Autor Subiect: Revelion 2012  (Citit de 67146 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Revelion 2012
« : Marți, 13 Septembrie 2011, 13:27 »
V-am transmis azi un newsletter, asa cum promisesem, dar cu cateva zile intarziere, referitor la organizarea Revelionului in cadrul Singles Camp. Cu copy/paste, ceea ce contine newsletter-ul:

In foarte scurt timp o sa incepem inscrierile pentru Revelion, acolo unde probabil, ca si anul trecut o sa participe o mare parte din voi. Locatia nu am ales-o inca, o voi face-o imediat dupa ce primesc de la voi raspunsul la intrebarea referitoare la intentia de participare.

Cum  procedam :
- daca doriti sa participati dati reply la Email-ul transmis cu mentiunea : Ť Doresc sa particip ť, insotita de numele, prenumele, numarul vostru de telefon. Am rugamintea sa va ganditi bine inainte de a va raspunsul, pt ca nu va fi posibila suplimentarea de locuri dar in acelasi timp o renuntare poate afecta alegerea corecta a locatiei. Deci intentia inseamna de data aceasta inscriere ferma.
- dupa ce am sa primesc de la voi raspunsul in ceea ce priveste participativitatea, am sa-mi fixez atentia pe 3-4 locatii potrivite. Urmeaza sa plec sa le vad si sa negociez cu fiecare in parte, tariful pachetului de Revelion. Locatia va fi anul acesta aleasa intr-o arie formata in triunghiul Sibiu – Piatra Neamt – Bucuresti, ideal chiar in centrul acesteia, astfel incat distantele pe care urmeaza sa le strabateti pana la destinatie sa fie cat mai scurte pt fiecare dintre voi
- urmeaza comunicarea tarifului si a conditiilor negociate cu locatarul
- avansul pentru aceasta actiune se va achita in maxim 2 saptamani de la comunicarea tarifului, pentru a se putea face rezervarea efectiva la hotel sau pensiune.

In situatia in care nu ati primit newsletter-ul, puteti sa transmiteti un Email catre office@singlescamp.ro, care sa contina mentiunea specificata mai sus. Dorinta si placerea mea este sa ne intalnim cat mai multi, sa trecem impreuna, ca si anul trecut puntea dintre ani.

varsator38

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #1 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 13:05 »
Gigi si noi cei din vestul tarii :(!!!
"chiar nimeni nu ne vrea"? ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Revelion 2012
« Răspuns #2 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 15:53 »
Locatia de anul trecut a fost favorabila celor de acolo, anul acesta trebuie sa indrept un pic balanta si spre cei din est. Fac sapataturi adanci pentru locatie, insa cinstit nu am gasit inca nimic care sa-mi placa si sa respecte cateva criterii de alegere:
- sa aiba cel putin 12 camere twin
- sa fie intr-o zona in care sa ai o alternativa la distractie, nu doar bautura, dans si mancare - ceva un SPA, o partie, orice de genul asta
- perimetru: Covasna, Buzau - extins Prahova si Harghita si si mai extins Brasov, Vaslui, Arges.
- sa aiba un pachet rezonabil de revelion
Fara grija insa, o sa gasesc pana la urma ceva potrivit. Inca nici nu sunt foarte clar conturate ofertele de Revelion si hotelierii cam in ceata cu ce organizeaza.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Revelion 2012
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 08:07 »
Acum urmeaza sa plec sa vad cateva locatii pe care le-am selectionat ca posibile pt Revelion. Au in jur de 30 locuri, in mare majoritate camere twin, se afla in destinatii in care sa avem alternative de petrecere a timpului. Ma intorc doar maine seara, luni am sa centralizez si sa va trimit un newsletter cu detaliile despre locatie si tarif.
Ca oriunde in turism pt ca rezervarea locatiei sa devina activa este necesar sa achitam un avans. Obligatoriu pt ca altfel pierdem locatia. Acum este perioada de inchiriere pt revelion, stiu de la Sibiel, unde am umplut pensiunea, nu mai am locuri libere, dar in fiecare zi mai suna 3-4 persoane pt cereri. Deci imediat dupa ce lansez nesletter-ul am sa contactez pe cei care s-au inscris fara sa stie locatia, pt a stii daca varianta pe care am gasit-o este ok pt ei si o sa participe. Locurile vor fi completate in continuare in ordinea inscrierii. Dupa cate ati vazut sunt limitate, mai putine decat anul trecut. Nu am gasit o locatie undeva la 40 - 50 locuri, adica acolo unde banuiesc ca sunt optiunile de participare, pt ca sau aveau doar paturi matrimoniale, sau aveau un pachet foarte scump, sau aveau deja rezervari pt o parte din camere si nu doresc sa ne amestecam cu altii.
Imediat dupa ce va exprimati optiunea de participare, Samiza va va contacta pt a va da contul si banca unde se achita avansul si rugamintea este sa platiti in cateva zile, pt a putea achita mai departe cumulat spre locatie.
Nu pot inca sa va precizez destinatia, este o arie destul de mare pe care o strabat azi si maine si totul depinde de calitatea locatiei si evident de oferta pe care o sa ne-o faca. Am luat in calcul toate destinatiile pe care mi le-ati trimis in MP, va multumesc pt informatii si sfaturi.

