Autor Subiect: Unde mergem in vacanta Singles Camp?  (Citit de 279595 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #150 : Joi, 20 Octombrie 2011, 09:13 »
Da, stiu Cozia este un parc cu totul deosebit. Este o zona endemica pt multe plante si asta ii da un caracter spercial. Propusesem anul acesta si Cozia dar nu s-au strans suficienti participanti. O sa reiau propunerea si anul acesta. Directorul parcului mi-a fost coleg de liceu si asa cum va scriam anul trecut, imi promisese ghidaj cu unul dintre rangerii angajati ai parcului. Trebuie sa-l intreb cand infloresc lalele salbatice si atunci va fi programata si propusa actiune. Multumesc Dana!

Offline DanaC

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #151 : Joi, 20 Octombrie 2011, 10:06 »
Pai atunci chiar nu trebuie sa il pierdem. Probabil ca mai ar fi luna cu lalele inflorite. Si au neste rangeri..!

nicko

  • Vizitator
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #152 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 17:11 »
„Taiatul Porcului” se mai face anul acesta?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #153 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 17:21 »
Da, se face. Au si inceput sa se inscrie. Am uitat insa intradevar sa transmit un newsletter si sa deschid topic pt aceasta actiune. Multumesc ca mi-ai amintit.

nicko

  • Vizitator
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #154 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 17:23 »
Ok, astept sa deschizi topic sa vad detalii si data. Eu vreau sa vin!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #155 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 17:33 »
Saptamana viitoare pe la mijloc, am sa transmit si un newsletter cu ceea ce am gasit de Revelion (maine plec doua zile sa vizitez mai multe pensiuni din care o sa aleg pe cea mai potrivita) si cu informatiile legate de taierea porcului.

julia

  • Vizitator
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #156 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 17:34 »
tot taierea porcului se zice acum?
credeam ca sunteti si voi in pas cu normele europene - ceva gen injectarea porcului sau eutanasierea sau sfirsitul lumii ... porcului

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #157 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 19:33 »
Iti dai seama cum ar suna aici in Ardeal, sa-i spui cuiva in loc de "merg sa tai porcu'", "merg sa-i dau injectie sau sa-l eutanasiez!". S-ar crede ca te-ai dat la mancat catei...

Offline DanaC

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #158 : Marți, 25 Octombrie 2011, 09:58 »
"Asomarea porcului".

Mama mea zice ca ala e porc "mort" si nici un om cu responsabilitate nu l-ar manca. Oricum pare mai chinuit saracul cand il pregatesti pentru injectia aia decat atunci cand ii tai rapid beregata. Oricum la sacrificiu nu imi place sa particip, dar la impartirea lui , da!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #159 : Marți, 25 Octombrie 2011, 10:35 »
Asomarea este potrivita abatoarelor gigant, acolo unde ar fi practic imposibil sa tai "taraneste" porcul. Bunicul meu a lucrat 20 ani in America, in Chicago, acolo unde se sacrificau pe vremea aceea sute de mii de vaci. Si se facea totul manual. El a crescut la tara, era obisnuit cu sacrificarea animalelor, nu era prima data cand vedea sange, dar mi-a zis ca efectiv a ramas impietrit de ce a avut odata ocazia sa vada in abator. Rauri de sange, era ceva de-a dreptul ingrozitor. Si este clar, asta s-a intamplat in abatoare pana cand s-a ajuns la asomare.
Dar intr-o gospodarie, este total anormal si aiurea sa faci asa ceva. Sunt convins ca mama Danei are dreptate in ceea ce priveste diferenta dintre un porc sacrificat prin asomare si unul prin injunghiere. Anatomic, fizic si chimic nu stiu exact ce se intampla, dar intuiesc ca injunghierea asigura o alta calitate a carnii bietului animal sacrificat. Nu ma lansez in divagatii despre acest lucru, nu ma pricep decat sa fac carnat si sa-l mananc, dar prefer sa mananc dintr-un porc sacrificat prin metoda taraneasca.
Stiu ca vegetarienii se vor speria citind ceea ce am scris intuindu-ma ca un sangeros si un iresponsabil consumator de animalute. Nu fac insa nimic diferit de ceea ce au facut cateva sute de generatii inaintea mea si prefer unui produs care nu mai stie nimeni ce contine, o bucata de carne la gratar. Facuta de mine, pe carbune, in compania unui pahar de tuica.
Taiatul porcului este un moment al anului aici in Ardeal. Porcul, prin taierea si prepararea lui asigura mancarea taranului peste iarna, indiferent cat era de lunga. Pt ca slanina, carnatii, caltabosul, carnea fripta si tinuta in untura nu se altereaza atata timp cat stau la rece. Pot ramane asa luni in sir. Iar caloriile pe care le contin erau vitale pt cei care aveau munca grea, la padure, la sapa. Din stevie si cartofi nu puteai nici macar sa tii toporul sau sapa in mana, daramite sa mai si lucrezi cu ele o zi intreaga.
Ok, am evoluat, efortul nostru fizic este minim fata de ceea ce facea bunicul. Dar obiceiurile raman. Eu mi-am petrecut toate vacantele la tara, am mancat carne din borcan, slanina si carnati de cand sunt mic. Mi s-ar parea acum o pedeapsa sa nu ma mai pot bucura de gustul lor. Ce poate fi mai bun decat o slana din aia de burta, afumata si lasata la rece si zvantat, o bucata de paine de casa, calda si o ceapa sparta in carpa?

silviu

  • Vizitator
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #160 : Marți, 25 Octombrie 2011, 11:19 »
Citat din: admin
Sunt convins ca mama Danei are dreptate in ceea ce priveste diferenta dintre un porc sacrificat prin asomare si unul prin injunghiere.
asomare inseamna ametirea porcului inainte de sacrificarea prin injunghiere.

