe destin sau ce-o mai fi. Nu sunt inscrisa de multa vreme, am vrut sa-mi fac o idee, sa tatonez terenul, sa inteleg mai bine ce se intampla, caci sincer, nimeni nu vrea sa fie dezamagit nu? Sunt o persoana  responsabila, iubesc adevarul, sinceritatea, bunatatea si tot ceea ce inseamna frumos: suflet, natura, muzica....
Natura a fost darnica cu mine dar nu e de ajuns sa fii fericit, din contra, uneori iti pot aduce multe dezavantaje. Poate intr-un alt moment voi detalia acest aspect. Ma ghidez in viata dupa zicala:"ce tie nu-ti place altuia nu-i face".
Mi-as dori sa particip la niste actiuni, sa ma luminez caci deocamdata sunt "bezmetica". Poate ma ajutati si pe mine!
Deocamdata privesc ecranul si nu ma gandesc la nimica, astept sa vad ce se va intampla.
Va doresc ceea ce va doriti cu o conditie, sa nu afecteze pe altii! :)

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #822 : Sâmbătă, 11 Februarie 2012, 23:15 »
Bine ai venit, Mili! :) O sa fac eu oficiile de gazda, caci astazi a fost o zi de week-end pentru multi, pe aici. :knuppel2: Mai plimbate prin gradina noastra pana te familiarizezi cu una , cu alta, cu unu, cu altu', fa-te cat mai comoda, dupa care treci la tastatura... ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #823 : Sâmbătă, 11 Februarie 2012, 23:50 »
Bun venit Mili, si din partea mea.  :) Gandim foarte asemanator.  ;) Familiarizeaza-te, fara graba, si vorba pocamai, intra-n joc si joaca-te.  :)

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #824 : Duminică, 12 Februarie 2012, 10:23 »
Bine ai venit, Mili! :) ... Mai plimbate... >:(
Corect: mai plimba-te 8)
Scuze, pentru discomfortul creeat. :-[