Autor Subiect: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010  (Citit de 9579 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« : Luni, 13 Decembrie 2010, 08:46 »
Mi-a placut tare mult initiativa Marcutzei si a Da_vis de a organiza cu membrii de la Young Club o actiune ce tine de cunoasterea personala, tehnici de identificare si realizare a obiectivelor si directiilor. Ceva foarte potrivit unor tineri, unor oameni care sunt la inceput de cariera. Si destinatia si locatia foarte bine alese: Sinaia, Pensiunea Andre.
Am ajuns mai tarziu sambata, cursurile erau deja incepute de o ora si jumatate, astfel ca am participat doar ca spectator la ce se intampla. Catalin, coacher-ul, un tanar entuziast, agreabil si foarte organizat. Mi-a placut modul in care s-a pregatit, de la formularistica, modularizare, scheduleing pana la aranjarea in sala.
O plimbare pana la locul de plecare cu telegondola, apoi o tura cu aceasta pana la Cota 1400, un vin fiert in cabana de pe platou, cativa bulgari de zapada si un frig care ne-a condus pana apoi la pensiune. Prilej sa-i cunosc pe o parte din participanti, pentru ca cealalta a preferat sa se plimbe... mai putin dinamic, in jurul locatiei unde aveam cazarea.
Seara un local foarte dragut, decorat tirolez, cu mobilier identic cu cel pe care-l am la Sibiel in camere, cu ospatarite imbracate in dierdelururi, amabile si foarte zambarete. O mancare exceptionala, pregatita si prezentata remarcabil, dupa trend-ul de afara: platou larg, patratos, decor intins si variat, felul de baza pe verticala. Un local care merita remarcat: Snow din Sinaia. Am ras, am glumit si ne-am intors pe un frig cumplit spre pensiune. Acolo cald, incat noaptea am fost nevoit sa tot deschid fereastra.
Dimineata dupa mic dejun, eu am preferat o plimbare, cineva manastirea aflata in apropiere, iar grupul si-a continuat cursul cu un Master Mind Alliances, o metoda de identificare a modului in care poate fi rezolvata o problema profesionala punctuala a unuia dintre participanti. Am remarcat o Sinaie curata, ingrijita, placuta, destul insa de goala. La intoarcere pentru ca ma grabeam sa-i reintalnesc pe cei din grup, am luat un taxi, prilej sa mai aflu cate ceva despre ce se intampla prin zona. Doua mii de apartamente cu finisaje facute care asteapta in zadar cumparatori, un an prost din punct de vedere turistic, dar cu o anumita frenezie in week-end-uri, statiunea este doar la o aruncatura de bat de Bucuresti.
Am luat pranzul langa Pensiunea Iris, la Casa Schiorilor parca se numea, un loc foarte placut si cald ca si atmosfera, mobilier, decorare, lumini. Mancare diversificata, localul plin, vin fiert, tuica fiarta (la un pret astronomic), sorici, sarmale, ciorba de fasole in paine. In curte un parau cu pastravi de unde puteai sa-ti alegi unul pentru a fi pregatit in bucatarie.
Doua zile foarte placute de iarna veritabila, cu zapada, cu frig, cu munte. Si cu un grup de tineri deosebiti. O intalnire care mie mi-a dat speranta de a vedea odata si odata aceasta tara normala. Nu cu copii idioti cu masini luxoase, nu cu fete inalte si slabe tanjind dupa barbati batrini si bogati, nu cu emisiuni tv care fac din incultura si prostie un mod si prilej de a vinde. Exista in generatia tanara si un segment de copii foarte buni, pregatiti sa faca ceva, entuziasti si atenti la cariera lor. Sunt aceia care ne vor asigura noua si acelora mai mari ca noi pensiile, sunt aceia care inseamna o sansa pentru tarisoara. Asta in conditiile in care nu o sa dezamageasca si o sa gaseasca foarte atractiv ceea ce vad dincolo si sa plece ca atatia alti tineri foarte buni. Cred ca a nu-i lasa sa damageasca tine in primul rand si de generatia noastra celor aflati la 45 - 60, cei care acum avem in multe sectoare haturile in mana. A le da incredere, a-i ajuta, a le face loc sa treaca in sus pe langa noi, cred ca este foarte important pentru a-i pastra aici.
Acesta a fost week-end-ul meu, doua zile foarte placute si reconfortante fizic si psihic. Alaturi de Young Club.

SILVANA

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #1 : Luni, 13 Decembrie 2010, 09:49 »
M-am distrat foarte bine.  :)Multumesc de invitatie si sper sa va mai onorez cu prezenta   :)


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #2 : Luni, 13 Decembrie 2010, 11:49 »
Multumim Admninu pt aprecieri si prezenta  :)

Sper sa fie un start in astfel de intalniri.

