Autor Subiect: Ce carti citim?  (Citit de 137593 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #450 : Sâmbătă, 11 August 2018, 07:22 »

  - De  fiecare   data  cand  citesti  o  carte , un  copac  zambeste  stiind   ca  totusi   exista  viata   dupa  moarte.

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #451 : Duminică, 30 Decembrie 2018, 00:49 »
As vrea sa va recomand o carte. Se numeste 12 Reguli de viata, e scrisa de Jordan B. Peterson si a aparut la editura Trei. Initial am primit-o cadou pe kindle, in engleza. Cu toata straduinta mea, inaintam foarte greu cu cititul si ma simteam cam frustrata, ca  sincer sa citesc, sa traduc si sa pricep esenta a ceea ce voia autorul sa transmita, mi se parea foarte complicat.
La inceputul lui decembrie, am intrat la Carturesti sa caut cu totul altceva, iar pe masa cu noile aparitii am recunoscut coperta de pe kindle, doar ca avea titlul in limba romana.
E o carte care da de gandit, dar de mult nu am mai citit ceva cu o atat de mare placere. Pe scurt, autorul "ne indeamna sa revenim la clasicele virtuti: disciplina, curaj, onestitate, prietenie si sa ne asumam raspunderea pentru existenta noastra."
Spor la citit!

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #452 : Joi, 03 Ianuarie 2019, 18:37 »
Cartea pe care o citesc acum se numeste "Arta subtila a nepasarii" de Mark Manson. O carte despre cum sa fii fericit fara sa fii mereu pozitiv, cum sa te perfectionezi in inlaturarea tuturor obstacolelor.
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #453 : Joi, 03 Ianuarie 2019, 22:32 »
Emanuela, buna sugestie. Voi cauta sa citesc si eu cartea asta, multumesc!  :)

Acum citesc "Esti ceea ce gandesti!" (Principii taoiste pentru zilele noastre) de Dr. Wayne W. Dyer.
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #454 : Vineri, 04 Ianuarie 2019, 15:13 »
Multumesc, Louie de recomandare. O sa o caut sa o citesc!
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #455 : Marți, 05 Februarie 2019, 15:01 »

  Eu citesc  ,, Cea  mai usoara  cale ,, Mabel Katz :)

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #456 : Marți, 26 Februarie 2019, 20:57 »
Pascal Brukner
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline marian1204

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #457 : Marți, 26 Februarie 2019, 21:16 »
Romanul meu preferat este "Idiotul" lui Dostoievski! Chiar daca este un roman clasic, ramane de actualitate prin felul in care "judeca" natura umana! Daca nu ati citit cartea, cititi`o si nu veti regreta!

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #458 : Duminică, 03 Martie 2019, 09:09 »

 Zeitele  Raman  Tinere Pentru Totdeauna- Reteta  secreta pentru stralucire, vitalitate si bucurie :)
  dr Christiane Northrup

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #459 : Joi, 28 Martie 2019, 14:37 »

  DE  CE  ITI  FACE  BINE  SA  FACI  BINE
  dr.David R.Hamilton

Offline Aymee

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #460 : Joi, 28 Martie 2019, 14:55 »
Elena Ferrante- iubire amara, Kafka-Castelul.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #461 : Miercuri, 03 Aprilie 2019, 22:48 »
A citit cineva "Secretul doctorului Honigberger" de Mircea Eliade ?
Este o nuvelă fantastică publicată în 1940.

N-am citit-o, insa am ascultat-o in exceptionala interpretare a lui Ion Caramitru (este pe Youtube la piese radiofonice). :applause:
M-a captivat atat de mult incat am lasat balta toate treburile si am stat sa ascult pana la sfarsit.

Pentru cine nu stie, doctorul Honigberger a existat cu adevarat. Iata:

"Johann Martin Honigberger (1795-1869) a fost farmacist sas din Brașov, ajuns medic de curte al maharajahului Ranjit Singh (Lahore, Punjab, Pakistan). Timp de 35 de ani a străbătut drumurile Asiei, Europei și Africii. A trăit o viață plină de aventuri, realizând cercetări și tratamente de pionierat în domeniul medicinei homeopate. Memoriile doctorului au atât valoare medicală, cât și antropologică, edițiile în germană și engleză fiind răspândite în cercurile specialiștilor în medicină, homeopatie și studii asiatice. Numele său face parte din galeria exploratorilor și excentricilor sași sau șvabi de la noi, alături de Franz Binder, explorator în Africa, Andreas Gebhardt, șvab din Săcălaz/Sackelhausen, ajuns regele Timorului, insulă din Oceanul Indian, sau filosoful boem Gusto Grässer.

Mircea Eliade a descoperit povestea fascinantă a doctorului care a și inspirat nuvela sa, Secretul doctorului Honigberger, publicată în 1940 în „Revista Fundațiilor Regale”. Trebuie așadar să distingem între personajul istoric, farmacistul Honigberger călător în Orient, și personajul ficțional creat de Eliade."

Mai multe detalii pe:
https://povestisasesti.com/2014/04/30/secretul-doctorului-honigberger-treizeci-si-cinci-de-ani-in-orient/
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Pantolila

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #462 : Luni, 08 Aprilie 2019, 17:38 »
Cand e vorba de carti..pe langa cele multe, de specialitate care inca imi ocupa o gramada de timp, ador povestile si jurnalele de calatorie. Ce am in mana acum, este o carte deosebita ca si subiect si ca si perioada a actiunii. Nu am terminat-o inca, sa pot scrie propria recenzie, pana atunci v-o recomand cu mare drag. Se numeste Cerere în călătorie  scrisa de Edouard și Mathilde Cortès, un cuplu cu o poveste aparte, un voiaj de nunta plin de aventuri - 6000 km pe jos, de la Paris la Ierusalim. Un jurnal de calatorie real, complex si plin de nuante. Nu stiu daca regulamentul grupului permite, voi cita aici parte dintr-o recenzie a cartii care sper sa va trezeasca interesul.

"Imaginați-vă că tu și partenerul tău iubiți aventura, natura, provocările și ineditul. El vă cere în călătoria vieții voastre, aceasta fiind echivalentul a unei căsătorii îndelungate, într-un mediu care vă oferă o mai mare siguranță, aveți acces la tehnologie și toate avantajele unei vieți bune. Ei bine, să știți că nu este așa. Această călătorie este mult mai mult decât un test al iubirii, este un test al credinței, încrederii și legăturii dintre o femeie și un bărbat. Este puntea care face diferența dintre iubirea cu avantaje și cea fără.

Ce credeți, ați fi dispuși să renunțați la tot ce dețineți? Să vindeți toate bunurile, apartamentul, mașina și să renunțați la serviciu, să vă îndepărtați de familie și prieteni – pentru cât timp nu se știe, poate nu vă mai întoarceți. Apoi, ca testul să fie și mai provocator decideți că pentru acest voiaj să aveți și câteva reguli care vor face diferența ce mai mare din toată această nebunie.

Tot parcursul vostru de la Paris la Ierusalim se va face pe jos, cu un singur schimb de haine, două toiege, o sticlă cu apă – doar pentru început – o singură masă înainte de plecare, o hartă, fără bani și un cort. Pentru a supraviețui acestei călătorii sunteți dependenți de bunătatea oamenilor din locul unde ați hotărât să vă odihniți, să vă adăpostiți de ploaie și alte capricii ale naturii, să vă dea un colț de pâine, o sticlă cu apă, șansa de a dormi într-un pat moale și uscat, să vă spălați cu apă caldă și să vă curățați hainele, sunteți dependenți în totalitate de ajutorul lor și al naturii.

Și ca întotdeauna inevitabilul vine, veți avea parte de oameni care sunt reticenți în privința voastră și ajutorul pe care îl cereți, dacă le mai și povestiți că ați decis să faceți această călătorie nebună, cu siguranță vor fi sceptici la intențiile voastre, iar ajutorul va fi primit doar la cât sunt de dispuși de a vă da credit că sunteți oameni de încredere. Iar aici este doar începutul, pentru că pe parcurs vă veți întâlni cu pericole la tot pasul, unele dintre ele chiar îți pun viața în pericol, tot felul de bande și cluburi de oameni periculoși, traficanți de droguri și multe altele. Ce credeți, ați rezista? De o astfel de aventură veți avea parte în această carte, împreună cu Edouard și Mathilde."

Recenzia o gasiti aici
https://donatelotestos.blog/2019/02/20/cere-in-calatoria-edouard-si-mathilde-cortes-editura-philobia/
....my mind is one with my soul.. :)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #463 : Luni, 08 Aprilie 2019, 19:47 »
Eu una n-as putea sa fac asa ceva. Sa renunt la tot si sa plec in lume. Nu am curajul asta, sau poate cine stie? Daca as fi avut 20 de ani...
Toata admiratia pentru cei care sunt in stare s-o faca.
Interesanta carte. Multumim pentru recomandare Pantolila :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #464 : Miercuri, 08 Mai 2019, 08:22 »

 9 principii pentru  a crea obiceiuri care se potrivesc dorintelor tale
      A fi in echilibru
dr. Wayne Dyer