Tatiana

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 09:40 »
Drum bun si succes, Gigi!
Asteptam vesti bune :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Revelion 2012
« Răspuns #5 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 10:29 »
Iti multumesc Tatiana, tocami m-am intors. Am facut ieri o tura nebuna de vreo 800 de km, am stabatut in lung si-n lat Tinutul Secuiesc si am ajuns spre miezul noptii acasa. Imi programasem 2 zile, am gasit insa 3 locatii, din care sper ca pot alege una. A mai ramas doar partea de negociere si de acceptare oferta. Nu are rost sa spun mai multe pana nu stiu oferta finala, dar sper ca ceea ce am gasit va fi pe placul vostru. Am sa va explic si ratiunea alegerii.

Tatiana

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #6 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 11:30 »

Ei, deci a fost de bine si asta conteaza.:)
Dupa cum vezi Gigi sunt cu ochii pe tine ;) desi la ora asta chiar nu stiu ce o sa fac de Revelion. Sper insa din tot sufletul sa reusesti sa organizezi ceva frumos pentru toti cei care au nevoie de voi intr-un moment special ca trecerea dintre ani.:)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Revelion 2012
« Răspuns #7 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 16:23 »
In urma chestionarului si a inscrierilor in lista apar in jur de 100 de persoane care si-au manifestat intentia de a participa la Revelion. Locatia la care sunt tentat cel mai tare sa ma opresc are 50 de locuri. Ar fi extraordinar sa o putem ocupa doar noi si sa fim acolo intr-un numar atat de mare. Urmeaza insa asa cum va spuneam sa vad exact oferta tarifara si negocierea unde se opreste.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Revelion 2012
« Răspuns #8 : Joi, 27 Octombrie 2011, 08:19 »
Promiteam detalii in 2-3 zile, insa partea de negociere nu s-a finalizat la nici una dintre cele 3 locatii selectionate in final.

varsator38

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #9 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 11:35 »

Dupa cum vezi Gigi sunt cu ochii pe tine ;)

