Autor Subiect: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp  (Citit de 145237 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Iuliana

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #60 : Joi, 24 Noiembrie 2011, 07:14 »
Eu vreau sa ma inscriu la tabara new entry din februarie. Cum fac?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #61 : Joi, 24 Noiembrie 2011, 07:33 »
Te inscriu eu Iuliana, urman ca  in saptamana a doua din ianuarie, sa va comunic tuturor celor care doriti sa participati locatia si detaliile. Tot atunci va fi nevoie sa se achite un avans de 100 lei pt a plati la randul meu la pensiune. Dupa cate va spuneam, foarte posibil este sa folosim ca locatie pensiunea pe care v-am propus-o pt Craciun.

Iuliana

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #62 : Joi, 24 Noiembrie 2011, 09:50 »
Multumesc, Gigi. Abia astept!
Locatia pentru Craciun e perfecta, pentru ca putem ajunge acolo intr-un timp rezonabil si noi, cei din estul extrem  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #63 : Joi, 24 Noiembrie 2011, 10:22 »
La asta m-am si gandit cand am propus ca loc pt Taberele New Entry zona aceea, sa fie cat mai accesibil pt toti din tara. Sibiul si Brasovul au acest mare avantaj al pozitionarii.

varsator38

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #64 : Joi, 24 Noiembrie 2011, 10:54 »
si eu sunt interesata de tabara new entry din februarie.confirm in ianuarie dupa comunicarea detaliilor.

Tatiana

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #65 : Joi, 24 Noiembrie 2011, 12:20 »
si eu vreau in februarie...
Pupici tuturor

ama

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #66 : Sâmbătă, 26 Noiembrie 2011, 14:35 »
am citit ultimele rinduri scrise de ADMIN si parerea mea e ca ar trebui sa se organizeze separat tabere pentru cei cu copii, care au alte nevoi si separat pentru cei fara copii

nu doresc sa intru in amanunte care sa supere persoanele despre forum de ce ar fi mai bine asa ....

varsator38

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #67 : Sâmbătă, 26 Noiembrie 2011, 17:43 »
am citit ultimele rinduri scrise de ADMIN si parerea mea e ca ar trebui sa se organizeze separat tabere pentru cei cu copii, care au alte nevoi si separat pentru cei fara copii

nu doresc sa intru in amanunte care sa supere persoanele despre forum de ce ar fi mai bine asa ....

fiecare are dreptul sa-si exprime parerea,dar mi se pare putin "fortata"aceasta idee...tabere separate pt cei cu copii si pentru cei fara copii...pana la urma e alegerea fiecaruia sa mearga intro anumita tabara si sa se simta bine sau nu!{e doar parerea mea :)}

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #68 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 13:38 »
Si eu tot februarie!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #69 : Marți, 29 Noiembrie 2011, 13:24 »
... sa ma astept atunci ca ma "cuplati" in vacante cu "varsta a 3-a" ?  >:(  ....  (eu am 36 de ani).


 :o
Esti tare!
Eu am avut experiente de stat in camera si cu copiii altora, am facut pe "bona" fara vocatie si dorinta (din ciclul: stai putin cu fi-mea, ca trebuie sa cumpar ceva, ceva care a durat niste ore bune), am stat si cu varsta "a treia/ a patra" - n-am avut incotro. Am stat si cate 15 pe jos in camera, dormind pe saltele si am turbat de sforaitul unuia si al altuia pana m-am calit (nu in totalitate). Si acum, cand plec in delegatie stau singura cuc in camera, ceea ce nu dupa o zi de munca nu e rau deloc.
Acum, privind retrospectiv, fiecare experinta mi-a fost de folos intr-un fel sau altul.
Aici nu m-am lamurit cam cum este cu cazarea.
La o tabara (de ex new entry) cine stabileste "cine cu cine" sta in camera (in conditiile in care nu mergi cu copilul sau nu ai copil, avand in vedere ca nu cunosti pe nimeni si nici nu stii daca esti sau nu compatibil cu X sau Y?

