Autor Subiect: Madagascar, gradina lumii; safire, lemuri si baobabi  (Citit de 3610 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Madagascar, gradina lumii; safire, lemuri si baobabi
« : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2019, 06:04 »
Madagascar, gradina lumii; safire, lemuri si baobabi

Am avut sansa si ocazia sa vad "Gradina Lumii", iar pentru asta trebuie sa multumesc inca o data celor din Singles Camp&Travel, pentru ca au incredere in mine, in ceea ce stiu sa fac si ma insotesc cu tot entuziasmul si bucuria in locuri indepartate si necunoscute. Pentru ca exista incredere in acest concept am ajuns sa vad o multime de locuri, pe care cu siguranta, singur nu le-as fi pus pe lista de vizitare.

Madasgascarul este o tara a paradoxurilor, cu o natura unica si fascinanta, un paradis al florei, al pasarilor, al fluturilor multicolori...Una dintre cele mai bogate tari din lume in care traiesc cei mai saraci oameni...Contraste izbitoare...Ploi torentiale si uscaciune...Safire si noroi...

Am calatorit uimit si extaziat, curios sa vad, sa descopar, sa inteleg...

Citisem o multime de lucruri despre lumea malgasa si pe masura ce incursiunea noastra era tot mai adanca, ma convingeam de neprofesionalismul multor din cei ce bloggeresc...Nu doar romani, ci si nemti, englezi, francezi, pentru ca in docmentare am depasit "granitele" Romaniei, pentru a vedea ce spun si altii... De neinteles cum au apreciat bucataria locala, cat de putine au inteles despre felul de a trai a malgasilor, despre ceea ce ofera cu adevarat Madagascarul.

In primul rand trebuie spus ca daca alegi sa servesti pranzurile si cinele in locurile indicate de ghizii profesionisti, ai ocazia sa te bucuri de cele mai gustoase mancaruri. Retete ingenioase, decoruri minunate, o experienta minunata! Carnea frageda de zebu gatita in fel si fel de moduri, peste la grill sau in sosuri delicioase, creveti in lapte de cocos, homar, creme, supe, tarte...Un adevarat rasfat culinar...

Cel mai probabil ca multi bloggeri calatoresc low cost, "backpackers", iar bugetul redus ii determina sa doarma in hoteluri ieftine, sa ia masa street food sau la mici tarabe. Altfel nu-mi inchipui cum au scris despre bucataria malgasa ca nu ofera nimic spectaculos si doar in Antananarivo se pot gusta cateva specialitati locale mai deosebite...Perfect de acord cu ei, daca vrei sa vezi cum traiesc oamenii de acolo, sa fii intre ei, trebuie sa mananci cum o fac malgasii. Pe de alta parte insa a-ti forta norocul si a manca pe strada, riscul de a te imbolnavi este extrem de mare. Ei beau apa din garla si nu patesc nimic. Am vazut cu ochii mei cum o cisterna de "apa potabila" sorbea dintr-un parau plin de namol si plante de apa care balteste...Daca ai incerca experienta unei sorbituri din aceasta apa aproape sigur te imbolnavesti. Ceea ce prezinta ei pe tarabe, pare de multe ori delicios, dar uleiul in care este pregatita mancarea, este folosit de zeci de ori...

Turismul nu inseamna a experimenta personal, ci a vedea, a cunoaste, a intelege. Iar eu consider ca astea se pot face si de pe margine, cu un ghid local foarte bun, care stie unde sa te duca si sa-ti arate. Nu trebuie neaparat sa te afunzi in lumea locala...Calatoriile se fac in confor si in siguranta, fara riscuri, fara excese...Pentru asta in Madagascar, sfatuiesc sa stea in cele mai bune hoteluri pe care le au, sa se manance doar in locuri verificate si indicate de ghizii locali, sa ne se incerce nimic de pe strada, in fara de fructe. Si acelea bine spalate, cu apa de la hotel sau imbuteliata. 

Apoi trebuie spus ca Madagascar inseamna asa cum scriam in titlu, gradina lumii. Mii de specii endemice, marea majoritate necunoscute nici macar biologilor. Peste 80% din plantele care cresc acolo asteapta sa fie clasificate...Pentru flora vin majoritatea turistilor in aceasta tara. Este fantastic ce ai ocazia sa vezi o asa mare varietate de plante si copaci. Pentru mine a fost un extaz! Pot spune ca vizitand atat de multe locuri si fiind interesat de flora, cunosc acum o multime de specii. Dar acolo eram ca la scoala in clasa I. Nu recunosteam nimic. Totul este diferit, ai senzatia ca esti pe alta planeta.

Malgasii? Saraci, teribil de saraci, imposibil de inteles pt un european cum pot trai oamenii aceia cu 2 usd pe zi. Si totusi sa zambeasca, sa se bucure, sa-si arate pofta nebuna de viata. Am vizitat un sat cu cateva familii si...76 de copii. Am trait acolo, privind la cercul imens de copii asteptand cuminti o bucatica de banana prajita, cele mai contradictorii sentimente pe care le-am avut vreodata...Mi-am urat neputinta de a face ceva pentru copiii aceia. M-am urat ca eu am tot confortul, imi satisfac toate dorintele, calatoresc in jurul lumii, iar ei n-au ce imbraca...Ce mama naibii de lume e asta? Cum se poate sa existe fiinte atat de lipsite ce cele mai elementare necesitati...

Sa revin insa la frumos...Ma asteptam ca Ranofama sa fie punctul culminant, dar nu a fost nici pe departe "number one"...Am descoperit insa altceva mult mai interesant, Isalo, “padurea de piatra” poate cel mai impresionant loc pe care l-am vazut vreodata....100 km de stanci modelate de natura, intr-o splendida diversitate de forme si culori. Este incredibil de frumos, in special la apus, cand soarele portocaliu accentueza rosul si caramaziul stancilor...Iar locatia in care am stat doua nopti, inconjurati de stanci, intr-un confort uluitor in acel loc izolat, a fost cireasa de pe tort...

Toata lumea identifica Madagascar ca tara lemurienilor. Si intradevar acestia personalizeaza acel taram. Au niste fizionomii atat de amuzante, iar topaitul lor prin copaci si pe poteci este cu adevarat caraghios. In multe locuri am avut ocazia sa ne apropiem foarte mult de ei, spre bucuria noastra si a...aparatelor de fotografiat.

 :oops: Aceste material este in lucru. O sa-l completez pe perioada a mai multor saptamani cu impresii si o multime de poze...