suntem cu ochii pe tine Gigi :)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #10 : Luni, 31 Octombrie 2011, 12:06 »
admin,   something old, something new, something borrowed, something blue?   ::)   :) 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Revelion 2012
« Răspuns #11 : Luni, 31 Octombrie 2011, 12:50 »
In sfarsit am gasit locatia pentru Revelion!
Dupa doua drumuri in Tinutul Secuiesc si zeci de locatii vizitate, m-am oprit asupra uneia, cu care sunt la un pas de a bate palma, de a o inchria in totalitate. Pasul se numeste avans si pt a fi sigur de rezervare am sa pun eu ceva banuti de la mine pt un miniavans, mai mult o confirmare de intentie. Asta se va intampla maine, atunci cand am sa si pot spune exact cat costa pachetul. Stiu pana acum si am negociat partea de cazare si masa, dar am tinut sa avem si ceva de entertainment. Initial m-am gandit la o excursie si o masa la o pastravarie, apoi la o participare la balul care se tine in 1 ianuarie in Salina Praid, pt ca in final sa modific propunerea gazdei de oferire a mesei, am introdus intr-o zi pastravul la masa, iar in 31 un mixed grill in curtea locatiei, cu tuica si vin fierte. Nu mai este nevoie sa ne deplasam 10 km cu masinile pana la pescarie si in curte putem obtine aproximativ acelasi efect de masa pregatita si servita preponderent afara. La balul din salina cel mai probabil ca se va strange multa lume, nu pot stii insa ce fel de lume. Poate fi o atmosfera ok, asa cum poate fi si una nu atat de placuta. Asa ca am preferat sa nu risc si am propus gazdei organizarea unei seri maghiare, chiar in locatia in care o sa stam. Asta inseamna preparate tipic secuiesti, muzica folclorica locala live si ....o surpriza. Am considerat firesc ca atunci cand vizitez un loc trebuie neaparat sa gust mancarurile de acolo, sa vad si sa inteleg traditiile. Altfel ar fi acealsi lucru peste tot, uniform si neinteresant.

Destinatia este Sovata si va explic de ce m-am oprit la aceasta zona a secuimii si la aceasta localitate. Asa cum stiti si am mai punctat pe acest topic, anul acesta revelionul este de doar 3 zile, fata de 4 – 5 cat a fost anul trecut. Asta implica un alt tip de organizare, totul trebuie sa fie mai concentrat, iar alternativele de program variate si apropiate ca distanta de locul de cazare.
Sovata are 2 partii de schi, are doua bazine acoperite la Danubius si unul la Alunis, mai exista in apropiere Salina Praid cu crama si degustari de vinuri, Dealul Melcului, asta in situatia in care nu avem timp cu zapada. Deci foarte multe de vazut, multe alternative. Pt ca unii vor vrea sa schieze, unii sa faca baie si SPA, iar o zi o sa putem intra si vizita salina, interesant cred pentru cei care nu au vazut-o pana acum.

Alt motiv este bucataria. In zona secuimii se gateste bine si curat. Alte zone sunt superaglomerate in acea perioada, personalul este insuficient, se angajeaza temporar unul complementar sau auxiliar, calitatea avand in aceste situatii de suferit.
Tarifele nu sunt atat de mari ca in Bucovina si pe Valea Prahovei, sau chiar a Marginimii, colo unde o locatie similara nu o poti inchria sub 1000 lei/persoana, cu servicii mai putine si poate nici nu atat de bune.

Nu este chair departe de Bucuresti, de unde banuiesc ca vor veni majoritatea. Drumurile sunt refacute, multe dintre ele sunt superioare chiar a ceea ce am vazut in Slovacia, Cehia si Ungaria. Destul de multa lume are sa-si faca revelionul acolo, Sovata este o statiune mare, asa ca in mod cert drumurile au sa fie curatate in caz de caderi mari de zapada. Nu se urca mult, aproape insesizabil, deci nu vor fi problemele pe care de obicei le pun pantele inghetate.

Locatia este foarte buna si potrivita noua. O curte imensa, camere spatioase, unele chiar enorme, multe spatii pt microgrupuri, mese si fotolii la eaje, pe paliere. Curat bec totul, mi-a placut tare mult. Gazda, la fel un baiat de nota 10. Isi conduce afacerea impreuna cu sotia lui, impartindu-si atributiunile.
Localul este mare, are un semineu de care cu buna seama o sa ne bucuram in zilele acelea mai reci. Foarte important este ca are camere twin, adica ceea ce putine locatii au in structura hoteliera.

