Autor Subiect: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011  (Citit de 86246 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Excursie Cheile Nerei – Beusnita
Perioada: 25 – 28 august (intrare joi seara, iesire duminica la pranz). Initial a fost pregatita si anuntata ca o excursie de week-end dar este foarte pacat sa mergi pana acolo fara sa vezi ambele trasee principale ale Parcului National: Podul Beiului – Pastravarie – Ochiul Beiului – Cascada Beusnita si Carbunari – Cheile Nerei – Podul Beiului, asa ca am extins-o cu inca o zi.
Cazarea se va face la Pensiunea Dora, o locatie de 2 margarete, situata la intrarea in Sasca Montana, poarta principala de acces in Parcul National Cheile Nerei. Fiind o locatie turistica de tip gospodaresc, acolo unde serviciile sunt asigurate direct de proprietari, are avantajul pastrarii intimitatii grupului. O curte mare si generoasa, umbrita de un nuc falnic si o multime de alti copaci, un foisor in care seara se poate ramane pana tarziu fara a deranja pe cineva, o terasa unde se serveste masa preparate de doamna Ana, un butuc imens la care se poate „povesti” cafeaua de dimineata, un grill pe care se pot pregati fripturi, toate completate cu calitati de foarte bune gazda, fac din aceasta locatie, aparent modesta, un adevarat coltisor de placere si relaxare. Prima oara cand am pasit acolo, am simtit caldura si placerea omului de a te primi, de a te gazdui. M-a cucerit imediat. Noi am locuit intr-un corp separat de cladire, aflat pe aceiasi strada, vis a vis, in niste camere mari si inalte, din acelea vechi, cu geamuri la strada si curte plina de flori. Evident ca nu are conditiile unei locatii de nu stiu cate margarete sau stele, dar este foarte curat si placut. Apa calda permanent, niste dune din puf de gasca usoare, loc suficient, doamna Ana si domnul Aurel, gazde excelente, cam tot de ce este nevoie. Noi cei din Sibiu, popositi pentru o noapte la „Dora” am fost placut impresionati si ne-am simtit tare bine ca oaspeti ai acelei familii. Ca si disponibilitate de locuri: 14 sunt in corpul de cladire A si 6 in corpul B. Este deci un numar limitat de locuri. Alte posibilitati de cazare in zona nu exista, decat foarte departe, in Oravita sau Anina.
Ghidajul. Am fost acolo impreuna cu hadrian, cativa dintre voi il cunoasteti deja, a participat si la excursia din Transfagarasan. Ne-am informat impreuna despre toate traseele si ce comporta ele ca si timp, echipament si logistica. Pe topicul deschis au sa apara detalii suplimentare despre toate acestea. Eu am sa va descriu doar sumar, ceea ce am vazut si aflat acolo.
Zona este de un pitoresc si un farmec aparte. Si este atat de particulara si personala, incat ai senzatia ca pasesti pe un taram nou, nemaintalnit. Sunt atatea lucruri de vazut si admirat acolo, incat poti sa-ti petreci o saptamna ratacind pe potecile parcului, vizitand cascade, pesteri, tuneluri sapate in stanca si bucurandu-te de peisaje de vis. Combinatia perfecta intre roca de calcar si o vegetatie mediteraneana bogata, intre apa de rau de munte si stancarie acoperita de muschi, iti creeaza un sentiment si un efect de placere vizuala de neexplicat. Culoarea ireala a „Ochiului Beiului”, lacrima verzui – albastra a ofiterului otoman care si-a vazut iubita romanca moarta, pastravii curcubeu ce se joaca in apele limpezi si repezi, racoarea potecilor umbrite, zgomotul cascadelor, iti influenteaza atat de mult starea, incat te simti levitand in frumos.
Trasee. Asa cum va descriam locarea in zona  Parcului National Cheile Nerei Beusnita ofera o multime de posibilitati de alegere a traseului si programului. Poti ajunge la Clisura Dunarii, impresionant prin generozitatea peisagistica, poti strabate tunele si poduri suspendate cu trenul pe un traseu aflat in apropiere, poti ajunge chiar in Serbia, granita este la doar cativa kilometri. Dar principalele trasee, cele pe care participantii la excursia din august au sa le strabata sunt cele din parc.
Primul este Sasca  Montana – Podul Beiului (cu microbuzul), acolo se pot vizita cele 6 tunele sapate in stanca de romani, Podul Beiului – Pastravarie (cu microbuzul care ramane parcat in zona de campare), apoi se continua pe jos cca 45 minute pana la Ochiul Beiului si inca 30 minute pana la Cacada Beusnita. Alt obiectiv care se mai viziteaza este Cascada Vaioaga aflata la jumatatea distantei dintre Podul Beiului si Beusnita. Acest traseu urmeaza firul apei, este foarte usor de parcurs, nu exista zone de urcare abrupta. Dureaza in jur de 5 ore cu transport rutier cu tot.
Al doilea traseu este cel de vizitare al Cheilor Nerei. Din pacate n-am avut posibilitatea sa ne bucuram de el, decat din descrierea domnului Aurel, gazda noastra, un inginer constructor pensionar, iubitor si mare povsetitor de legende. Traseul are nevoie de cca 8-9 ore de program si cum noi aveam doar o jumatate de zi la dispozitie, optasem pt traseul spre Cascada Beusnita, mai scurt si accesibil. Cheile Nerei este traseul pentru care toata lumea vine in zona. Apa raului care a modelat superb muntele, creand balcoane, cascade, chei, traverseaza in drumul ei spre Dunare intreg parcul, excursia in care domnul Aurel si Hadrian va vor fi ghizi, purtandu-va astfel prin mare parte din zona de protectie a naturii.
