Autor Subiect: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011  (Citit de 18982 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« : Sâmbătă, 28 Mai 2011, 09:29 »
Perioada: 1 - 3 iulie iulie 2011 (decalata cu o saptamana)
Cazare: 2 nopți / loc în cameră dublă / hotel 3*
Servicii incluse: cazare + demipensiune
Transportul se face cu microbuzul
Cazare la Cascada Bâlea, urmând să se viziteze Lacul, Tunelul și zonele din jur. Există multe trasee montane, unele mai ușoare, altele doar pentru profesioniști. Grupul le va urma pe cele ușor accesibile și care oferă panorame asupra întregii zone. Este o actiune la care pot participa si cei dinamici, pentru care am sa pregatesc un program de drumetie montana si cei mai putin activi, care vor putea sa se bucure de aerul si privelistea Muntilor Fagaras.
Tarif 310 RON + transport
Înscrierile se pot face până la data de 20 iunie 2011

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #1 : Miercuri, 22 Iunie 2011, 12:20 »
Excursie in Transfagarasan 1 – 3 iulie

Despre zona pe care o vizitam:
http://www.balea.ro/index.php?page=localizare

Plecare din Bucuresti cu microbuz inchiriat : vineri ora 11.00
Traseu auto pana la Cascada cca 300 km (cca 6 ore cu opriri)
Check in : ora 17.00 Cazare la Balea Cascada
Cina ora 18.00 (ciorba + fel principal gourmet)

Sambata
Mic dejun: ora 8.30
9.30 Plimbare pana la cascada (dus si intors cca o ora) – echipament usor – traseul este foarte usor
9.30 Plecare cu microbuzul spre Balea Lac. 
10.30 Traseu de urcare Balea Lac – Caldarea Balii – Saua Doamnei – Vila Paltinul (Balea Lac). Gradul de dificulatate al traseului este minim,  dureaza cca 2 ore dus si intors. Panoramele sunt absolut superbe, se urca deasupra lacului, de unde este vizibila  toata valea. Aveti nevoie de un echipament usor de munte, obligatoriu cu gheata. Nu uitati de pelerine, cei care ati fost in Maramures ati vazut cat de bune si utile sunt. Un rucsac mic, mai mult de mana, pt un sandvici, apa, un schimb de haine.
14.30 Plecare cu microbuzul spre lacul de la Vidraru. Se trece prin tunel, pe partea cealalta a Fagarasilor. Dupa 30 km ajungem in coada lacului. De acolo se poate face o plimbare de cca 1 ora, apoi vom servi impreuna o masa rece campeneasca. 
In jur de 18.00 vom fi inapoi la Cascada, unde dupa refresh vom lua cina.
Seara fun

Duminica
Mic dejun ora 8.30
9.30 Plimbare pana la cascada, este un traseu foarte usor de cca o ora dus si intors.
La intoarcere o sa mai ramanem pe terasa restaurantului de la Cabana Balea, pana in jur de ora 13.00 cand se va pleca spre casa.

Echpament sport pe toata perioada sederii.
Tarif: 310 RON in care sunt incluse ca si servicii: cazare in camera dubla twin, mic dejun, cina pt doua zile.
Transportul se va face cu un microbuz inchiriat, a carei capacitate va fi decisa dupa inchiderea listei de inscrieri. Costul transportului a carui tarif este 2 lei + TVA/km + cazarea si masa soferului se va imparti la numarul de participanti. Cu portiunea Cascada – Vidraru se vor face in total cca 700 km, deci costurile de transport se vor ridica la cca 2000 lei, ceva peste. Impartit la numarul de participanti, se va obtine costul de transport / persoana. La efectuarea platii catre agentie sa va achita si 100 lei pt transport, pentru a se putea plati la DLS.
Inscrierea pe office@singlescamp.ro. Samiza va va contacta pt achitarea avansului si rezervarea propriu zisa.




optimus sum

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #2 : Miercuri, 22 Iunie 2011, 15:19 »
absolut superb traseul...de neiertat


optimus sum

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #3 : Miercuri, 22 Iunie 2011, 15:21 »

optimus sum

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #4 : Miercuri, 22 Iunie 2011, 15:39 »

optimus sum

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #5 : Joi, 23 Iunie 2011, 09:57 »
o istorie interesanta despre transfagarasan am gasit aici :
http://www.romanianmonasteries.org/ro/romania/muntii-fagaras



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #6 : Duminică, 26 Iunie 2011, 11:43 »
Am citit ce ai postat despre Transfagarasan, opti – se regasc acolo cateva informatii despre construirea acestuia . Chiar daca este o “realizare” a vechiului sistem , este impresionant. Imi aduc aminte ca l-am facut cu parintii mei – dinspre Sibiu ( culmea – cu un trabant – dar a mers super , am reusit totusi sa ajungem sus  :D).

