Autor Subiect: Excursie in Ceahlau 2011  (Citit de 118885 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #15 : Marți, 07 Iunie 2011, 15:59 »
putem organiza si deplasarea cu masini personale, caz in care se imparte costul transportului pe fiecare masina la numarul de pasageri.
per total , dus-intors sunt cam 900 km de efectuat cu plimbari in oras cu tot ...un cost estimativ la un consum de 7l/100 km, 63l benzina x 5lei = 315lei pentru 4 pasageri costa cam 78 lei de persoana...deci iesim mai bine decat cu microbuzul...
eu nu sunt prea mester la socoteli, dar vom face un calcul exact..

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #16 : Marți, 07 Iunie 2011, 17:22 »
Urmeaza sa discut cu Optimus in seara aceasta detaliile legate de perioada actiunii.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #17 : Marți, 07 Iunie 2011, 20:46 »
 As vrea sa fac cateva corectii la propunerea lui opti. Prima varianta:Ideal ar fi ca plecarea din Bucuresti sa fie vineri dimineata, sa zicem ora 8,00. Costul la microbuz directia Bucuresti-Piatra Neamt este 50 lei (era de Paste). Daca se inchiriaza un microbuz pentru intregul grup, costul/persoana va fi cu atat mai mic cu cat nr.de persoane va fi mai mare. In Piatra veti ajunge pe la 13,00-13,30, unde se poate lua masa de pranz, se poate merge cu telegondola, vizita orasul, dupa care se va pleca spre Izvorul Muntelui unde ne vom caza la o pensiune chiar la poalele Ceahlaului.  Din Piatra pana la Izvorul Muntelui se face aprox.1h-1,5 h. Anul trecut cazarea la pensiune in camere cu un pat dublu si unul simplu (deci de trei persoane) era intre 60-80 lei/noapte.A doua zi (sambata)se pleaca pe munte dimineata, sa zicem ora 8,00. In functie de traseul pe care il vom alege vom ajunge in varf in 4- 6 ore. Sus pe munte putem merge la schit si pe Varful Toaca. Pe la ora 15,00 vom cobora si in jur de ora 18,00 vom reveni la baza. A treia zi (duminica) pentru ca oboseala din ziua anterioara isi va spune cuvantul, se poate pleca spre Cheile Bicazului si Lacul Rosu, dupa care....cine vrea ramane aici, cine nu pleaca spre casa :)A doua varianta Se pleaca din Bucuresti la ora 14,00, cum a spus opti, dar din pacate nu va mai fi oprirea din Piatra, pentru a nu se ajunge prea tarziu la Izvor. Sambata si duminica va fi programul de la prima varianta.
Acestea sunt propunerile mele in ceea ce priveste programul pe zile si cazarea. Va rog sa veniti cu modificari si imbunatatiri...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #18 : Marți, 07 Iunie 2011, 21:05 »
daca-i de catarat pe ceva sau undeva, munte, copac, orice...eu ma-ncumet.  ;) 6-7 august ar merge.

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #19 : Marți, 07 Iunie 2011, 22:15 »
si la mine cred ca merge,sanatosi sa fim pana atunci.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #20 : Marți, 07 Iunie 2011, 22:30 »
parca m-ar bate si pe mine un gand...
desi , eu cu cataratul...mai va... "rana din pulpa nu ma lasa" :D

optimus sum

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #21 : Marți, 07 Iunie 2011, 22:30 »
hai sa stabilim un buget maxim in care sa ne incadram ... este vorba de o excusie de 2 nopti la munte cu vreo 900km de parcurs in total de la bucuresti, fortuna e tare pe socoteli deci va face bugetul necesar , transportul se face cu microbuz sau daca ne putem imparti bine in masinile personale iesim mai "subtire" si mai "liberi"... pentru perioada 5-7 august , am 4 locuri libere in masina mea. estimez cam 75 lei de persoana pentru tot drumul ...dus intors...

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #22 : Marți, 07 Iunie 2011, 22:47 »
adica te tin bujiile la 4 persoane ?  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #23 : Marți, 07 Iunie 2011, 22:48 »
Jane, bata-te gandul sa te bata, ca e musai sa vii. aia cu rana era la Vaslui; aici actiunea se petrece la Piatra Neamt. om mere incet, te-om cara in spate, da' te taram dupa noi.  :P

pai bugetul sa fie cat mai mic, adica dupa remuneratie, ca nu toti suntem capitalisti salbatici.  :P
da', optimus, esti sigur ca rezolvi cu excitatia pana atunci?  :D

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #24 : Marți, 07 Iunie 2011, 22:49 »
calculele, draga opti, se vor face dupa ce vor fi batute in cuie data si durata excursiei, mijloacele de transport, varianta de cazare...Eu ce pot sa fac deocamdata este sa ma interesez de ofertele de cazare si sa va tin la curent

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #25 : Marți, 07 Iunie 2011, 23:03 »
pai ce mi-e Vaslui , ce mi-e Piatra , rana e tot acolo , dar daca insisti cu caratul in spate ... numai la ideea cum ti-ar sta cu mine pe post de cocoasa si merita sa ma straduiesc  :D :D :D

inca nu promit , dar iau in calcul

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #26 : Marți, 07 Iunie 2011, 23:21 »
janet, am si eu ocazia sa te cunosc acum si tu vrei sa-mi rapesti aceasta bucurie :(...sa vezi cum or sa-ti dispara toate ranile de la aerul asta tare de munte... ;)

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #27 : Marți, 07 Iunie 2011, 23:26 »
ei , dar eu stiu cum e in Bucovina si sunt chiar indragostita de locurile acelea , forti . am fost acolo ultima data in 2003 cand am facut manastirile si loc  frumos ca drumul spre Putna sau Padurea de Argint de la Varatec , mai rar .
locuri binecuvantate de dumnezeu !

ca sa ma cunosti nu e greu : vii tu aici  :D

optimus sum

  • Vizitator
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #28 : Marți, 07 Iunie 2011, 23:28 »
bun...avem data stabilita ...batuta in cuie...
5-7 august...
propunere:
 in loc sa stabilim noi un regim alimentar pentru toti , netinand cont de preferintele si bugetul fiecaruia, mai bine asiguram doar un mic dejun si posibilitatea sa servim masa in locuri rezonabile si bine dotate din punct de vedere culinar...in felul acesta un vegetarian poate manca salata si un carnasier ca mine poate papa sarmalute ...in plus vom avea si un control propriu al fondurilor cheltuite si daca nu am decat 50 de lei in buzunar ma limitez la ei ...grija mea ca organizator va fi doar ca sa asigur un restaurant de calitate la ora cuvenita satisfacerii doleantelor stomacului...
in felul asta eu ma voi ocupa de trasportul la si de la locatie...
fortuna se va ocupa de cazare si loc de papica... fiecare poate sa-si ia de acasa ce vrea muschii lui...
daca exista persoane care vor sa le fie asigurata masa din timp si pe specific, pot sa-i dea un MP lui fortuna si ea va rezolva cumva ...
important in aceasta excursie vreau sa fie aerul de munte, incantarea ochilor si cantecul de voie buna al vantului printre brazi... de acord ?

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Excursie in Ceahlau 2011
« Răspuns #29 : Marți, 07 Iunie 2011, 23:30 »
parca presimt ca nici vorba de karaoke , nu ? :-\