Autor Subiect: Excursie in Ceahlau 2011  (Citit de 118884 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Excursie in Ceahlau 2011
« : Luni, 06 Iunie 2011, 09:29 »
Va fi una dintre excursiile extra catalog pe care vi le propun.
Fortuna777 si-a aratat disponibilitatea de a ne indruma acolo.
Urmeaza ca dupa intoarcerea din Praga - Karlovy Vary sa fixam perioada si programul.

optimus sum

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #1 : Luni, 06 Iunie 2011, 09:39 »
o propunere frumoasa...
Ceahlaul are de oferit mai mult decat putem noi primi si daca se face actiunea , pe lista voi fi prezent...

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #2 : Luni, 06 Iunie 2011, 12:09 »
super...daca e de un weekend...subscriu ;)

Magdalena_`

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #3 : Luni, 06 Iunie 2011, 12:52 »
ma ucideti voi cu excursiile astea minunate. pai eu cand mai muncesc fratilor, ca nici sa lipsesc nu-mi vine.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #4 : Luni, 06 Iunie 2011, 18:44 »
Anul trecut – in a doua jumatate a lunii iulie am ajuns pe Ceahlau pentru prima oara – tot printro actiune Singles Camp . Gazda ne-a fost Carmen (din Piatra Neamt) si prietenul ei „doctorul” (porecla pe care o folosesc toti cunoscuti lui si ia devenit nume). A fost incercarea noastra – de oraseni – demult dezobisnuiti de drumuri lungi si pante abrupte . Un drum de aproximativ 4 ore noi l-am parcurs in 8. Am ajuns in jur de ora 2 noaptea la cabana (Dochia) – unde am trezit cabanierul – care cand ne-am vazut ne-a spus mucalit „pai credeam ca nu mai veniti... azi „

Ceahlaul este intradevar asa cum se spune – magnific si imprevizibil. In mijlocul verii fiind si cat am stat acolo vremea ne-a oferit un regal – de la 30 °C , de ne topeam – pana la un frig de ne-am imbracat cu toate tricourile pe noi (ca foile de ceapa).

Am sa va arat cateva fotografii facute in acea tabara.

          

Ramane pentru mine o experienta inedita si o amintire draga alaturi de voi.
Multumesc Carmen!

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #5 : Luni, 06 Iunie 2011, 18:48 »
weekendul este pentru distractie, draga magda :D...si chiar ar fi pacat sa ratezi o asa iesire ... aer proaspat ca in judetul neamt nu mai gasesti nicaieri si nu poti sa-ti imaginezi cat de salbatica si minunata e natura aici :)...e un colt de rai de care e imposibil sa nu te indragostesti  :) ;)

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #6 : Luni, 06 Iunie 2011, 20:11 »
de regula cand merg pe ceahlau obisnuiesc sa ma cazez la poalele muntelui unde pensiunile sunt multe si ai de unde alege, sus pe munte oferta fiind destul de limitata. Preturile la cazare sunt accesibile, iar conditiile sunt foarte bune. ...De asemenea, posibilitatile de petrecere a timpului sunt mai variate jos decat in varful muntelui... Mie mi se pare ca varianta cu cazarea la o pensiune la poalele muntelui, cu urcare si coborare in aceeasi zi (pentru cei care doresc si putina provocare), este preferabila celei cu cazarea la iesirea din  piatra neamt, unde inca isi face simtita prezenta forfota orasului... 

Incerc sa pun si niste poze, dar nu cred ca reusesc...poate imi spune si mie cineva cum se ataseaza pozele, va rog... :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #7 : Luni, 06 Iunie 2011, 20:18 »
Incerc sa pun si niste poze, dar nu cred ca reusesc...poate imi spune si mie cineva cum se ataseaza pozele, va rog... :)


uite aici, forti
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,540.0.html

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #8 : Luni, 06 Iunie 2011, 21:22 »
multumesc mult gabita :)...asta a fost o ocazie pt mine de a-mi testa rabdarea (calculatorul meu e foarte batran si tre  sa fiu foarte ingaduitoare cu el), vederea si perspicacitatea :D









iulia17

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #9 : Luni, 06 Iunie 2011, 21:25 »

frumoase imagini
dar ceahlaul asta presupune si urcus din greu? ca atunci eu ma dau la o parte


Magdalena_`

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #10 : Luni, 06 Iunie 2011, 21:29 »
stiu cat de frumos este, tocmai de aia am spus ca nu pot rata. am facut o trecere la un moment dat pe la cheile bicazului si mi-as fi dorit mai mult. si orasul Piatra Neamt mi s-a parut foarte frumos,  dar totul a fost vazut doar in trecere.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #11 : Luni, 06 Iunie 2011, 22:05 »
nu, iulia...urcusul nu este greu :)...nu te gandi ca facem catarari :D...traseele sunt intre 3 si 5-6 ore pana sus la cabana Dochia la cota 1750 m. Putem urca si pe varful Toaca (asta mai inseamna inca o ora cel mult) la cota 1907 m, de unde privelistea este impresionanta... La coborare facem, zic eu 3 ore jumate incarcat... Nu este competitie si vom pastra ritmul celui mai incet...Acum depinde de noi ce vom alege...un traseu mai scurt ca durata, dar nu atat de spectaculos ...sau unul cu 2-3 ore mai lung, dar ceva mai impresionant...parerea mea e ca efortul merita in ambele cazuri si cu siguranta odata ajunsi in varf te poti elibera de tot balastul supararilor si stresului adunate in ultima vreme ...Mai exista si varianta de a sta jos la pensiune, unde aerul este la fel de proaspat si te poti bucura de privelisti minunate,  pentru cei pentru care urcatul pe munte nu reprezinta  o placere chiar atat de mare :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #12 : Marți, 07 Iunie 2011, 11:45 »
...parerea mea e ca efortul merita in ambele cazuri si cu siguranta odata ajunsi in varf te poti elibera de tot balastul supararilor si stresului adunate in ultima vreme ...

intradevar efortul merita si cand ajungi sa vezi privelistea - varfurile muntilor intinzandu-se pe kilometri intregi de jur imprejur - uiti de drumul urcat .

totusi ar fi buna o telecabina in zona, fortuna  ;D

optimus sum

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #13 : Marți, 07 Iunie 2011, 12:22 »
deschid lista de participare ...
stabilim data ulterior...

optimus sum

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #14 : Marți, 07 Iunie 2011, 12:55 »
1. fortuna777
2. optimus sum
3. ....