Autor Subiect: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011  (Citit de 18979 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #45 : Luni, 11 Iulie 2011, 21:25 »
bravo voua, mai copii SC! :)

hadrian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #46 : Luni, 11 Iulie 2011, 21:29 »
-Transfăgărăşanul, porţiunea Cascadă-Lac, şi... Lacul...

hadrian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #47 : Luni, 11 Iulie 2011, 21:38 »
- Traseul Şaua Doamnei, Vîrful Paltinul... Everest, glumesc, dar aproape aşa arăta traseul. Apoi pe deasupra lacului Capra, şi... la vale...

hadrian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #48 : Luni, 11 Iulie 2011, 21:46 »
- Flori(cele) de munte

hadrian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #49 : Luni, 11 Iulie 2011, 21:51 »
- drumul spre Vidraru, ieşirea din tunelul Transfăgărăşanului spre Argeş, lacul Vidraru şi barajul

hadrian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #50 : Luni, 11 Iulie 2011, 21:54 »
- jocul de "societate"(înaltă?) a excursiei: bambilici...

Magdalena_`

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #51 : Luni, 11 Iulie 2011, 21:56 »
am vazut de mult e ori Transfagarasanul, dar de fiecare data parca era altul. mai maret, mai frumos mai impunator.si acum cand privesc pozele postate de voi, mi-e dor de natura toata. acolo, pe baraj exista niste borne de control pentru tot barajul. parca imi pare rau ca nu m-am mobilizat suficient. poate data viitoare, daca va exista o '' data viitoare''.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #52 : Luni, 11 Iulie 2011, 21:59 »
Hadrian, multumim pentru frumosul  si emotia oferite de pozele tale! Felicitari!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #53 : Luni, 11 Iulie 2011, 22:02 »
faine poze, Hadrian! faine peisaje, mare maestrul fotograf!  multe multumiri! :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

julia

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #54 : Luni, 11 Iulie 2011, 22:14 »

superbe imagini! frumoasa calatorie ati avut!
pe mine ma intereseaza altceva de la vvoi: cum a fost traseul, o neumblata pe munte ca mine ar face fata?


hadrian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #55 : Luni, 11 Iulie 2011, 22:20 »
Mulţumesc pt... mulţumiri. O ultimă poză, cu adevărata "victimă" a excursiei: o... talpă a unui participant... Noapte bună...

P.S. @Julia: deşi de la poale, muntele părea inaccesibil, după terminare, şi chiar pe traseu, nu mai părea imposibil. Oricine are două picioare şi două mîini funcţionale poate face traseul.

maya

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #56 : Marți, 12 Iulie 2011, 09:40 »

M-am simtit ca intre prieteni in acesta actiune, am cunoscut oameni frumosi si veseli  alaturi de care am  redescoperit placerea de a strabate muntele, bucuria de a fi sus dupa un traseu istovitor.
Am ras cu pofta, ne-am relaxat si  si abia astept sa ne revedem.

dian

  • Vizitator
Re: Week-end in Transfagarasan 8 - 10 iulie 2011
« Răspuns #57 : Marți, 12 Iulie 2011, 12:28 »
  Cu sufletul incarcat de frumusete si ganduri bune, cu multumirea sufleteasca ca inca mai exista romani anonimi de mare calitate pe unde treci, incerc sa va impartasesc si eu cateva impresii din scurta dar impresionanta excursie pe Transfagarasan. Fara exagerare, a fost ca un balsam pentru fiecare dintre noi. Credeti ca cifra participantilor a fost intamplatoare? Se zice ca este cifra Domnului si probabil in aceasta formula ne-a dorit mai aproape, asortandu-ne niste munti superbi inconjurati de brazi minunati, flori multicolore vesele pe tot traseul (erau infloriti si bujorii de munte), soseaua serpuinda care impresioneaza privita de sus, dar si senzatia ca ai lumea la picioare. Spunea unul dintre prietenii lui Gigi (oameni de inalta calitate) ca ziua ascensiunii noastre a fost prima zi cu adevarat frumoasa din an (poate  dupa sufletul nostru). Ne-am incarcat bateriile, toti participantii s-au dovedit a fi reali iubitori de munte si de natura si nu pot decat sa-l felicit pe Adrian, care coborand de la cascada, avea mainile ocupate cu deseurile si gunoaiele intalnite in cale, aruncate de turisti, din pacate pe tot traseul nu exista decat un cos de gunoi pe platou la coborare.
   Gazdele noastre in totalitate au fost minunate, incepand cu cazarea, mancarea, megasnitelul de pe munte, ciorba de burta sau pastravul la gratar, nemaivorbind de micii cei mari sau papanasii cei tuguiati. Bineinteles ca si ""bobogica"" avea locul ei de frunte (sa-i pastreze Domnul obiceiul sanatos aducatorului).
   Ne-au placut mult si noii veniti ,Cristina, Marilena, Adrian, care s-au integrat rapid in grup si au contribuit la reusita ascensiunilor si atmosferei.
   Avem o tara binecuvantata, nespus de frumoasa, cred ca nu facem suficient pentru educarea populatiei in a respecta natura si a manifesta dorinta de cunoastere si drumetie.