Autor Subiect: Unde mergem in vacanta Singles Camp?  (Citit de 280132 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #345 : Duminică, 27 Aprilie 2014, 08:32 »
Gigi, pe cand o incursiune in Pietrosul Rodnei? :)
foto Andreea Dogar, de pe https://ro.stiri.yahoo.com/5-locuri-de-poveste-din-maramure%C8%99-la-care-trebuie-s%C4%83-ajungi-134029221.html



Interesant, privit de sus, Lacul Iezer are forma Romaniei
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #346 : Duminică, 27 Aprilie 2014, 10:15 »
In zona aceea nu am fost inca, mi-am luat insa recent niste harti montane si ma documentez...Anul acesta este full, mi-ar fi greu sa mai "strecor" ceva...Dar la anul cu siguranta...Sunt multi vechi aici, carora nu le-am mai adus aproape nimic nou ca si destinatie, asa ca spre ei o sa ma orientez mai mult. De fapt anul viitor am sa linistesc mult motoarele intrarilor in SC, cel mai probabil ca o sa trec la o faza de semiinchis. Sunt deja in jur de 800 de membri activi, din care vreo 400 vechi si fideli si vreau sa ma concentrez cu actiunile 90% pt ei.

Apropo de timp: azi dimineata discutam cu Samiza o "reintoarcere" la Cambridge, mi-e tare dor de locurile acelea, atat de nostalgic sunt incat ma uit aproape saptamanal pe street view, la strada pe care am stat, Porson Road...Imi amintesc de fiecare peluza, de fiecare casa...Si parca timpul a stat pe loc, nu s-a schimbat mai nimic...Vreau neaparat ca anul acesta sa ajung la Londra si apoi la Cambridge pt cateva zile, dar nu gasim "fereastra". Cum acolo timpul nu este prea confortabil in octombrie si noiembrie, atunci cand am timp sa plec, nu stiu inca ce sa fac...Ca de ajuns tin neaparat... ???

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #347 : Duminică, 27 Aprilie 2014, 10:29 »
Atunci, poate la anul reiei si Retezatul  :dance:
Cum acolo timpul nu este prea confortabil in octombrie si noiembrie, atunci cand am timp sa plec, nu stiu inca ce sa fac... Ca de ajuns tin neaparat... ???
Cred ca era doar o reflectie personala impartasita noua, nu o intrebare. Dar  :blush:
Intre 4 si 13 septembrie, adica intre Maroc si Sardinia, parca ar fi o pauza.
Ori in august... doar daca nu ai suficiente inscrieri ferme la una din actiuni. ceea ce e greu de crezut. :magic:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #348 : Duminică, 27 Aprilie 2014, 11:08 »
Acum lucrez la perioada din august ce era destinata Nordului Moldovei. Din pacate si neasteptat, spre deosebire de alte actiuni la care deja s-au ocupat toate locurile sau au mai ramas doar cateva, la excursia din Moldova nu sunt decat foarte putini inscrisi ferm. Am trimis si un newsletter cu accent pe acea excursie dar nu am vazut sa fie doritori. Nu am putut  face nici rezervare neavand ceva sigur, n-am putut merge mai departe cu organizarea pe profile...Cum eu am sa plec aproape legat, acum era singura posibilitate de a mai face ceva... Poate n-am explicat-o eu bine, poate ca lumea a vazut partea aceea, poate ca am mers un pic extrem cu adresabilitate de profil, nu stiu unde a fost hiba... ::) Cert este insa ca dupa "sedinta" de analiza cu Samiza de azi dimineata, am decis sa o inlocuim cu altceva...Imi pare tare rau... :'(

Pt multi sunt convins ca propunerea la care lucrez acum va fi mai mult decat binevenita, din pacate insa vor fi foarte putine locuri .... Am gandit actiunea ca una intima, de 7 persoane + mine + Samiza. Este pe scheletul celei pe care o faceam in fiecare an in Austria, dar am introdus un element surpriza: Castelele Bavareze.

