Autor Subiect: Unde mergem in vacanta Singles Camp?  (Citit de 283560 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline DianaIoana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #360 : Sâmbătă, 12 Iulie 2014, 15:38 »
Si eu mi-as dori sa merg in israel , iordania si-n egipt .

De curand am vazut pe tvr1 un reportaj despre iordania . Era filmat intr-o statiune de
la marea moarta unde se spune ca aerul are proprietati terapeutice deosebit ... Aveau si spa acolo :)

In egipt mi-ar placea sa ajung in peninsula sinai (si nu numai) pe muntele tabor unde moise a primit tablele legii . Tot acolo e si manastirea sf ecaterina , cea mai veche manastire ortodoxa din lume ....

Deci , va rog sa ma treceti si pe mine pe lista .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #361 : Luni, 28 Iulie 2014, 08:29 »
Sunt multe locuri frumoase in lumea asta...si multe chiar in jurul nostru. Ar fi imposibil ca intr-o viata de om sa le vedem pe toate. Resursele financiare sunt limitate, sa nu mai vorbim de timp...

Chiar daca nu raspund aici, analizez ceea ce-mi scrieti ca propuneri de vacanta. Ceea ce trebuie inteles este ca profilul actiunilor pe care le organizez vizeaza locuri mai greu de vazut in grup mare si in special singur. Daca urmariti programele pe care le propun o sa vedeti ca sunt combinatii de tipuri de excursii, nu sunt doar circuit turistic, sau cultural, sau doar sejur, sau doar relaxare si odihna. Sunt vacante complexe, pe tiparul a ceea ce se organizeaza afara ca incentive sau VIP small groups. Si nu propun de exemplu destinatii care pot fi usor organizate si atinse individual: Roma, Barcelona, Madrid, Paris, Londra, etc sau tururi ce de regula si traditional sunt organizate de agentii specializate. Israel-ul, Iordania, Egiptul, Tunisia sunt astfel de destinatii si excursii, deci din pacate pentru cei care se asteptau sa ajungem impreuna acolo trebuie sa le spun ca nu le am in vizor.

Ce o sa fac la anul in mod cert si deja planificat. Revenit din excursii am si lucrat deja pe programele pt cele de afara si am mai schimbat cate ceva fata de anul acesta:

- Madeira  - cu program full de excursii pe insula si drumetii in levadas. Luna va fi la fel ca si anul acesta sfarsit de iulie.
- Dalmatia - toata coasta, la fel cum am facut si anul acesta calatorind pe malul Adriaticii; de data aceasta foarte posibil cu sejur in Muntenegru.
- Portugalia cu Lisabona, Porto, Fatima, Alcobaca, Batatalha, Nazare, Obidos si sejur la Cascais. Luna va fi august.
- Andaluzia, Gibraltar si Maroc - excursia pe care o organizam in fiecare an
- Scotia - in forma unei excursii cu traseu mai lung decat ceea ce am facut anul acesta in combinatia cu Irlanda si cu sedere de minim 2 zile in Insula Skye, la Portree.
- Irlanda si Irlanda de Nord - o sa fie un traseu care pleaca la fel din Dublin, dar care de data aceasta o sa coboare pana in Cork, poate cea mai frumoasa zona a Irlandei si urca apoi pe coasta vestica, (ceea ce am facut anul acesta) pana in Irlanda de Nord, la Belfast. De acolo o sa ne intoarcem spre tara.
- Castelele bavareze si Austria - ceea ce facem anul acesta in luna august
- SPA, relaxare in Ungaria - in primavara si toamna.

