Autor Subiect: Cum sa-ti faci un prieten  (Citit de 119381 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ly

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #195 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 00:54 »
Aveti atat de multa dreptate toti dar e atat de greu sa faci primul pas, sa iesi prima data din casa fara sa stii cum va fi, sa renunti la tabieturi confortabile de altfel si sa introduci asta intre prioritati...pentru ca altfel iti gasesti scuze mereu...va felicit pentru ce faceti :-\

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #196 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 02:56 »
Aveti atat de multa dreptate toti dar e atat de greu sa faci primul pas, sa iesi prima data din casa fara sa stii cum va fi, sa renunti la tabieturi confortabile de altfel si sa introduci asta intre prioritati...pentru ca altfel iti gasesti scuze mereu

In primul rind, bine ai vernit printre noi, ly! In ceea ce spui tu, reprezinta adevar: faptul ca nu exista nimeni pentru noi este doar o scuza pe care o gasim deseori pentru comoditatea sau teama de a iesi din tabieturile noastre, de a parasi zona de confort in care ne simtitm atit de bine. Avem curajul sa admintem asta? Pentru ca multi stim ca nu ne simtim bine sa fim singuri, nu ne place situatia dar, in acelasi timp, ezitam sa iesim din ale noastre. Am constatat inclusiv la mine asta si e o scuza mai mult decit stupida. Mai mult, am constatat ca nu ne e teama atit de ceialti, cit ne este de noi insine.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #197 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 13:46 »
...... sa renunti la tabieturi confortabile de altfel si sa introduci asta intre prioritati...pentru ca altfel iti gasesti scuze mereu...

........ faptul ca nu exista nimeni pentru noi este doar o scuza pe care o gasim deseori pentru comoditatea sau teama de a iesi din tabieturile noastre, de a parasi zona de confort in care ne simtitm atit de bine. .......


asta cu tabieturile - mi-am pus si eu problema lor - ce sa fac sa le las la o parte - si am incercat - si nu mi-a iesit - asta sunt eu cu tabieturile mele, cu zona de confort pe care trebuie sa o am ca sa ma simt bine - si stiu ca cei care imi sunt prieteni si apropiati ma inteleg si ma accepta asa - si eu iau in considerare ceea ce ii face pe ai sa fie ok - si asa am constat ca de fapt am gasit solutia de a avea prieteni - sa ii accept asa cum sunt si ei pe mine - sa ne invatam unii altora tabieturile si micile obisnuinte - suntem , peste orice altceva - oameni cu nevoile noastre si cu o un simt mai puternic al libertatii (decat ceilalti oameni) - si libertatea este de cele mai multe ori foarte solitara

nu ma bagati in seama - am mintea odihnita  ;D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #198 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 17:16 »
asta cu tabieturile - mi-am pus si eu problema lor - ce sa fac sa le las la o parte - si am incercat - si nu mi-a iesit

Pai normal ca nu ti-a iesit! Primul pas neinspirat a fost incercarea de a le lasa la o parte. Fiindca nici nu trebuie sa le lasi la o parte (decit daca sunt niste tabieturi care chiar si pe tine te fac sa te simti inconfortabil). A avea o relatie nu inseamna a renunta la noi, ci a ne armoniza cu celalalt :) Relatia e o chestie de armonizare, nu de renuntare ;)

nu ma bagati in seama - am mintea odihnita

Vezi ce face leneveala din om? :P

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #199 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 17:26 »
si libertatea este de cele mai multe ori foarte solitara

As zice ca libertatea este mai degraba solidara, nu solitara :D Adica libertatea are valoare in relatie cu ceilalti oameni. Pai daca ma aflu singur pe o insula sunt inevitabil liber. Atunci nu stiu ce valoare ar avea notiunea de libertate. E o stare de fapt in care sunt liber chiar daca nu vreau. Si poate sunt plictisit si sictirit de atita libertate incit ma rog la zei si la divinitati sa apara cineva care sa o pericliteze. Dar nu apare nimeni! Si tot liber sunt! Ce naspa e sa fii liber. Ajungi sa nu te mai poti bucura de libertate :))

Io cred ca ai mintea obosita, nu odihnita  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #200 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 19:53 »
d'apai nu stiu cum ii' po insula pustie - n-am fost niciodata pe vreuna 
si sincer, nu m-ar deranja sa am un prieten care sa-mi cumpere una  ;D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #201 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 20:55 »
probabil daca ne-am acorda aceleasi libertati si spatiu intr-o relatie ar fi ok....dar chiar credeti ca se poate?.....in ceea ce priveste prietenii nu mi se pare atat de complicat sa ii accepti cu tabieturi si defecte...in ceea ce priveste partenerul de viata e mai greu...cu prietenii nu locuiesti sub acelasi acoperis si nu imparti responsabilitati, rude, cresterea copiilor si participarea financiara!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

varsator38

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #202 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 21:44 »
prietenii se accepta intre ei cu tot cu tabieturi,defecte,"pitici pe creier",etc...doar de aceea exista prieteni!
iar in ceea ce priveste partenerul de viata,daca exista compatibilitate si "clic"cred ca toate pot fi "placut"suportabile!
cine vrea cu adevarat,poate avea si prieteni si partener de viata,depinde doar de ce ne dorim cu adevarat!
aici e locul cel mai potrivit pentru ati face prieteni!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #203 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 21:54 »
probabil daca ne-am acorda aceleasi libertati si spatiu intr-o relatie ar fi ok....dar chiar credeti ca se poate?.....in ceea ce priveste prietenii nu mi se pare atat de complicat sa ii accepti cu tabieturi si defecte...in ceea ce priveste partenerul de viata e mai greu...cu prietenii nu locuiesti sub acelasi acoperis si nu imparti responsabilitati, rude, cresterea copiilor si participarea financiara!

Tocmai, cu partenerul de viata mi se pare mult mai importanta armonizarea libertatilor decit cu un prieten. Nu stiu daca e neaprat mai greu de facut asta. Ar fi de ajuns un pic de reciprocitate. Ceea ce, am constatat, ca nu prea se intimpla. Intr-o relatie de cuplu, ajungem sa credem ca ni se cuvine sa asteptam o reactie de la celalalt si abia apoi sa raspundem, cind ar trebui sa fie reciprocitate. Si ne tot asteptam unul pe altul pina ne plictisim si zicem ca relatia nu merge :)

julia

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #204 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 07:03 »
dar partenerul de viata nu ar trebui sa-ti fie si cel mai bun prieten?

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #205 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 19:27 »
Da, Iulia, partenerul de viata ar tebui sa iti fie cel mai bun prieten.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #206 : Luni, 24 Octombrie 2011, 22:28 »
De ce ar fi obligatoriu acest lucru?

varsator38

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #207 : Luni, 24 Octombrie 2011, 22:31 »
nu cred ca e obligatoriu...poate doar indicat!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #208 : Luni, 24 Octombrie 2011, 22:54 »
De acord. Asta e altceva.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #209 : Marți, 25 Octombrie 2011, 02:45 »
Nimic nu-i obligatoriu. Pina la proba contrarie  :D :P