Autor Subiect: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp  (Citit de 145329 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #195 : Duminică, 14 Decembrie 2014, 08:44 »
Mai incercam odata in 2016...poate cine stie? Asa am tot fost intrebat, de cate unu, doi, dar cand a fost sa strangem grup nu am reusit...Inainte de a lansa actiunile eu incerc sa aflu cam ce s-ar dori cel mai mult, calendarul contine astfel doar destinatiille din topul preferintelor. Asta si explica gradul de ocupare a locurilor de 100%.

Sunt aici in zona destinata celor noi si chiar daca cei vechi cunosc ceea ce urmaresc eu ca destinatii si tip de vacanta este bine sa vi-l precizez si voua. Ideal ar fi sa existe intreaga paleta de oferte turistice de la simple iesiri sau intalniri de o zi, pana la sejururi in zone exotice. Doar ca la fel ca toata lumea si eu am din pacate doar 365 de zile disponibile. Si nu pot fi plecat tot timpul. Am nevoie de timp de pregatire a actiunilor, de refacere fizica, de rezolvare a unor probleme ce tin de "acasa". Imi raman pt plecari in jur de 170 - 180 de zile...In aceasta situatie evident ca trebuie sa aleg...

Ce incerc in primul rand este sa ofer tipare turistice si de entertainment deosebite, de asemenea destinatii mai greu de organizat in varianta "singur in vacanta". Daca va uitati in calendarul excursiilor si vacantelor o sa vedeti ca toate sunt cu program complex, unul pe care ti-ar fi greu sau foarte costisitor sa-l ai daca ai pleca singur...Chiar si in 3 sau 4 e foarte greu, in unul singur mai mult...

Deci din start am eliminat sejururile (acolo cunostiintele mele turistice n-ar ajuta aproape deloc, iar rolul meu ar fi unul mai mult de simplu insotitor sau chiar de participant...), city break-urile (sunt agentii specializate care au oferte foarte ieftine pe destinatiile de top si se poate pleca cu o documentare prealabila, in 2-3 fara nici un fel de problema), circuite simple prin tara sau afara. Pt vacantele din strainatate folosesc conceptul circuit + sejur in varianta small group. In tara folosesc elemente de program pe care apoi le leg astfel incat sa dea un tot armonios si lipsit de monotonie...Tot ceea ce fac ca program este absolut original. De aceea ma si "plangeam" ca lucruri la care am lucrat poate o luna de zile sunt copiate sau replicate de altii fara nici un efort...Detaliile pe care le dau eu pe forum ajuta mult "copy/paste-ul"...Dar asta este o alta discutie...

Am intradevar timpi morti, cum este de exemplu ianuarie in care as putea da o fuga cu un grup in Austria la o cabana ieftina pt schi. Dar daca nu se strang suficienti doritori, costurile cresc exponential si nu poti spune celor inscrisi "stati ca nu mai e 300 EUR excursia, ci 400 EUR, pt ca nu s-au strans destui..". Iti asumi pierderea...La small group-uri acesta este riscul...In cazul unui grup de 45 - 55 nu conteaza daca nu umpli, costurile sunt calculate undeva la 25-30 si atunci ai suficienta rezerva...La 8 sau la 16 insa daca nu ai 2-3 este destul de problematic...

Ceea ce-mi pare rau este ca nu am reusit cu conceptul de "Tabere pt monoparentali si copii". Prima tinuta m-a incurajat mult si am crezut ca pot fi de folos nu doar la adulti...Imi plac copiii foarte mult si lucrez destul de bine cu ei. Nu singur, nu am experienta unui organizator de tabere scolare, dar in program cu cineva sau cu copii supravegheati de parinti ma descurc zic eu foarte bine...Din pacate insa nu am reusit in anul urmator sa gasesc suficienti doritori pt o tabara si am...renuntat. Si va dati seama cum ma simt cand cineva ma intreaba pe Email "dar cu copiii nostri nu puteti organiza ceva?"...

Sunt intr-un moment foarte sensibil si acum cand am lansat cele doua excursii noi am intrat si mai mult in panica...Sunt cu mult, cu mult mai multi doritori de a participa la vacantele si excursiile noastre decat pot eu oferi...Acum caut solutii...

Offline dorinap

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #196 : Luni, 15 Decembrie 2014, 09:14 »
Buna dimineata !  :) Eu sunt nou venita in grupul dvs. iar ideea referitoare la petrecerea  unui sejur intr-un castel m-a incantat pur si simplu. Cred ca nici daca as fi organizat eu  asa ceva nu as fi putut avea o idee mai buna. :) Am convingerea, pe care mi-am format-o dupa ce am citit mai multe sectiuni ale forumului, ca va fi extraordinar si astept cu nerabdare sa vina sfarsitul lunii  martie!  :)
O zi minunata in continuare si o saptamana cat mai reusita tuturor !