Lucrez de azi dimineata la organizare, sper ca pana maine cand am sa transmit un newsletter general o sa pot da toate detaliile. Oricum, se va zbura pana la Munche si inapoi, de acolo avem un microbuz cu care o sa mergem la Fussen, vedem minunatiile acolo, apoi seara ne cazam doua nopti  la Innsbruck. Vizitam Innsbruck-ul, apoi plecam spre gazda noastra obisnuita din Kaprun. O sa ramanem acolo 5 nopti, urmand sa primim un card cu care o sa calatorim si vizita gratuit Transalpina, Ghetarul de la Kaprun si multe alte obiective din zona. Le puteti vedea la excursia de anul trecut din Austria, dar am sa le prezint si pe topicul pe care o sa-l deschid special. O sa vizitam evident intr-una dintre zile si Salzburg-ul!  :dance:

De maine o sa si deschid rezervarile pt aceasta excursie...

In perioada de inceput de septembrie vreau sa organizez ceva in zona Horezu. Este foarte bogata in obiective si lucru ce convine perfect unui organizator, sunt apropiate si diversificate. Saptamana viitoare pe sfarsit o sa lansez si aceasta actiune, impreuna cu cea de SPA de toamna din Ungaria.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #349 : Duminică, 27 Aprilie 2014, 11:38 »
Poate distanta prea mare... Poate ca ...mixare drumetie montana pe trasee nu foarte usoare cu socializare/vizitare obiective istorice. Desi, tu ai precizat clar ca se accepta si variante personalizate.  Poate, mai incerci, altadata, variante de program gata separate.
  • Ceahlaul, de sine statator, pentru Clubul Drumetilor Montani si
  • Nordul Moldovei separat pentru cei dornici de vizite la manastiri si alte obiective. De exemplu un Cooking Camp in Nordul Moldovei cu vizite pe la manastiri
Pacat, asa ramane Nordul Moldovei o comoara ne-pretuita. :bully:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #350 : Luni, 05 Mai 2014, 14:45 »
Am vrut sa mai intercalez o actiune intre Delta si Italia de Sud, cand am verificat insa, desi pareau a fi suficiente zile pt a putea participa la inca o excursie, am realizat ca mi-ar fi foarte greu. Italia de sud este o actiune complexa, am nevoie de cateva zile de revizuire a programului, parcursului, ghidajului. Asa ca din pacate cade actiunea pe care o doream in zona Horezu... :(

Promit insa ca pe langa Tabara New Entry din noiembrie am sa mai organizez ceva si la sfarsitul lui octombrie...Doar sa fie timp frumos!  ::)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #351 : Vineri, 09 Mai 2014, 06:42 »
Exemple de tenacitate - pentru cei ce se antreneaza pentru drumetii montane :) Dar, pe unde merg ele, parca nu m-as incumeta. :faint:
stambecchi arrampicati sulla diga del cingino (vb) - valgeis


Astea n-au vertijuri?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Stefana Marmureanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #352 : Vineri, 09 Mai 2014, 10:09 »
da, super ideea cu excursie inafara in vara.
Din Bucuresti pina in imprejurimile Sibiului dus-intors maninc cca 2 zile cu trenul. Nu am masina....

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #353 : Duminică, 11 Mai 2014, 02:14 »
Exista si autocare....

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #354 : Duminică, 18 Mai 2014, 20:27 »
Nu cred ca va deveni destinatie SC, dar n-am gasit alt loc în care să vă trezesc interesul pentru Orasul subteran al vinurilor - Mileștii Mici, lângă Chișinău în R. Moldova.

”Vinurile păstrate aici, sunt produse din recolta diferitor ani, între 1986 şi 1991. Spiritul vremurilor de odinioara se resimte în acest oras vinicol subteran, crescut din tunelurile largi. Galeriile calcaroase naturale cu o lungime totală de 200 km pot fi parcurse cu transportul. Iar străzile oraşului vinicol subteran ,amplasate pe o suprafata de 55 km, sunt pline cu budane de stejar, care asemeni unor străjeri stau de veghe dea lungul anilor.”




cam asa arata vinul vechi, lasat linistit in...caze:

un colț la intrarea în zona cu săli de degustare, povestea descoperirii vinului de către Bachus :)

o mica si fermecatoare cascada, care sa ne aminteasca de Marea Sarmatica, ce a acoperit candva aceste locuri.



Si un colt cu copaci in care sunt sculptate reprezentari ale fetei umane, in diferite stadii ale betiei. Cica daca, după degustare nu te regasesti in niciuna, tre sa perseverezi  ;D (una dintre glumitele ghidului, de fapt ghidei, o tanara si frumoasă moldoveanca bruneta.

