Autor Subiect: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!  (Citit de 967177 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1065 : Vineri, 01 Iunie 2012, 15:44 »
Bine ai venit printe noi, Monica! :applause: :applause:
Sa-ti traiasca domnisorica si cavalerul!!!! ;)
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1066 : Vineri, 01 Iunie 2012, 15:49 »
Multumesc! Multumesc!

Incerc sa parcurg putin capitolele. Dar este asa de mult de citiiiiiit! Si totul este atat de interesant! Acum imi dau seama ca am stat in barlog cam mult! Uffff!

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1067 : Vineri, 01 Iunie 2012, 15:54 »
Multumesc! Multumesc!

Incerc sa parcurg putin capitolele. Dar este asa de mult de citiiiiiit! Si totul este atat de interesant! Acum imi dau seama ca am stat in barlog cam mult! Uffff!
Ia-le pe-ndelete; mai prinzi si din mers si o scoti tu la capat!!! :)
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1068 : Vineri, 01 Iunie 2012, 18:52 »
Bine v-am gasit!

Monica este numele meu. Sunt din Constanta, 37 de ani. Vaduva de 2 ani. Am doi copii, o domnisorica de 16 ani si un cavaler de 5 ani.

Ma bucur ca v-am descoperit!
Bine ai venit Monica  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1069 : Vineri, 01 Iunie 2012, 20:16 »
Bun sosit, Monica  :)

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1070 : Vineri, 01 Iunie 2012, 21:45 »
Multumesc frumos pentru intampinare! Sunteti minunati!

Siiii... ce va mai plimbati! Mai este cineva din Constanta?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1071 : Vineri, 01 Iunie 2012, 21:49 »
sunt cativa si din Constanta, numai ca unii calatoresc pe ape.  :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1072 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 11:05 »
un sarpe boa? hm. unii il vor percepe ca fiind palarie, altii vor vedea elefantul de dinauntru  :)

cu ce ar fi mai prejos o palarie sau un elefant unei oi? ambele articole sunt foarte folositoare pe langa casa omului. iti pui palaria, te urci pe elefant si mergi acolo unde ai nevoie, fara sa-ti mai pese ca nu-ti merge masina. se pare ca micutul nostru print avea o obsesie si asta ma duce cu gandul la comentariile in legatura cu industria farmaceutica: daca ar fi trait in ziua de azi, din milioanele de medicamente promovate pe piata, i s-ar fi prescris unul cel putin. sau l-ar fi trimis la consiliere.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1073 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 11:50 »
 :)

se pare ca si tu muti problema medicamentelor dintr-un topic in altul. sa fie o mica obsesie? ::) glumesc. :)
eu n-am spus ca nu ai deloc dreptate, ca nu sunt medicamente (cele "fara reteta", mai ales) care sunt promovate din ratiuni comerciale; spuneam insa ca uneori ceea ce avem tendinta a considera o "afectiune usoara" (care nu trebuie tratata cum ne indeamna doctorii, ca "au ei interesele lor") chiar poate fi serioasa. eu insami sunt impotriva medicamentelor, din cauza aceleasi convingeri, si mi s-a intamplat sa ma incapatanez sa rezolv o problema cu orice altceva decat bulinele alopate. dupa foarte multa vreme a trebuit sa recunosc ca nu merge si cand in sfarsit m-am dus la farmacie, dupa sfatul medicului, problema s-a rezolvat "miraculos". si chiar incercasem tot ce stiam ca ar face bine, fara tratament alopat.
vreau sa spun ca nu trebuie exagerat in ideea ca medicamentele trebuie evitate, intotdeauna.
si mai vreau sa zic ca trebuie facuta diferenta intre oscilatiile de stare, firesti, si un declin psihic accentuat. Este foarte periculos a minimaliza o depresie. Citeam comentariile pe marginea unor sinucideri si constatam ca oamenii nu inteleg ca depresia nu e un "moft", ci o afectiune a creierului, deseori din cauza unui dezechilibru bio-chimic (care trebuie inlaturat, fie pe cale naturala, fie, in cazuri mai serioase, cu medicamente) asa cum exista si afectiuni ale ficatului, rinichilor, inimii, pancreasului etc... 
nu ma refer la indispozitia de moment a Mariei, bineinteles. Am glumit cu ea cand i-am spus de magneB6 (desi stiu ca si acela are efect real). ca si ceaiul de sunatoare. :)

bine. deseneaza-ne un boa. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1074 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 15:00 »
Apropos de medicamente, pe mine ma deranjeaza altceva la reclame, care este si mai strigator la cer: expresii de genul "portia ta de fericire" sau "te iubesc, de aceea ti-am luat bormasina" sau "suntem multi sau putini, hai sa facem ceva impreuna in si pentru tara asta... "- ce? - sa ne abonam la Vodafone etc. Adica nu numai sa cumperi medicamente pentru o problema (mare sau mica), ci si sa cumperi lucruri care nu-ti trebuie, ca sa te simti mai bine.
Fericirea si iubirea de semeni sau de tara nu ar trebui sa fie asociate, prin dresaje de genul reflexului lui Pavlov, cu bunuri sau lucruri exterioare. Sunt lucruri care trebuie si pot sa derive numai din suflet, fara necesitatea unei recompense. Si mi-e ciuda pe astfel de reclame, fiindca majoritatea copiilor chiar cred ca nu poti sa-ti faci prieteni decat daca ai mobil sau cont pe Facebook sau ca - la varsta asta - ai nevoie de cola sau alte energizante ca sa te simti bine...

On topic: Bun venit, Mokika!  :flori: Cauta si topicul Constanta, in rubrica Singles Camp in zona.

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1075 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 15:39 »
Multumesc, Caroline! Am gasit topicul de Constanta azi de dimineata.  Pup!

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1076 : Duminică, 03 Iunie 2012, 07:40 »
Bine ai venit Monica!

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1077 : Duminică, 10 Iunie 2012, 19:21 »
....Am ajuns ! Buna seara si bine v-am gasit ! Am lecturat cit am lecturat, apoi am intrat...Voi continua informarea in limita timpului disponibil. Sunt Doina, 59 de ani, din Bucuresti, separata, fara copii, pasionata de calatorii...Din cauza unei boli aparuta cu ceva timp in urma, sunt mai atenta cu efortul fizic, imi ''dozez'' calatoriile, dar nu renunt la ele. Voi sunteti destui, daca nu multi, sunteti energici si ambitiosi si desi n-am nimerit in impresiile de dupa calatoriile facute cu grupul, sunt convinsa ca aveti povesti frumoase. In aceasta luna plec in Malta si Sicilia, pe care pina acum nu le-am vazut considerind ca sunt mai aproape si le voi vedea la pensie. Mi-ar placea sa merg in Islanda cu SC .Keep in touch !

Caroline

  • Vizitator
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1078 : Duminică, 10 Iunie 2012, 19:34 »
Bine-ai venit printre noi, Doina. Suntem chiar destui activi pe forum, mai multi ne intalnim in excursii! Propunerea cu Islanda e interesanta, dar la asta o sa-ti raspunda probabil admin. Sper sa te simti bine cu noi, si aici, dar mai ales life:bow:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!
« Răspuns #1079 : Duminică, 10 Iunie 2012, 19:42 »
bun venit Doina  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!