Autor Subiect: Gandeste pozitiv  (Citit de 108519 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #360 : Duminică, 31 Iulie 2011, 10:10 »
"A positive attitude may not solve all your problems, but it will annoy enough people to make it worth the effort.”   Herm Albright

Atitudinea pozitiva poate ca nu-ti rezolva toate problemele, dar va enerva suficienti oameni incit sa merite efortul.



Iulia, mie chiar mi s-a intamplat sa am o atitudine pozitiva fata de o persoana care se purta destul de urat...
nu i-am raspuns cu aceeasi moneda, din contra m-am purtat normal si nu i-a placut deloc, cred ca pe interior fierbea ca nu si-a atins scopul....era chiar invidioasa ca nu stia de ce sunt calma si nu-i dau atentie

julia

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #361 : Luni, 08 August 2011, 10:26 »

Atitudinea pozitiva as zice ca e sa cauti partea buna in orice lucru sau situatie. Nu mai stiu cine zicea: “Nu pot sa fiu suparat ca am luat-o pe drumul asta si mi-am rupt un picior. Poate daca o luam pe celalat mi le rupeam pe amindoua.”

julia

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #362 : Marți, 06 Septembrie 2011, 22:03 »
Ati auzit de "Metoda Pollyanna" ?

Pollyana e o fetita – personajul principal dintr-un roman de la inceputul secolului trecut care a ramas orfana de mica. Ea gaseste intotdeauna latura pozitiva a oricarui fapt sau situatii, pretinzind ca joaca un joc: “jocul multumirii”. E un joc pe care-l invatase de la tatl ei – sa multumeasca pentru orice si sa fie vesela si optimista.
In momentul in care Pollyanna a primit cadou niste carje, carora nu le vedea utilitatea, raspunsul tatalui a fost unul surprinzator: "Bucura-te ca nu ai nevoie de ele".
Pollyanna isi traieste viata cautand mereu motive de a fi multumitoare, pentru lucrurile de zi cu zi care i se intampla. Astfel, ea isi creeaza o stare permanenta de bine si ii uimeste pe cei din jur prin atitudinea ei pozitiva, ii provoaca sa isi schimbe nemultumirile in gratitudini, ceea ce duce la refacerea unor relatii pierdute si la cladirea altora nebanuite.

Iata un fragment:

-Se pare ca esti usor de multumit cu orice, spuse Nancy, mai mult oftand, amintindu-si de silinta pe care si-o daduse fetita spre a gasi acea mansarda oribila, drept frumoasa. Pollyanna chicoti incetisor.
-Stii, asta-i din pricina jocului meu..
-Jocul tau?
-Da, jocul multumirii. Ei bine, e vorba de un joc pe care tata m-a invatat sa-l joc si e intr-adevar minunat.
Am inceput sa-l joc o data cu sosirea unui butoias misionar...care continea niste carje.
-Carje?
-Da, asta a fost. Stii, de mult imi doream o papusa si tata a cerut in scris asta. Cand insa a sosit butoiasul, doamna care l-a trimis i-a raspuns tatii ca n-avea nici o papusa, ci doar niste carje. Asa am inceput noi jocul.
-Nu vad cum ar putea fi vorba de un joc, in situatia data, zise Nancy suparata.
-Pai vezi, tocmai in asta consta jocul, sa gasesti in orice imprejurare ceva de care sa te poti bucura, spuse Pollyanna extrem de serioasa. Deci, jocul a inceput o data cu primirea carjelor…
-Ce prilej de bucurie, poti gasi cand primesti carje in locul unei papusi pe care ti-o doresti de multa vreme?
Pollyanna batu amuzata din palme.
-Fireste ca ai de ce te bucura, zise ea. Ei bine, poti fi bucuroasa ca n-ai nevoie de ele, spuse vesela fetita. E foarte simplu, trebuie doar sa intelegi. Daca mereu cauti lucruri bune si frumoase, cele urate si rele dispar, le uiti.



