Autor Subiect: Increderea  (Citit de 40653 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #30 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 11:32 »
lucia, poate era vorba de un soi de atasament si o durere surda a dezamagirii in care nu ai mai putut oferi ca atunci cand credeai cu adevarat in relatie?
Cred ca dezamagirea a fost prea dureroasă si nu am mai putut acorda nici un fel de credit fostului iubit.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Increderea
« Răspuns #31 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 11:41 »
asta cu increderea are mai multe nuante...eu una abia in mine am incredere...cred ca sunt anumite marje ale increderii...adica asa vad acum...nu mai sunt atat de intransigenta...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Increderea
« Răspuns #32 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 11:55 »
atunci cand ne cunoastem si stim ce vrem, avem intransigenta ... increderea;
atunci cand ne indoim de putereile pe care le avem, dar nu le folom, devenim transigenti ... sau neincrezatori?

ultima suflare a fiintei, inseamna putere! puterea de a da, de a simti, de a trai!
rasuflare ... fiecare priveste viata, dorinta ....

nihil sine deo

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Increderea
« Răspuns #33 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 12:00 »
steliana, ma dau batuta....mi-ai ars neuronii !...prea profund pentru mine in dimineata asta! :o
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Increderea
« Răspuns #34 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 12:08 »
CT! cum privesti increderea in neincredere?
care sunt modalitatile de a face neincrederea, incredere? cand, cum, de ce, devii increzator? care sunt marcajele care te pot face increzator ... sau neincrezator?
dar invers? exista reguli?

pana una-alta, viata si jocul cu "EA" ... ne face sa intelegem ca nu este "cacialma", decat atunci cand vrei sa "o" traiesti!
nihil sine deo

Offline carmentoma

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 136
Re: Increderea
« Răspuns #35 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 12:46 »
      Increderea e de la sine inteleasa pana la proba contrarie! Prefer sa sufar pentru un adevar si o stare de fapt de la un moment dat, decat sa descopar ulterior o minciuna, chiar daca ea a fost spusa cu scopul de a ma proteja! Nimic nu e obligatoriu intr-o relatie, avem liberul arbitru sa actionam cum consideram de cuviinta si sa procedam conform cu principiile dupa care ne ghidam viata! Eu la inceput sunt increzatoare pana la naivitate, dar daca, din nefericire, descopar o minciuna cat de mica, ma fac arici! Pentru mine sensul "incredere-neincredere" e unic, nu merge si invers!

julia

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #36 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 18:27 »
dragostea apare si dragostea dispare. comportamentul celui pe care il iubim determina schimbarile astea: il vedem in lumina roz sau ... verde.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Increderea
« Răspuns #37 : Luni, 12 Decembrie 2011, 22:13 »
problema se poate pune la un nivel mai interior de ce suntem dispusi sa trecem peste anumite lucruri chiar daca ne-a tradat increderea?
forta de a trece peste orice

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Increderea
« Răspuns #38 : Marți, 13 Decembrie 2011, 09:00 »
odata tradata, increderea capata alta denumire.  un esec nu poate echivala cu o infrangere totala.
dintr-o speranta de neinfrant?
nihil sine deo

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Increderea
« Răspuns #39 : Marți, 13 Decembrie 2011, 21:33 »
nu poate echivala cu o infrangere dar poate insemna o decadere totala a unei persoane in comparatie cu criteriile de selectie sau de apreciere a altei persoane.
forta de a trece peste orice

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Increderea
« Răspuns #40 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 11:27 »
exista variante.
resemnarea sau speranta infinita? ;)
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Increderea
« Răspuns #41 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 12:54 »
personalitatea umana este complexa si variata
increderea este parca din ce in ce mai rara, dar eu am preferat (poate intro "speranta infinita:) la care refuz sa renunt ) sa cred ca oamenii stiu ce este increderea
am renuntat insa sa mai astept - daca vreau sa acord incredere, sa construiesc ceva, sa ma entuziasmez pentru anumite lucruri o fac fara sa astept vreo recunoastere
increderea in tine si in ceilalti este un "motor" de a face lucrurile sa se miste,  de a avea speranta si motivatie

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Increderea
« Răspuns #42 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 14:15 »
toata lumea stie ce e incredrea....greau e sa ne "tinem" de ea!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

silviu

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #43 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 14:24 »
stii ce-mi spunea odata un mos? "taica, eu nu am incredere in nimeni, pentru ca nici in mine nu am incredere. uite, aseara am vrut sa trag un vant si a iesit altceva :( deci nici in mine nu pot avea incredere."

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Increderea
« Răspuns #44 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 18:28 »
sa cred ca oamenii stiu ce este increderea


din ce in ce mai putini oameni stiu ce reprezinta increderea si se asteapta ca altii sa aiba incredere in ei dar fafa a oferii sau fara a se gandi daca merita increderea altor persoane. Din pacate.  :(
forta de a trece peste orice