Autor Subiect: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010  (Citit de 17793 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #15 : Marți, 19 Octombrie 2010, 08:47 »
Distractie maxima, timp frumos !

Offline marlen_i13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #16 : Marți, 19 Octombrie 2010, 13:56 »
  Distractie placuta le urez si eu , timpul sa le fie prielnic, la noi ploua de 2 zile si bate vantul, macar pe unde se duc ei sa fie frumos.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #17 : Marți, 19 Octombrie 2010, 15:55 »
Pe unde am fost, a fost frumos. Doar nu va aparea o exceptie si tocmai acum! Si oricum in AquaPark este cald si bine, promitem sa nu mai iesim de acolo decat cand se inchide!

adria

  • Vizitator
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #18 : Marți, 19 Octombrie 2010, 23:25 »
drum bun, dragi calatori!
forta sa va insoteasca peste tot, sa aveti putere sa vedeti tot ce v-ati propus si sa va distrati
 :-*

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #19 : Marți, 19 Octombrie 2010, 23:29 »
pai da, drum bun, nu?!  :) sa dansati un csardas si pentru mine! si sa le spuneti ungurilor ca romanii seretlem mult la ei!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #20 : Miercuri, 20 Octombrie 2010, 10:40 »
dragi excursionisti, va doresc si eu drum bun cu toate sensurile posibile ale expresiei (sosele asfaltate ca lumea, muzica buna pe posturile fm si in cd-uri, vreme stabila, vamesi zambaretzi si cu umor, ca de restul - program si atractii locale - nu-mi fac eu griji!) si timp dilatabil ca sa va incapa toata distractia pe care o asteptati, doriti si meritati!

have fun si sa ne povestiti si noua!


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #21 : Miercuri, 20 Octombrie 2010, 15:59 »
drum bun si bun-ul sa va insoteasca pretutindeni!
pentru cei carora au in calcul chimia  ;) ... sa nu uite totusi.. de cuantica! :-*
sa va avem voiosi asa cum va stim!

nihil sine deo

Offline magnolia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #22 : Joi, 21 Octombrie 2010, 11:32 »
drum bun si distractie placuta la hajdu.
noi am fost in vara si e foarte frumos la aqua palace. sa nu uitati surfingul, daca va place. e intr-o sala la care se ajunge printr-un culoar, direct din palace si acolo gasiti o banda de apa cu simulate de surfing. nu-i greu si nici scump.
mancarea la restaurantul din incinta costa cam 800-1200 Huf de persoana (cca 10-15 ron), doua feluri. au si meniu fix si totul e tradus si in lb. romana. la intrare vi se aplica bratari cu cod de bare si puteti intra si iesi cand si cat vreti din palace, ceea ce e super, fiindca puteti manca la amiaza si in statiune. biletul e de dimineata pana seara, dar palace-ul e deschis pana la ora 24 si se poate prelungi. e super.
aveti grija ce cumparati de mancare. daca va luati babgulyas felul unu, comandati felul 2 numai cand ati terminat. fiindca babgulyas-ul este o supa de fasole cu ciolan, care contine multa carne, fasole, galuste de faina, se serveste la ceaunel de 1 1/2 portie si dupa ce-l mananci, abia respiri...
sa va distrati bine si sa ne aduceti souveniruri, adica poze si impresii.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #23 : Joi, 21 Octombrie 2010, 18:02 »
Distractie maxima excursionistilor in Ungaria. Vedeti ce spa-ul ala sa nu stati prea mult in apa, ca va dizolvati :P

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #24 : Luni, 25 Octombrie 2010, 12:29 »
buna dimineata, dragi forumisti calatori!!

unde sunt impresiile de calatorie?? ha? ati uitat de noi?? stam aici ca niste flori pline de roua asteptand vesti de la balacelile si vizitele voastre multiple prin toate partile ..

