Autor Subiect: Increderea  (Citit de 40656 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Increderea
« Răspuns #60 : Luni, 27 Februarie 2012, 20:00 »
Problema e urmatoarea: toate aceste semne, simturi, perceptii, ba chiar si avertismentele clar exprimate ale celor apropiati NU vor fi luate in seama, daca apare "pata"...stiu, stiu, pare adolescentin, insa toti avem momente de slabiciune (desi a fi vulnerabil si expus mi se pare relativ normal si profund uman, altminteri fie esti un nesimtit, fie o masina de calcul umana)...Toti am patit-o la un moment dat (am fost prinsi cu "garda"  jos), nu? Daca cel (cea) care devine centrul atentiei tale, mai mult sau mai putin cu voia lui(ei), te va menaja (fie ca iti raspunde sentimentelor, fie ca nu; daca te refuza si o face cu blandete si eleganta (mda, a disparut de mult specia), increderea in oameni iti ramane relativ intacta. Te vaccinezi cu o doza de dezamagire dar mergi mai departe intreg. In situatia in care se profita de tine (de inocenta, naivitatea, eventual prostia ta -chiar, e prostie sa-ti placa cineva, dar nu oricum ci din cale afara, asa, relativ fara motiv?-) cum spuneam, cand se profita de tine si de sentimente, increderea (nu numai in respectiva persoana dar si in oameni, in general) iti va fi fost spulberata pentru suficient de mult timp, timp in care numai fiinta umana nu te mai poti numi. Asa ca eu zic ca exista o legatura directa intre sentimente si incredere, acordarea (investirea) incerderii mai precis, legatura care nu prea are nici o logica la baza. Asa ca "delegarea" unei anumite doze de incredere nu este un fapt intru totul rational. Interesant, nu?

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #61 : Marți, 28 Februarie 2012, 00:17 »
chiar, e prostie sa-ti placa cineva, dar nu oricum ci din cale afara, asa, relativ fara motiv?

Nu este o prostie.  :)
Prostia e alta: teama de neincredere, esec, dezamagire si traire plenara este un atavism. Reflexul care s-a format acum vreo 30.000 de ani, ne ferea de moarte. In zilele noastre, nimeni nu mai moare din asta, insa reflexul s-a pastrat intact, din pacate. Ne e mai teama de iubire decat de durerea unei muscaturi de caine...  :-\

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Increderea
« Răspuns #62 : Marți, 28 Februarie 2012, 10:34 »
chiar fara niciun "motiv" nu cred ca poate sa-ti placa cineva din cale afara, doar poate daca te loveste o atractie fizica excesiva, precum rapidul de Brasov.  ;D ;D ceva, ceva tot iti place la fiinta aceea, chiar daca restul nu justifica, in mod rational, pasiunea de te mana-n lupta, fara vreun orizont.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Increderea
« Răspuns #63 : Marți, 28 Februarie 2012, 12:44 »
chiar fara niciun "motiv" nu cred ca poate sa-ti placa cineva din cale afara, doar poate daca te loveste o atractie fizica excesiva,
subscriu, treci peste multe aspecte negative ale cuiva cand exista atractie sexuala foarte mare....acolo dicteaza hormonii, da`pan` la urma a stiut ea, mama natura, de ce ne-a facut asa si nu altfel...cand esti langa un astfel de om (de care te simti atras ca de un magnet) te simti viu, parca toate simturile se ascut, sunt niste senzatii extraordinare  ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #64 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 23:33 »
Da, e biologic. Atunci nevoia de incredere (instinctul de autoaparare) cedeaza in fata instinctului de reproducere. Si natura trimite niste "stimulente" foarte persuasive in corpul nostru ca sa "uitam" sa ne autoconservam pentru o scurta perioada de timp.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Increderea
« Răspuns #65 : Luni, 26 Martie 2012, 12:35 »

In 102, azi, la 9.30.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Increderea
« Răspuns #66 : Luni, 26 Martie 2012, 14:07 »
numa' cele care circula pe linia 102 dupa 12 noaptea   :tickedoff:

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #67 : Luni, 26 Martie 2012, 15:32 »

In 102, azi, la 9.30.


Scrie is RO... o fi valabil exclusiv in Romania?  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Increderea
« Răspuns #68 : Luni, 26 Martie 2012, 15:45 »
Doamna draga, va rugam sa nu extrapolati plecand de la detalii insignifiante... ;D (lucru valabil de asemenea si pentru remarca facuta de Gabi   :oops: :tomato:)

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #69 : Luni, 26 Martie 2012, 15:54 »
Detaliile, argumentarea, demonstratia si extrapolarea fac parte din meseria (de fapt, meseriile) mele. Asa, ca defect profesional.  :buck2: In exchange: am un breloc pe care scrie "Seful are intotdeauna dreptate."  >:D

luciamanta

  • Vizitator

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Increderea
« Răspuns #71 : Marți, 22 Mai 2012, 10:01 »
Despre increderea romanilor...

http://www.ziare.com/europa/uniunea-europeana/eurobarometru-increderea-romanilor-in-ue-a-ajuns-la-cel-mai-scazut-nivel-1159701

Increderea romanilor in UE provine din "intelepciunea" ziarelor si televiziunilor. Dupa ce ca suntem saraci, mai suntem si fuduli. Nu ne trebuie uniune cu Europa, poate o uniune cu Africa ar fi mai potrivita........... ;)

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #72 : Duminică, 27 Mai 2012, 20:51 »
Increderea in ceilalti incepe cu increderea si stima de sine. Atata timp cat romanii, pe oriunde ar ajunge ei, prefera sa se declare orice altceva decat romani, vom ramane vesnic persona nongrata... in primul rand, in proprii ochi si, consecutiv, in ochii celorlalti. Sa nu ne lasam inselati de aroganta si fudulie. Psihologia spune ca, de cele mai multe ori, acestea sunt manifestari ale unui complex de inferioritate, si nu de superioritate.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Increderea
« Răspuns #73 : Luni, 28 Mai 2012, 08:12 »
Increderea in ceilalti incepe cu increderea si stima de sine.
de acord cu asta pana la un anumit punct !!

Atata timp cat romanii, pe oriunde ar ajunge ei, prefera sa se declare orice altceva decat romani, vom ramane vesnic persona nongrata... in primul rand, in proprii ochi si, consecutiv, in ochii celorlalti.

sa vezi ce distractiv este sa spui pe undeva ca esti roman si sa-ti pufneasca strainasu in fata a lehamite   :whistle:
pana sa intram in UE ca tot s-a vorbit de asta pe aici erau standuri separate pentru viza pentru cei care nu erau in UE ( ca si romanii) si separat pentru cei din UE! grav rau  :slap:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Increderea
« Răspuns #74 : Luni, 28 Mai 2012, 13:49 »
Discriminari au fost, sunt ina si vor fi intotdeauna. Pentru ca sta in natura umana sa faca discriminari, din pacate.