PS: n-am preferinte in functie de culoarea parului (doar titularul sa nu sforaie) :P!!!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

ama

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #70 : Marți, 29 Noiembrie 2011, 13:54 »
va rog sa ma considerati si pe mine inscrisa pentru tabara din februarie


Mari_a

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #71 : Marți, 29 Noiembrie 2011, 14:53 »
cine stabileste "cine cu cine" sta in camera (in conditiile in care nu mergi cu copilul sau nu ai copil, avand in vedere ca nu cunosti pe nimeni si nici nu stii daca esti sau nu compatibil cu X sau Y?
PS: n-am preferinte in functie de culoarea parului (doar titularul sa nu sforaie) !!!

Nici eu nu-mi fac griji din astea. In prima excursie la care am fost, ne-am hotarat atunci, pe loc, vizitand camerele. Am stat cu o doamna pe care atunci o vedeam pentru prima oara, insa asa de bine ne-am simtit incat la urmatoarea excursie in care ne-am intalnit nici nu se punea problema sa nu stam din nou impreuna. Am mai scris pe-aici cum ne apuca unu noaptea povestind…
Cateodata eram atat de obosita dupa o zi plina, de mers, vizitat, transbordat, incat as fi dormit si cu soacra-mea !  ;D
Si nu va faceti nici o grija (iluzie  ;D): n-o sa fie titular, ci titulara  ;D

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #72 : Miercuri, 30 Noiembrie 2011, 11:40 »
am citit ultimele rinduri scrise de ADMIN si parerea mea e ca ar trebui sa se organizeze separat tabere pentru cei cu copii, care au alte nevoi si separat pentru cei fara copii


Adica persoanele cu copii sa simta din plin faptul ca daca au copii dar n-au partener asta ar putea fi un impediment/handicap in a relationa cu cei care nu au avut sansa de a avea copii? Eu nu am acest "handicap" si nici nu doresc sa-l provoc cuiva. Si din protectie pentru copilul meu, prefer sa nu merg undeva unde exista oameni care NU IUBESC copiii (desi la urma urmei este treba lor ca iubesc sau nu copiii).

Eu am copil, sunt bucuroasa ca il am si imi doresc sa merg cam oriunde insotita de el, atata timp cat isi doreste si el iar mediul este prietenos. Drept urmare, daca o tabara exclude copiii este chiar indicat a se spune asta CLAR si raspicat, pentru a nu crea confuzie, divergente, incruntari si frustrari.

De asemenea, este bine de stiut daca sintagma SINGLE pentru acest forum inseamna ca esti singur pe lume, sau doar ca nu ai partener. Pentru mine este foarte important acest lucru. Mi se poate clarifica acest aspect pe PM sau chiar aici, in functie de optiunea Adminului. Acest lucru ma intereseaza nu atat cu privire la tabara new entry, cat in general, cu privire la oricare dintre excursiile organizate in cadrul acestui forum. M-as simti prost ca inscriindu-ma pentru o oarecare excursie sa intreb daca e permis sa vina si copilul.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #73 : Miercuri, 30 Noiembrie 2011, 11:48 »
Si nu va faceti nici o grija (iluzie  ;D): n-o sa fie titular, ci titulara  ;D

Hihihi, multumesc pentru incurajari  :P!