vrem cronici ale evenimentelor!! vrem cronici! vrem poze! vrem de toate! ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #25 : Luni, 25 Octombrie 2010, 13:47 »
Doar de doua ore am reusit sa ma dezmeticesc ca sunt din nou in tara...O parte dintre participanti este inca pe drum, doar cativa au ajuns acasa, de fapt ...direct la servici. Ieri n-am plecat de la Hajdu fara sa mai facem inca o baie, ne-am intins apoi la mic de fapt la mare dejun, pe drum am facut un popas si am baut o cafea la Thermalis, pensiunea inchiriata pt Revelion la 1 Mai, apoi la Negreni, apoi la ...Sibiel.
Am reusit performanta de a nu face in aceasta excursie nici o fotografie, le astept pe cele de la Elianna, care a facut foarte multe. Da_vis23 a mai facut, Dian, Magdalena_, asa ca vom putea reconstitui in imagini calatoria noastra.
Vremea a fost excelenta si la Budapesta si la Hajdu. Asta ne-a permis sa vizitam Budapesta in conditii foarte bune. Am facut o croaziera pe Dunare, cu un vas inchis, dar panormaic si cu maxima vizibilitate exterioara. Ne-am intors pe inserat, se aprinsesera luminile reflectoarelor si la fel si dorinta grupului de a bate la picior acest minunat oras, plin de istorie. Am traversat Podul cu lanturi, apoi am urcat cu funicularul la Castel, am strabatut stradutele inguste ale Castle districtului, am zabovit apoi la o bere si un gulas. Si inapoi la hotel. Pe autobuz o doamna guresa si comunicativa si un sofer suparat pe lume. Am calatorit gratuit, neavand de unde cumpara bilete, dar cu asigurarea femeii ca nu ne controleaza nimeni...Am urmat drumul pe langa vestita Sinagoga, apoi pe Dohani Utca si rupti de oboseala, ne-am imprastiat fiecare la camera lui. Dimineata micul dejun si apoi la alergat dupa o doamna cu un catel, dispusa sa ne arate drumul pana la statia de metrou. De la Blaha Luiza, am luat M2 pana la Deak Ferenk apoi M1 pana la Hosok Tere. La iesirea din metrou o piata imensa unde troneaza un monument al eroilor. Statui ecvestre din bronz, pidestaluri imense, iar in spate un parc. Un castel vechi, inconjurat de apa, se renova in cele mai minutioase detalii. Fotografii cu Anonimus, prin frunzele vestede cazute, apoi un tur al lacului. Ancistusi imensi stateau lipisti de peretele lacului privind la trecatori, ratele isi asteptau rasplata, desi un panou interzicea hranirea impanatelor.
La muzeul de langa Monumentul eroilor o expozitie Gustav Klimt, pe care din lipsa de timp n-am ajuns sa o vedem. Ne-am intors la hotel si apoi directia Hajdu. Seara eram deja in Aqua Park. Superb, plin de fantezie, o apa excelenta si o bere rece - rece. A doua zi am vizitat Debrecenul, un oras medieval, curat si ordonat. Din pacate era Ziua eroilor si nu era deschis nimic. Ne-am plmbat la pas pe un pavaj impecabil, pe sub pomi de un exotism necunoscut, am trecut prin pasaje, ne-am facut sange rau privind prin vitrine si am plecat di nou spre...apa. Seara la csarda, un concert exceptional al unui cvartet de cetere, voce si coarda. Vin fiert, slanina si ceapa rosie si asta dupa ce mancasem ca spartii la hotel. In drumul spre casa un bar. Care nu ne-a lasat sa trecem indiferenti fara sa-l vizitam. Si am poposit si acolo vreo 3 ore, am dansat si ne-am distrat de minune. Pe drumul spre hotel cineva din grup a gasit un arici, care s-a rasfatat pret de cateva minute in bratele lui nicko...Si a venit si ultima zi, cu parerea de rau ca nu mai putem sta macar o zi sau doua...Dar am promis ca ne intoarcem curand...
Am trait cu placere fiecare moment, amplificand placerea si savurand fiecare clipa. A fost din nou un grup exceptional, vesel, energic si participativ. S-a mers, s-a dansat, s-a inotat, fara ca cineva sa spuna ...destul. Seara desi toti cadeau de oboseala, ar mai fi ramas la povesti, cu o bere sau un vin fiert in fata.
Sper sa apara cat mai curand si pozele!