Doua actiuni noi pt 2015, una am finalizat-o ca program, la una lucrez acum, sunt in faza de adunat informatii:
- un circuit cu avionul pana la Munchen si continuat cu microbuzul spre Innsbruck, unde o sa vizitam orasul si Swarovski (Wattens), apoi vom avea o zi de sedere intr-un loc excelent, la Lago di Garda. vizitam apoi orasul lui Romeo si Julieta, Verona, ajungem pe Coasta Ligurica si stam la La Spezia. De acolo vizitam cele cinci sate superbe ce formeaza Cinque Terre, apoi ne indreptam spre Bologna si Venetia. Le vizitam pe ambele si ne continuam drumul prin probabil cea mai frumoasa zona montana din Europa Alpii din Sud Tirol. Ii traversam pana la Cortina D'Ampezzo, unde o sa ne si cazam. Ne intoarcem la Munchen, unde ramanem o noapte, ne indreptam apoi spre...casa.
Este un circuit pe care l-am gandit sa lege cateva puncte deosebit de frumoase, am avut in vedere sa nu avem distante lungi de strabatut cu microbuzul - nu facem mai mult de 150 - 200 de km de autostrada ( o ora - o ora si jumatate de mers) si asta nu zilnic. Este foarte greu de facut singur sau intr-un grup mare. L-am organizat si facut pentru un grup de prieteni si toata lumea a fost extraordinar de incantata de ceea ce a vazut. Am introdus suplimentar si Cinque Terre, atunci am trecut in graba pe acolo si nu am reusit sa
- tarile nordice. Nu am ales inca unde, dar voi incerca sa fac ceva ce nu pot face agentiile clasice. Va fi o excursie ce se va face combinat avion + microbuz, deci ca si in cazul Dalmatiei, Castelelor bavareze, Cinque Terre si Madeirei, grupul va fi limitat la 8 locuri.

Este posibil sa completez aceasta lista si cu Malta.

Urmeaza sa postez si lista de excursii din tara...iar la inceputul lui noiembrie lista si actiunile detaliate, cu preturi, perioade, program, poze etc....


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #362 : Marți, 29 Iulie 2014, 19:15 »
De doi ani, multi dintre voi mi-ati solicitat in mod special aceasta actiune. A venit si timpul pt aceasta asa ca am lucrat de zor...Am finalizat in mare parte structura excursiei Tarile Nordice si v-o prezint in avanpremiera... :)
Are sa fie un grup intimizat ca numar, doar 8 locuri vor fi disponibile.
Luna iulie sau august
Transportul o sa fie asigurat cu
- avionul - 4 curse
- microbuzul 8 + 1 - cca 2.000 km
- ferry si vas de croaziera pt fiordurile din Norvegia
Cazari - 11 nopti hoteluri 3* si 4*
Tari: Danemarca, Norvegia, Suedia si Finlanda, cu accent in principal pe Norvegia si Suedia secundar
Puncte de vizitare: 4 capitale: Copenhaga, Oslo, Stockholm, Helsinki - toate cu ghid local, Hardangerfjord, Bergen, Valea Numedal, canionul Mĺbodal, bratul fiordului Hardanager Eidfjord, Sognefjord, Stryn, Gudvangen, canionul Stalheim, statiunea alpina Voss, Stryn, Geirangerfjord, apoi Ruta de Aur (Drumul Vulturilor, Drumul Trolilor), Andalsnes, Dombas, Lilllehamer, Karlstad, Lacul Mjosa
Croaziere
fiordurile Nordfjord si Sognefjord,
fiordul Geirangerfjord, cascadele Brudesloret (Voalul Miresei) și Desyvsostrene (Cele 7 surori).

Am incercat sa asez programul in asa fel incat sa nu fie distante lungi de vizitare, iar traseele sa parcurga, la fel cum am facut in Irlanda, Scotia si pe Coasta Dalmata, nu autostrazi ci zone de panorama. Astfel avand mereu ce admira, drumurile au sa para mult mai scurte si nu atat de plictisitoare ca cele ce parcurg doar...asfalt.

Inca nu va pot spune nimic despre pret, dar evident ca cine este informat despre acea zona stie ca acolo tarifele de cazare, de transport si de ghidaj nu sunt cele mai ieftine...In acest moment am doar primele date, adica zborurile Copenhaga - Oslo si Stockholm - Helsinki. Si am fost foarte surprins sa vad ca la unele dintre acestea, pt unele zile din iulie 2015 aveau locurile deja ocupate...Asta mi-a aratat ca va trebui sa ma grabesc cu organizarea ei... Va fi deci lansata inaintea celorlalte actiuni anuntate pt 2015, cel mai probabil ca de luna viitoare se vor deschide deja rezervarile.