E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #74 : Miercuri, 30 Noiembrie 2011, 13:35 »
Reiau tema cu single, desi apare in multe din raspunsurile mele date aici pe forum si in explicatiile de pe pagina principala a site-ului Prefer sa ma repet pentru unii, si imi cer scuze acestora pt ca o intalnesc scrisa aici a nu stiu cata oara, decat sa-i las pe cei noi cu detalii importante despre proiect, neclarificate

Acest proiect se adreseaza DOAR persoanelor singure sau care se simt singure. Am explicat ca nu exista oameni singuri, pt ca nimeni nu traieste izolat, toti socializeaza la servici, in tramvai, intr-un cerc de prieteni. De aceea am preferat sa-i numesc mai limititativ, single, termenul de singur in romana fiind mult prea larg si neexplicit decat in engleza. Single = persoana care nu are o relatie permanenta sau oficializata. I-am inclus aici si pe cei care sunt in  situatia unei casnicii de compromis, care se gasesc undeva intre casatoriti si divortati, mai degraba despartiti. 
Intr-un an si jumatate de cand a fost lansat acest proiect o parte din membrii SC si-au schimbat statutul si au format cupluri. Unii au anuntat acest lucru, altii au disparut pur si simplu si de pe forum si de la actiuni si pt ca nu au mai dat de o perioada buna de timp nici un semn, am inteles ca in viata lor s-a produs o schimbare. Sunt si doua cazuri, care desi formeaza cupluri, le-am dat accept sa activeze inca si doar pe forum. Ambele sunt din prima serie de membri SC si le-am inteles dorinta de a ramane legate si macar in acest fel de anumite persoane de aici cu care au ramas in stransa legatura comunicativa.

Raspund acum si in legatura cu participarea in tabere impreuna cu copiii. Am facut-o si pe Email-ul transmis in 28.11 Sara, doream sa-ti clarific atunci ceea ce ma intrebai referitor la Tabara New Entry. Dau copy / paste aici
"- la primele tabere, acelea de cunoastere si de prim contact - asa cum au fost cele de la Sibiel - nimeni nu a venit cu copii, pt ca socializarea in conditii de grup presupune din partea unui participant o atentie distribuita preponderent spre ceilalti. In conditiile in care vii cu un copil, ca mama ai resposabilitatea lui si deci o mare parte din atentia ta este atunci indreptata asupra lui. Ori asta iti diminueaza foarte mult sansele de a socializa cu ceilalti. Asta in conditiile in care nu mai vine nimeni cu copilul. Daca participa de exemplu o persoana sau doua cu copii, automat se formeaza un mic grup separat, al mamelor, asta pt ca puiutii determina in general legaturi si prietenii intre adulti. Si mai este un aspect care trebuie luat in calcul, programul mamelor este in mare parte altul decat al celorlalti, determinand astfel formarea unui mic grupulet in interiorul celui mare. Ceea ce afecteaza intr-un fel socializarea per ansamblu, adica asa ceea ce imi doresc eu sa obtin in actiuni.
- la alte tabere au participat copii de 12 -14 ani, in general la actiunile de la munte, acolo unde grupul devine in general un "tutore" pt ei. Este chiar indicat sa existe copii printre maturi, subconstientul adultilor marcat de conservativitate, va incerca sa-i protejeze, exista in firea umana acest lucru. comuniunea de griji tintita pe copii intareste foarte mult unitatea grupului.  Copiii devin prieteni, stiu de exemplu ca anul asta au plecat doi
In situatia taberei din februarie, urmeaza ca tu sa decizi. Parerea mea este ca tabara din februarie este una potrivita de a veni singura"
Anul asta asa cum am scris pe forum o sa incerc sa strecor printre multele actiuni, niste iesiri speciale pt cei cu copii. Am vazut ca acel subiect a interesat pe mai multi, astfel incat se pot strange 8-10 membri cu copilasi."

Trebuie acceptat ca actiunea Singles Camp este foarte nisata, iar cei mai vechi au observat si inteleg acest lucru. Nu se poate face o actiune generala pt single, asta ar fi imposibil. Spectrul, profilele sunt atat de diferite, nevoile de asemenea, astfel incat ar fi o utopie sa zici ca ai reteta socializarii neconditionate si universale pt singles. Eu sunt un simplu om, care-si dedica o parte din timpul pe care-l are liber si nu doar, acestui proiect. Stiu ca efortul pe care-l fac nu este si nu poate fi foarte bine cantarit din afara. Ceea ce va pot spune insa este ca acest an si jumatate m-a incantat prin reusita in masura in care insa m-a si obosit. Am fost foarte mult timp plecat, raman in fata calculatorului uneori ore intregi, pt a va raspunde la timp, pentru a pregati actiuni, pt a cauta solutii pt dezvoltarea ulterioara  a proiectului, pt a-l face tot mai cunoscut.

