Autor Subiect: Dependentele  (Citit de 130442 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #30 : Miercuri, 23 Martie 2011, 11:36 »
silviu
Citat
si nici Maria nu te numesti :-\ dar nu ai nevoie de un calugar care sa se roage pentru tine, sa-ti dea sfaturi duhovnicesti?

sa zic da...sa zic nu...sa zic... :-\

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #31 : Miercuri, 23 Martie 2011, 12:19 »
sa zic da...sa zic nu...sa zic... :-\
ma mahnesti cu nesiguranta ta. mai intai o sa te invat sa postesti, apoi sa-l recunosti pe belzebut si sa fugi de el ca de necuratul. ai grija, draga enoriasa, ca diavolul nu apare intotdeauna cu coada si coarne. de multe ori poate capata infatisarea unui tanar manierat, chipes, cu patratele pe abdomen... si poate produce dependenta. aici intervin eu! cu sfaturi si rugaciuni.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #32 : Miercuri, 23 Martie 2011, 12:24 »
 :D :D :D :D :D :D

prea sfantule, o precizare: nu tot ce-i cu patratele si chipes e si cu neuroni  ;) asa ca prefer un barbat inteligent, amuzant, comunicativ, sincer si placut.

vai, daca devin dependenta de sfaturi si rugaciuni ?  ???  ::)  :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #33 : Miercuri, 23 Martie 2011, 12:53 »
:D :D :D :D :D :D

asa ca prefer un barbat inteligent, amuzant, comunicativ, sincer si placut.
si-n spatele lui se poate ascunde belzebut. un om, cu cat e mai inteligent, cu atat e mai periculos, daca isi pune inteligenta in slujba necuratului.
Citat din: marcuta
vai, daca devin dependenta de sfaturi si rugaciuni ?  ???  ::)  :D
mare bucurie i-ai face Domnului. simt cum deja ai o alee in Rai, unde vei putea invita numai suflete neintinate si vei socializa cu ele intru slava Domnului.
In numele Tatalui si-al Fiului...etc. Amin!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #34 : Miercuri, 23 Martie 2011, 13:04 »
imi place pericolul, urasc prostia. cu cat mai greu cu atat mai bine  ;)

cuviosule, cum ma vindec apoi de aceasta dependenta  ???

vai vai, vin aici si stau de vorba cu voi  :-*

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #35 : Miercuri, 23 Martie 2011, 17:26 »
asa ca prefer un barbat inteligent, amuzant, comunicativ, sincer si placut

eh, Marcuta, probabilitatea sa intalnesti un barbat care sa fie toate astea (intr-unul singur) e la fel de redusa ca aceea ca silviu sa gaseasca maine, in fata usii, un cvartet de hot-thai.  :D amin.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #36 : Miercuri, 23 Martie 2011, 19:02 »
@micaela  :D :D :D :D :D :D intotdeauna am grija ce-mi doresc, vorba expresiei  :D :D :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #37 : Miercuri, 23 Martie 2011, 19:44 »

 ....asa ca prefer un barbat inteligent, amuzant, comunicativ, sincer si placut.


daca adaug si galant ~ e prea mult si da dependenta??

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #38 : Miercuri, 23 Martie 2011, 21:36 »

cred ca deja intram pe taramul ludic al basmelor.  :D :D :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #39 : Joi, 24 Martie 2011, 09:58 »
eh, Marcuta, probabilitatea sa intalnesti un barbat care sa fie toate astea (intr-unul singur) e la fel de redusa ca aceea ca silviu sa gaseasca maine, in fata usii, un cvartet de hot-thai.  :D amin.
ai dreptate! suntem in post si nu astept sa gasesc ispita in fata usii
imi place pericolul, urasc prostia. cu cat mai greu cu atat mai bine  ;)
langa un cuvios nu exista pericole.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #40 : Joi, 24 Martie 2011, 16:37 »
pana acum...in aceasta viata...am gasit 2 astfel de barbati !!!

deci, se invarte !

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #41 : Joi, 24 Martie 2011, 21:06 »
in Rai vei gasi numai astfel de barbati :)

cameliagabriela

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #42 : Vineri, 25 Martie 2011, 09:15 »
buna dimineata
ma bag si eu o discutie.....care este foarte interesanta.
mi-a facut placere sa citesc ceea ce ati scris pana acum pt k sunt lucruri serioase dar sunt garnisite cu mult umor

as vrea sa va intreb daca sunteti de acord k aceasta dependenta de munca este data, pentru unii oameni, de propria constiinta care nu "ii lasa sa plece acasa" pt acesta le tot sopteste: hai sa termini si treaba asta.....cine stie ce probleme apar si maine....

sau depasirea timpului de lucru de 8 ore la serviciu este data de proasta impartire  a sarcinilor pe persoana de care sef sau in cele mai multe cazuri companiile prefera sa supraincarce angajatii cu treburi decat sa mai angajeze inca o persoana sau doua, si astfel fac "economii".....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #43 : Vineri, 25 Martie 2011, 09:21 »
in Rai vei gasi numai astfel de barbati :)

as zice ca-i fost pe-acolo de cunosti ce fel de exemplare sunt pe-acolo  :o


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #44 : Vineri, 25 Martie 2011, 10:57 »

buna dimineata
ma bag si eu o discutie.....care este foarte interesanta.
mi-a facut placere sa citesc ceea ce ati scris pana acum pt k sunt lucruri serioase dar sunt garnisite cu mult umor


camelia gabriela stii ca lucrurile importante se discuta in gluma  :D


as vrea sa va intreb daca sunteti de acord k aceasta dependenta de munca este data, pentru unii oameni, de propria constiinta care nu "ii lasa sa plece acasa" pt acesta le tot sopteste: hai sa termini si treaba asta.....cine stie ce probleme apar si maine....


dependenta ca atare este de fapt neputinta omului de a spune nu unui anumit lucru ~ care pot fi substante nocive, activitati repetative, persoane sau propriile dorinte. iar aceea constiinta despre care spui tu ca nu ii lasa sa plece acasa este aceasta neputinta de a se desprinde de munca.
dependenta de munca este de mute ori generata si de dorinta persoanei de a evita anumite circumstante ~ de exemplu stie ca daca pleaca de la serviciu nu are cu ce umple timpul ramas si atunci prefera sa mai lucreze ceva in plus ~ sau poate acasa prezenta familiei nu ii creaza un sentiment de confort si atunci prefera sa scurteze orele petrecute inmpreuna ~ etc

sunt multe de discutat pe aceasta tema