Program
Joi seara la ajungerea in locatie va fi doar pentru acomodare, relaxare si apoi odihna. Dupa cina se poate ramane in foisor, sunt convins ca o sa va bucurati de o seara de grup excelenta. Hadrian am vazut ca stie sa ajute mult la crearea unei atmosfere placute.
Vineri o sa fie o zi de traseu usor, dimineata veti merge pe traseul 1 + o plimbare la o cascada aflata in apropierea pensiunii in care o sa stati. Seara din nou program lejer, poate un BBQ.
Sambata va fi afectat traseului 2, veti pleca de dimineata si va veti intoarce doar spre seara. Doamna Ana va va pregati pachete cu snitele si pulpe de pui, pentru a putea servi pranzul pe traseu. Seara intorsi la pensiune, veti fi asteptati cu o cina gustoasa.
Duminica este plecarea. Functie de grupaj, de modul in care are sa se faca transportul, am sa recomand in masura in care ocolul drumului spre casa nu o sa fie foarte mare, sa parcurgeti Clisura Dumarii. Puteti opri la acolo, la o mediesanca de-a mea, la doamna Oniga, Steaua Dunarii, acolo unde am poposit si noi la o ciorba excelenta de peste si un file de salau proaspat.
Echipament
Veti avea nevoie de ghete, in special pentru traseul 2, si avand in vedere ca vor fi cateva treceri peste rau, este foarte bine ca in rucsacul pe care il veti avea cu voi in excursie sa se gaseasca si o pereche de slapi cu bareta la spate sau cel mai bine papuci ca aceia contra aricilor de mare, pe care-i gasiti si ii poarta toata lumea la Adriatica si Tireniana. Este foarte indicat sa aveti jambiere sau pantalon lung, protejarea gambei este foarte importanta. In rucsac obligatoriu pelerina, medicamentele pe care le aveti ca indispensabile sau necesare in diferite situatii, tricou de schimb si asa cum spuneam ceva pt traversarea apei. Sapca care sa va acopere parul, este bine ca in general la munte sa purtati un astfel de accesoriu, in primul rand pt ca radiatiile sunt mult mai puternice decat la campie si evitati sa va agatati parul in crengi sau tufisuri. Un bat de trakking este la fel un accesoriu foarte util, va da un sprijin suplimentar si va asigura stabilitate si echilibru. Este extensibil, asa ca incape intr-un rucsac mic.
Serviciile acestei actiuni:
Cazare 3 nopti in camera dubla sau tripla, in pensiune 2 margarete
Mic dejun: vineri, sambata, duminica
Cine – joi, vineri si sambata
Pranz rece – sambata
Ghidaj
Modul in care se va face transportul se va anunta cu 2 saptamani inainte de actiune, adica atunci cand se inchid inscrierile. In zona in mod cert va exista un microbuz care sa faca transferul, iar din Bucuresti si alte zone din tara, functie de cine participa o sa facem grupajele. Poate din Bucuresti se poate veni cu un microbuz, o sa vedem functie de numarul de inscrisi de cea nume avem nevoie.
Referitor la transportul cu microbuzul, daca aveti cunostiinte, stiti firme serioase care fac astfel de servicii, la preturi mici, va rog anuntati-ma sa pot lua legatura cu ei si asta nu doar pt actiunea Cheile Nerei ci si pt urmatoarele. Ca si nivel de tarif, ce pot sa va dau ca reper este cel obtinut contractual, cu plata anticipata, la excursia din Maramures: 2 lei + TVA/km + cazare si masa sofer/ microbuz de 19 locuri. A fost cel mai mic ofertat dintre 10 firme mari carora le-am facut cerere de oferta. Aici are sa fie nevoie de un microbuz mai mic de 14 sau 16 locuri.
Tariful acestei excursii anuntat in catalog era de 210 lei / doua zile de demipensiune. Acum intervine in plus o noapte de cazare, o cina, un dejun rece si ghidajul. In situatia a 14 persoane participante, tariful nou este 295 lei.
Inscrierile se pot face si pe office@singlescamp.ro si pe Inscrie-te in tabere Singles Camp.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #1 : Luni, 18 Iulie 2011, 18:19 »
  Citind cele relatate despre excursie, mă minunez si decretez că viaţa este un miracol. Excursia aceasta parcă a ieşit din cadrul obişnuit, deoarece a fost deosebit de frumoasa, spectaculoasa, interesanta, aventuroasa,  de neuitat… Trasee senzationale, locuri unice, un alt colţ de lume… Iti trebuie cutezanţă, energie, condiţie fizică ca să te poţi bucura de aceste fărâme de rai şi de de mirajul suspendării în linişte şi frumos.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #2 : Luni, 18 Iulie 2011, 18:46 »
Nu cred ca putea sa redea cineva in cuvinte mai bine decat Gigi despre frumoasa excursie de weekend pe care am facut-o.
Multumesc inca o data Gigi pt. zilele de neuitat petrecute in acel colt de Rai, mi-am incarcat bateriile si mi-am luat o portie zdravana de frumos.
Poate o sa posteze si Adi (@Hadrian) niste poze ...imaginile cred ca vor vorbi de la sine.

