Autor Subiect: Ce carti citim?  (Citit de 137570 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Ce carti citim?
« : Luni, 29 Martie 2010, 21:22 »
Ce carti mai cititi? Eu am citit  de curand "Cum sa spui adio?" de Katherine Taylor, "Formula fericirii" de Stefan Klein, "Cuvinte care elibereaza" de Marie Cardinal. Aceste 3 carti sunt f. bine scrise, excelente.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #1 : Luni, 29 Martie 2010, 21:32 »
Citesc acum "Dune" de FranK Herbert. O carte SF care a fost si ecranizata.


luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #2 : Luni, 29 Martie 2010, 21:44 »
Citesc acum "Dune" de FranK Herbert. O carte SF care a fost si ecranizata.

Iti place cartea? Este interesanta? Nu am vazul filmul, din pacate. O seara minunata!

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #3 : Marți, 30 Martie 2010, 12:34 »
da.. cartea e exceptionala.. daca te prinde nu o mai lasi..
de fapt, intreg sf-ul de calitate e la fel de orbitor de captivant

eu citesc o carticica despre Warren Buffet.. cel mai mare investitor al tuturor timpurilor, foarte multa vreme cel mai bogat om de pe planeta, la competitie in ultimii ani cu Bill Gates iar acum cu un mexican..

.. e fenomenal felul in care si-a condus viata, in mod corect fata de colaboratori si fara sa minta pe nimeni niciodata.. competenta si onestitatea erau singurele criterii dupa care alegea oamenii/salariatii si colaboratorii..

in mod asemanator, unul din cei mai buni manageri ai Coca Cola, Donald Keough, zicea asa:
"ordinea calitatilor pe care trebuie sa le aiba un angajat este urmatoarea: integritate, inteligenta, harnicie.. pentru ca daca prima calitate lipseste, ajungi sa te rogi la Dumnezeu ca omul respectiv sa fi fost tampit si puturos ;)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #4 : Marți, 30 Martie 2010, 12:49 »
Spune-mi te rog frumos, care este titlul cartii pe care o lecturezi; ma refer la cea referitoare la viata lui Warren Buffet. Numai bine, iti doresc o zi reusita, cu bucurii!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #5 : Marți, 30 Martie 2010, 14:22 »
 O alta carte pe care am citit-o de curand este - "Shogun" de James Clavell

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #6 : Marți, 30 Martie 2010, 15:30 »
gabi
si mie imi place sf-ul
dar cel de calitate, nu ce vad la tv
monstrii balosi si scarbosi
dune e o carte ok
iti mai recomand picnic la marginea drumului
mi-a placut mai mult decat filmul
filmul se numeste calauza
stii, se spune ca literatura sf nu poate scrie oricine
e nevoie de puternice cunostinte de fizica, matematica,...


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #7 : Marți, 30 Martie 2010, 18:34 »
Marie-Anne Desmarest - Torente

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #8 : Marți, 30 Martie 2010, 22:28 »
Ati incercat ceva scris de David Lodge? Dupa ce am citit Schimb de dame - amuzant ,interesant prim problemele ridicate,britanic vs american - am fost foarte bucuroasa sa pot citi in continuare carti de-ale lui ca se tot traduceau.Dintr-o rasuflare am ajuns la vreo opt.Ultima ,Mort de surd ,tot nu m-a dezamagit

Offline mononoke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #9 : Marți, 30 Martie 2010, 22:38 »
scriitori romani actuali  - posteaza texte aici  http://fdl.ro/
unele din ele sunt chiar stralucite!
de exemplu imi place mult de ioana negoescu  http://fdl.ro/author/ioanan/
...plus daca sunteti din Bucuresti, se fac tot felul de intalniri.... eh, ce mi-ar place sa se faca si la Cluj vreo editie "ringul de vorbe"


ok... haideti sa dau copy paste la o poezie, asta e un gen putin mai neobisnuit, dar in fine

"aseară, la loto, a fost extras soţul meu" de ivcelnaiv

primul extras e pasiune, apoi obezitate şi chelie
prognatism, astm şi ultimul de azi – melancolie;
ce-ar fi ca săptămânal, la loterie
în loc de numere, din maşinărie
să se extragă bile pe care-i scris cu arial
un feature de om – ar fi demenţial!

