Autor Subiect: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010  (Citit de 48241 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #30 : Vineri, 03 Septembrie 2010, 20:45 »
Atunci voi veni cu masina mea daca mai pleaca cineva din bucuresti am locuri disponibile ,dar te rog saturniene sa ma reperezi si pe mine, nu cunosc traseul deci o sa va urmez

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #31 : Vineri, 03 Septembrie 2010, 20:58 »
Sincer sunt tare curioasa cum va fi. Pt mine e o dubla primiera nu am mai fost in delta si nu am fost pusa in situatia sa socializez a la long cu necunoscuti

adria

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #32 : Vineri, 03 Septembrie 2010, 21:15 »
calina, iti faci griji prea multe
te vei simti minunat, ai sa vezi

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #33 : Vineri, 03 Septembrie 2010, 21:17 »
O sa fie o dubla premiera super Calina :)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #34 : Vineri, 03 Septembrie 2010, 21:42 »
Calina, eu ma intorc cel mai devreme luni. Dar intentia mea e sa stau pina marti, cind pleaca toata lumea.

@saturn, tu pleci vineri cu toata lumea? :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #35 : Vineri, 03 Septembrie 2010, 23:27 »
Calina, eu ma intorc cel mai devreme luni. Dar intentia mea e sa stau pina marti, cind pleaca toata lumea.

@saturn, tu pleci vineri cu toata lumea? :)

Nu stiu cind pleaca restul lumii. Eu plec pe la 11.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 04 Septembrie 2010, 11:18 »
admin, stiu ca esti ocupat pana peste cap! totusi, poate iti faci timp si "emiti" un comunicat general in legatura cu organizarea pentru delta ca pentru bulgaria): cum se pleaca, de unde, la ce ora, etc.  de asemenea daca exista o agenda pentru fiecare zi petrecuta acolo.  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 04 Septembrie 2010, 12:22 »
Voi fi ordonat ca intotdeauna si o sa comunic tot duminica seara. Mai astept o confirmare, pt a 17 participant pt a va transmite totul. N-am uitat nici de foto; l-am rugat pe Daniel sa transmita caracteristicile uniui aparat foto, dar cred ca este foarte - foarte ocupat. Am sa mai revin la el. Maine seara comunic pe mp tot ce tine de Delta, iar pe forum problemele generale.

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #38 : Sâmbătă, 04 Septembrie 2010, 16:00 »
admin, asteptam cu interes urmatoarele oferte (inclusiv de revelion) :) cred ca va fi placut in Delta, suficient cat sa ma motiveze pentru urmatoarele  iesiri :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #39 : Duminică, 05 Septembrie 2010, 20:00 »
OPERATIUNEA MONSTRU

Precizari pentru excursia in Delta:
1. Repartizarea pe camere:
Vezi Email personal.

2. Repartizarea si plecarea masinilor
10.09. Detalii vezi Email personal

3. Transbordarea
Transbordarea se face din Tulcea, masinile ramanand intr-o parcare cu paza, platita, recomandata si folosita de cei de la Complexul Mila35. In ambarcatiune incap 5 -9 persoane, deci o sa traversam Dunarea in 2 grupuri, incepand cu ora 14.00. Traversarea dureaza cca 10 minute, tot ciclul de imbarcare, traversare – acostare – intoarcere dureaza maxim 30 – 45  minute.
Tinem intre noi legatura telefonic, astfel incat sa ne putem grupa. Tf meu 0745 106501.

4. Check in
Intrarea este vineri 10 septembrie. Repartizarea pe camere are sa se faca imediat ce ajungem in complex. Atentie sa aveti act de identitate la voi.

5. Bagaje
Nu va luati bagaje in exces, nu o sa aveti la ce le folosi. Va recomand:
-   un rucsac de mana pe care sa-l puteti lua cu voi in excursii
-   aparat de fotografiat cu spatiu de memorie suficient
-   bete de pescuit – cine este amator
-   costum de baie si prosop pentru piscina exterioara
-   echipament sport trening + adidasi – pentru terenul de sport
-   medicamente de prima urgenta.. Nu uitati de Claritin!
-   un hanorac sau o pelerina pt vreme ploioasa. Sunt cu 10 RON la Baumax
-   pt seara ceva mai gros, sunt cca 10 grade.
-   prognoza pt perioada: fara ploaie, dar putin innorat, 25 grade, deci haine usoare de zi..

6. Tantari
Pt tantari sunt tot felul de unguente si spray-uri, cel mai cunoscut este Autanul. Doar seara intre 21.00 – 23.00 isi fac simtita prezenta, dar destul de putin.

7. Pescuit
Se poate pescui langa complex la somn, dar si in lacurile amenajate din cadrul complexului la caras si rosioara, free of charge
Nu este nevoie a fi transportat in alta zona, zona este foarte buna pt pescuit.