Multumesc celor prezenti pt participare, implicare si veselie  :)

Offline Angel2010

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #3 : Luni, 13 Decembrie 2010, 12:17 »
Va multumesc din suflet celor care v-ati implicat cu atata ardoare in acest proiect, a fost un weekend de vis , recunosc ca nu ma asteptam sa fie asa de frumos , insa ce m-a impresionat profund pe langa peisajul divin si zapada a fost calitatea oamenilor si faptul ca am reusit sa formam un grup asa de compact cu interese si preocupari comune.

Astept cu mare interes urmatoarele iesiri si simt ca este inceputul unei frumoase prietenii intre noi.


Va pup si va imbratisez cu drag si va doresc o saptamana minunata

ps: Elena dupa cum vezi mi-am tinut promisiunea si mi-am facut un pic de timp sa scriu, merita din plin acest efort pentru ca voi sunteti exemple pentru mine de daruire si pasiune in tot ceea ce faceti.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #4 : Luni, 13 Decembrie 2010, 12:56 »
multumesc camy si sper din sufletul ca exemplul tau de curaj si incredere sa fie de bun augur pt tot YCB  :-*

Offline Iliana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #5 : Luni, 13 Decembrie 2010, 13:44 »

 Buna, tuturor!

 Marcutza draga, dupa cum bine vezi, scriu pe forum!!!!!! :)
 A fost foarte frumos, intr-adevar! Iti multumesc atat tie cat si celorlalti implicati, atat pentru initiativa cat si pentru modul de organizare al acestui week-end! Cred ca a fost util pentru fiecare dintre noi si ma bucur ca, desi nu ne cuosteam mai deloc, am interactionat foarte bine cu totii atat in timpul workshopului cat si in restul timpului petrecut impreuna. Sper sa continuam cu acest fel de intalniri in care se imbina utilul cu placutul! :)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #6 : Luni, 13 Decembrie 2010, 13:47 »
Draga Ileana-Cosanzeana  :-*

Multumesc pt intelegere, multumesc pt prezenta si sper si vreau ca Sinaia sa fie inceputul unui nou drum pt YCB !

Abia astept sa va reintalnesc si chiar in formatie mai mare !!!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #7 : Luni, 13 Decembrie 2010, 14:00 »
Ma bucur sa vad ca v-ati simtit bine si totul a decurs cum trebuia.
Marcutza felicitarile mele pentru initiativa ta. Dupa cum stiu actiunile SC organizate de tine sunt reconfortante . Iti doresc succes in ceea ce intreprinzi si “sarbatori fericite”.

Offline catalin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #8 : Luni, 13 Decembrie 2010, 14:14 »
A fost un weekend foarte frumos alaturi de oameni deosebiti si un decor de vis. O gura de aer binevenita si o ocazie buna de a ne reincarca bateriile pentru inca o saptamana de munca.

Faptul ca nu era prea aglomerata Sinaia pentru mine cel putin a fost un lucru pozitiv - suntem satui cred cu totii de agitatia din capitala :)

Mai putin bine a fost ca mi-am uitat manusile acasa si nu am putut sa abuzez cum trebuia de zapada :D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #9 : Luni, 13 Decembrie 2010, 14:33 »
multumesc babusca  :-* nu ai habar cat inseamna mesajul tau pt mine !  :-* tu cea care faci parte din acei "25" de muschetari  :-*

catalin: nu manusile au fost veriga slaba pt ca NU a exista veriga slaba in aceasta actiune, iti multumesc pt ca ai avut grija de fete  :-*

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #10 : Luni, 13 Decembrie 2010, 16:01 »
Felicitari, Marcutza pentru initiativa ta minunata si pentru tot ceea ce întrepinzi, pentru spiritul tău tânăr, pentru uşurinţa în comunicare, pentru organizarea acţiunilor, pentru implicare!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #11 : Luni, 13 Decembrie 2010, 16:05 »
@luciamanta, fara ei/YCB, fara adminu si samiza n-as fi putut face asa ceva !  :)

si sa nu uitam de da_vis23 partenera mea de culoare rosie  :-* ;)

Offline ihriel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #12 : Luni, 13 Decembrie 2010, 16:25 »
Si eu m-am bucurat sa ma numar printre voi, a fost un weekend excelent din toate punctele de vedere, sper sa mai avem parte ed asemenea momente. Felicitari Marcuta pentru daruirea cu care te-ai ocupat!

O saptamana pe cinste tuturor!
There have always been ghosts in the machine. Random segments of code, that have grouped together to form unexpected protocols. Unanticipated, these free radicals engender questions of free will, creativity, and even the nature of what we might call the soul.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #13 : Luni, 13 Decembrie 2010, 16:40 »
@ihriel iti multumesc pt apreciere  :)

sper si eu sa fie o deschidere spre tot mai multe actiuni de genul asta !!!

o saptamana usoara si tie !!!  :-*

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Workshop dezvoltare personala Sinaia 11/12.12.2010
« Răspuns #14 : Marți, 14 Decembrie 2010, 20:46 »
Ce-aş putea eu să mai spun, mai ales că nici nu am fost prezent, după atîtea reacţii pozitive? Decît, ţine-o tot aşa Marcutza împreună cu cei din YCB. Felicitări! Data viitoare sper să nu mai lipsesc.