Mai multe informatii, un filmulet si fotografii realizate de profesioniști găsiți pe site-ul cramei:
http://www.milestii-mici.md/ro/


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #355 : Joi, 29 Mai 2014, 06:55 »
Muntii Leoata, Gigi? La vremea cand arata asa, cu bojorii de munte înfloriți, ca in imaginile de mai jos?


sursa poze LaTaifas.ro
Cică, dar nu garantez, se pleacă din sat Runcu, Dambovita.

Desi 2 133 m s-ar putea sa fie o provocare cam mare ::)
Muntii Leaota sunt munti in lantul Carpati, care fac parte din Carpatii Meridionali, invecinadu-se cu Muntii Bucegi si Muntii Piatra Craiului. Varful Leaota, din centrul masivului, este cel mai inalt punct cu o altitudine de 2.133m. Aria geografica a Masivului Leaota este delimitata la vest de raul Dambovitei, care il separa de Iezer-Papusa; la nord se intinde culoarul Rucar-Bran, cu drumul national si Magurile Branului, care il separa de Piatra Craiului.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #356 : Joi, 29 Mai 2014, 07:50 »
Am vazut si eu pozele acestea pe facebook. Si m-am gandit cu regret ca anul acesta nu o sa fiu pe munte cand infloreste bujorul... :-[ Foarte rar am lipsit, dar ce sa faci asta e...O sa ma bucur la anul de imaginile astea. Sunt multe zone cu bujor asa cum apare in fotografie: Retezat, Parang, Fagaras, Bucegi, Rodnei, cam ce trece de 1700 m...
Ceea ce vedeti nu este o zona greu accesibila, este foarte posibil sa ajungem anul viitor acolo. Deja caut destinatii care sa inlocuiasca pe cele de afara si zona aceea o am in vizor. La fel ca si Cindrelul zona de Iezere, care este extraordinar primavara, zona de lacuri din Retezat, Cheile Rametului si Huda lui Papara...

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #357 : Joi, 29 Mai 2014, 17:11 »
O groaza de ideei minunate pentru ture noi prin munti nostri te asteptam :)  :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #358 : Sâmbătă, 14 Iunie 2014, 07:46 »
Pensiunea Poiana, loc Poiana Negri, com Dorna Candrenilor, jud Suceava. Aproape de Vatra Dornei si relativ aproape (cu masina) de traseele din Calimani - Ousorul, 12 Apostoli si mai departe :). Localizata pe un delusor, ofera o panorama de vis. Conditii bune de cazare, bucate moldovinesti gustoase. Au o curte generoasa, cu foisoare si banci, mica pastravarie, un izvor de apa minerala in apropiere. De fapt f aproape, se vede de la Pensiune e si fabrica Poiana Negrii.

http://www.pensiuneapoiana.ro/







Bulbuc de munte - am gasit o poiana intreaga. Un parfum discret, dar ametitor, asemanator cu iasomia. O minunatie de plantuta. Arata ca un bujorel de munte. Si e planta protejata, sa n-o rupeti daca o intalniti!
Bulbucul de munte (Trollius europaeus) aparține familiei Ranunculaceae, alături de multe alte plante din peisajul carpatic)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #359 : Duminică, 22 Iunie 2014, 20:23 »
M-am intors de curand dintr-un circuit Israel-Iordania-Egipt.  A fost obositor dar a meritat.
Ma obsedeaza  un  gand. Imi doresc sa revad Iordania. E o tara cu atat de multe locuri de vizitat: Marea Moarta, Marea Rosie , raul Iordan, desertul Wadi Rum, Jerash, Madaba si , mai ales,  Petra ( considerata a 7 minune a lumii , in 1985 UNESCO a inclus Petra în patrimoniul cultural al umanităţii ) cu ai ei faimosi si frumosi beduini.  Si sa nu uitam mancarea : mezzes, kebab, falafel, humus, mansaf, cafeaua tare aromatizata cu cardamon, etc.  Recomand ceva de genul :  sejur si circuit mai ales ca este o destinatia buna de vizitat si iarna.
Ma inscriu de pe acum pe lista  daca Admin va organiza o astfel de iesire.
Merita!!!!!!!