Autor Subiect: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010  (Citit de 48240 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« : Marți, 27 Iulie 2010, 18:32 »
 Un adevarat paradis pentru pasari, pesti, animale si oameni. Delta Dunarii este cea mai mare rezervatie de tinuturi umede din Europa. Ea acopera o suprafata de 2.681 kilometri patrati si este situata in partea de sud-est a Romaniei, la varsarea Dunarii in Marea Neagra.
   In 1990, UNESCO a inclus Delta Dunarii, cea mai noua forma de relief din Romania, printre rezervatiile biosferei. In tinutul exotic al Deltei se intalnesc peste 1200 de specii.
   Fauna ornitologica este unica pe continent, incluzand peste 300 de specii de pasari, printre care colonii de pelicani albi si dalmatini, cormorani, batlani, berze si alte specii vulnerabile sau pe cale de disparitie.
  Fauna ihtiologica este reprezentata de peste 100 de specii, dintre care amintim heringul de Dunare si sturionii (de la care se obtine pretiosul caviar). Pe langa speciile rare, apele Dunarii abunda in specii de crap, stiuca, salau, somn, avat, lin etc.
  Este tinutul de vis pentru indragostitii de vanatoare si pescuit, dar si pentru cei care doresc sa-si petreaca o vacanta aparte intr-un taram salbatic si fascinant totodata. Fabulos si  diferit fata de orice altceva, Delta este ceva ce trebuie vazut.






   Excursia pe care o organizam in toamna in Delta se va desfasura in perioada:
10 – 14 septembrie
   Cazarea se face la Complexul Mila 35, http://www.mila35.ro/, care ne ofera:
- transfer Tulcea - complex
- cazare in camera dubla
- mic dejun
- cina compusa din antreu + fel de baza
- taxe ce decurg din cazare si stationare
- acces la facilitatile complexului:
piscina cu sezlong si prosop
teren de sport cu iarba artificiala(mingii de orice fel, rachetede tenis de la receptie)
biliard, tenis de masa, dartz, table, remmy, carti, pescuit in iazul propriu(concurs de pescuit) populat cu peste (undite si momeala de la receptie)
caiac, canoie
hamace in zona piscinei si in zona de pescuit
internet wireless
Tariful pentru 4 zile hoteliere (4 nopti – 5 zile calendaristice) este de:
580 RON
Inscrierile se fac la office@singlescamp.ro
Sau direct la agentie: office@bonvoyagesibiu.ro
Pentru ca mai este putin si trebuie achitat avansul catre locator, am rugamintea sa-mi transmite-ti cat mai repede optiunea voastra de participare.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #1 : Marți, 27 Iulie 2010, 21:44 »
....  hamace in zona piscinei si in zona de pescuit ....

Cum as putea rezista tentatiei !?? ;D :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #2 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 13:32 »
delta Dunarii este unul din locurile pe care vreau sa le vizitez.  ;D :D
paradisul pasarilor si al ... tantarilor ;D :D

am incercat sa ma inscriu pe cele doua linkuri date si m-am incurcat.  ::)
Gigi considera-ma pe lista participantilor.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #3 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 14:05 »
Te-am inregistrat Awana! Se pare ca se reface o parte din gasca din Viena. Scriai tu la un moment dat, ca ceea ce leaga si insoteste excursia noastra este Dunarea. Si uite ca dupa ce am vizitat Dunarea la Viena si Budapesta, acum o sa o vedem impreuna si aproape de varsarea in mare...

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #4 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 14:20 »
Gigi, aş vrea să vin şi eu în Deltă, nu am fost niciodată. Dar nu pot toată perioada. Ori vin de pe 10 şi plec pe 13, ori de pe 11 şi plec pe 14 odată cu voi. Să-mi zici dacă se poate aşa. Şi dacă da, consideră-mă înscris.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #5 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 14:33 »
.....dupa ce am vizitat Dunarea la Viena si Budapesta, acum o sa o vedem impreuna si aproape de varsarea in mare...

super, cum de nu ma gandisem!
Prindem apa de la Viena acum la varsare?   :D ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #6 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 14:35 »
Gigi, aş vrea să vin şi eu în Deltă, nu am fost niciodată. Dar nu pot toată perioada. Ori vin de pe 10 şi plec pe 13, ori de pe 11 şi plec pe 14 odată cu voi. Să-mi zici dacă se poate aşa. Şi dacă da, consideră-mă înscris.

bogdan merge muntele cu delta! :D
iti sta bine cocotat acolo in noul avatar. ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #7 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 14:44 »
Merge, merge! :) Dar tu ce te faci? Că te-au mîncat ţînţarii de munte, acum or să te pape şi ăia de Deltă. Io n-am treabă cu ei. Şi nici ei cu mine  ;D

Îmi stă bine cocoţat? Ridică-mă la ceeeer... Ştii melodia? :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #8 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 14:47 »
Autan, dusmanul tantarilor. Oricum septembrie nu mai este o luna cu asa multe ganganii...

emanuellen

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #9 : Duminică, 01 August 2010, 10:23 »
Va pup,eu sint din Cluj,as dori sa stiu cum se organizeaza drumul pina acolo.Am fost in Delta la Crisani,in "79,"80.E minunat dar au fost mari probleme cu tintarii.In anii in care sint inundatii mari se inmultesc foarte tare.Cine merge trebuie sa se pregateasca serios cu sprayuri,creme etc.O zi frumoasa

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #10 : Duminică, 01 August 2010, 17:49 »
   Eu am locuit in Tulcea un an si o luna, imediat dupa absolvire, pina am reusit sa ma transfer la Timisoara.Trebuie sa va spun ca m-au chinuit tintarii in toata aceasta perioada, fara sa tina cont de anotimp; ;D se pare ca iarna puteau sa se acomodeze bine in apartament. Patutul fiicei mele (atunci aveam doar una) era in permanenta acoperit cu un fel de baldachin de tifon prin care tot mai reuseau sa intre uneori. Ei, dar asta a fost de mult, in 75-76, cind cu greu procuram de la vaporeni niste sprayuri insecticide, acum exista tot felul de produse contra tintarilor, le puteti gasi usor pe piata. Merita sa vedeti Delta!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #11 : Duminică, 01 August 2010, 19:57 »
Emma iti raspund in ceea ce priveste transportul. Ca intotdeauna, cativa mergem cu masinile pana la destinatie, asa ca din Sibiu cel putin poti veni cu mine, la fel cum procedam si cu Bulgaria. Punctul final este Tulcea, de unde gazda noastra de la Mila35 are sa ne preia si trece Dunarea, pana la complex. Am saptamana aceasta un grup care a fost si in Delta la locatia in care o sa ajungem si noi in septembrie si mi-au confirmat conditiile excelente si faptul ca nu erau tantari decat in cota in care sunt peste tot in tara. Ceea si pt mine care am grupa 0, este foarte important.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #12 : Duminică, 08 August 2010, 07:44 »
La emisiunea despre pescuit a lui Tibanu, a aparut informatia cu privire la acvariul deschis la Tulcea. Am cautat si ceea ce am citit m-a convins sa-l introducem in programul taberei de Delta. Un link:
http://www.fotodelta.ro/de-vazut/acvariul-tulcea-muzeul-delta-dunarii

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #13 : Duminică, 08 August 2010, 15:11 »
Da, da, sigur. Abia astept sa vad coloritul pestilor :)

cameliagabriela

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #14 : Luni, 23 August 2010, 15:00 »
Saturnian, sa inteleg k mergi si tu in delta?