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #197 : Luni, 15 Decembrie 2014, 12:41 »
Eu m-am inregistrat pentru SPA in UNGARIA , vreau sa merg si in actiunea pentru " cei noi intrati din perioada 30 aprilie -3 mai " cu animalute , oare am timp sa-mi fac bagajele pentru  noul eveniment,?


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #198 : Luni, 15 Decembrie 2014, 14:06 »
Si eu am acelasi program...Si prezenta mea este sigura in ambele actiuni asa ca sigur ai timp... :)

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #199 : Luni, 15 Decembrie 2014, 15:52 »
Perfect , ma inregisrez acum 

Offline carmendobre

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Arta de a fi femeie.
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #200 : Duminică, 02 August 2015, 22:02 »
La "Precizari" va scriam despre statistica raspunsurilor la chestionarul transmis in iulie. Si ceva despre ce intentionez sa fac, pt a corecta si imbunatati proiectul. Unul dintre punctele importante este cel ce vizeaza pe cei nou intrati. Aici este clar, am facuit o mica greseala, calculand si crezand ca ei vor fi foarte usor integrati in comunitate, din mers, de catre cei mai vechi. M-am inselat intr-o oarecare masura pt ca, fara a generaliza, cu tot efortul unora din cei vechi de a-i primi, de a-i informa, de a-i determina la participari, la iesiri, multi new entries au anticipat ca aici deja exista niste legaturi de amicitie, ca grupurile sunt intr-un fel inchise si au avut teama ca la o iesire s-ar simti stanjeniti de prieteniile deja existente. Si au facut un pas inapoi, sunt in expetctativa si se multumesc sa stea un pic deoparte. Spun in general, pentru ca exista acel tipar, acel profil de persoana, care se acomodeaza foarte usor oriunde si se integreaza fara nici o timiditate sau retinere.

Am realizat ca si cei nou intrati au nevoie de starea aceea exceptionala pe care au avut-o participantii la primele tabere Singles Camp, anul trecut. Atmosfera de acolo i-a ajutat sa lege prietenii foarte statornice si puternice, i-a ajutat sa se convinga de viabilitatea proiectului si s-au atasat de idee. Vreau ca cei nou inscrisi, pe masura intrarii in comunitate, sa simta si sa realizeze ceea ce au simtit "cei douazecisicinci" la prima tabara. De aceea, periodic voi organiza "Tabere New Entry".

Intrarea in grup intr-o comunitate, este mult mai simpla si usoara pentru cei mai timizi si mai retrasi, ii ajuta sa-si invinga timiditatea, in conditile in care stiu ca toti sunt noi acolo, toti vin pentru prima oara. Nu este singurul in aceasta situatie, nu mai are teama ca acolo va intalni niste grupulete relativ inchise care pot sa-l tina deoparte. Prezenta a 2-3 vechi este necesara, ei pot crea o poarta pe unde cei noi sa intre. Pot raspunde intrebarilor, pot da explicatii, pot exemplifica.

Despre cum vor fi organizate aceste tabere si cateva amanunte.

- intervalele vor fi determinate  de numarul de inscrisi/perioada si de profilul celor nou intrati; deci nu vor fi fixe, de exemplu la fiecare 2 luni
- se vor tine pe profile de inscrisi, in special dupa criteriile de varsta si grad de dinamicitate
- programul va avea ca tinta socializarea, am sa incerc sa determin interactiunea intre fiecare. Nu va fi insa de tip team building sau ceva determinant prin parghiii exterioare. O sa fie ceva simplu, firesc si cat mai natural.
- zona in care o sa se desfasoare va fi apropiata Sibiului. Asta din doua motive: este in centrul tarii si permite o deplasare nu foarte lunga din orice colt al tarii si de asemenea imi permite si mie sa fiu aproape de afacerea mea, de Sibiel. In week-enduril acolo este full de turisti, organizez evenimente, tot felul de activitati si asta impune si prezenta mea pt indrumare si supraveghere. Anul acesta am neglijat mult Sibielul si nu-mi mai permit sa o fac in continuare. O locatie apropiata Sibiului, imi va da posibilitatea sa mai fug pana la Sibiel, sa mai corectez cate ceva daca este cazul, sa mai vad daca este cazul de organizari ad hoc.
- locatiile vor fi intime, gen pensiune, sa fim doar noi acolo, astfel incat sa se creeze atmosfera de intimitate absolut necesara pt socializare. Poate sa fie chiar si Pensiunea Sibiel, in anumite perioade cand o am mai libera.
- transportul este organizat la nivel individual, fiecare si-l va organiza cum doreste si ii este mai simplu.
- grupurile vor fi de minim 15 persoane, maxim 20 - 25.