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #3 : Luni, 18 Iulie 2011, 18:55 »
  Bună seara, dragi prieteni.
  Aşa cum Admin-ul a precizat, în ultima parte a lunii August, va avea loc o excursie în Parcul Naţional Cheile Nerei-Beuşniţa, iar datorită încrederii acordate, deşi sunt nou în comunitate, voi coordona, şi conduce, această "incursiune într-un colţ de rai", cu concursul acordat, şi vasta experienţă a lui Gigi.
  Aseară ne-am întors din "recunoaşterea" făcută în zonă, aşa că sînt în măsură să vă ofer poze încă "calde", de la faţa locului, atît din zona vizată de excursie, cît şi din "bazele" de plecare (Pensiunea "Dora", cele două corpuri) spre rezervaţia naturală, şi nu în ultimul rînd instantanee luate de pe Clisura Dunării.
  Sper să vă deschidă pofta pt locuri sălbatice...
  Deci: 

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #4 : Luni, 18 Iulie 2011, 18:58 »
Cascada Văioaga

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #5 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:20 »
mai vrem poze, adi :)...macar cu asta sa ramanem, noi cei care nu putem participa la excursie  :)

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #6 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:20 »
Valea Bueşniţei

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #7 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:22 »
Cascada Beiului

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #8 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:22 »
Ochiul Beiului

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #9 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:26 »
Cascada Bueşniţa

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #10 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:28 »
Cascada Bueşniţa, din alt unghi:

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #11 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:30 »
...frumoase poze :)...este cu adevarat de vis

luciamanta

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #12 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:31 »
Fotografiile sunt senzaţionale! Multumim, hadrian!

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #13 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:31 »
"Baza", Pensiunea Dora, corp principal:

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #14 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:35 »
Luciamanta & Fortuna, şi încă nu am ajuns la Cheile Nerei, care sînt "perla" zonei...
Mai departe, Pensiunea Dora, corp principal: