Autor Subiect: Bulgaria - litoral 2010  (Citit de 22939 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #15 : Vineri, 06 August 2010, 12:27 »
Single-istilor care se imbarca pentru Bulgaria le doresc petrecere frumoasa, vreme potrivit de ‘arzatoare’ si apa buna de baltacit.
Sa veniti bronzati si cu amintiri placute.

 ;D :-* ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #16 : Vineri, 06 August 2010, 14:06 »
Despre Balcic citeam cu ani in urma, in Ceela Serghi, ca de un loc de un romantism superb. Cred ca mi l-am si inchipuit, sunt sigur ca l-am si visat. Are si o rezonanta placuta, calda, linistitoare, parca ceva nepamantean. Cautand ceva detailat despre Balcic si despre Castelul reginei Maria de acolo, am dat de un blog care mi-a placut mult. Consistent, bine scris, contine multe date interesante. Despre Balcic si castel:
http://dj-dia.blogspot.com/2008/08/castelul-reginei-maria-din-balcic.html

Citind mai cu atentie blog-ul am remarcat trimiterea la "Panza de paianjen", romanul Cellei, recomandat de mama studentei care tine blog-ul. Oare generatia de 20 ani nu a auzit oare de Serghi, trebuia sa fie recomandata de cineva venit din perioada noastra? Wow, pai sensibilitatea se genereaza si se intretine citind astfel de carti, nu Ciao si Star, este clar ca si aici exista o problema in formarea persoanlitatii. Nu m-am gandit pana cum la asta. Oare dascalii de romana ce mai recomanda acum ca lecturi particulare? Uite chiar as fi curios sa aflu asta...Pe atunci intradevar nu puteai ca dascal sa indrumi copii chiar spre ce simteai si doreai, mai erau anumite limitari si constrangeri, dar acum?

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #17 : Vineri, 06 August 2010, 14:17 »
da, adimin, asa este, balcicul are un farmec extraordinar... am postat si eu nise poze de-acolo, acum ceva timp, aici pe forum...
am fost acolo aproape doi ani la un team building dar timpul ne-a fost foarte scurt si nu am avut timp de vizitat decat asa, in mare... este un loc deosebit. mi-a placut foarte mult.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #18 : Vineri, 06 August 2010, 14:27 »
Este totul alb-crem, asa cum l-am visat? Nu stiu de ce intotdeauna am simtit un fior de placere vazand ceva mediteranean. Si am perceput Balcicul ca pe un astfel de loc. O bucata din  Sidi Bou Said, asezata pe plaja Marii Negre.Imi amintesc cu multi ani in urma a fost la Dalles o expozitie de acuarela a unui grec, nu-mi mai aduc aminte numele, care m-a impresionat atat de mult prin difuzia aceea de culoare ce doar cea de apa o poate face, dar si peisajele, care erau cu totul si cu totul incantatoare: cladirile acelea inalte acoperite cu olane, terase largi incadrate de lendrii si iedera, stradute inguste si pietruite, si marea, da marea...

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #19 : Vineri, 06 August 2010, 21:23 »
parca nu as zice ca seamana cu sidi bou said (pe care-l cunosc doar din poze)... lipseste luminozitatea mediteraneana cu desavarsire, lipseste albastrul acela special... are mai mult crem, alb, bej.  si un farmec deosebit. 

cateva poze aici
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,151.msg22837.html#msg22837

sau altele mai jos:








"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #20 : Vineri, 06 August 2010, 21:56 »
prin comparatie, o poza cu sidi bou said, pe care am luat-o de pe net... nu seamana cu balcic, mai curand cu grecia as zice.



"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 07 August 2010, 08:22 »
Multumesc Ayouni, pt poze si descriere. Cremul si albul mi le inchipuiam, la fel si farmecul, nu stiu de ce insa asociam Balcicul cu ceva mediteranean. Este si asta o tema de meditatie, faptul ca daca ai un etalon de frumusete si de placut intr-un domeniu, astepti sa regasesti macar si elemente din acel reper, in orice crezi sau speri a fi minunat. Este insa fals, fiecare lucru este frumos prin personalitatea, prin unicitatea lui, prin surpriza care o aduce. Ce s-ar fi intamplat daca marii pictori ar fi imprumutat unul de la altul elemente de compozitie sau culoare?
Sidi Bou Said are farmecul alb-albastrului, Balcicul il are cum spui, pe cel al alb - cremului. Culori implinite in forme. Si in peisaje de vis...

