Autor Subiect: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri  (Citit de 7133 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« : Miercuri, 10 Martie 2010, 12:45 »
   Cu riscul de a va transmite ceva ce deja stiiti, tin totusi sa precizez pentru cei care poate inca nu au auzit de acest lucru, ca in fiecare an, in februarie pe 14, se sarbatoreste "Singles Awareness Day”. Aceasta zi speciala a celor singuri vrea sa fie o alternativa la Valentine’s Day si este dedicata pentru toti aceia care nu au o relatie. Este posibil ca aceasta sarbatoare sa fi aparut ca o gluma sau ca o replica data romanticilor care sarbatoresc „Valentine’s Day”, dar acum a devenit o sarbatoare internationala, celebrata in toata lumea. Este ziua in care cluburile de singles din toata lumea sarbatoresc, multi dintre membrii preferand sa plece intr-o vacanta. În această zi mulţi oameni poartă verde, culoare considerata a fi opusul rosului, simbolul iubirii. Nu am cunostiinta ca cineva sa fi organizat asa ceva in Romania, dar totul trebuie sa aiba un inceput: pentru anul viitor in februarie Singles Camp va lansa in mai multe orase din tara, party-uri, iar intr-o locatie mai mare se va organiza cu aceasta ocazie prima intalnire anuala.

Alex_B

  • Vizitator
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #1 : Joi, 11 Martie 2010, 19:47 »
Nu am stiut ca exista o asemenea zi

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #2 : Joi, 11 Martie 2010, 19:50 »
Da, este o zi internationalizata deja. Am citit si m-am documentat si eu, am urmarit poze si filmulete postate. Nu stiu, lumea pare mult mai libera in exprimare acolo. Sau la noi este o teama de spatiul public?

Alex_B

  • Vizitator
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #3 : Joi, 11 Martie 2010, 19:54 »
    Eu cred ca este un fel de timiditate specifica unor oameni . Talentele oratorice se dobandesc prin exercitiu , dar trebuie sa-ti iei inima in dinti pentru a-ti putea exprima opiniile in fata unui grup de oameni ... fiind dispus sa suporti consecintele

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #4 : Joi, 11 Martie 2010, 20:03 »
Care crezi Alex, ca ar fi consecintele negative ale unei expuneri de pareri in public chiar si sa spunem ca nu ai avea cea mai fericita exprimare? Iti spun eu: nici una! Comunicarea ajuta in nici un caz nu creeaza consecinte altele decat pozitive.

Alex_B

  • Vizitator
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #5 : Joi, 11 Martie 2010, 20:07 »
  De multe ori sfaturile nu sunt suficiente ... pentru a te convinge trebuie sa-ti dovedesti singur prin fapte

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #6 : Joi, 11 Martie 2010, 20:12 »
Intradevar Alex, sfaturile se dau, nu neaparat se si iau in considerare. Pana cand nu ajungi sa te lovesti bine - si nu doar o data - n-ai sa intelegeti ce ti s-a transmis. De multe ori totul pare teoretic si destul de greu de admis si de aplicat, asa ca...99% din sfaturi iti trec pe langa urechi.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #7 : Marți, 16 Martie 2010, 12:32 »
   Cu riscul de a va transmite ceva ce deja stiiti, tin totusi sa precizez pentru cei care poate inca nu au auzit de acest lucru, ca in fiecare an, in februarie pe 14, se sarbatoreste "Singles Awareness Day”. Aceasta zi speciala a celor singuri vrea sa fie o alternativa la Valentine’s Day si este dedicata pentru toti aceia care nu au o relatie. Este posibil ca aceasta sarbatoare sa fi aparut ca o gluma sau ca o replica data romanticilor care sarbatoresc „Valentine’s Day”, dar acum a devenit o sarbatoare internationala, celebrata in toata lumea. Este ziua in care cluburile de singles din toata lumea sarbatoresc, multi dintre membrii preferand sa plece intr-o vacanta. În această zi mulţi oameni poartă verde, culoare considerata a fi opusul rosului, simbolul iubirii. Nu am cunostiinta ca cineva sa fi organizat asa ceva in Romania, dar totul trebuie sa aiba un inceput: pentru anul viitor in februarie Singles Camp va lansa in mai multe orase din tara, party-uri, iar intr-o locatie mai mare se va organiza cu aceasta ocazie prima intalnire anuala.