Despre participarea la Taberele New Entry si detaliile de inscriere
- taberele new entry au sa fie anuntate la fel ca si actiunile nationale la "Tabere curente" o sa se mentioneze insa pt cine sunt organizate
- am sa anunt prin newsletter pe cei noi, tabara ca li se potriveste ca profil, locul unde o sa se tina, data si costul
- inscrierea se face pe office@singlescamp.ro. cu specificarea numelui, nr. de telefon si a taberei de participare

Sper ca la acest tip de actiuni, au sa participe majoritatea celor nou inscrisi. Este pentru ei cel mai bun si mai simplu mod de a cunoaste pe ceilalti single din comunitate, acolo pot lega prietenii, se pot forma grupuri Sigles Camp. Pentru mine va fi un efort sa ies in week-enduri atat de des, dar o sa o fac cu toata placerea si disponibilitatea. Ramane doar ca si cei nou intrati sa raspunda prezent la aceste actiuni.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #201 : Marți, 04 August 2015, 07:15 »
of, of, of, observ din ce in ce mai des folosita optiunea de citat în care se reia ditamai textul anterior sau toate pozele postate de cineva. Deși există și în Regulament o precizare în acest sens.
Qui prodest? Mai ales că în acest caz, nu există nici un comentariu al user-ului.
Se încarcă forumul, se îngreuează firul discutiei... Nu mai vorbim când se tot reiau aceleași fotografii...

Dacă vrem să răspundem la ceva anume - putem sterge restul textului ș să lăsăm doar ce ne interesează. Dacă vrem să felicităm pe cineva pentru fotografiile reușite, putem doar să îi menționăm numele să știe că despre el e vorba.
Sau putem pune link către altă pagină, alt topic...

No offense, se pare că devin cam atentă la tot felul de detalii. :giggle:
carmendobre - tu ai circumstanțe atenuante, ești la prima postare :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #202 : Miercuri, 05 August 2015, 14:40 »
Ellan, afli toate informatiile citind Regulamentul,  forumul, punand intrebari la topicurile care te intereseaza. Pe aici date de contact se dau ca exceptie si in situatii bine motivate.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Elian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Benedek Elian Henric
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #203 : Joi, 06 August 2015, 08:47 »
Multumesc frumos pentru indrumare.!!!!!!!!!!!!!!!

pileana2706

  • Vizitator
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #204 : Joi, 06 August 2015, 19:37 »
Când pot lua legătură cu cineva din grupul din București ? Mai sunt locuri pt.Grecia ? Ad dori să fiu contactata telefonic dacă s-ar putea la nr....Mulțumesc.T

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #205 : Joi, 06 August 2015, 19:45 »
pileana, e o gluma faza cu telefonul si puncte puncte? :faint:

Sorry, cred ca e prima data cand folosesc emoticonul asta - :rtfm:

Citeste mesajul de mai sus, sau si mai bine citeste regulamentul, citeste forumul cu atentie si apoi vezi ce intrebari mai ai :)

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,390.0.html

Admin tocmai a postat azi un comentariu
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3.msg113719/boardseen.html#new


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #206 : Joi, 06 August 2015, 19:45 »
Nu ma refer aici strict la  ultima postare, ci la ce am vazut in ultima perioada pe forum. Am rugamintea sa respectati regulamentul acestei platforme si sa nu postati numere de telefon si adrese de Email decat in cazuri absolut urgente. De asemenea pt continuitatea subiectelor de forum referiti-va strict la ce se refera acestea. Multumesc de intelegere!
 
Pt Samothraki exista un subiect separat si acolo se scrie de orice este legat de aceasta vacanta. Exista un loc disponibil dintr-o renuntare la Grecia, dar Samiza este cu mine si nu poate raspunde inscrierilor datorita unei probleme tehnice a retelei de internet al hotelului. IP-ul lor este blocat de spamhouse.org si nu se transmite nimic... :-\

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #207 : Joi, 06 August 2015, 19:47 »
Puncte puncte am pus eu in loc de numarul de telefon postat...

Multumesc mult Wonderland pt tot ajutorul si grija pt acest forum!  :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #208 : Joi, 06 August 2015, 19:49 »
cu drag, admin. Dar sper sa nu ajung sa folosesc prea des emoticonul ala  :D

Sau altele pe care acum le observ foarte bine, de genul :tickedoff:  :knuppel2: :slap: :strambatura: :thumbdown: :hammer: :fight:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp
« Răspuns #209 : Joi, 06 August 2015, 19:55 »
Multumesc frumos pentru indrumare.!!!!!!!!!!!!!!!

Cu placere, daca o si urmezi.  ;D Cred ca marele tau noroc a fost ca erai newbie la prima postare. :angel:
Pt Samothraki exista un subiect separat si acolo se scrie de orice este legat de aceasta vacanta. Exista un loc disponibil dintr-o renuntare la Grecia, dar Samiza este cu mine si nu poate raspunde inscrierilor datorita unei probleme tehnice a retelei de internet al hotelului. IP-ul lor este blocat de spamhouse.org si nu se transmite nimic... :-\

Admin, La Samothraki era cineva interesat de locul liber. Eu i-am zis sa scrie email Samizei, dar daca zici ca e blocat IP-ul...:bully:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.