Singura problema este ca are doar 30 locuri de cazare. Cladirea este imensa, spatiile de acces la fel, dar capacitatea este limitata la 30. Mi-as fi dorit ceva mai mare, gasisem chiar o locatie cu paturi separate (twin) cu 50 locuri, dar tariful era sus si nu l-am putut nicicum negocia asa cum am sperat o saptamana intreaga. Pt ca nu mai este timp de asteptat (majoritatea locatiilor sunt deja ocupate -  eu am finalizat de 2 saptamani rezervarile la Sibiel) am decis sa inchiriez locatia pe care am vizitat-o ieri.
Astept de la gazda tarifarea entertainmentului si maine dimineata o sa aveti pe Email newsletter-ul cu tariful, detaliile despre locatie si program.

Avansul este 300 RON/persoana si va trebui achitat in contul Bon Voyage cat mai repede posibil, sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa avem toti banutii in cont pt cele 30 locuri, pt a putea achita avansul colectiv. E nevoie de o siguranta 100% a rezervarii intregaului hotel si asta se obtine doar in conditiile unei plati consistente. Restul are sa se achite la inceputul lunii decembrie.
Rezervarile pt Revelion se vor face in ordinea achitarii si anuntarii platii avansului de 300 RON. Din experienta altor actiuni, sunt unii care se inscriu pt ca apoi sa nu mai raspunda la Email-uri Samizei si nici nu mai dau vreun semn, nici ca da, nici ca ba, tinand practic blocate locurile si creand impresia falsa ca sunt ocupate. Tocmai de aceea nu mai facem lista pe forum, nu mai urmaresc in acest fel inscrierile. Acestea se fac scriindu-mi mie, pe office@singlescamp.ro si in CC Samizei pe samiza@bonvoyagesibiu.ro Transmite-ti numele, numarul de telefon, orasul.
Am sa incep prin a contacta pe cei care si-au exprimat intentia de a  participa, sa vad daca locatia si tariful sunt ok pentru ei. Au prioritate in rezervare, avand in vedere inscrierea pe care au facut-o de mai mult timp.
Inscrierile se fac individual, nu o persoana pt  X sau Y sau in numele lor, asta pt o evidenta exacta si o relatia directa cu fiecare inscris.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #12 : Luni, 31 Octombrie 2011, 13:03 »
Ah, am fost acum vreo doi ani... E foarte frumos...

La Sovata... Unde face Nicu armata...  8)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/Y_2LWMNo-As?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Revelion 2012
« Răspuns #13 : Luni, 31 Octombrie 2011, 15:58 »
Ieri discutam cu gazda si de un posibilitatea unei excursii cu sania trasa de cai, daca este zapada sau cu caruta daca nu avem parte de nea. M-a sunat acum si mi-a transmis ca a gasit pe cineava, un taran din zona, care poate organiza un fel de mini excursie Sovata - satul Ilies. Imi spunea ca acel sat este tipic maghiar si destul de bine conservat ca traditii. Plimbarea dureaza 3 ore dus si intors, cu o oprire la gospodaria lui de la Ilies, acolo unde veti fin intampinati cu tuica fiarta si vin fiert. Si vi se va prezenta o gospodarie tipica secuimii si cate ceva din traditiile lor. Sana sau caruta are 8 locuri, iar costul "atelajului" este de 180 RON, deci in jur de 22 lei / persoana. Va trebui doar, sa-i comunic din timp numarul de persoane care doresc sa participe la o astfel de excursie, pt ca omul cu sania sa stie sa-si planifice si el lucrurile.
Nu a primit inca raspunsurile de la cei care vor asigura partea de entertainment si imi spunea ca nu vrea sa-i grabeasca, ptca in general atunci omul vazandu-ti interesul si nerabdarea poate sa-ti ceara mai mult decat ar face-o daca este lasat usor.
Spera insa ca pana deseara sa primeasca raspunsurile.

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Revelion 2012
« Răspuns #14 : Luni, 31 Octombrie 2011, 17:23 »
Cand este intrarea,cand este iesirea ?
E foarte important pt. cei care nu au decat zilele oficiale libere.