Desi era in luna august acolo era ceata, zapada si frig. Asa ca va recomand celor care mergeti acolo sa aveti si ceva mai gros si o pelerina de ploaie (pentru orice eventualitate).
Peisajul este deosebit si drumul pe serpentine captivant.
Va doresc petrecere frumoasa si vreme insorita.

dian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #7 : Luni, 27 Iunie 2011, 14:08 »
Sper ca si vremea sa fie la fel de frumoasa ca si peisajele. In caz contrar, comutam pe sporturi de iarna, ...vom incepe cu tuica fiarta. Cine se inscrie? Mai sunt doua locuri...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #8 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 10:44 »
Verific de 3 zile starea meteo sa fiu sigur ca ajunsi acolo vom putea sa parcurgem programul pe care l-am stabilit. Din pacate ceata nu s-a ridicat de loc, a nins pana aproape jos, iar zapada cazuta nu se topeste din cauza lapovitei. Am vorbit la statie si la cabana si am primit sfatul sa nu iesim pe munte fara echipament profesionist, altfel este foarte riscant asta chiar daca traseul nostru are ca punct final, ceva apropiat. Nu vreau sa riscam, nici sa ajungem pana acolo fara sa avem ce face, asa ca amanam cu o saptamana sau doua actiunea. Vineri am sa sun din nou sa primesc prognoza pt saptamana viitoare, daca este ok plecam peste o saptamana, daca nu mai asteptam una, pana cand se topeste zapada si se poate urca. Imi pare tare rau poate unii dintre voi si-au luat special liber pt aceasta actiune, dar trebuie sa ma intelegeti ca pt mine, ca organizator cel mai important lucru este siguranta grupului. Si de asemenea ca sunt toate premisele si nu ne impiedica nimic sa facem programul stabilit. Urmariti webcam-ul instalat la lac.
http://www.jurnalul.ro/webcam/balea-lac-49.html

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #9 : Vineri, 01 Iulie 2011, 21:27 »
daca mergeti saptamana viitoare pe Transfagarasan prindeti si Turul ciclist al Sibiului care se desfasoara intre 6-10 iulie
http://www.ciclism.sibiu.ro/

hadrian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #10 : Luni, 04 Iulie 2011, 20:34 »
@Admin: Buna, desi sint nouvenit in aceasta comunitate, iar excursia la Bilea lac are loc cam "din scurt" (peste doar 5 zile), as avea nevoie de citeva informatii suplimentare, daca e posibil:
- daca chiar va avea loc in perioada 8-10 iulie, asa cum figureaza in e-mail-ul primit azi
- daca plecarea din Bucuresti a tuturor participantilor e obligatorie, (eu fiind din Ardeal, Tg.Mures as putea folosi masina, si chiar lua 1-2 pers de pe "traseu" Medias, Sibiu etc) 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #11 : Marți, 05 Iulie 2011, 09:54 »
Buna hadrian, bineinteles ca se poate veni cu masina, scutind astfel costurile de transport. Poti veni pana in Sibiu si de aici plecam impreuna.