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #363 : Joi, 15 Septembrie 2011, 12:36 »
jul, abia acum am dat de povestioara ta ( metoda e prea complicat pentru mine  :) )

interesant sa vezi partea buna a lucrurilor, sa iei ce este frumos din ceea ce ti se intampla in viata  -mai am momente in care imi pierd entuziasmul - si  am observat ca daca fac ceva - cat de simplu si poate comun - dar care sa-mi indeparteze starea de "melancolie" parca vad lumea mai "roz"
o plimbare, un teatru, o iesire in oras imi pot schimba cursul gandurilor si indrepta pe un fagas pozitiv

julia

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #364 : Joi, 15 Septembrie 2011, 15:21 »
ar fi putut la fel de bine sa-i zica si Metoda Iulia ca si eu procedez asa dintotdeauna

Offline everyoung

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 68
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #365 : Marți, 04 Octombrie 2011, 18:07 »
...face mai mult zgomot un copac atunci cind cade decit un copac atunci cind creste... sau cum s-ar spune se aude mult mai bine o gascà de pesimisti care urlà la lunà decit multimea de optimisti care muncesc de dimineatà pinà searà sà le fie mai bine lor ,familiei si poate si tàrii!

julia

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #366 : Marți, 11 Octombrie 2011, 21:51 »
...face mai mult zgomot un copac atunci cind cade decit un copac atunci cind creste...

foarte frumos spus
inca mai cuget

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #367 : Sâmbătă, 29 Octombrie 2011, 23:00 »
...face mai mult zgomot un copac atunci cind cade decit un copac atunci cind creste... sau cum s-ar spune se aude mult mai bine o gascŕ de pesimisti care urlŕ la lunŕ decit multimea de optimisti care muncesc de dimineatŕ pinŕ searŕ sŕ le fie mai bine lor ,familiei si poate si tŕrii!

pai eu as ocoli pesimistii
si cred ca si optimistii prea muncitori
as prefera umoristii - umorul mi se pare una din variantele bune de a gandi pozitiv - romanii au o vorba - haz de necaz - si uneori merge cel mai bine  ;D

varsator38

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #368 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 11:42 »
as prefera umoristii - umorul mi se pare una din variantele bune de a gandi pozitiv - romanii au o vorba - haz de necaz - si uneori merge cel mai bine  ;D

subscriu :)

julia

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #369 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 16:07 »
Citat
Gandeste pozitiv

mai intii sa gindesc...

Magdalena_

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #370 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 16:36 »
da, asa este iulia!
de multa vreme fac exercitiul de a gasi in toate lucrurile rele ce mi se intampla, particica aceea de bine care sa ma echilibreze.
astazi, acum, am inchis o usa........am inchis-o incet, fara sa o  trantesc!
am privit dincolo de aparente si nemultimiri zilnice, si din tot raul situatiei, am intrezarit si particica care imi va face existenta mai agreabila.
mie, nu celorlalti!

julia

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #371 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 16:53 »
asta da atitudine inteleapta !
la mine chiar asa stau lucrurile: daca ceva nu iese cum mi-am dorit, nu e ca nu trebuia asa, ci ca eu nu mi-am dorit ce trebuie.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #372 : Luni, 21 Noiembrie 2011, 19:45 »
se spune ca atunci cand ceva nu iese asa cum ai dorit sa o iei de la capat dar sa-ti schimbi modul de a trata problema
cica doar un nesabuit se poate astepta ca actionand la fel in situatii similare sa obtina efecte diferite
uneori am si eu momente in care  ma descurajez, in care gandurile negative ma "coplesesc" si situatii reale de viata, grele si uneori prea complicate pentru un single devin deranjante - aici se pune problema - ce fac sa schimb acea stare
se spune ca adevaratii invingatori nu renunta prea usor ci incearca din nou sa obtina ce isi doresc
o persona care are alaturi o familie isi poate gasi mai usor un sprijin si un imbold de a merge mai departe - care sa fie oare solutia pentru un single care se bazeaza doar pe el

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #373 : Luni, 21 Noiembrie 2011, 22:23 »
cunosc multe familii in care ea ...( or fi si situatii cu ei)...tot singura e in tot ceea ce face...ba chiar si financiar...daca te ajuta asta....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

varsator38

  • Vizitator
Re: Gandeste pozitiv
« Răspuns #374 : Luni, 21 Noiembrie 2011, 22:27 »
- care sa fie oare solutia pentru un single care se bazeaza doar pe el

sa se bazeze in continuare,cu incapatanare,tot pe el ;)