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 07 August 2010, 09:37 »
nu stiu de ce insa asociam Balcicul cu ceva mediteranean. Uite vezi si asta este o tema de meditatie, faptul ca daca ai un etalon de frumusete si de placut intr-un domeniu, astepti sa regasesti macar si elemente din reper in orice este considerat deosebit. Fals, fiecare lucru este frumos prin personalitatea, prin unicitatea lui, prin surpriza care o aduce,


aceasta situatie poate fi intalnita si in cazul oamenilor.  dar aici m-as referi exclusiv la frumusetea interioara a unei persoane. porti in minte un astfel de etalon format pe baza diverselor experiente de-a lungul vietii si de cate ori te apropii de cineva, incerci sa aplici acest etalon. si de cele mai multe ori fugi sau te intedepartezi pentru ca etalonul tau nu se potriveste din pacate... caracteristici similare nu neaparat sunt un numitor comun. 
si ca sa nu iesim cu totul din topic, s-ar putea spune ca fiecare dintre noi are "mediteraneanul" lui.
si pe aceasta tema, joan manuel serrat are un cantec foarte frumos si care se numeste chiar asa : "mediterraneo"

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/wFr8zQiJzG4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Felicia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 142
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 07 August 2010, 14:30 »
Tuturor celor care pleaca in Bulgaria va urez concediu cat mai placut, soare, apa calda si relaxare maxima. Distractie placuta!

adria

  • Vizitator
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 07 August 2010, 15:59 »
o sa mai aveti timp sa va ganditi si la noi, cei ramasi acasa? ;D
sa va distrati super, sa veniti cu bateriile incarcate (ayouni!), sa va afisati "fizicurile" si sa-i dati gata pe bulgari, si nu numai, cu veselia voastra!
DRUM BUN!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 07 August 2010, 16:32 »
Drum bun plecăreţilor de Bulgaria. S-aveţi parte de vînt în pupă, soare strălucitor şi distracţie maximă :)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 07 August 2010, 18:02 »
raspund eu in numele "plecaretilor", ca vad ca lumea e ocupata cu inchis valize si valijoare :D
va multumim, dragi ai nostri, pentru gandurile voastre bune care, va promit eu, ne vor insoti in aventura noastra de o saptamana.. :)

@adria: care fizicuri, draga mea?? :D ;D :D

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 07 August 2010, 18:05 »
Drum bun plecăreţilor de Bulgaria. S-aveţi parte de vînt în pupă, soare strălucitor şi distracţie maximă :)

da, draga @saturn, vantul e bun .. te rog, mai ureaza cu vant si briza si alizeu si ce vrei tu da' sa miste aerul un pic .. ca soarele ala stralucitor din urarea ta ma infricoseaza oarecum, oare de ce?? :D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 07 August 2010, 19:26 »
O s-aveti si briza, am transmis la reteaua cosmica :) Vreti si ceva adiere de spatiu, la vreo zero grade kelvin? E bun pentru racoare pe post de aer conditionat natural  ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bulgaria - litoral 2010
« Răspuns #29 : Duminică, 08 August 2010, 07:53 »
Ieri am avut parte de o baie la Ocna, pe o ploaie teribila. Si de o intalnire neasteptata; eram cu emanuellen, nicko si guntz, doar ne asezasem in sezlonguri si in dreapta cineva sa foia, sa-si gaseasca un loc cat mai bun...Era Tania! Ne-am balacit 2 ore in apa calda in timp ce ropote de ploaie cadeau in lacul sarat. Superb!
Multumesc pt urarile de vacanta, sper ca totul sa fie ok, sa ne bucuram de 7 zile minunate. Saturnis daca ai comandat briza, am sa fiu mai linistit, eu personal nu stiu ce am sa fac la 34 grade!
Bagajele sunt pregatite, coordonatele hotelului instalate pe GPS, sandviciuri, apa, cafea si la noapte la 00.30 am plecat spre Bucuresti. Sper ca maine spre amiaza sa fim la hotel sa profitam din plin si de prima zi de vacanta.
Pe curand, cu o parte ma revad la Sibiel, la workshop, cu altii in Delta in septembrie. Dar pana atunci, azimut Bulgaria!!!!