Autor Subiect: Gadget-uri - mereu ceva nou  (Citit de 19221 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Gadget-uri - mereu ceva nou
« : Marți, 13 Septembrie 2011, 10:19 »
STAR TREK in lumea reala

Gadget-uri devenite realitate  -telefonul cu clapeta, USB-ul, GPS-ul, tableta iPAD, casca Bluetooth  - cateva din gadget-urile pe care acum le folosim si care au aparut pentru prima data in filme SF  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #1 : Marți, 13 Septembrie 2011, 13:43 »
Mi-ar place daca asta ar deveni curand realitate: http://www.corninggorillaglass.com/videos?bctid=777279773001 (astia fac geamurile pentru aifoane si nu numai - faimosul Gorilla Glass). Lasand la o parte cliseele de tip "happy family", "fine job", etc., trebuie sa recunosc, prezentarea conceptului e super.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #2 : Marți, 13 Septembrie 2011, 21:56 »
....Exemplul Nokia : la inceput, un sat cu o singura fabrica, de cizme de cauciuc. Apoi, o fabrica de televizoare. In sfirsit, pe baza aliantei dintre patronat si sindicate, se mizeaza pe telefonia celulara. Astazi sunt lideri mondiali, inaintea Germaniei, Japoniei si Statelor Unite.....

@everyoung : Legat de Nokia, se duc usor dar sigur in jos. De ce? Pentru ca s-au umflat asa de tare cu pozitia de lideri de piata in materie de terminale pentru telefonie mobila (GSM, CDMA, etc) incat n-au realizat ca faimosul lor Symbian ramane in urma sistemelor de operare moderne (Android, IOS) pentru mobile. Joint-ul cu Microsoft vine tarziu. Deja in materie de  smartphones, Nokia nu mai exista.  Legat de sistemul educational, protectia sociala, asigurarile de sanatate, etc., in general lucrurile care tin de dezvoltarea armonioasa a sapiensului, sunt de acord cu tine, nordicii (Finlanda, Norvegia, Suedia) dau clasa intregii lumi. Iar ca individualitati made in Finland, il mentionez aici doar pe Linus Torvalds si e suficient.

silviu

  • Vizitator
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 17 Septembrie 2011, 22:06 »

julia

  • Vizitator
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #4 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 08:20 »
eu am ales nikon dar imi place mai mult cum trage canon

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #5 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 14:33 »
Ce aparat de fotografiat alegi: Nikon sau Canon?

Ia-ti un Hasselblad si gata, i-ai facut pe japonezi sa planga. Doar cineva cu Leica se ma poate zbarli la tine.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #6 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 14:58 »
Ia-ti un Hasselblad si gata, i-ai facut pe japonezi sa planga. Doar cineva cu Leica se ma poate zbarli la tine.

Hasselblad - exista asa ceva la noi?

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #7 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 22:24 »
Nu (din cate cunosc), insa exista amazon.com.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #8 : Luni, 19 Septembrie 2011, 14:22 »
Folosim yahoo, nokia, skype - v-ati intrebat de unde vin denumirile lor?

capital.ro - ne da cateva indicii

Istoria numelor catorva branduri cunoscute

noua toate si vechi toate  ;D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011, 01:11 »
Viitoarea generatie de telefoane destepte, bazate pe nanotehnologie: Nokia HumanForm.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/SegLUbBJDhA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011, 10:19 »
super fain - da' eu daca imi iau unul d'asta uit ca-i telefon si incep sa ma joc cu toate minunatile alea  ;D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #11 : Luni, 14 Noiembrie 2011, 15:50 »
Gabitzu, daca tot ti-a placut ala uite un alt concept, in care intreg telefonul este un touchscreen

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ZdeWK6G3p5U?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #12 : Luni, 14 Noiembrie 2011, 22:15 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/1W7yV6pl5vs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Cam mare dar tot gadget.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #13 : Marți, 15 Noiembrie 2011, 12:41 »
interesanta masina - si cu optiunea de a trece de la sistemul eco ( electrica) in oras la cea diesel pe autostrada

mie mi-ar trebui totusi o masina care sa aiba comenzi verbale, sa se conduca singura - eu sa dau doar adresa si ea sa ma duca acolo  ;D - sa stie semnele de circulatie , sa fereasca pietonii  :o,  sa respectele limita de viteza  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #14 : Miercuri, 16 Noiembrie 2011, 17:21 »
Pai exista un model care face (in mare) ce zici tu. Se numeste taxi.  ;D