8. Vizitarea Deltei
Complexul detine doua ambarcatiuni, una pt 5 persoane, alta pentru 9 persoane, cu care se vor organiza excursii de cate 2 ore, pe canale, adanc in Delta. Practic se vor traversa  salba de lacuri: Purcelul, Potcoava, Fortuna etc. Pelicanii inca nu au plecat, deci avem toate sansele de a intalni colonii de astfel de pasari.
Costul unei astfel de excursii in zona salbatica a Deltei este de 16 EUR/persoana  si dureaza cca 2 ore. Grupajul pe ambarcatiuni sa va face optional, in fiecare zi.
Practic, in fiecare zi se poate alege un alt traseu de vizita.

9. Agrement
Apa piscinei s-a racit un pic zilele trecute din cauza temperaturilor scazute, dar astazi sa facea din nou baie, iar temperatura .fiind in crestere avem toate sansele sa ne bucuram si de baie.
In lacurile amenajate in complex, se poate invata sa se pescuiasca.
Pe terenul artificial de sport putem organiza ceva, dar urmeaza sa stabilim acolo.

10. Masa
Intram cu cina ora 19.30.
Micul dejun este inclus in tarif, ca si cina. Cine doreste sa serveasca si la  pranz ceva o poate face a la carte la restaurantul complexului.


Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #40 : Duminică, 05 Septembrie 2010, 21:08 »
admin, multumim pentru precizari; astept cu nerabdare...  intrebare: se va stabili vreun punct de plecare in comun din bucuresti sau fiecare masina va pleca la ora care-i convine, pe cont propriu? in acest din urma caz, as propune, sa ne intalnim totusi cu totii, undeva dupa locul unde se plateste taxa de drum.  pentru ca de acolo mai departe nu stiu cum se ajunge in tulcea... :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #41 : Duminică, 05 Septembrie 2010, 21:29 »
Dupa toate probabilitatile eu plec pe Buzau, ramane de stabilit cu Bogdan. Dar vedem maine, azi asa cum va scriam sunt prea obosit pentru decizii. Maine revad traseul si reiau problema de pe mp.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #42 : Luni, 06 Septembrie 2010, 10:59 »
neata admin si tuturor... fiindca ai pomenit de buzau, mi-au sunat niste clopotei si m-am uitat pe harta: da, se poate merge buzau braila galati tulcea.  nu ma gandisem la aceasta optiune.  aveam impresia ca trebuie sa mergem pe autostrada pana la constanta si dupa aceea spre tulcea.  oricum, nu stiu in ce stare se afla drumul dupa buzau, pana acolo se merge destul de bine pe E85 prin urziceni.

in aceste conditii asteptam sa ne sugerezi cea mai buna alternativa de drum! :)

am vazut lista participantilor si sunt uimita din cate colturi ale tarii venim: oradea, sibiu, timisoara, brasov, alba, bucuresti, buzau, braila, suceava! fain de tot  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #43 : Luni, 06 Septembrie 2010, 14:45 »
Salutare tuturor. Vad ca inceput febra pregatirilor pentru delta. Imi pare rau ca nu pot merge si eu cu voi dar, o sa va insotesc cu gandul bun, sa aveti parte de vreme frumoasa, de soare, pentru pescari, fir intins.Va doresc ca bucuria, veselia si buna dispozitie  sa va insoteasca pas cu pas.
Fetelor, in delta cel mai mare si insistent curtenitor, admirator este dl. TANTAR.
Daca vreti sa scapati de el, mi-a spus un pescar, care merge in delta foarte des, ca cea mai eficienta cema contra tantarilor este SZUKU, o puteti gasi in centrele Gipa (distribuitori de unelte si alte produse pentru pescari).
Va urez drum bun si vant bun din pupa!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Excursie Delta Dunarii 10 - 14 septembrie 2010
« Răspuns #44 : Luni, 06 Septembrie 2010, 15:19 »
multumim mult, maria, pentru urari si pentru sfaturi.  nu gasesc pe net centrele astea gipa...

m-am uitat un pic dupa crema respectiva si am gasit ca se vinde si online, au si spray:

http://www.fisela.ro/produse/147/6331/Crema-pentru-tantari.html

http://www.fisela.ro/produse/40/6330/Spray-Impotriva-Tantarilor.html

un comentariu de pe un forum despre delta:

Dupa parerea mea mai bun ca ,,autan'' si ca ,,off'' e sprayul sau crema  contra tantarilor ,,Szuku ''
Spray eficient impotriva insectelor, usor de folosit, cu aplicare direct pe piele. Odata pulverizata, substanta poate tine la distanta tantarii o perioada indelungata de timp (intre 3 si 5 ore).
Contine: 30% dietil toluamid si 2% etil hexandiol.
Termen de valabilitate: 24 de luni de la data fabricatiei.


daca afla cineva pe unde este un astfel de centru in bucuresti sau sibiu, sa ne spuna si noua pls pls pls. 
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)