Nu mai am nici 30 ani, nici 40 ani. Am 50. Am o rezistenta la efort, la stres, la disconfort, limitata de varsta si de lucruri care vin din spate. Ceea ce pot sa fac, fac cu toata placerea si disponibilitatea. Foarte important este ca si eu sa pot socializa usor cu cei care pleaca impreuna cu mine in tabere. Daca am probleme de compatibilitate intr-o actiune, e clar ca resimt un disconfort si asta isi lasa amprenta pe ceea ce fac acolo. Deci evit sa am astfel de probleme, este bine pt mine si in aceiasi sau chiar in mai mare masura pt grup. Ideal este ca profilul mediu al acestuia sa fie apropiat cu al meu, atunci reusesc foarte repede sa socializez si sa determin relationarea celor din grup. Spun ideal.

In cele mai multe excursii eu sunt sofer, ghid, organizator, one man show. Si nu este usor deloc. Daca in cele 10 zile, aici ma refer la o excursie afara, pe parcursul a catorva mii de kilometri, simt un disconfort din partea unui participant, o sa-mi consum o parte din energia pe care ar fi trebuit sa o folosesc in cu totul alt scop. Si in aceasta situatie pot afecta grupul, la fel ca si atunci cand sunt in incompatibilitate cu acesta.
Deci firesc ca nu pot pleca la un astfel de traseu cu copii, nu am cum. Plecam cu un microbuz, intr-un grup mic si care trebuie perfect armonizat. Exista  avantajul enorm al flexibilitatii, al intimitatii grupului, dar pot exista si dezavantaje in conditiile in care grupul are probleme de socializare. Socializarea se dezvolta doar intr-un cadru confortabil, ori prezenta unui copil mic poate determina un disconfort pentru cei care nu au copii si nu sunt invatati cu ei.
La munte, asa cum am explicat, este altceva, acolo se socializeaza mult mai simplu si mai firesc. Ajuta mult cadrul natural.

Am scris mai mult in speranta ca va fi citit si inteles de toti. Nu fac aceasta actiune pentru bani, nu este o afacere cum isi inchipuie unii. Cei care au fost cu mine stiu ce costuri am si cat efort depun, la ce ma expun financiar plecand si lasand toate celelalte activitati generatoare de profit de o parte, doar pt a participa la tabere. Dar asta este ceva asumat si ma priveste personal.

Formatul de prezentare al taberelor si actiunilor este si va ramane cel de acum. Este foarte detaliat si prezentat profesionist. Nu se pot adauga specificatii "cu copii sau fara", pt ca ar suna cu totul nepotrivit. Cand o sa fie tabere speciale pt tutori unici am sa le anunt ca actiuni dedicate. Fiecare membru SC isi poate cantari singur dorinta, posibilitatea si compatibilitatea de participare. Eu ce pot sa fac este sa creez cadrul, sa organizez si sa desfasor aceste tabere. Sa anunt ce urmeaza, sa ma asigur ca informatia ajunge la toti cei inscrisi. Decizia insa este la fiecare. Nu am incercat sa conving sau sa determin pana acum pe cineva sa participe. Fiecare isi cunoaste posibilitatile, profilul, dorintele. Este singurul care decide.
Nu se pot face schimbari in organizare, nu se pot schimba reguli, am explicat pe larg, deschis si corect de ce. Nu din lipsa de flexibilitate sau dintr-o obisnuinta greu de lasat. Totul se leaga de ce pot eu sa ofer si de ce aveti voi nevoie.

Cred si sper ca am fost destul de explicit, desi m-am labartat prea mult....