Nu ştiam de "Singles Awareness Day”, constat că am petrecut în ultima vreme aşa ceva în loc de „Valentine’s Day”.
Mă încăntă deja ideea unei primi întâlniri anuale.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #8 : Marți, 16 Martie 2010, 13:17 »
Am constat ca lumea are nevoie si de socializare la scara larga, nu doar in cercuri intime si restranse. Simti de multe ori nevoia de a cunoaste mai multa lume, in spatiul real, sa poti schimba pareri, opinii, experiente. Eram la un legal seminar la Budapesta desfasurat de o organizatie internationala si pentru ca pe atunci eram nou ca membru, nu cunosteam inca multe din actiunile care se desfasurau. O data pe an, se inchiria un hotel luxos (organizatia este destul de "bogata" pentru astfel de cheltuieli) unde se tineau, pe parcursul a 2-3 zile, conferinte si petreceri. Nimerisem chiar dupa o astfel de actiune, in care se intalnisera toti marii distribuitorii de food@beverage din Europa. Vorbeau cu atat de mult entuziasm despre ce se intamplase acolo, incat intelesesem pentru prima data, ce important este sa socializezi cu oameni ca tine (in cazul acela cu aceiasi profesie), sa ai un numitor comun. De aceea deja incep sa ma gandesc la o locatie potrivita evenimentului de anul viitor din 14 februarie, care va insemna si prima intalnire anuala Singles Camp, dar si premiera acestei zile internationale in Romania. In mod cert va insemna un moment important pentru comunitate, pentru ca acolo ne vom intalni si vom putea stabili toate coordonatele dezvoltarii viitoare.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #9 : Miercuri, 17 Martie 2010, 13:06 »
De aceea deja incep sa ma gandesc la o locatie potrivita evenimentului de anul viitor din 14 februarie, care va insemna si prima intalnire anuala Singles Camp, dar si premiera acestei zile internationale in Romania. In mod cert va insemna un moment important pentru comunitate, pentru ca acolo ne vom intalni si vom putea stabili toate coordonatele dezvoltarii viitoare.

O variantă - Sighişoara?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #10 : Miercuri, 17 Martie 2010, 14:10 »
Am in plan organizarea unui tur al Bisericilor fortificate din jud Sibiu, Brasov si Mures, care bineinteles are sa cuprinda ca si destinatie, cum altfel si Sighisoara. Este pacat ca in tara noastra sunt atat de multe locuri deosebite, care insa nu sunt mediatizate si deci cunoscute. Vizez si destinatii mai putin turistice, mai putin comerciale pentru ca ofera intimitate si linistea de care are nevoie un grup Singles Camp. Interferenta cu alti turisti este de asemenea exclusa, astfel incat actiunile se pot organiza si tine in liniste.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #11 : Luni, 22 Martie 2010, 10:56 »
Am in plan organizarea unui tur al Bisericilor fortificate din jud Sibiu, Brasov si Mures, care bineinteles are sa cuprinda ca si destinatie, cum altfel si Sighisoara. Este pacat ca in tara noastra sunt atat de multe locuri deosebite, care insa nu sunt mediatizate si deci cunoscute. Vizez si destinatii mai putin turistice, mai putin comerciale pentru ca ofera intimitate si linistea de care are nevoie un grup Singles Camp. Interferenta cu alti turisti este de asemenea exclusa, astfel incat actiunile se pot organiza si tine in liniste.

Aştept cu interes ceea ce ne mai propui ca programe. Sper ca până la 14 februarie anul viitor să existe şi în Bucureşti o "sucursală" Singles Camp! :D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #12 : Luni, 22 Martie 2010, 11:00 »
vorbeam ieri cu awana si Luna cum ca gasim de bun augur organizarea in fiecare oras a unei filiale SinglesCamp implicit o intalnire lunara in acest sens.
intalnirea lunara poate fi data stabilita ca Singles Awareness Day - Ziua celor singuri pt fiecare oras.
ma rog, e o idee :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #13 : Luni, 22 Martie 2010, 20:04 »
Suntem acum 300 membrii. Iar comunitatea creste in fiecare zi. Acest lucru va usura si grabi formarea cluburilor. In ceea ce privesc taberele, lansez incepand cu miercuri pe topicul unde mergem in vacanta propunerile mele pentru vacante. Pana atunci astept si propunerile voastre, pentru a putea discuta toate sugestiile.

Lunaintrestele

  • Vizitator
Răspuns: Singles Awareness Day - Ziua celor singuri
« Răspuns #14 : Luni, 22 Martie 2010, 20:05 »
vorbeam ieri cu awana si Luna cum ca gasim de bun augur organizarea in fiecare oras a unei filiale SinglesCamp implicit o intalnire lunara in acest sens.
intalnirea lunara poate fi data stabilita ca Singles Awareness Day - Ziua celor singuri pt fiecare oras.
ma rog, e o idee :)

Salut aceasta idee.