hadrian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #12 : Marți, 05 Iulie 2011, 19:36 »
Mersi Admin pt raspuns. Pt a ajunge la timp la Sibiu, in vederea alaturarii grupului pt Bilea, te rog spune-mi locul exact (adresa, punct de intilnire etc) si ora. Mersi. Astept noutati.
P.S. In privinta aspectului financiar al excursiei, am fost contactat telefonic azi, de catre Samiza, iar miine voi rezolva problema.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #13 : Marți, 05 Iulie 2011, 20:32 »
Maine am sa anunt pe forum, dupa ce in prealabil va contactez telefonic pe toti, tot programul, incepand cu plecarea celor din Bucuresti si a noastra din Sibiu. Tot maine am sa postez o lista cu cele necesare acestei excursii, ma refer aici la echipament.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #14 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 17:48 »
O sa fim cazati la Balea Cascada. Tot acolo o sa luam si cinele. In prima seara avem o ciorba si un cotlet de porc in sos brun la cuptor cu garnitura orientala de cartofi si salata de varza, iar sambata seara ne va fi servita la fel o ciorba, iar la felul de baza pastrav cu cartofi natur si lamaie. Mic dejunurile se servesc individual, la alegere platou rece sau cald. Pt seara de sambata o sa avem la dispozitie si sala de discoteca, foarte probabil ca managerul complexelor de la lac si cascada, sa ni se alature. Vineri anticipez ca o sa ajungem in jur de ora 16.00, ceea ce inseamna ca avem dupamaiza la dispozitie. Daca vremea este ok, (sunt posibile ceva averse) vom face o plimbare pana la cascada, totul poate dura in jur de 3 ore, deci la 19.00 o sa fim inapoi pentru cina.
A doua zi, asa cum am transmis deja programul, vom urca pe Saua Doamnei si apoi pana la Paltinul de unde se vede toata valea. Temperatura  va fi de 15º C, aceasta daca ar fi sa ne luam dupa centrul de evaluare si forecast meteo elvetian, specializat pentru statiuni montane. Prognoza meteo nationala da ca si temperatura probabila, pe sambata  18º C, cu foarte mici probabilitati de averse de ploaie. Aceasta temperatura pentru o zona de munte inseamna foarte cald, cam ce ar insemna in zona de campie 35º C. Deci vreme super pentru munte. Indicele de radiatie ultravioleta insa, va fi spre maxim, ceea ce presupune cateva masuri  de protectie, ochelari de soare, obligatoriu ceva care sa acopere capul. Este bine sa aveti cu voi si o crema de protectie cu factor mare, astfel incat sa se evite cazuri de arsuri la nivelul fetei, asta in conditiile unei expuneri mai de lunga durata la soare. Noi vom petrece sambata ceva ore la soare, ceea ce implica luarea masurilor pe care vi le recomand.Ca si echipament : bocanc de munte care sa tina glezna fix, pt a se evita entorsele, tricou cu maneca lunga, in conditiile in care nivelul de radiatie este atat de mare, sapca sau orice care protejeaza capul. Pantalon lejer, care sa permita miscari mai largi, poate sa fie treisfert, poate sa fie intreg. Un rucsac mic de mana in care este bine sa aveti pregatita cate o sticla cu apa, iar daca aveti probleme medicale, trusa obisnuita de medicamente. Pelerina, este mai mult decat obligatorie, chiard aca prognoza arata perfect, muntele este imprevizibil, suntem la peste 2000m (varful Paltinu este la 2400 m) si niciodata nu se stie. Evident si cateva servetele. NU UITATI de aparatele foto ! Traseul de sambata se va face in doua etape : primul cabana – Saua Doamnei (cca 40 min) apoi Saua Doamnei – Paltinu (50 min). Urmeaza coborasul, deci cu stationare cu tot cca 4 -5 ore.
Duminica este rezervata pentru traversarea tunelului si apoi vizitarea Lacului Vidraru. Undeva in jurul amiezii ne vom intoarce la Cascada si de acolo spre casa.
Luati-va haine de schimb, se transpira la urcare si este bine sa va schimbati hainele.
Drumul de la Cascada la Lac se va parcurge cu microbuzul. Se poate si cu telecabina, dar un traseu de 14 km prin cele mai inalte locuri va oferi privelisti extraordinare. De la baza muntelui, la Vama Cucului, pana la Cascada, acolo unde vom inopta, avem 10 km.
Mai completez ceva la vestimentatie : acolo inca se face focul, taota saptamana trecuta au fost zero grade. Deci luati-va haine groase ! Nu va ganditi ca este la fel ca in tara. Ziua este adevarat, la munte la 15º C mori de cald si poti face linistit plaja, dar seara si dimineata este foarte rece.
Am discutat telefonic cu fiecare dintre voi, urmeaza sa ne intalnim cu unii in Sibiu, cu altii la Vama Cucului. Drum bun si sa ne vedem cu bine vineri !