 

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #363 : Miercuri, 30 Iulie 2014, 17:58 »
Super, deja pune-ma pe lista. *|*
Pentru Copenhaga si Stockholm ma ofer de ghid. Sunt 2 orase pe care le-am batut la pas dar pe care oricand vreau sa le mai vad.
Pentru Copenhaga pot sa iti fac o propunere de hotel unde am stat, cu servicii excelente, cost bun, locatie buna fata de aeroport(tren- linie directa de la aeroport-nu are rost sa iei transfer cu bus-ul), moll langa pt a ne lua mancare si langa centru, pe malul unui canal - Copenhagen Island Hotel.
Din Copenhaga e fain de mers o jumatate de zi si la Malmo in Suedia cu trenul-celebrul Oresundtag pe podul dintre cele doua tari -cel mai lung pod rutier si de tren din Europa. Este o experienta faina iar Malmo merita vazut.
La Stockholm trebuie neaparat sa ne deplasam cu metroul  pentru ca statiile lor de metrou sunt adevarate opere de arta.
Daca pot sa te ajut cu sfaturi ne auzim.
Abia astept de pe acum. :yeah: :yeah:

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #364 : Miercuri, 30 Iulie 2014, 23:07 »
 :oops:  Poti sa ma inscrii si pe mine cam pe la toate, adica si cele prezentate mai inainte ? Cred ca mai putin Tirolul (merg anul acesta) si SPA-urile... :o

Offline ileana_b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #365 : Miercuri, 20 August 2014, 14:54 »
Eu as dori foarte mult o tura de cca 5-7 zile in muntii Trascau, care sa includa si cheile Rametului.
O minunatie de locuri.http://clubapuseni.ro/cheile-rametului.html.
Pentru cei ce au facut cheile Nerei si cheile Galbenei, o sa fie o frumoasa completare.
Iar pentru cei ce nu le-au facut pe cele mentionate, ar o provocare.
Ar mai fi tot aici cheile Intregalde, pestera Huda lui Papara, manastirea Ramet si multe altele.
Ce spuneti? :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #366 : Sâmbătă, 23 August 2014, 10:23 »
Ileana, ai intuit ceva din ceea ce doresc sa organizez anul viitor. Am avut in plan anul acesta, dar nu mi-a mai ajuns timpul. Anul viitor cu siguranta ca o sa ajungem acolo. Vor disparea din actiunele vechi si au sa fie inlocuite cu altele noi...

Offline ileana_b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #367 : Luni, 25 August 2014, 12:11 »
Ooo, nu pot decat sa ma bucur! :)

Offline nina_nicoleta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • ATENTIE ! SINGLES CAMP - CREEAZA DEPENDENTA.
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #368 : Luni, 25 August 2014, 13:00 »
Am vazut ceva pe prima pagina a acestui topic despre fotografie artistica ... m-ar incanta si pe mine un work-shop de genul asta combinat cu o actiune Singles Camp ...
nina_nicoleta

Offline SilviaB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #369 : Vineri, 05 Septembrie 2014, 14:15 »
Vreau si eu in tarile nordice!!! Sa nu ma lasati acasa!

Offline feminis

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #370 : Vineri, 05 Septembrie 2014, 23:30 »
DA, CHEILE RAMETULUI !  :applause: POATE IMI REFAC GENUNCHII PANA ATUNCI .... :worship: *|*

Offline briana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #371 : Luni, 08 Septembrie 2014, 08:33 »
  Buna Gigi,

Te rog sa ma ai in vedere si pe mine (2 locuri) pentru Tarile Nordice.

Multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #372 : Luni, 08 Septembrie 2014, 09:37 »
Pai, la "Tarile nordice", vad ca grupul este conturat. Dintre cei vechi si ceva mai noi (dar care ...au prins ceva vechime  :), mi-au comunicat ca vor sa participe:
1. Tatiana O
2. Andrada
3. Laurentiu
4. Silvia B
5. Adela V
6. Gabi (banuiesc ca ea este a doua persoana Adela, nu-i asa?)

Deci practic ar mai fi 2 locuri. Cand ma intorc din Italia, am sa postez actiunea, urmand sa incepem foarte important, procesul de cumparare a biletelor de avion. Apoi cazarile, ghidajele etc ...astfel incat pana la sfarsitul anului sa finalizam tot ceea ce tine de aceasta excursie.

Offline Luana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #373 : Luni, 08 Septembrie 2014, 17:11 »
anisoara chiriac.prezent! pt tarile nordice!

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #374 : Luni, 08 Septembrie 2014, 21:01 »
 Si eu,prezenta in circuitul care include Cinque Terre... :)