Romanii care vor sa taie porci sunt obligati, prin lege, sa-i ucida cat mai repede, fara durere, si sa nu le provoace animalelor suferinte inutile. Macelarii trebuie sa asomeze animalele cu un pistol special, cu glont captiv, altfel risca amenzi de pana la 10.000 de lei.

Fiecare detinator de animale este obligat sa solicite medicului veterinar concesionar efectuarea manoperei de asomare prin pistol cu glont captiv. Pistolul de asomare este un dispozitiv special, care se asaza pe capul porcului pregatit pentru sacrificare. Cand dispozitivul se declanseaza, animalul, lovit in cap, ameteste instantaneu si nu mai simte nimic, fiind sacrificat fara suferinte inutile.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #161 : Marți, 25 Octombrie 2011, 11:41 »
Aveam senzatia ca asomarea este intreg procesul de ametire si impuscare. Nu stiiam ca poti sa-l ametesti mai intai si apoi sa-l injunghii, credeam ca faza asta de taiere a beregatei este total respinsa si ea, de regulile astea noi. Chestia cu ametitul se face la taierea unor animale, dar prin lovire. Am vazut la iepuri si vaci asta. Nu stiu in ce masura animalul sufera in acele momente. Daca macelarul este ok, moartea are loc aproape instantaneu. Mai repede cred ca animalul simte ce i se va intampla.
Curios ca pe de o parte se impun niste reguli de sacrificare la animalele domestice, dar in privinta vanatorii nu se face nimic. In cursul unei vanatori, animalul poate sa fie doar ranit, sa sufere pe undeva chiar zile in sir, pana cand un pradator il gaseste si-l omoara sau pana cand moare din cauza infectiilor si complicatiilor de la rana. Acolo mi se pare cu totul si cu totul abdominabil. Sunt vehement impotriva vanatorii, chestia cu selectia pe care o fac asa zisi cunoscatori cu pusca este doar o gaselnita. O capra sau o ciuta niciodata nu se va imprechea, cu tapul sau cerbul mai amarat, mereu va cauta exemplarul cel mai puternic pt a fi tata puilor lor.
Sunt intradevar zone cu suprapopulare, dar si acolo exista solutii. Nu-i musai sa omori animalele acelea.
La animalele domestice privesc altfel lucrurile, desi cu o oarecare retinere cand e vorba de cele pe care le-am crescut eu. Am avut sute de iepuri, am tinut la bunici porci. Vazandu-i in fiecare zi ma obisnuiam cu ei si era destul de greu momentul in care stiam ca vor fi sacrificati. Desi eram pregatit ca asta se va intampla. De asta erau crescute, pt a fi sacrificate.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #162 : Marți, 25 Octombrie 2011, 11:54 »
Eu de la tara stiam ca orice animal taiat nu e bun daca nu i se scurge sangele... Porcul nu-l agatau in cui, il puneau pe un plan inclinat, dar imi amintesc cum agatau mieii, iezii, iepurii chiar si pasarile...
In legatura cu asomarea si faptul ca animalul, lovit in cap, ameteste instantaneu si nu mai simte nimic, fiind sacrificat fara suferinte inutile... hmmm... propun sa i se faca inainte niste injectii cu xilina, ca sa nu-l doara capul cand il loveste asomarea.... si ca sa nu-l doara injectiile, sa-i dam cu alifii-ceva ... si tot asa.
Iata un site despre asta:
http://www.taiereaporcului.ro/sacrificarea-taierea-porcului-2.html
Cred ca e mult mai important sa se faca analiza carnii... cu trichinella nu-i de glumit!

Sa-l mancam sanatosi!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #163 : Marți, 25 Octombrie 2011, 11:59 »
.....
Sa-l mancam sanatosi!

ufff, m-am linistit - credeam ca vreti sa-l luam in vacanta  ;D ;D
mari, de ce ma provoci tu pe mine !!??  8) - ziceam ca sunt cuminte azi  ???

Mari_a

  • Vizitator
Re: Unde mergem in vacanta Singles Camp?
« Răspuns #164 : Marți, 25 Octombrie 2011, 12:25 »
Doamne, cat am de lucru si tu nu ma lasi!

Pai la topicul asta nu-i zice Unde mergem in vacanta SC? Io am inteles ca porcu-l luam din vacanta... Nu?   :P

Cat despre vanatoare, Doamne feri! N-as putea impusca nici o musca!
Cand taia tata animale de prin curte, mai ales la iepuri ma durea sufletul, plecam de-acasa.
Acum mai de curand, a trebuit - din pacate - sa chem veterinarul sa eutanasieze cainele, dupa doi ani de tratamente zadarnice... Mai mult se chinuia si el si noi. Toata familia l-a plans. Saptamana trecuta am luat altul. Miiic... o sa-i fac poze sa pun pe aici.