numai gândeşte-te puţin: blonziu, cu strungăreaţă,
bine făcut, zgârcit, smead, se scoală greu de dimineaţă;
câştigătorul ar trebui să vină cu dovezi şi acte
şi poate umfla potul doar cu ce-i el, peste noapte;
şi dacă respectivul nu există, până se inventează
măcar ştii că bărbatul visurilor tale nu există, şi se reportează;
"May all worlds in ten directions, / Be entirely pure and vast. / May they be filled with bodhisattvas / Surrounding Buddhas gathered beneath a bodhi tree." - from "The King of Prayers"

Offline mononoke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #10 : Marți, 30 Martie 2010, 22:55 »
(revin)   m-a apucat sa ma intereseze de la o verme literatura "proaspata" autohtona. n-am citit decat cartile lui dorin muresan (pe care le-am gasit la biblioteca) si acum procesez andrei ruse ..si sper sa mai urmeze si altii. ce apreciez este ca proceseaza si recunosc lucuri mai de aici si de acum.

pe fdl.ro ...cateodata e asa o literatura mai de barbati... si noh, nu stiu cum sa spun....   dar sunt autori si texte care merita. sunt multi autori care au bloguri sau site-uri unde puteti "sapa" mai mult.
de exemplu aici http://andreiruse.ro/?page_id=32  gasiti in intregime un volum de poezii al lui andrei ruse
iar pe blogul lui andrei stefanescu am gasit filmuletele astea care daca aveti un gust pentru arta contemporana, sunt ffff reusite   
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
   
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
  - chiar daca putin acid, de vazut neaparat sfarsitul!   
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


sper sa aduca bucurie!
"May all worlds in ten directions, / Be entirely pure and vast. / May they be filled with bodhisattvas / Surrounding Buddhas gathered beneath a bodhi tree." - from "The King of Prayers"

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #11 : Miercuri, 31 Martie 2010, 11:37 »
Acum... tot ce ţine de lideranţă.
Mă pregătesc de o lucrare unicat.
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #12 : Miercuri, 31 Martie 2010, 11:50 »
Spune-mi te rog frumos, care este titlul cartii pe care o lecturezi; ma refer la cea referitoare la viata lui Warren Buffet. Numai bine, iti doresc o zi reusita, cu bucurii!


luci, carticica se numeste Warren Buffet se destainuie, si e scrisa de Janet Lowe
.. aceasta autoare a adunat o serie de informatii de cam peste tot de unde a putut si a alcatuit un portret-colaj pentru ca Buffet nu se prea omoara cu interviurile si nu ii pasa prea tare nici de propria lui imagine, asa cum zice el "de tzaranoi din Omaha"

tot ea a scris cam in acelasi mod si despre Jack Welch, considerat cel mai carismatic si mai important leader ever.. (el a schimbat traiectoria GE prin felul lui de a pune problemele si e inca un model pentru foarte multi alti manageri de succes)

.. v-as recomanda o carticica care pe mine personal m-a marcat in mod deosebit, desi e un pic mai veche.. se cheama "Testamentul Francez" si e scrisa de un rus emigrat in Franta.. Andrei Makine.. carticica a fost premiata cu "Goncourt des Lyceens" la aparitie..

cartea trateaza in prmul rand problema identitatii individului, iar autorul este absolut extraordinar in felul cum pune problema.. parerea mea :-*

ultima mea intrebare: ce naiba e aia lideranta? :-\

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #13 : Miercuri, 31 Martie 2010, 12:20 »
Lideranţa... este conducerea.
Si dacă este şi pe bază de principii...mă rog...
aici intră şi cele ale lui Machiavelli, sau mai bine zis.. şi cele machiavelice.
"Este mai bine să fi de temut, decât să fi iubit, dacă nu le poţi avea pe amândouă."
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #14 : Miercuri, 31 Martie 2010, 13:02 »
ai vazut noul subiect cu gramatica limbii romane? ;)