dian

  • Vizitator
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #26 : Marți, 26 Octombrie 2010, 21:50 »
Bine v-am gasit, dragi forumisti! Nu am apucat sa va multumesc pentru urarile de drum bun , dar Doamne-Doamne v-a ascultat si ne-a daruit o vreme superba de toamna cu mult soare si culori pastelate cum numai el stie sa le combine. Nu mai punem in calcul cumulul de energie pozitiva a grupului si minunatia de admin caruia nu stiu daca vom putea vreodata sa-i multumim indeajuns.
     Am poposit prima noapte la Sibiel, un colt de rai cu multa liniste, cu asternuturi imaculate, mobile pictate in stil bavarez si oameni minunati.
      Ne-a trezit la trei dimineata admin-ul care venise din Sibiu gata de drum si ca sa-i dezmeticeasca pe somnorosi plasase in holul de la intrare un ditamai recipientul cu cafea, la care ajungeai dupa dunga de miros (ca in desene animate).
      Ora de plecare a fost aleasa foarte bine fiindca soseaua a fost foarte libera pana la granita, astfel ca l-am urmat cu usurinta pe Gigi cu masinuta mea. In Ungaria nu au fost probleme, se circula cu usurinta dupa cum stiti.
       Budapesta este un oras cu un farmec aparte unde de fiecare data mai descoperi ceva nou; ne-a intampinat maiestuoasa, cu mult soare si grade putine, incat la un moment dat s-a simtit nevoia unui pahar de vin fiert ce era oferit cu generozitate la terasele din jur, cea la care ne-am oprit noi in Piata Vigado era inconjurata de un cort transparent contra vantului si dotata pe fiecare spatar de scaun cu cate o paturica de protectie antifrig.
       Voi incerca sa nu repet informatiile postate de Gigi, doar voi mai completa pe ici-colo.
Croaziera pe Dunare a fost relaxanta ,fiecare fotoliu era dotat cu echipament de sonorizare in mai multe limbi, inclusiv romana, astfel ca fiecare a inteles informatiile furnizate in casti despre obiectivele vazute pe lateralele total transparente.
        De la km 0 am admirat Budapesta noaptea. Este fermecatoare, iluminata feeric (la drept vorbind au si ce lumina). Toata lumea a ramas incantata, erau foarte multi turisti care strabateau ca si noi pe jos Podul cu lanturi, toti faceau fotografii. Buna dispozitie a dominat, martori au fost gulasul si berea.
        Parcurile vecinilor nostri sunt foarte frumoase si ingrijite. Copaci seculari, alternand cu braduti tineri, verzi ,alei largi ,frunze ruginii cazute pe spatii intinse verzi de gazon tunse frumos, lacuri cu rate si pesti, porumbei, spatii de joaca pentru copii, restaurante cu terase atractiv aranjate. Pe Insula Margareta- piste de jogging utilizate intens.
        Ajunsi la Hajduszoboszlo, hotelul Matjas Kiraly ne-a intampinat caramiziu,prietenos,ospitalier, foarte curat si generos din punct de vedere gastronomic.
        Grupul a fost compatibil, am avut si o aniversare,( ii mai urez o data Magdei  LA MULTI ANI ) pe care am sarbatorit-o la acelasi restaurant unde cu o seara inainte am aplaudat un recital de tcetera. Cred ca vom mai reveni fiindca nu am vizitat toate bazinele si nu trebuie sa avem restante.
         Cred ca admin poate sa mai adauge un succes in palmaresul SINGLES CAMP.( Maine voi incerca sa postez si niste fotografii ).






Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #27 : Joi, 28 Octombrie 2010, 07:52 »
foarte frumos @dian...
cu chimia cum ai stat?
nihil sine deo

dian

  • Vizitator
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 30 Octombrie 2010, 11:40 »
    Unde chimie nu e, nimic nu e.  Nici fluturasi...

dian

  • Vizitator
Re: Excursie Budapesta –Hajdúszoboszló 21 - 24 octombrie 2010
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 30 Octombrie 2010, 15:47 »